niemowlę, leżenie na brzuszku
Fotolia
Zdrowie

8 pytań o zakażenie układu moczowego u niemowląt

Bakterie układu moczowego mogą zaatakować dziecko w każdej chwili. Wywołują zakażenie układu moczowego – chorobę trudną do wykrycia i leczenia. Poznaj najczęstsze przyczyny i objawy tej dolegliwości.

Skąd ta nagła gorączka u dziecka – zastanawiasz się, kiedy słupek rtęci na termometrze znowu przekracza 39°C. Przecież maluch nie ma kataru, nie kaszle, jego kupki są bez zarzutu. Może tylko moczy więcej pieluszek. Diagnoza lekarska jest dla ciebie zaskoczeniem. Niestety, zakażenie układu moczowego to częsta choroba u dzieci. Jeśli nie chcesz, by po raz kolejny cię zaskoczyła, dowiedz się o niej jak najwięcej.

1. Jakie są objawy zakażenia układu moczowego?

Malec ma gorączkę, choć z pozoru nic mu nie dolega (nie ma oznak przeziębienia czy innej choroby dróg oddechowych). Częściej niż zwykle robi siusiu (może wtedy popłakiwać z bólu), a jego mocz ma bardzo intensywny zapach. Koniecznie wtedy odwiedź pediatrę.

2. Co najczęściej jest przyczyną zakażeń?

Zwykle zakażenia dróg moczowych są spowodowane przez bakterie, które mogą dostać się do dróg moczowych dziecka różnymi drogami. „Od góry”– z układu krążenia lub „od dołu” – z okolic krocza, odbytu, ujścia cewki moczowej lub napletka. Zdarza się też, że zakażeniu układu moczowego towarzyszą wady wrodzone układu moczowego lub zaburzenia czynności pęcherza.

3. Czy smyk musi przejść jakieś badania?

Lekarz zleci na pewno badanie ogólne moczu oraz posiew. To dzięki nim będzie wiadomo, czy dziecko ma zakażenie. Świadczy o tym podwyższona liczba leukocytów (białych krwinek) w moczu (u chłopców powyżej pięciu w polu widzenia, u dziewczynek powyżej dziesięciu), a także obecność w nim białka lub erytrocytów. Posiew pozwala stwierdzić, jakimi bakteriami dziecko zostało zaatakowane.

Zobacz: Normy badań ogólnych krwi i moczu dziecka

4. Czy maluch powinien mieć wykonane USG?

USG powinno przejść każde dziecko poniżej piątego roku życia, które choć raz miało infekcję układu moczowego. W ten sposób można wykluczyć wadę anatomiczną tego układu. USG wykonuje się dwukrotnie:
– najpierw przy wypełnionym pęcherzu,
– potem gdy dziecko zrobi siusiu (wiadomo wtedy, czy resztki moczu nie zalegają w pęcherzu, gdzie mogą stać się siedliskiem bakterii).
U najmłodszych maluchów zwykle zaleca się dalsze badania, np. cystografię mikcyjną (do pęcherza moczowego lekarz wprowadza kontrastujący płyn i wykonuje zdjęcia rentgenowskie w czasie siusiania).

5. W jaki sposób pobierać dziecku mocz?

Przed pobraniem siusiu dokładnie umyj okolice pupy maluszka wodą z mydłem, następnie dobrze je opłucz i nie wycieraj ręcznikiem (na nim też mogą znajdować się bakterie). Podaj dziecku coś do picia. Potem spróbuj „złapać” do plastikowego, jałowego pojemniczka środkowy strumień moczu (w początkowym mogą znajdować się bakterie z okolic ujścia zewnętrznego cewki moczowej). Próbkę jak najszybciej zawieź do analizy. Nie kupuj plastikowego woreczka – może on zafałszować wyniki badania. Jeżeli przykleisz go dziecku, nie będzie wiadomo, czy ewentualne bakterie pochodzą z moczu, czy znajdowały się na skórze.

6. Co to jest refluks pęcherzowo-moczowodowy?

Jest to sytuacja, w której w trakcie siusiania część moczu cofa się z pęcherza moczowego do moczowodu lub nerek (a czasem do obu tych narządów). Refluks sprzyja zakażeniom układu moczowego i może doprowadzić do uszkodzenia nerek.

