Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Słuch
Fotolia
Zdrowie

Katar to nie jest banalna sprawa. Może zniszczyć słuch - alarmuje prof. Skarżyński

To nieprawda, że katar leczony, czy nieleczony, po tygodniu przejdzie. Częste infekcje prowadzą do niedosłuchu. Co jeszcze tak niszczy słuch, że źle słyszy aż co piąty siedmiolatek?

W Polsce 1-2 dziecko na 1000 rodzi się z wadą słuchu. Dlaczego w takim razie problemy ze słuchem ma aż co piąty uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej? I dlaczego tak ważne są badania słuchu u dzieci – mówi prof. Henryk Skarżyński*.

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu wynika, że co 5. dziecko w wieku 7 lat ma problemy ze słuchem. Co jest tego powodem? W ciągu 7 lat tak pogorszył się słuch dziecka?

Najczęściej powodem niedosłuchu są następstwa infekcji dróg oddechowych. Wydaje nam się, że katar u dziecka to jest coś banalnego, że można go wydmuchać, i to jest koniec problemu. Niektórzy mówią, że katar nieleczony i leczony w ciągu 7 dni przejdzie. Tak nie jest.
Rzeczywiście objawy dotyczące nosa mogą ustąpić po kilku dniach, ale zmiany w nosogardle, trąbkach słuchowych mogą utrzymywać się przez wiele tygodni a nawet miesięcy. Jeśli takie infekcje występują często, to do zmian obrzękowych dołączają się zmiany wysiękowe, a następnie zarostowe. To już ma wpływ na pogorszenie słuchu. Czasem nawet konieczna jest operacja. Infekcje to najczęstsza przyczyna pogorszenia słuchu u dzieci. 
Zobacz także: Jak badać słuch dziecka

Co jeszcze niszczy słuch dziecka?

Hałas. Wszędzie - na ulicy, w domu (wiele urządzeń wydaje dźwięki, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy), w przedszkolu, podczas przerwy w szkole. 
Po 15 minutach przerwy w szkole wydaje się, że dziecko zrelaksowało się, odpoczęło. A ono wcale nie jest wypoczęte. Być może poruszało się, więc fizycznie się rozluźniło, jednak próg słyszenia ma zdecydowanie obniżony.
Badania, które prowadziliśmy wspólnie z naukowcami z Politechniki Gdańskiej wskazują, że przez następne 30-40 minut próg słyszenia wraca do poziomu wyjściowego. Czyli dziecko po przerwie w szkole może mieć niedosłuch przez następne kilkadziesiąt minut!

Słuchawki również są tak szkodliwe dla słuchu?

Tak, zwłaszcza słuchawki, które dokładnie zatykają ujście przewodu słuchowego zewnętrznego. To powoduje, że odcinane są dźwięki otoczenia, które trochę maskuje muzykę. 
Jak zapytamy te dzieci, czy gorzej słyszą, to one odpowiedzą, że nie. Ale jak pytamy, czy mają szumy uszne, i powiemy, na czym polegają szum uszne, to okazuje się, że nawet 50 proc. dzieci ma szumy uszne po słuchaniu muzyki. 
To nie przekłada się na natychmiastowe pogorszenie słuchu. Zmęczenie słuchowe będzie się odkładało. 40-latek kiedyś będzie miał słuch obecnego 60-70- latka.

Prof. Henryk Skarżyński
Małgorzata Rutkiewicz

Prof. Henryk Skarżyński jest twórcą i dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Jako pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dokonał w 1992 roku operacji wszczepienia implantu ślimakowego, przywracając słuch osobie głuchej. Jako pierwszy w świecie wykonał stworzoną przez siebie metodą operację wszczepienia implantu ślimakowego w częściowej głuchocie u osoby dorosłej, a następnie u pierwszego w świecie dziecka. Angażuje się w wiele programów profilaktycznych dotyczących wad słuchu i mowy – w Polsce oraz na świecie.

Zobacz także: Czy twoje dziecko dobrze słyszy?

Prof. Skarżyński: Po 15 minutach przerwy w szkole dziecko ma przez 50 minut niedosłuch!

dziecko, lekarz, badanie, słuch
Zdrowie
Hałas chorobą cywilizacyjną
Rusza akcja edukacyjna firmy 3M „Zróbmy sobie ciszej”, której celem jest budowanie świadomości Polaków na temat ochrony słuchu i zagrożeń związanych z hałasem. Patronem akcji jest Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.

Kto ma problemy ze słuchem? Specjaliści z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu alarmują, że już co trzeci Polak ma problemy z komunikacją – wrodzone lub nabyte zaburzenia słuchu . Co więcej problem dotyczy również najmłodszych, ostatnie badania wykazały, że co piąty 7-8-latek ma problemy ze słuchem, a aż 15 proc. dzieci ma szumy uszne , spowodowane przebywaniem w zbyt głośnym środowisku i słuchaniem muzyki przez słuchawki. Dlaczego hałas szkodzi? Duże dawki hałasu mają wpływ na cały układ wegetatywny i psychosomatyczny. Osoby narażone na nadmierny hałas mogą cierpieć na dolegliwości naczyniowo-sercowe i żołądkowe, napięcia nerwowe oraz częste bóle głowy . Jak chronić słuch? - Aby chronić swój słuch, należy unikać m.in. bardzo głośnej muzyki, wybuchów i hałasu środowiskowego , do którego się adoptujemy. Osobnym problemem jest młodzież słuchająca bardzo głośnej muzyki przez słuchawki, co grozi trwałymi ubytkami słuchu. Badania potwierdziły trwałe uszkodzenia słuchu w granicach 20 - 30 dB HL zwłaszcza w zakresie wysokich częstotliwości akustycznych. Zjawiska uszkodzeń słuchu u młodzieży korzystającej z przenośnych odtwarzaczy i u niektórych grup zawodowych słuchających głośnej muzyki były prowadzone m.in. w naszym Instytucie. Do tego dochodzą niewyleczone do końca infekcje górnych dróg oddechowych. Właśnie po infekcjach górnych dróg oddechowych powstają często zmiany wysiękowe i zarostowe, a następnie pogorszenie słuchu . Właściwe leczenie pozwala na przywrócenie dobrego słuchu. Potwierdzeniem pohałasowych uszkodzeń słuchu są początkowo przemijające, a następnie stałe szumy uszne – mówi prof. Henryk Skarżyński Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Więcej informacji nt. akcji „Zróbmy sobie ciszej!” na: Facebook.com/zrobmysobieciszej W ramach akcji „Zróbmy sobie...

dziecko, lekarz, badanie, słuch
Zdrowie
Zbadaj słuch dziecka
Wiele dzieci ma niedosłuch - tak twierdzą lekarze. A to powoduje problemy z mówieniem, koncentracją, nauką. Słuch trzeba leczyć, gdy tylko okazuje się, że coś jest nie w porządku.

Ania ma trzy latka, jest z dwujęzycznej rodziny. Nie byłoby nic dziwnego w tym, że mówi po polsku i niemiecku, gdyby nie to, że dziewczynka ma wszczepiony implant ślimakowy! Tak wspaniały rozwój mowy zawdzięcza temu, że poważną wadę słuchu rozpoznano u niej bardzo wcześnie, szybko też rozpoczęto leczenie. Jak to jest ważne, nawet w przypadku niewielkich wad, wyjaśnia dr Anna Piotrowska z Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach. Każdy noworodek ma badany słuch. Później też trzeba go sprawdzać? Tak. Ujemny wynik przesiewowego badania słuchu u noworodka wyklucza tylko występowanie wady słuchu w życiu płodowym oraz tuż po porodzie. Nie oznacza jednak, że zaburzenia słuchu nie mogą pojawić się później. Z jakich powodów dziecko zaczyna gorzej słyszeć? Najczęstszą przyczyną są infekcje górnych dróg oddechowych. Nawracające katary mogą m.in. powodować zmiany zapalne w uchu, co czasem prowadzi do upośledzenia słuchu . Mogą je też powodować  urazy głowy, hałas – głośne słuchanie muzyki, kapiszony, petardy. Warto też pamiętać, że niektóre genetycznie uwarunkowane wady słuchu ujawniają się później. Dlatego jeśli w rodzinie u dzieci i młodych osób występuje niedosłuch, to trzeba profilaktycznie badać słuch maluchowi. Problemy mogą pojawić się nagle lub przebiegać przewlekle i mieć charakter postępujący. Niedosłuch czasem pojawia się tylko w jednym uchu (wtedy rodzicom trudniej to zauważyć). Co powinno zaniepokoić rodziców? Kiedy iść z malcem do lekarza? Małe dziecko nie powie, że źle słyszy, dlatego trzeba zwracać uwagę na jego zachowanie. W przypadku niemowlęcia mama powinna sprawdzać, czy dziecko reaguje na głośne dźwięki, a mając 2–3 miesiące nawiązuje kontakt wzrokowy i reaguje na głos oraz zmiany jego tonu. Półroczny maluszek zwykle już zwraca główkę w kierunku, skąd dochodzi odgłos. Na pewno warto iść...

Słuch
Fotolia
Zdrowie
Od żołądka do... ucha! Czyli czego dziecko NIE powinno jeść, żeby dobrze słyszeć – mówi specjalista
Hałas, słuchanie głośno muzyki przez słuchawki, stosowanie zatyczek do uszu - wszystko to ma dowiedziony niekorzystny wpływ na słuch. Jednak również to, co dziecko je, ma ogromny wpływ na to, jak będzie słyszeć - przekonuje dr Adam Pabiś, neurobiolog, audiolog.

Co piąte dziecko w Polsce ma niedosłuch – mówi prof. Henryk Skarżyński , Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Jest to spowodowane m.in. częstymi, przedłużającymi, niedoleczonymi infekcjami u dziecka , niezdiagnozowaną i nieleczoną alergią , a także przebywaniem w hałasie . U starszych dzieci powodem problemów jest też głośne słuchanie muzyki przez słuchawki, stosowanie zatyczek do uszu. Jednak również nieprawidłowe odżywianie ma wpływ na pogorszenie słuchu dziecka, a także na pojawienie się dokuczliwych szumów usznych. Jakich produktów lepiej dziecku nie podawać, żeby chronić jego słuch? Dieta a słuch: jest związek Słuch i dieta są ze sobą ściśle powiązane, choć to nieoczywisty związek. Właściwości pewnych pokarmów, jak dowiedziono, mogą przyczyniać się do występowania lub nasilania już istniejących szumów usznych . Z kolei pewne produkty mogą przyczyniać się do poprawy słyszenia – mówi dr Adam Pabiś , neurolog i audiolog, specjalista leczenia szumów usznych.  Tego nie podawaj dziecku Do pogorszenia słuchu i występowania szumów usznych mogą przyczyniać się następujące produkty: Sól i solone produkty. Nadmiar soli przyczynia się do obkurczenia naczyń krwionośnych i wzrostu ciśnienia , a to z kolei bezpośrednio może spowodować pojawienie się szumów usznych lub ich nasilenie.   Cukier. Metabolizm węglowodanów odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu słuchu. – Mózg i cały układ nerwowy są zależne od regularnych dostaw glukozy dostarczanych przez układ krwionośny – przypomina dr Pabiś. Duża ilość spożywanego cukru powoduje, że poziom glukozy we krwi gwałtownie rośnie, ale potem szybko spada. Ma to również przełożenie na słuch.  Zobacz także: Dlaczego lepiej, jeśli dzieci jedzą jak najmniej cukru...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz