Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Espumisan
materiały prasowe
Zdrowie

6 skutecznych sposobów na kolkę

Za Tobą kolejna nieprzespana noc z powodu kolki dziecka? Spokojnie, jest na to sposób, a nawet kilka.

Twój maluszek płacze, podkurcza nóżki i ma twardy brzuszek, a Ty patrzysz bezradnie na cierpienie brzdąca i nie wiesz, jak mu pomóc? To codzienność wielu mam niemowląt, na szczęście kolkę niemowlęcą można skutecznie pokonać. Podpowiadamy, jak złagodzić jej objawy.

Po pierwsze – masaż

To jeden z najprostszych, najbardziej popularnych, a jednocześnie najbardziej skutecznych sposobów na kolkę. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia technika masażu. Połóż malucha na plecach i kolistymi ruchami delikatnie masuj brzuszek zgodnie ruchem wskazówek zegara. Przed masażem rozgrzej nieco dłonie, pocierając je o siebie.

Po drugie – rozgrzewanie

Do brzuszka dziecka przyłóż termofor lub przygotuj ciepłą, relaksującą kąpiel, którą możesz połączyć z masażem.

Po trzecie – dieta

Jeśli karmisz piersią, to, co jesz, może powodować wzdęcia u dziecka, dlatego szczególną uwagę zwróć na zawartość swojego talerza. Powinnaś unikać pikantnych potraw i cytrusów, czekolady, wzdymających warzyw i ograniczyć dania smażone, kawę oraz herbatę. Jeśli podajesz dziecku mleko modyfikowane, warto bliżej przyjrzeć się jego składowi, ponieważ taka mieszanka również może być przyczyną powstawania kolki. Jeśli masz takie podejrzenia, zmień obecne mleko na inne.

Po czwarte – sposób karmienia

Tak, tak, nie tylko to, co je maluch, ale także to, w jak sposób to robi, może wywoływać kolki. Zwróć uwagę, czy maluch, jedząc, nie połyka powietrza. Duża ilość powietrza, która dostaje się do brzuszka dziecka wraz z pokarmem, może powodować kolki.

Po piąte – spokój

Może Ci się to wydawać banalne, ale emocje też mogą wpływać na zaostrzenie objawów kolki. Gdy maluch płacze, Ty się denerwujesz, bo chciałabyś mu pomóc, dziecko wyczuwa Twoje napięcie stres i samo też zaczyna się stresować, co potęguje nieprzyjemne objawy związane z kolką. I koło się zamyka. Dlatego przede wszystkim to Ty musisz zachować spokój. Weź trzy głębokie wdechy i zamiast panikować – działaj. Pamiętaj też, że nie jesteś jedyną mamą, która musi zmierzyć się z kolką niemowlęcą.

Po szóste – preparaty na kolkę

Zazwyczaj szybko, skutecznie i – co najważniejsze – bezpiecznie dla dziecka łagodzą objawy kolki. Możesz sięgnąć po klasyczną herbatkę z kopru włoskiego lub krople Espumisan, które wspomagają leczenie zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, takich jak właśnie wzdęcia i kolka niemowlęca. Możesz je podawać dziecku już od 1 miesiąca życia. Substancja czynna w nich zawarta – symetykon to stabilny, powierzchniowo czynny polidimetylosiloksan, który zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu, zawartych w masach pokarmowych oraz w śluzie przewodu pokarmowego i powoduje ich pękanie. Dzięki temu uwolnione gazy w naturalny sposób są usuwane z przewodu pokarmowego.

gazy u noworodka
AdobeStock
Zdrowie
Gazy u noworodka – objawy, przyczyny i leczenie
Gazy u noworodka przeważnie mają związek ze sposobem karmienia dziecka lub jego wiekiem, a zaradzić im może np. delikatna gimnastyka malucha lub specjalny masaż. Zwykle ustępują samoistnie, czasami jednak wymagają leczenia.

Gazy u noworodka pojawiają się najczęściej wskutek niedojrzałości układu pokarmowego dziecka, ale to nie jedyna ich przyczyna. Niezależnie od tego, czy gazom towarzyszy jedynie nieprzyjemny zapach, czy również bolesne wzdęcia, najpierw należy dociec przyczyny dyskomfortu, by móc skutecznie rozwiązać problem. Przyczyny gazów u noworodka mogą być różne, ale nie zależą od pokarmów, jakie spożywa matka. Zależą za to od wieku i stanu zdrowia dziecka. Spis treści: Gazy u noworodka Gazy u noworodka – objawy Gazy u noworodka – przyczyny Leczenie gazów u noworodka Gazy u noworodka karmionego piersią Gazy u noworodka Gazy u noworodka powstają wskutek działania bakterii beztlenowych, które powodują fermentację jedzenia w jelitach . W procesie tym powstają gazy, np. metan, dwutlenek węgla i wodór. Wypełniają one jelita, powodując wzdęcie brzucha. Jeśli odchodzą samoistnie, powodują mniej dolegliwości. Gdy dziecko nie puszcza gazów, gromadzą się one, nasilając dolegliwości i wywołując dokuczliwy ból brzucha. Z czasem gazy u noworodka nie powstają już w dużej ilości i przestają dokuczać dziecku. Dzieje się tak dlatego, że jelita dziecka zaczynają zasiedlać korzystne bakterie, które wypierają z jelit bakterie wywołujące fermentację beztlenową. Gazy u noworodka – objawy Gromadzące się gazy u noworodka powodują, że brzuszek malucha staje się wzdęty i twardy . Słuchać w nim przelewanie się, dziecko może ulewać, może mu się odbijać, może mieć biegunkę. Najbardziej jednak dziecku dokuczają wtedy bóle brzucha. Śmierdzące gazy oraz wzdęcia mogą towarzyszyć wypróżnieniom lub pojawiać się niezależnie od nich. Noworodek cierpiący na gazy jest niespokojny, często płacze i nie udaje się go uspokoić ani zmianą pieluszki, ani wzięciem na ręce. Maluszek zaciska piąstki i podkurcza nóżki, czerwienieje na...

kolki u niemowląt
Adobe Stock
Zdrowie
Kolka u niemowląt: ile trwa, co pomoże dziecku?
Kolki u niemowląt pojawiają się około 3 tygodnia życia i mogą trwać nawet przez 3 miesiące. Podczas ataku kolki dziecko pręży się, gwałtownie podkurcza nogi i płacze – to najczęstsze objawy. Jednym ze sposobów radzenia sobie z kolką niemowlęcą jest masaż brzucha. Pomóc mogą również krople i rurki doodbytnicze. Warto wypróbować także metody zapobiegania kolkom u dzieci,

Kolki u niemowląt to naturalne zjawisko, najprawdopodobniej spowodowane niedojrzałością układu trawiennego malucha. Kolka niemowlęca nazywana jest  koszmarem 100 dni. Nazwa związana jest z przybliżonym czasem występowania ataków kolki. Pierwsze kolki pojawia się u noworodka już pod koniec 3. lub 4. tygodnia życia i mogą utrzymywać się do 3. miesiąca (rzadziej dłużej). Spis treści: Kolka u niemowląt – co to jest? Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą? Przyczyny kolek u niemowląt Kolka u niemowlaka a karmienie piersią Kolka u niemowlaka – leczenie Kolka u niemowląt – co to jest? Kolka niemowlęca jest jedną z częstszych dolegliwości u dzieci w pierwszym półroczu życia. Występuje u 33-43 proc. niemowląt. Atak kolki jest uciążliwy dla niemowlęcia i trudny do zniesienia dla jego opiekunów z powodu płaczu dziecka. Nie świadczy jednak o kłopotach ze zdrowiem – skurcze jelit występujące w trakcie kolki wynikają najprawdopodobniej z niedojrzałości układu pokarmowego dziecka. Ataki kolki niemowlęcej najczęściej zdarzają się wieczorami. Niemowlę, które ma kolki, wydaje się bardzo cierpieć, a wraz z nim cierpią rodzice. Rozdzierający płacz dziecka jest trudny do utulenia i stanowi duże obciążenie dla psychiki osoby opiekującej się dzieckiem. Jak rozpoznać kolkę niemowlęcą? Nie każdy płacz i ból brzucha u młodszego niemowlęcia jest spowodowany kolką. Ważne, aby umieć odróżnić objawy kolki od innych przyczyn niepokoju dziecka. Lekarze mówią o kolce u niemowlęcia, gdy dziecko nadmiernie krzyczy i nie daje się uspokoić. Specjaliści uznali, że o nadmiernym krzyku możemy mówić gdy: trwa co najmniej 3 godziny dziennie powtarza się co najmniej 3 razy w tygodniu przez minimum 3 tygodnie. Napadom krzyku podczas ataku kolki mogą towarzyszyć takie objawy jak:...

Kolaktaza
materiały prasowe
Zdrowie
Kłujący problem, czyli wszystko o kolce
Maluch podkurcza nóżki, ma twardy brzuszek, a przy tym głośno płacze? Jeśli takie objawy występują u dziecka bardzo często, jest duże prawdopodobieństwo, że to kolka. Poznaj przyczyny tej dolegliwości i sposoby radzenia sobie z nią.

Choć kolka nie jest dolegliwością, która zagraża zdrowiu lub życiu dziecka, to zdecydowanie nie należy też do przyjemnych i lepiej jak najszybciej się jej pozbyć. Jednak aby skutecznie walczyć z wrogiem, trzeba go najpierw dobrze poznać. Kolka – przyczyny i objawy Kolka dotyka prawie połowy niemowląt i może pojawić się już u noworodków. Zazwyczaj ustępuje samoistnie ok. 3-4 miesiąca życia malucha. Objawy kolki są znane chyba wszystkim rodzicom: głośny płacz, na który nie pomaga nawet kojący dotyk mamy, twardy brzuszek i podkurczone nóżki. A jak jest z przyczynami? Czy są one tak samo oczywiste jak objawy? Niestety nie. Przyczyn kolki może być wiele. Do nadmiernego gromadzenia się gazów w jelitach malucha może dochodzić wtedy, gdy dziecko zbyt szybko i łapczywie je , połykając przy tym dużo powietrza. Wtedy ulgę mogą przynieść specjalne butelki i smoczki antykolkowe. Istotna jest także dieta karmiącej mamy . Jeśli nadal karmisz piersią, powinnaś zwracać szczególną uwagę na to, co jesz. Obecne w twojej diecie produkty, takie jak niektóre warzywa (kapusta, kalafior cebula), produkty mleczne (np. mleko krowie, jogurty, sery) i zawierające kofeinę (np. kawa, czekolada, herbata, cola) mogą powodować kolkę u malucha. W takiej sytuacji wystarczy zmienić dietę i obserwować reakcję dziecka. Doraźnie powinien pomóc też masaż brzuszka , noszenie na rękach w pozycji poziomej, brzuszkiem skierowanym do dołu, ciepłe okłady lub ziołowe herbatki.  Jest jeszcze jedna przyczyna występowania kolek – nietolerancja laktozy . Jak sobie z nią radzić? Kolka a nietolerancja laktozy Laktoza to cukier zawarty w mleku matki lub mleku modyfikowanym. Większości osób nie sprawia ona żadnych problemów trawiennych, jednak u części ludzi powoduje różne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. W przypadku niemowląt zazwyczaj jest to kolka . Dlaczego laktoza wywołuje...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta