Twój maluszek płacze, podkurcza nóżki i ma twardy brzuszek, a Ty patrzysz bezradnie na cierpienie brzdąca i nie wiesz, jak mu pomóc? To codzienność wielu mam niemowląt, na szczęście kolkę niemowlęcą można skutecznie pokonać. Podpowiadamy, jak złagodzić jej objawy.

Reklama

Po pierwsze – masaż

To jeden z najprostszych, najbardziej popularnych, a jednocześnie najbardziej skutecznych sposobów na kolkę. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia technika masażu. Połóż malucha na plecach i kolistymi ruchami delikatnie masuj brzuszek zgodnie ruchem wskazówek zegara. Przed masażem rozgrzej nieco dłonie, pocierając je o siebie.

Po drugie – rozgrzewanie

Do brzuszka dziecka przyłóż termofor lub przygotuj ciepłą, relaksującą kąpiel, którą możesz połączyć z masażem.

Po trzecie – dieta

Jeśli karmisz piersią, to, co jesz, może powodować wzdęcia u dziecka, dlatego szczególną uwagę zwróć na zawartość swojego talerza. Powinnaś unikać pikantnych potraw i cytrusów, czekolady, wzdymających warzyw i ograniczyć dania smażone, kawę oraz herbatę. Jeśli podajesz dziecku mleko modyfikowane, warto bliżej przyjrzeć się jego składowi, ponieważ taka mieszanka również może być przyczyną powstawania kolki. Jeśli masz takie podejrzenia, zmień obecne mleko na inne.

Po czwarte – sposób karmienia

Tak, tak, nie tylko to, co je maluch, ale także to, w jak sposób to robi, może wywoływać kolki. Zwróć uwagę, czy maluch, jedząc, nie połyka powietrza. Duża ilość powietrza, która dostaje się do brzuszka dziecka wraz z pokarmem, może powodować kolki.

Zobacz także

Po piąte – spokój

Może Ci się to wydawać banalne, ale emocje też mogą wpływać na zaostrzenie objawów kolki. Gdy maluch płacze, Ty się denerwujesz, bo chciałabyś mu pomóc, dziecko wyczuwa Twoje napięcie stres i samo też zaczyna się stresować, co potęguje nieprzyjemne objawy związane z kolką. I koło się zamyka. Dlatego przede wszystkim to Ty musisz zachować spokój. Weź trzy głębokie wdechy i zamiast panikować – działaj. Pamiętaj też, że nie jesteś jedyną mamą, która musi zmierzyć się z kolką niemowlęcą.

Reklama

Po szóste – preparaty na kolkę

Zazwyczaj szybko, skutecznie i – co najważniejsze – bezpiecznie dla dziecka łagodzą objawy kolki. Możesz sięgnąć po klasyczną herbatkę z kopru włoskiego lub krople Espumisan, które wspomagają leczenie zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, takich jak właśnie wzdęcia i kolka niemowlęca. Możesz je podawać dziecku już od 1 miesiąca życia. Substancja czynna w nich zawarta – symetykon to stabilny, powierzchniowo czynny polidimetylosiloksan, który zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, zawartych w masach pokarmowych oraz w śluzie przewodu pokarmowego i powoduje ich pękanie. Dzięki temu uwolnione gazy w naturalny sposób są usuwane z przewodu pokarmowego.

Reklama
Reklama
Reklama