7. Jak leczy się tę chorobę u małych dzieci?

Zakażenia układu moczowego są spowodowane głównie przez bakterie, więc choremu maluchowi podaje się leki odkażające drogi moczowe. Najczęściej są to chemioterapeutyki, antybiotyki. Pamiętaj, by przy kuracji antybiotykami zawsze podawać dziecku preparat z probiotykami. Jeśli smyk ma wadę układu moczowego, lekarz decyduje, czy wystarczą leki, czy konieczny jest zabieg chirurgiczny.

8. A jeśli mama nie rozpozna objawów lub je zignoruje?

Nieleczona choroba może doprowadzić do komplikacji, np. uszkodzenia nerek. Niebezpieczne jest też zakażenie całego organizmu bakteriami, które początkowo znajdowały się w układzie moczowym. Dziecko musi wtedy trafić do szpitala.

Zobacz też: Seks po porodzie: karmię piersią, więc nie zajdę w ciążę?

Miejsca, które bardzo lubią dzieci i...zarazki [WIDEO]

1 tydzień ciąży, ciąża tydzień po tygodniu, kalendarz ciąży, brzuch
Mama
Boli, piecze – nieznośne zapalenie pęcherza
Niemal każda kobieta przynajmniej raz w życiu doświadczyła tej nieprzyjemnej dolegliwości. Sprzyja jej chłód, aktywność seksualna, niewystarczająca higiena, ale nie tylko. Sprawdź, skąd się bierze zapalenie pęcherza i jak sobie z nim radzić.

Pozornie błahe objawy: ból, pieczenie, parcie na pęcherz, uczucie kłucia, czasem swędzenia, mogą naprawdę uprzykrzyć życie. Zwłaszcza, że zapalenie pęcherza lubi wracać i jeśli zdarzyło ci się raz, niestety prawdopodobnie wróci. Skąd się bierze zapalenie pęcherza? Przypadłości dróg moczowych są typowe dla kobiet. Dlaczego? Kobieca cewka moczowa jest krótka, ma ok. 4-5 cm, bakterie mają więc krótką drogę do przebycia. Czasem bakterie mogą się nawet przedostać do nerek.  Zwykle infekcję wywołują bakterie Escherichia coli żyjące w jelicie grubym - przy niedostatecznej higienie mogą one trafić do pęcherza. Ale nie tylko ona  jest przyczyną problemów z pęcherzem – nawet, jeśli bardzo dbasz o higienę , możesz zmagać się z tym nieprzyjemnym problemem. Zapaleniu sprzyja wychłodzenie organizmu (a więc uważaj na spodnie biodrówki, krótkie kurtki, cienkie spodnie, spódniczki i sukienki), stany zapalne dróg rodnych, ciąża, alergia. Czytaj też o nietrzymaniu moczu Domowe sposoby na złagodzenie objawów Jeśli czujesz, że mogło dopaść cię zapalenie dróg moczowych, działaj od razu. Przede wszystkim dużo pij – przynajmniej 3 litry wody dziennie. Oprócz wody polecamy też zioła. Pomaga też sok z cytryny i sok żurawinowy. Warto pić napoje moczopędne, by jak najczęściej oddawać mocz. Pomagają naturalne środki bakteriobójcze – czosnek i miód.  Przy kłopotach z drogami moczowymi pod żadnym pozorem nie można narażać okolic intymnych na chłód. Najlepiej ogrzewać okolice podbrzusza, krzyża i cewki moczowej, np. termoforem. Ból łagodzą też gorące kąpiele, nasiadówki, parówki (np. z rumianku lub szałwii). Kiedy koniecznie trzeba się udać lekarza? Jeśli zapalenie pęcherza współwystępuje z innymi objawami, takimi jak bóle krzyża, krwiomocz, gorączka , należy się wybrać do internisty. Może to oznaczać,...

Co na zaparcia u dzieci?
Panthermedia
Zdrowie
Zakażenie układu moczowego u dziecka
Przyczyną zakażenia układu moczowego są bakterie, trzeba więc podać dziecku antybiotyk albo zostać z nim kilka dni w szpitalu. Zobacz co warto wiedzieć o tej chorobie.

Jakie są objawy zakażenia układu moczowego? Niekiedy o chorobie (lekarze często określają ją skrótem: ZUM) świadczy jedynie wysoka gorączka niewiadomego pochodzenia. Termometr może wskazywać nawet 40°C, a jednocześnie dziecku na pierwszy rzut oka może nic poważnego nie dolegać. Nie ma kataru ani kaszlu, gardło jest zdrowe. Gorączka pojawia się, znika na dzień lub dwa i znów powraca. Zazwyczaj dziecko z zakażeniem układu moczowego częściej niż zwykle robi siusiu (trudno to jednak zauważyć u niemowląt, które i tak siusiają prawie co chwilę). Chore dziecko, robiąc siusiu, może płakać z bólu(choć to nie jest regułą), a jego mocz jest ciemniejszy. Zdarza się też, że pieluszka zmienia zapach.  Skąd w układzie moczowym wzięły się bakterie? Mogły przedostać się albo z krwi (zazwyczaj tak dzieje się w przypadku zakażenia u noworodków ), albo z okolicy krocza. Na infekcje układu moczowego częściej chorują dziewczynki, bo ich cewka moczowa jest krótsza, a jej ujście znajduje się bliżej odbytu niż u chłopców. Aby uniknąć ataku bakterii , jak najszybciej zmieniaj pieluszkę po zrobieniu przez szkraba kupki, a myjąc pupę dziecka, używaj mokrego wacika zawsze w kierunku od krocza do pupy. Pamiętaj też, że choć chusteczki nawilżane są bardzo wygodne, to nie zapewniają tak dobrej higieny jak zwykła woda z mydłem. Jeśli masz synka, myj jego siusiaka (podczas kąpieli) także pod napletkiem – lubią się tam gromadzić bakterie. Nigdy nie sadzaj też dziecka na zimnej podłodze albo na mokrym piasku, bo zimno sprzyja infekcjom . Zobacz też: Czy wiesz, że moczenie nocne trzeba leczyć? Zakażenie układu moczowego u dziecka - Jakie badania zleci pediatra? Lekarz na pewno skieruje dziecko na badanie ogólne oraz posiew moczu. O zakażeniu układu moczowego zwykle świadczy podwyższona liczba leukocytów w moczu (powyżej 10 wpw), a także...

badanie moczu w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badanie moczu w ciąży
Lekarz zleca badanie moczu podczas każdej wizyty w czasie ciąży. To ważne, ponieważ niektóre zakażenia układu moczowego w początkowej fazie przebiegają bezobjawowo.

Badania moczu robi się na początku ciąży, potem między 16. a 18., 28. a 30., 36. a 38. i ok. 40. tygodnia, aby stwierdzić, czy nerki pracują prawidłowo i czy nie doszło do zakażenia układu moczowego. W moczu nie powinno być cukru, białka, bilirubiny, ketonów. Może się natomiast znajdować minimalna liczba leukocytów i erytrocytów, wałeczków szklistych, nabłonków. Jeśli leukocytów i erytrocytów będzie za dużo i obecne będą bakterie, lekarz zleci posiew moczu . Wyniki badań Badanie moczu pozwala wykryć poważne choroby : przy cukrzycy wystąpi w nim cukier, a przy tzw. zatruciu ciążowym (gestozie) – białko. W obu przypadkach najważniejsze jest wczesne rozpoznanie i leczenie, które nie dopuszcza do rozwoju choroby.Wyniki mieszczące się w normie to: odczyn kwaśny; bilirubina – nieobecna; urobilinogen – śladowa ilość; ciała ketonowe – nieobecne; Ciężar właściwy Norma: 1,005-1,030 g/cm3 . Niski wynik świadczy o rozcieńczeniu moczu, np. po wypiciu dużej ilości płynów albo o chorobie nerek. Na skutek biegunki lub wymiotów mocz może się zagęścić i wtedy wynik nieznacznie przekroczy normę. Białko, cukier Tych składników w moczu nie powinno być. zatem ich obecność może sugerować różne nieprawidłowości lub choroby. Osad - Nabłonki – pojedyncze komórki nie powinny budzić niepokoju. Liczne mogą świadczyć o stanie zapalnym dróg moczowych. - Leukocyty – dopuszczalna ilość to 1-5 w polu widzenia. Liczba powyżej 10 jest sygnałem stanu zapalnego dróg moczowych albo nerek. - Erytrocyty w moczu w ciąży – pojedyncze w polu widzenia to jeszcze nic złego. Większa ilość może być symptomem np. kamicy. Jeśli lekarz będzie podejrzewał stan zapalny, skieruje Cię na badanie moczu na posiew , będziesz też musiała zrobić badanie wymazu z szyjki macicy, ponieważ zakażenie układu moczowego zwykle idzie w parze...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj