
Większość przypadków raka u dzieci można wyleczyć! Warunek? Zmiany nowotworowe trzeba zdiagnozować we wczesnej fazie i jak najszybciej rozpocząć terapię. A to zadanie nie tylko dla lekarzy, ale i dla rodziców.
Gdzie i za ile można przebadać dziecko
Okresowy bilans zdrowia to podstawa. Robione w jego ramach badania pomagają stwierdzić, czy dziecko prawidłowo się rozwija. Nie są jednak w stanie sprawdzić, czy mały pacjent nie ma raka. Aby się o tym przekonać, warto zrobić malcowi profilaktyczne USG brzucha, głowy, a w wypadku chłopców – także moszny. Każde z tych badań kosztuje prywatnie ok. 90 zł.
To trzeba wiedzieć: Jeżeli dostaniesz skierowanie od lekarza, możesz zrobić bezpłatne USG w dowolnej klinice, która ma podpisaną umowę z NFZ.
Objawy, na które warto zwrócić uwagę
Skierowanie na badania potwierdzające lub wykluczające raka lekarz wystawi dziecku, jeśli wystąpią u niego objawy wymagające szczegółowej diagnostyki. Dlatego właśnie trzeba na bieżąco zgłaszać pediatrze wszystkie ewentualne nieprawidłowości. Poniżej podajemy objawy, które powinny cię zaniepokoić:
- nieuzasadniona niczym zmiana zachowania (np. malec stał się apatyczny, płaczliwy lub agresywny),
- występujące od dłuższego czasu osłabienie, senność czy zmęczenie,
- zaciskanie pięści czy drżenie lub napięcie mięśni (niespowodowane ich przeforsowaniem),
- nieregularny oddech,
- spadek masy ciała,
- pojawiające się na skórze wybroczyny, siniaki i krwiaki,
- guzki i zgrubienia wyczuwane przez skórę (np. podczas masażu),
- utrzymująca się gorączka, mimo że dziecko nie złapało infekcji,
- bóle kości pojawiające się bez przyczyny (mogą nasilać się w nocy),
- powiększenie obwodu brzucha niespowodowane przytyciem,
- osłabienie jednej kończyny (np. rączka staje się mniej sprawna, a nawet wygląda na szczuplejszą niż druga),
- powiększenie węzłów chłonnych (znajdują się za uszami, na szyi – nad obojczykami, pod pachami i w pachwinach) trwające co najmniej kilkanaście dni.
Pamiętaj! Wymienione wyżej nieprawidłowości mogą być objawem raka, ale także zupełnie niegroźnej choroby. Badania pomogą wyjaśnić prawdziwą przyczynę.
Zanim lekarz postawi diagnozę
Dzięki USG można wykryć guzki mające zaledwie kilka milimetrów średnicy. Oczywiście, nawet jeśli zostaną one stwierdzone, nie musi to oznaczać, że dziecko ma nowotwór złośliwy – być może są to niegroźne zmiany łagodne, które wystarczy obserwować. Do postawienia ostatecznej diagnozy będą konieczne dalsze badania.
Nie zwlekaj: Podjęcie leczenia we wczesnym etapie choroby pozwala na wyleczenie 90 procent przypadków raka. Umożliwia też zastosowanie mniejszych dawek leków. Ogranicza więc skutki uboczne terapii.
Ważne!
Ultrasonograf (czyli aparat do USG) wykorzystuje do obrazowania narządów wewnętrznych ultradźwięki. Są one nieszkodliwe. Dlatego badanie można powtarzać wielokrotnie.
Jak przebiega badanie
USG głowy czy moszny nie wymaga przygotowań. W wypadku USG brzucha:
- niemowlę – bada się przed kolejnym karmieniem,
- starsze dzieci – przerwa od ostatniego posiłku powinna wynosić 6 godzin.
Warto wiedzieć: USG jest całkowicie bezbolesne. Podczas badania diagnosta smaruje skórę dziecka specjalnym żelem, który ułatwia przesuwanie główki urządzenia po skórze. Aparat przesyła sygnał do komputera, tam jest on zamieniany na obraz widoczny na monitorze.