Fotolia
Zdrowie

Polska u progu epidemii odry? Eksperci oskarżają antyszczepionkowców!

Ochronę przed odrą zapewnia sytuacja, gdy ponad 95% osób jest zaszczepionych. W 2017 roku pierwszy raz wyszczepialność w Polsce spadła do 93-94%. Epidemia odry stoi u naszych drzwi, to efekt działania antyszczepionkowców – mówi dr Joanna Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii.

Powrót odry do Europy jest już faktem. W 2017 roku na odrę zachorowało w Europie blisko 20 tys. osób. Jeszcze trudniejsza sytuacja jest w 2018 roku. Od początku roku w Rumunii  zachorowało na odrę ponad 1,7 tys. osób, w Grecji – 1,5 tys., we Francji 1,3 tys., we Włoszech 411 osób.
– W pierwszych miesiącach 2018 roku 9 tys. osób zachorowało na odrę na Ukrainie, w tym ponad 5 tys. dzieci – mówi prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych UM we Wrocławiu.

Efekt działań antyszczepionkowców

– W ostatnich latach liczba zachorowań na odrę w Europie wzrosła o 300% – mówi prof. Joanna Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii.
Wzrost zachorowań na odrę eksperci wiążą ze wzrastającą aktywnością ruchów antyszczepionkowych. Ich przedstawiciele początkowo twierdzili, że szczepionka przeciw odrze powoduje autyzm. Gdy ten pogląd został obalony, w ubiegłym roku Jerzy Zięba, guru antyszczepionkowców, ogłosił na Facebooku, że wirus odry nie istnieje, miliony dzieci zostały zaszczepione niepotrzebnie i nie wiadomo, ile z nich miało niepożądane odczyny poszczepienne. Takie rzeczy mówi osoba, która nie ma nic wspólnego z medycyną, a ludzie jej wierzą – oburza się prof. Szenborn.
Do niedawna wydawało się, że odra to nie jest polski problem. Eksperci alarmują, że sytuacja może szybko się zmienić, dlatego że z roku na rok coraz więcej rodziców, także w Polsce, odmawia szczepień dzieci.

Odra w Polsce?

Poziom wyszczepialności przeciwko odrze, który niedawno wynosił w Polsce 96%, spadł do 92-93%. Może to spowodować rozprzestrzenienie się choroby, gdyż przestaje istnieć tzw. odporność zbiorowiskowa, która chroni osoby, które nie mogą być zaszczepione z powodów medycznych. 
Oda niebezpiecznie zbliża się do Polski. W ubiegły piątek Ministerstwo Zdrowia Czech poinformowało, że w Czechach zachorowało już ponad 100 osób. W Polscedo końca marca odnotowano 31 zachorowań na odrę
– Odrą można się też zarazić niekoniecznie w Polsce. Niedawno mieliśmy przypadek dziewczynki, która wróciła po wakacjach w Tajlandii, z gorączką, wysypką. Okazało się, że to odra. Dziewczynka nie była szczepiona, bo jej mama uważała, że to niekonieczne. Najprawdopodobniej dziewczynka zaraziła się od Niemców i Włochów, z którymi miała styczność w Tajlandii. Jej mama, która była przed laty zaszczepiona, przeszła odrę bardzo lekko – mówi prof. Szenborn.
Eksperci przypominają, że do pełnego uodpornienia, konieczne jest podanie dwóch dawek szczepionki.
Zobacz także: Jak szczepić dziecko przeciw odrze?

Odra w Europie! A czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna? [WIDEO]

pogotowie
Panthermedia
Aktualności
Chora na odrę dziewczynka z Wrocławia zaraziła się w Niemczech. Nie była zaszczepiona
Chora na odrę dziewięciolatka, która leczy się we wrocławskim szpitalu, czuje się już lepiej, choć musi walczyć z typowym dla odry powikłaniem: zapaleniem płuc.

Chora na odrę dziewięciolatka trafiła do wrocławskiej Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych po powrocie z Niemiec, gdzie w ciągu ostatnich kilku tygodni zanotowano już ponad 600 zachorowań na odrę.  Wraz z nią zachorowała dwójka jej rodzeństwa, jednak w chwili przyjazdu do Polski dzieci czuły się dobrze i już nie zarażały, więc nie trzeba było ich zatrzymywać w szpitalu. Przeczytaj także: W Berlinie na odrę zmarł chłopiec. Czy wirus odry przyjdzie do Polski? Dziewczynka czuje się już nieźle, ma jednak powikłania: zapalenie płuc. Na tym etapie choroby nie zakaża już innych. Czy mogła to zrobić wcześniej? – Nie ma powodu do niepokoju: z naszych informacji wynika, że dziecko zostało przywiezione do szpitala od razu po przyjeździe do kraju i nie miało kontaktu z innymi dziećmi w Polsce. Jednak całkowitą pewność, że nie przekazało wirusa odry komuś jeszcze,  będziemy mieć za około trzy tygodnie  – mówi prof Leszek Szenborn, szef Kliniki. Dlaczego trzeba szczepić dzieci przeciwko odrze? Odra jest chorobą zakaźną. Może powodować groźne powikłania, także neurologiczne. Bywa przyczyną śmierci. Na odrę chorują osoby,  które nie były szczepione. Chory może zarazić kolejne nieszczepione osoby. Przeczytaj także: Gwałtowny wzrost zachorowań na odrę to skutek rezygnowania ze szczepień – Jeśli ktoś zwleka ze szczepieniem dziecka, choć nie ma do tego przeciwwskazań, warto, by zaszczepił je jak najszybciej, bo ilość zachorowań w Europie wzrosła. W Polsce nadal jest ich niewiele,  jednak nie żyjemy w próżni. Gdy  - jak w przypadku naszej pacjentki - zakażone za granicą niezaszczepione polskie dziecko wraca do kraju  w fazie zakaźności, powstaje  zagrożenie zakażenia innych niezaszczepionych dzieci: tych, których rodzice świadomie nie szczepią, tych, które są za małe na szczepienia oraz tych,...

kolejne przypadki odry w Polsce
Adobe Stock
Aktualności
Odra w absolutnym natarciu - padł kolejny rekord w Polsce
Nikt już nie ma złudzeń, że odra na dobre powróciła do naszego kraju. Tak źle było tylko kilkadziesiąt lat temu. Zobacz, ilu jest chorych!

Mimo ponad 40 lat szczepień dzieci w Polsce, odra nie dała za wygraną i dzięki ruchom antyszczepionkowym znowu jest   poważnym problemem . Chorują dzieci, dorośli, a liczby podane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego budzą realny niepokój. Zobacz najnowsze dane! Ponad 1000 zachorowań Tylko w pierwszej połowie 2019 roku odnotowano w Polsce 1 tys. 44 przypadki odry . Ale może być ich więcej, bo zgłaszają się kolejni chorzy - alarmuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Do Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotarło 1,3 tys. zgłoszeń. Gorzej było jedynie w 1990 roku, kiedy zachorowało ponad 56 tys. osób , a zmarło 12. Ale to były czasy, gdy nie wprowadzono jeszcze drugiej dawki obowiązkowych szczepień przeciwko odrze, która wyhamowała zachorowania. Wśród chorych jest wielu dorosłych cudzoziemców, ale choruje także coraz więcej dzieci, których rodzice nie chcą zaszczepić. Odra nadciąga ze Wschodu Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że mamy do czynienia z tzw. odrą przywleczoną . – To choroba od osób, najczęściej spoza granicy Polski, które nie były szczepione i przywiozły ze sobą szczepy wirusa – tłumaczył w maju szef resortu Łukasz Szumowski. Problemem są osoby przybywające z Ukrainy  w poszukiwaniu pracy. U naszego wschodniego sąsiada skala zachorowań jest olbrzymia - w ubiegłym roku chorowało ponad 54 tys. osób. W następstwie komplikacji chorobowych zmarło kilkanaście osób, w tym dzieci. Średnio co tydzień notuje się mniej więcej 2 tys. nowych przypadków. Pomimo tego, że szczepionki przeciw odrze są w tym kraju bezpłatne, niewiele osób szczepi się. Jeszcze 10 lat temu na odrę szczepiło się 95 proc. małych Ukraińców, w 2016 roku zrealizowano zaledwie 31 proc. planowanych szczepień sześciolatków. Odra, czyli jedna z najbardziej zakaźnych chorób Od jednego chorego zaraża się od kilku...

Francja: nieszczepione dzieci nie będą przyjmowane do żłobka
AdobeStock
Aktualności
Francja mówi stanowcze "nie" antyszczepionkowcom
Kolejny kraj postanowił stanowczo rozprawić się z rodzicami nieszczepiącymi dzieci. Zero taryfy ulgowej, zasada jest prosta: nie szczepisz? No to nie licz na pomoc państwa w opiece nad dzieckiem.

Można powiedzieć, że polityka rządu francuskiego zmieniła się o całe 180 stopni, jeżeli chodzi o podejście do szczepień. Trudno się dziwić – w Europie trwa niespotykany od dziesiątków lat wzrost zachorowań na choroby zakaźne, w tym przede wszystkim odrę. Francja wprowadza obowiązkowe szczepienia Powrót odry do Europy stał się już faktem. W ostatnich latach liczba zachorowań na odrę w Europie wzrosła o 300 procent.  Niemcy, Francja, Włochy, Ukraina, Rumunia – w tych krajach zachorowanie na odrę liczy się w tysiącach. Od początku roku na samej Ukrainie zachorowało 9 tys. osób, w Rumunii - ponad 1,7 tys. osób, w Grecji – 1,5 tys., we Francji 1,3 tys. Najnowsze dane mówią o trudnej sytuacji na Słowacji . Tamtejsze służby sanitarno-epidemiologiczne alarmują, że w kraju doszło do największego od 1998 roku gwałtownego wzrostu zachorowań na odrę. Na początku ubiegłego tygodnia na Słowacji były trzy przypadki zachorowań, pod koniec tygodnia liczba chorych wzrosła o 20. Wobec takich faktów rząd francuski postanowił przestać stosować taryfę ulgową. Wprowadzono bezwzględny nakaz wykonywania 11 obowiązkowych szczepień . Odstępstwa dopuszczalne są tylko za zgodą lekarza. Podobnie jak we Włoszech wprowadzono zasadę, że nie zaszczepione dziecko nie będzie przyjęte do żłobka. Francuzi byli najbardziej sceptycznie nastawionym do obowiązkowych szczepień narodem na świecie, na podstawie badań przeprowadzonych wśród 65 tys. osób z 67 krajów na świecie. Aż 41 proc. francuskiego społeczeństwa deklarowało, że nie zgadza się ze stwierdzeniem, że "szczepionki są bezpieczne". Wskaźnik zaszczepień wynosi w tym kraju zaledwie 75 procent . Tymczasem, by zapobiec rozwojowi epidemii, wskaźnik ten powinien wynosić 95 proc. 11 obowiązkowych szczepień Do tej pory we Francji obowiązywały tylko 3 szczepionki dla niemowląt - przeciwko...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj