Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, leżenie na brzuszku
Fotolia
Zdrowie

8 pytań o zakażenie układu moczowego u niemowląt

Bakterie układu moczowego mogą zaatakować dziecko w każdej chwili. Wywołują zakażenie układu moczowego – chorobę trudną do wykrycia i leczenia. Poznaj najczęstsze przyczyny i objawy tej dolegliwości.

Skąd ta nagła gorączka u dziecka – zastanawiasz się, kiedy słupek rtęci na termometrze znowu przekracza 39°C. Przecież maluch nie ma kataru, nie kaszle, jego kupki są bez zarzutu. Może tylko moczy więcej pieluszek. Diagnoza lekarska jest dla ciebie zaskoczeniem. Niestety, zakażenie układu moczowego to częsta choroba u dzieci. Jeśli nie chcesz, by po raz kolejny cię zaskoczyła, dowiedz się o niej jak najwięcej.

1. Jakie są objawy zakażenia układu moczowego?

Malec ma gorączkę, choć z pozoru nic mu nie dolega (nie ma oznak przeziębienia czy innej choroby dróg oddechowych). Częściej niż zwykle robi siusiu (może wtedy popłakiwać z bólu), a jego mocz ma bardzo intensywny zapach. Koniecznie wtedy odwiedź pediatrę.

2. Co najczęściej jest przyczyną zakażeń?

Zwykle zakażenia dróg moczowych są spowodowane przez bakterie, które mogą dostać się do dróg moczowych dziecka różnymi drogami. „Od góry”– z układu krążenia lub „od dołu” – z okolic krocza, odbytu, ujścia cewki moczowej lub napletka. Zdarza się też, że zakażeniu układu moczowego towarzyszą wady wrodzone układu moczowego lub zaburzenia czynności pęcherza.

3. Czy smyk musi przejść jakieś badania?

Lekarz zleci na pewno badanie ogólne moczu oraz posiew. To dzięki nim będzie wiadomo, czy dziecko ma zakażenie. Świadczy o tym podwyższona liczba leukocytów (białych krwinek) w moczu (u chłopców powyżej pięciu w polu widzenia, u dziewczynek powyżej dziesięciu), a także obecność w nim białka lub erytrocytów. Posiew pozwala stwierdzić, jakimi bakteriami dziecko zostało zaatakowane.

Zobacz: Normy badań ogólnych krwi i moczu dziecka

4. Czy maluch powinien mieć wykonane USG?

USG powinno przejść każde dziecko poniżej piątego roku życia, które choć raz miało infekcję układu moczowego. W ten sposób można wykluczyć wadę anatomiczną tego układu. USG wykonuje się dwukrotnie:
– najpierw przy wypełnionym pęcherzu,
– potem gdy dziecko zrobi siusiu (wiadomo wtedy, czy resztki moczu nie zalegają w pęcherzu, gdzie mogą stać się siedliskiem bakterii).
U najmłodszych maluchów zwykle zaleca się dalsze badania, np. cystografię mikcyjną (do pęcherza moczowego lekarz wprowadza kontrastujący płyn i wykonuje zdjęcia rentgenowskie w czasie siusiania).

5. W jaki sposób pobierać dziecku mocz?

Przed pobraniem siusiu dokładnie umyj okolice pupy maluszka wodą z mydłem, następnie dobrze je opłucz i nie wycieraj ręcznikiem (na nim też mogą znajdować się bakterie). Podaj dziecku coś do picia. Potem spróbuj „złapać” do plastikowego, jałowego pojemniczka środkowy strumień moczu (w początkowym mogą znajdować się bakterie z okolic ujścia zewnętrznego cewki moczowej). Próbkę jak najszybciej zawieź do analizy. Nie kupuj plastikowego woreczka – może on zafałszować wyniki badania. Jeżeli przykleisz go dziecku, nie będzie wiadomo, czy ewentualne bakterie pochodzą z moczu, czy znajdowały się na skórze.

6. Co to jest refluks pęcherzowo-moczowodowy?

Jest to sytuacja, w której w trakcie siusiania część moczu cofa się z pęcherza moczowego do moczowodu lub nerek (a czasem do obu tych narządów). Refluks sprzyja zakażeniom układu moczowego i może doprowadzić do uszkodzenia nerek.

7. Jak leczy się tę chorobę u małych dzieci?

Zakażenia układu moczowego są spowodowane głównie przez bakterie, więc choremu maluchowi podaje się leki odkażające drogi moczowe. Najczęściej są to chemioterapeutyki, antybiotyki. Pamiętaj, by przy kuracji antybiotykami zawsze podawać dziecku preparat z probiotykami. Jeśli smyk ma wadę układu moczowego, lekarz decyduje, czy wystarczą leki, czy konieczny jest zabieg chirurgiczny.

8. A jeśli mama nie rozpozna objawów lub je zignoruje?

Nieleczona choroba może doprowadzić do komplikacji, np. uszkodzenia nerek. Niebezpieczne jest też zakażenie całego organizmu bakteriami, które początkowo znajdowały się w układzie moczowym. Dziecko musi wtedy trafić do szpitala.

Zobacz też: Seks po porodzie: karmię piersią, więc nie zajdę w ciążę?

Miejsca, które bardzo lubią dzieci i...zarazki [WIDEO]

1 tydzień ciąży, ciąża tydzień po tygodniu, kalendarz ciąży, brzuch
Mama
Boli, piecze – nieznośne zapalenie pęcherza
Niemal każda kobieta przynajmniej raz w życiu doświadczyła tej nieprzyjemnej dolegliwości. Sprzyja jej chłód, aktywność seksualna, niewystarczająca higiena, ale nie tylko. Sprawdź, skąd się bierze zapalenie pęcherza i jak sobie z nim radzić.

Pozornie błahe objawy: ból, pieczenie, parcie na pęcherz, uczucie kłucia, czasem swędzenia, mogą naprawdę uprzykrzyć życie. Zwłaszcza, że zapalenie pęcherza lubi wracać i jeśli zdarzyło ci się raz, niestety prawdopodobnie wróci. Skąd się bierze zapalenie pęcherza? Przypadłości dróg moczowych są typowe dla kobiet. Dlaczego? Kobieca cewka moczowa jest krótka, ma ok. 4-5 cm, bakterie mają więc krótką drogę do przebycia. Czasem bakterie mogą się nawet przedostać do nerek.  Zwykle infekcję wywołują bakterie Escherichia coli żyjące w jelicie grubym - przy niedostatecznej higienie mogą one trafić do pęcherza. Ale nie tylko ona  jest przyczyną problemów z pęcherzem – nawet, jeśli bardzo dbasz o higienę , możesz zmagać się z tym nieprzyjemnym problemem. Zapaleniu sprzyja wychłodzenie organizmu (a więc uważaj na spodnie biodrówki, krótkie kurtki, cienkie spodnie, spódniczki i sukienki), stany zapalne dróg rodnych, ciąża, alergia. Czytaj też o nietrzymaniu moczu Domowe sposoby na złagodzenie objawów Jeśli czujesz, że mogło dopaść cię zapalenie dróg moczowych, działaj od razu. Przede wszystkim dużo pij – przynajmniej 3 litry wody dziennie. Oprócz wody polecamy też zioła. Pomaga też sok z cytryny i sok żurawinowy. Warto pić napoje moczopędne, by jak najczęściej oddawać mocz. Pomagają naturalne środki bakteriobójcze – czosnek i miód.  Przy kłopotach z drogami moczowymi pod żadnym pozorem nie można narażać okolic intymnych na chłód. Najlepiej ogrzewać okolice podbrzusza, krzyża i cewki moczowej, np. termoforem. Ból łagodzą też gorące kąpiele, nasiadówki, parówki (np. z rumianku lub szałwii). Kiedy koniecznie trzeba się udać lekarza? Jeśli zapalenie pęcherza współwystępuje z innymi objawami, takimi jak bóle krzyża, krwiomocz, gorączka , należy się wybrać do internisty. Może to oznaczać,...

Co na zaparcia u dzieci?
Panthermedia
Zdrowie
Zakażenie układu moczowego u dziecka
Przyczyną zakażenia układu moczowego są bakterie, trzeba więc podać dziecku antybiotyk albo zostać z nim kilka dni w szpitalu. Zobacz co warto wiedzieć o tej chorobie.

Jakie są objawy zakażenia układu moczowego? Niekiedy o chorobie (lekarze często określają ją skrótem: ZUM) świadczy jedynie wysoka gorączka niewiadomego pochodzenia. Termometr może wskazywać nawet 40°C, a jednocześnie dziecku na pierwszy rzut oka może nic poważnego nie dolegać. Nie ma kataru ani kaszlu, gardło jest zdrowe. Gorączka pojawia się, znika na dzień lub dwa i znów powraca. Zazwyczaj dziecko z zakażeniem układu moczowego częściej niż zwykle robi siusiu (trudno to jednak zauważyć u niemowląt, które i tak siusiają prawie co chwilę). Chore dziecko, robiąc siusiu, może płakać z bólu(choć to nie jest regułą), a jego mocz jest ciemniejszy. Zdarza się też, że pieluszka zmienia zapach.  Skąd w układzie moczowym wzięły się bakterie? Mogły przedostać się albo z krwi (zazwyczaj tak dzieje się w przypadku zakażenia u noworodków ), albo z okolicy krocza. Na infekcje układu moczowego częściej chorują dziewczynki, bo ich cewka moczowa jest krótsza, a jej ujście znajduje się bliżej odbytu niż u chłopców. Aby uniknąć ataku bakterii , jak najszybciej zmieniaj pieluszkę po zrobieniu przez szkraba kupki, a myjąc pupę dziecka, używaj mokrego wacika zawsze w kierunku od krocza do pupy. Pamiętaj też, że choć chusteczki nawilżane są bardzo wygodne, to nie zapewniają tak dobrej higieny jak zwykła woda z mydłem. Jeśli masz synka, myj jego siusiaka (podczas kąpieli) także pod napletkiem – lubią się tam gromadzić bakterie. Nigdy nie sadzaj też dziecka na zimnej podłodze albo na mokrym piasku, bo zimno sprzyja infekcjom . Zobacz też: Czy wiesz, że moczenie nocne trzeba leczyć? Zakażenie układu moczowego u dziecka - Jakie badania zleci pediatra? Lekarz na pewno skieruje dziecko na badanie ogólne oraz posiew moczu. O zakażeniu układu moczowego zwykle świadczy podwyższona liczba leukocytów w moczu (powyżej 10 wpw), a także...

badanie moczu w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badanie moczu w ciąży
Lekarz zleca badanie moczu podczas każdej wizyty w czasie ciąży. To ważne, ponieważ niektóre zakażenia układu moczowego w początkowej fazie przebiegają bezobjawowo.

Badania moczu robi się na początku ciąży, potem między 16. a 18., 28. a 30., 36. a 38. i ok. 40. tygodnia, aby stwierdzić, czy nerki pracują prawidłowo i czy nie doszło do zakażenia układu moczowego. W moczu nie powinno być cukru, białka, bilirubiny, ketonów. Może się natomiast znajdować minimalna liczba leukocytów i erytrocytów, wałeczków szklistych, nabłonków. Jeśli leukocytów i erytrocytów będzie za dużo i obecne będą bakterie, lekarz zleci posiew moczu . Wyniki badań Badanie moczu pozwala wykryć poważne choroby : przy cukrzycy wystąpi w nim cukier, a przy tzw. zatruciu ciążowym (gestozie) – białko. W obu przypadkach najważniejsze jest wczesne rozpoznanie i leczenie, które nie dopuszcza do rozwoju choroby.Wyniki mieszczące się w normie to: odczyn kwaśny; bilirubina – nieobecna; urobilinogen – śladowa ilość; ciała ketonowe – nieobecne; Ciężar właściwy Norma: 1,005-1,030 g/cm3 . Niski wynik świadczy o rozcieńczeniu moczu, np. po wypiciu dużej ilości płynów albo o chorobie nerek. Na skutek biegunki lub wymiotów mocz może się zagęścić i wtedy wynik nieznacznie przekroczy normę. Białko, cukier Tych składników w moczu nie powinno być. zatem ich obecność może sugerować różne nieprawidłowości lub choroby. Osad - Nabłonki – pojedyncze komórki nie powinny budzić niepokoju. Liczne mogą świadczyć o stanie zapalnym dróg moczowych. - Leukocyty – dopuszczalna ilość to 1-5 w polu widzenia. Liczba powyżej 10 jest sygnałem stanu zapalnego dróg moczowych albo nerek. - Erytrocyty w moczu w ciąży – pojedyncze w polu widzenia to jeszcze nic złego. Większa ilość może być symptomem np. kamicy. Jeśli lekarz będzie podejrzewał stan zapalny, skieruje Cię na badanie moczu na posiew , będziesz też musiała zrobić badanie wymazu z szyjki macicy, ponieważ zakażenie układu moczowego zwykle idzie w parze...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz