Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, lekarz, badanie
Zdrowie

Profilaktyka raka u dzieci

Nowoczesny sprzęt do USG wykrywa nawet bardzo małe guzki. Co ważne, badanie jest bezbolesne i bezpieczne. Warto je zrobić dziecku, choćby po to, aby się przekonać, że jest zdrowe.

Większość przypadków raka u dzieci można wyleczyć! Warunek? Zmiany nowotworowe trzeba zdiagnozować we wczesnej fazie i jak najszybciej rozpocząć terapię. A to zadanie nie tylko dla lekarzy, ale i dla rodziców.

Gdzie i za ile można przebadać dziecko
Okresowy bilans zdrowia to podstawa. Robione w jego ramach badania pomagają stwierdzić, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Nie są jednak w stanie sprawdzić, czy mały pacjent nie ma raka. Aby się o tym przekonać, warto zrobić malcowi profilaktyczne USG brzucha, głowy, a w wypadku chłopców – także moszny. Każde z tych badań kosztuje prywatnie ok. 90 zł.

To trzeba wiedzieć: Jeżeli dostaniesz skierowanie od lekarza, możesz zrobić bezpłatne USG w dowolnej klinice, która ma podpisaną umowę z NFZ.

Objawy, na które warto zwrócić uwagę
Skierowanie na badania potwierdzające lub wykluczające raka lekarz wystawi dziecku, jeśli wystąpią u niego objawy wymagające szczegółowej diagnostyki. Dlatego właśnie trzeba na bieżąco zgłaszać pediatrze wszystkie ewentualne nieprawidłowości. Poniżej podajemy objawy, które powinny cię zaniepokoić:
- nieuzasadniona niczym zmiana zachowania (np. malec stał się apatyczny, płaczliwy lub agresywny),
- występujące od dłuższego czasu osłabienie, senność czy zmęczenie,
- zaciskanie pięści czy drżenie lub napięcie mięśni (niespowodowane ich przeforsowaniem),
- nieregularny oddech,
- spadek masy ciała,
- pojawiające się na skórze wybroczyny, siniaki i krwiaki,
- guzki i zgrubienia wyczuwane przez skórę (np. podczas masażu),
- utrzymująca się gorączka, mimo że dziecko nie złapało infekcji,
- bóle kości pojawiające się bez przyczyny (mogą nasilać się w nocy),
- powiększenie obwodu brzucha niespowodowane przytyciem,
- osłabienie jednej kończyny (np. rączka staje się mniej sprawna, a nawet wygląda na szczuplejszą niż druga),
- powiększenie węzłów chłonnych (znajdują się za uszami, na szyi – nad obojczykami, pod pachami i w pachwinach) trwające co najmniej kilkanaście dni.
 
Pamiętaj! Wymienione wyżej nieprawidłowości mogą być objawem raka, ale także zupełnie niegroźnej choroby. Badania pomogą wyjaśnić prawdziwą przyczynę.

Zanim lekarz postawi diagnozę
Dzięki USG można wykryć guzki mające zaledwie kilka milimetrów średnicy. Oczywiście, nawet jeśli zostaną one stwierdzone, nie musi to oznaczać, że dziecko ma nowotwór złośliwy – być może są to niegroźne zmiany łagodne, które wystarczy obserwować. Do postawienia ostatecznej diagnozy będą konieczne dalsze badania.

Nie zwlekaj: Podjęcie leczenia we wczesnym etapie choroby pozwala na wyleczenie 90 procent przypadków raka. Umożliwia też zastosowanie mniejszych dawek leków. Ogranicza więc skutki uboczne terapii.

Ważne!
Ultrasonograf (czyli aparat do USG) wykorzystuje do obrazowania narządów wewnętrznych ultradźwięki. Są one nieszkodliwe. Dlatego badanie można powtarzać wielokrotnie.

Jak przebiega badanie
USG głowy czy moszny nie wymaga przygotowań. W wypadku USG brzucha:
- niemowlę – bada się przed kolejnym karmieniem,
- starsze dzieci – przerwa od ostatniego posiłku powinna wynosić 6 godzin.
Warto wiedzieć: USG jest całkowicie bezbolesne. Podczas badania diagnosta smaruje skórę dziecka specjalnym żelem, który ułatwia przesuwanie główki urządzenia po skórze. Aparat przesyła sygnał do komputera, tam jest on zamieniany na obraz widoczny na monitorze.

 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Zdrowie
Badanie specjalistyczne
Badanie USG, EKG i echo serca, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, rentgen - zobacz kiedy trzebać je wykonać.

Badanie USG, EKG i echo serca, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, rentgen - zobacz kiedy trzebać je wykonać. Wykryte jeszcze w łonie mamy nieprawidłowości, przedwczesne przyjście na świat czy komplikacje podczas porodu to najczęstsze powody, dla których w pierwszych trzech latach życia dziecko jest kierowane na specjalistyczne badania. Istnieją jednak i inne do nich wskazania. Poddaje się im np. dzieci, które doznały urazów, a wyniki przeprowadzonych wcześniej rutynowych badań nie są jednoznaczne. Spora grupa tych maluchów to ciekawskie i ruchliwe szkraby, które połknęły drobny przedmiot, i trzeba go szybko... zlokalizować. U dzieci trudniej niż u dorosłych ustalić wszystkie objawy, np. skąd pochodzi ból, jaki jest jego rodzaj, czy występują zawroty głowy. Malec zwykle po prostu płacze. Badanie USG Czyli ultrasonograficzne. To najpopularniejsza metoda diagnostyczna. Służy do badania tkanek miękkich, za pomocą fal ultradźwiękowych. Doświadczony lekarz zbada dziecko, nawet jeśli się porusza. Kontrolowaną część ciała smaruje bezbarwnym żelem, potem przesuwa po skórze głowicą aparatu. Zwykle takiemu badaniu poddawane są: - stawy biodrowe. Lekarz może je obejrzeć z każdej strony i w różnych pozycjach. Stwierdzi, czy panewki kości udowych malca są dobrze ukształtowane, a w przypadku nieprawidłowości dobierze metodę leczenia. Zanim dziecko stanie na nogach, warto badanie wykonać dwukrotnie. - układ moczowy. Badanie powinno przejść każde dziecko poniżej piątego roku życia, które choć raz miało infekcję układu moczowego. W ten sposób można wykluczyć wadę w budowie tego układu. USG wykonuje się dwukrotnie – najpierw przy wypełnionym pęcherzu, potem, gdy dziecko, robiąc siusiu, opróżni pęcherz. - głowa. USG mózgu jest możliwe, dopóki nie zarosną ciemiączka, czyli w pierwszych miesiącach życia (kości nie przepuszczają fal...

Badanie tarczycy
Fotolia
Mama
Badasz piersi? To sprawdź też tarczycę! - namawiamy z Amazonkami
Przyczyny do końca nie są znane, jednak fakty są jednoznaczne: w Polsce, podobnie jak na całym świecie, rosną zachorowania na raka tarczycy. Częściej chorują kobiety. Raka tarczycy można wyleczyć pod warunkiem wczesnego wykrycia. Namawiamy do badań - razem z Amazonkami.

Co 5 kobieta ma stwierdzoną jedną z chorób tarczycy - nadczynność, niedoczynność, chorobę autoimmunologiczną, np. chorobę Hashimoto . Ściślej mówiąc: co 5 kobieta ma wykrytą którąś z chorób tarczycy, bo osób chorujących może być więcej. Rośnie też liczba zachorowań na raka tarczycy . Eksperci podkreślają, że raka nie można się bać. Trzeba go wcześnie wykryć - wtedy jest szansa na skuteczne leczenie i wyleczenie z nowotworu. Dlaczego rosną zachorowania na raka tarczycy Przyczyna wzrostu zachorowań na raka tarczycy nie jest znana - choć eksperci są pewni, że przyczyną są zmiany cywilizacyjne. W Korei Południowej liczba zachorowań w latach 1993-2011 wzrosła aż 15 razy! W Polsce aż takiego wzrostu zachorowań nie ma, jednak co roku ten typ nowotworu diagnozuje się coraz częściej. Obecnie co roku ok. 2500 osób słyszy w gabinecie diagnozę: "rak tarczycy". Na raka tarczycy - podobnie jak na inne choroby tarczycy - bardziej narażone są kobiety. Zachorować można w każdym wieku - chorują nawet bardzo młode osoby. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia. Zrób test: Sprawdź, czy masz problem z tarczycą   Jak zbadać tarczycę: badania z krwi i USG Warto poprosić lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na badanie TSH - (t yreotropiny) we krwi. To podstawowe badanie , gdy chcemy sprawdzić, czy tarczyca prawidłowo funkcjonuje . Jeśli cokolwiek niepokoi w wyniku badania lekarz zaleci dokładniejsze badania lub skieruje cię do endokrynologa . Do lekarza powinny też iść osoby, które zauważyły guzki w okolicach tarczycy, nie mogą schudnąć mimo stosowania diety (albo odwrotnie: ostatnio sporo przybrały na wadze). Warto też poprosić o skierowanie na USG tarczycy : - Warto  korzystać z badań USG tarczycy - przynajmniej raz na dwa lata gdy są zmiany w tarczycy, jeśli zalecenia lekarza nie są inne - wyjaśnia...

Onko-Olimpiada
Materiały prasowe
Zdrowie
Dzieci chorują coraz częściej! Zamiast się bać, szybko diagnozuj!
Grają w piłkę, biegają, pływają - nikt by nie poznał, że te dzieci miały raka. Na Onko-Olimpiadzie udowadniają, że nowotwór można pokonać: pod warunkiem, że szybko go się zdiagnozuje i zacznie leczyć. Zobacz, na jakie objawy trzeba zwrócić uwagę.

Dzieci w Polsce coraz częściej chorują na nowotwory - alarmują onkolodzy. Ale jest i dobra wiadomość: nowotwory u dzieci są coraz lepiej wyleczalne - pod warunkiem, że szybko się je diagnozuje i leczy. Boimy się myśleć o raku u dziecka , ale tu liczy się czas: szybko rozpoznany nowotwór u dziecka może być w 100 proc. wyleczalny.  - Tylko świadomość zagrożenia da nam szansę na szybką reakcję i skuteczną walkę z wrogiem, jakim jest rak - przypomina Fundacja Spełnionych Marzeń , która pomaga dzieciom pokonać raka i organizuje Onko-Olimpiadę. Sygnały do niepokoju Nowotwory u dzieci i młodzieży to inne nowotwory niż u dorosłych i inny jest ich przebieg. W dużej mierze zależą od wieku, w którym dziecko zachorowało. W 1. roku życia najczęściej pojawiają się guzy pochodzenia embrionalnego: neuroblastoma , nerczak zarodkowy, siatkówczak. Pomiędzy 2. a 3. rokiem życia przypada szczyt zachorowań na białaczkę. U starszych dzieci mogą pojawiać się chłoniaki , guzy kości i nowotwory tkanek miękkich. Co może wzbudzić niepokój? Objawy towarzyszące zmianom nowotworowym mogą przypominać infekcję . To: przewlekły ból, długotrwała gorączka lub stany podgorączkowe, długotrwały kaszel, osłabienie, wymioty, utrata przytomności, powiększenie wątroby i śledziony. Objawy bardziej charakterystyczne to: powiększenie węzłów chłonnych, narastająca niedokrwistość, skłonność do krwawień, wyczuwalna obecność guza, powiększenie obwodu brzucha. Dziecko zaczyna inaczej się zachowywać: jest bardziej drażliwe, płaczliwe, nie ma apetytu, ma mniejszą aktywność. Zobacz: 10 objawów, których nie możesz przeoczyć: idź z dzieckiem do lekarza! Najważniejsze: szybkie leczenie Pomimo tego, że liczba zachorowań u dzieci na nowotwory rośnie, to wyniki leczenia nowotworów u dzieci są coraz lepsze. Dlatego tak ważne...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak