Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, rozwój niemowlaka, 7-miesięczne niemowlę
Fotolia
Zdrowie

Prosty kręgosłup - 10 rad dla rodziców niemowlęcia

Choć wady postawy ujawniają się na ogół dopiero w wieku szkolnym, pracuje się na nie latami. Dlatego o kręgosłup dziecka trzeba dbać od pierwszych dni życia.

 
Kręgosłup niemowlęcia dopiero się kształtuje. Jest miękki i podatny na deformacje. Dlatego:

1. Nie noś malucha na jednym ramieniu

Malec odwraca się wówczas tylko w jedną stronę. W efekcie mięśnie jego karku pracują asymetrycznie, co źle wpływa na szyjny odcinek kręgosłupa.

2. Nie przyzwyczajaj do poduszki

Stałe unoszenie głowy może zaburzyć proces kształtowania się szyjnego odcinka kręgosłupa.

3.Chroń przed krzywicą

Dbaj o to, by dziecko przebywało na słońcu i regularnie otrzymywało witaminę D w kropelkach albo tabletkach.

4. Kontroluj biodra

Każdy maluch powinien mieć zrobione USG stawów biodrowych – badanie umożliwiające wykrycie wrodzonej dysplazji stawu biodrowego. Kłopoty z biodrami oznaczają problemy z rozwojem ruchowym, co wpływa także na kręgosłup.

5. Zapewnij swobodę ruchu

Spętany rożkiem czy kołderką maluszek nie może ćwiczyć mięśni. Wkładanie nóżek do buzi, obroty, pełzanie itd. to ważne ćwiczenia wzmacniające mięśnie.

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

plecy dziecka
Fotolia
Zdrowie
Jak nie dopuścić do skrzywienia kręgosłupa?
Kręgosłup małego dziecka jest miękki i podatny na deformacje, dlatego trzeba o niego dbać. Jak nie dopuścić do skrzywienia kręgosłupa i innych wad postawy? Jak wpływa na kręgosłup nadwaga, nieodpowiednie krzesełko albo wada wzroku?

Wady postawy ujawniają się na ogół dopiero w wieku szkolnym, jednak „pracuje się” na nie latami - od dnia narodzin.  Większość z nich (np. niewielkie boczne skrzywienie kręgosłupa , okrągłe plecy czy wystające łopatki)  ma swoje źródła w niewłaściwych nawykach, braku ruchu i błędach, których można uniknąć. Przyczyną problemów może być nawet ... wada wzroku albo nieprawidłowy zgryz!   O kręgosłup dziecka trzeba dbać od dnia narodzin. W 1 roku życia najważniejsze jest to, by mu nie szkodzić:  nie układać niemowlęcia na poduszce, nie nosić go stale na tym samym ramieniu, nie sadzać, gdy nie jest jeszcze na to gotowe (Więcej informacji na ten temat:  Jak dbać o kręgosłup niemowlęcia ). A jak chronić kręgosłup dziecka w 2 i 3 roku życia? Radzi lek. med. Andrzej Szybiński, specjalista ortopeda- traumatolog. Wpajaj dziecku prawidłowe nawyki.  Jeśli 2, 3 latek nauczy się oglądać bajki w pozycji półleżącej, będzie tak robił także później, co w końcu odbije się na jego kręgosłupie. Ucz dziecko, że trzeba trzymać się prosto, nie wolno podkładać nóżki pod pupę ani zakładać nogi na nogę. Dziecko nie powinno też siedzieć ze zwieszonymi nogami – stopy muszą opierać się o podłogę. Zachęcaj do ruchu .Wspinanie się na drabinki, bieganie, jazda na trzykołowym rowerku – to wszystko jest bardzo ważne dla rozwoju mięśni, także tych, które tworzą rodzaj gorsetu, utrzymującego kręgosłup w prawidłowej pozycji. Pozwól dziecku się wiercić. Siedzenie mocno obciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dzieci wiedzą co robią, kręcąc się i zmieniając pozycję – po prostu go odciążają. Zapisz dziecko na basen. Pływanie to jedyny w stu procentach symetryczny sport: angażuje w tym samym stopniu mięśnie po obu stronach ciała. Kontroluj nóżki. Zdarza się, że jedna noga...

niemowlę, nauka chodzenia
Panthermedia
Rozwój
Jak dziecko uczy się chodzić
Pewnie nie możesz się doczekać, aż twój maluch zrobi pierwszy samodzielny krok? Nie popędzaj go ani nie ucz, jak ma się do tego zabrać. Sam do tego… dojdzie.

Chodzenie wydaje się najprostszą czynnością pod słońcem. Spacerujemy, maszerujemy, stąpamy tanecznym krokiem, nie poświęcając tym czynnościom szczególnej uwagi. Tymczasem to wcale nie jest takie proste. Chodzenie wymaga silnych, prawidłowo napiętych mięśni (i to nie tylko nóg, ale też grzbietu, klatki piersiowej itd.), rozwiniętego zmysłu równowagi i wystarczająco dojrzałego, sprawnie działającego układu nerwowego. Krok po kroku Jak dziecko uczy się tej trudnej sztuki? Stopniowo! Na początek musi zacząć kontrolować swoje ciało: najpierw głowę, potem tułów, ręce, a końcu nogi. A to musi troszeczkę potrwać! Choć jedne smyki uczą się chodzić szybciej, a inne później, wszystkie przechodzą te same fazy rozwojowe. Autorzy książki „Pierwsze 365 dni życia dziecka”, Theodor Hellbrügge i J. Hermann von Wimpffen, przedstawiają je tak: - 1. miesiąc. Maleństwo już… „chodzi”. Gdy weźmiesz je pod paszki i postawisz na stole, zacznie „maszerować” – opierać o podłoże to jedną, to drugą nóżkę. To chód automatyczny, odruch, po którym już niedługo nie pozostaje nawet ślad. I dobrze, bo tylko jego zniknięcie umożliwia dziecku naukę prawdziwego chodzenia. - 3. miesiąc. Dziecko zgina nóżki. Gdy próbujesz postawić malucha na podłodze, zegnie nogi, jakby chciał „uciec” podłożu. - 5. miesiąc. Brzdąc prostuje nóżki. Postawiony na podłodze (i trzymany pod paszkami) ma proste nogi. Potrafi nawet na sekundę czy dwie przejąć ciężar swojego ciała. Z każdym dniem radzi sobie coraz lepiej. - 7. miesiąc. Malec sprężynuje. Na przemian zgina i prostuje nóżki, odpychając się od podłoża. I bardzo mu się to podoba! - 9. miesiąc. Dziecko trzymane przez mamę lub tatę za obie rączki potrafi już stać. Umie to robić nawet przez dłuższą chwilę! - 10. miesiąc. Brzdąc z radością podciąga się do...

ćwiczenia na skoliozę
Zdrowie
Ćwiczenia na skoliozę: rodzaje i metody terapeutyczne
Ćwiczenia na skoliozę są ważnym elementem leczenia wady i zapobieganiu jej pogłębiania się. Aby były skuteczne, muszą być indywidualnie dobrane do pacjenta.

Ćwiczenia na skoliozę, czyli na potocznie zwane boczne skrzywienie kręgosłupa, należy wykonywać regularnie i często. Nie ma ćwiczeń uniwersalnych , dla każdego, gdyż każda skolioza u każdego jest nieco inna. Dlatego bardzo ważne jest, aby ćwiczenia dobrał fizjoterapeuta i nauczył poprawnego ich wykonywania. Dopiero wtedy można je robić samodzielnie w domu. Skolioza jest wadą złożoną i nie polega jedynie na bocznym skrzywieniu kręgosłupa. Nie sprawdzą się tu dawniej stosowane ćwiczenia symetryczne, czasami mogą wręcz zaszkodzić. Dlatego w tym materiale nie będziemy silić się na opisywanie konkretnych ćwiczeń – i tak nie można ich stosować bez konsultacji ze specjalistą. Podamy za to podstawowe informacje o rodzajach ćwiczeń, ich działaniu oraz o metodach terapeutycznych stosowanych w skoliozach. Ćwiczenia na skoliozę – rodzaje Ponieważ skrzywienie kręgosłupa jest wadą wielowymiarową i wpływającą np. na układ oddechowy, trzeba stosować różne rodzaje ćwiczeń, które pozwolą korygować wadę we wszystkich płaszczyznach i usprawnią działanie układów, które ponoszą uszczerbek w związku ze skoliozą. Ćwiczenia rozciągające Skrzywienie kręgosłupa sprawia, że po wewnętrznej stronie łuku mięśnie ulegają skróceniu, utrwalając wadę. Dlatego ważne jest, aby zwiększyć ich elastyczność , co pomoże zmniejszać krzywiznę nieprawidłowych łuków i zapobiegać pogłębianiu się wady. Często rozciąga się też zginacze bioder, które pogłębiają lordozę lędźwiową oraz mięśnie piersiowe przy tzw. plecach okrągłych. Ćwiczenia tego typu polegają m.in. na przyjmowaniu odpowiednich pozycji ułożeniowych oraz na wykonywaniu w nich odpowiednich ćwiczeń. Stosuje się też tzw. stretching postizometryczny, który polega na rozciąganiu mięśni po uprzednim ich statycznym napięciu. Ćwiczenia derotujące kręgosłup Ponieważ skolioza jest...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak