4569673-384x582.jpg
Zdrowie

Przepuklina u dzieci

U niemowląt występuje najczęściej przepuklina pępkowa. U nieco starszych dzieci przepuklina pachwinowa.

Przepuklina to przemieszczenie narządów jamy brzusznej, zwykle jelit, poza jej obręb. U niemowląt występuje najczęściej przepuklina pępkowa. U nieco starszych dzieci przepuklina pachwinowa: w połowie przypadków pojawia się przed pierwszymi urodzinami.

Rodzaje przepuklin i ich objawy
1.
Przepuklinę pępkową u dzieci łatwo rozpoznać – w okolicy pępka pojawia się bezbolesne uwypuklenie. najczęściej otwór przepuklinowy sam zarasta w pierwszych latach życia.
Może ono zniknąć samo, bez leczenia (odchodzi się już od przyklejania plastra, mającego wzmocnić mięśnie brzucha

Czytaj: przepuklina pępkowa u dzieci

2. Pachwinowa występuje częściej u chłopców niż u dziewczynek. Zwykle jest prawostronna i ma charakter wrodzony. Widać ją zazwyczaj jako uwypuklenie lub obrzęk w okolicy pachwinowej,
Uwypuklenie łatwiej zobaczyć, kiedy dziecko płacze, robi kupkę albo w trakcie wysiłku (np. krzyk).

Jak się leczy?
Przepuklina pępkowa nie więźnie, najczęściej otwór przepuklinowy sam zarasta w pierwszych latach życia. Zabieg operacyjny jest wskazany tylko wtedy, gdy dolegliwość utrzymuje się u malucha powyżej czwartego roku życia.). Dziecko należy jak najczęściej kłaść na brzuszku i starać się by jak najmniej płakało.
Natomiast wszystkie dzieci z przepukliną pachwinową powinny być zoperowane, bo dolegliwość nie ustąpi sama. Niektórzy chirurdzy dziecięcy operują przepuklinę pachwinową, gdy tylko zostanie rozpoznana. Jednak gdy nie jest duża i nie występują niepokojące objawy, zaleca się odczekanie przynajmniej do trzeciego miesiąca życia dziecka (w przypadku wcześniaków czeka się do szóstego miesiąca). Zabieg operacyjny nie należy do skomplikowanych. Polega na zszyciu mięśni tak, aby zakryć otwór, przez który wydostawała się przepuklina. Malec przebywa w szpitalu krótko i szybko wraca do zdrowia.

Powikłania:
Groźnym powikłaniem jest uwięźnięcie przepukliny pachwinowej. Jeśli pętla jelitowa dostanie się do kanału pachwinowego i ulegnie obrzękowi, nie będzie mogła cofnąć się do jamy brzusznej. Jest to niebezpieczne, gdyż pętle jelitowe uciśnięte w kanale pachwinowym bywają przyczyną niedrożności przewodu pokarmowego. Dłużej utrzymujący się ucisk może doprowadzić do martwicy ściany jelit, a nawet perforacji. W przypadku uwięźnięcia szybko potrzebna jest pomoc lekarska. Jeśli więc u Twojego dziecka rozpoznano przepuklinę pachwinową, a dość nagle pojawi się w tym miejscu twardy, bardzo bolesny i zaczerwieniony guz, malec będzie niespokojny, płaczliwy, straci apetyt albo będzie wymiotował, to natychmiast zabierz go na ostry dyżur chirurgii dziecięcej.

To warto wiedzieć:
U maleńkich chłopców zdarza się niekiedy przepuklina jądra. Widać ją jako miękkie uwypuklenie na mosznie. Tak jak wodniak jądra jest spowodowana drożnym (niezarośniętym) wyrostkiem pochwowym otrzewnej. W przeciwieństwie do wodniaka rzadko zarasta sama, na ogół trzeba ją operować na przełomie pierwszego i drugiego roku życia.

Rodzice pytają:
Czy przyczyną przepukliny pachwinowej u chłopca może być to, że malec jest ruchliwy – skacze, biega lub dużo płacze?
Nie. Tylko w wypadku dorosłych nadmierny wysiłek bywa przyczyną tej dolegliwości.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

chłopiec-na-nocniku
Fotolia
Zdrowie
Męskie sprawy – stulejka i inne problemy
U maleńkich chłopców zdarzają się czasem pewne nieprawidłowości w budowie genitaliów. Sprawdź, co to jest stulejka i kiedy jeszcze potrzebna jest pomoc medycyny. Jakie problemy z genitaliami mogą mieć niemowlęta?

Stulejka fizjologiczna - jak rozpoznać stulejkę u dziecka ? Na czym polega stulejka u dziecka? U 90% chłopców w pierwszym roku życia napletek (fałd skórny pokrywający zakończenie prącia, tzw. żołądź) jest przyklejony do żołędzi, więc nie można jej odsłonić. Dziecko nie ma jednak kłopotów z oddawaniem moczu, bo ujście cewki moczowej nie jest zasłonięte. To tzw. stulejka fizjologiczna i nie stanowi problemu - to normalne. Gdy malec rośnie, napletek oddziela się od żołędzi – w drugim roku życia tylko u 50% chłopców nie można go zsunąć. Stulejka właściwa - kiedy udać się do lekarza? Kiedy mówimy o stulejce właściwej, takiej którą należy leczyć? Jeśli chłopiec ma powyżej 3 lat i napletek nadal nie daje się zsunąć z żołędzi, albo jest to bolesne, powinnaś zgłosić się z nim do pediatry lub urologa dziecięcego, albo chirurga (skierowanie dostaniesz od lekarza pierwszego kontaktu lub pediatry). Lekarz przepisze maść sterydową. Jeśli okaże się nieskuteczna, wtedy w znieczuleniu miejscowym, chirurg spróbuje zsunąć napletek. Jeżeli i to się nie uda, potrzebna będzie operacja (tzw. plastyka napletka) lub obrzezanie. Dlaczego stulejkę trzeba leczyć? Na początku życia dziecka napletek jest nieelastyczny i przyklejony do żołędzi tzw. mastką. Mastka w naturalny sposób ulega rozpuszczeniu - jeśli do tego nie dochodzi mówimy właśnie o stulejce kwalifikującej się do leczenia. Stulejka może być związana także z drobnymi urazami, bliznami powstałymi w wyniku nieumiejętnego ściągania przyklejonego napletka - to tzw. stulejka nabyta. Jeśli z powodu stulejki zasłonięte jest ujście cewki, dziecko może mieć trudności z siusianiem – mocz wypływa cienką strużką lub po kropelce gromadzi się pod skórą, tworząc mały balonik. Może to być przyczyną stanów zapalnych okolicy prącia i dróg moczowych. Jak dbać o prącie małego...

przepuklina pępkowa
Fotolia
Noworodek
Przepuklina pępkowa
Przepuklina pępkowa to przykryta skórą „dziurka” w brzuchu, w okolicy pępka, przez którą próbują się wydostać organy wewnętrzne. jej objawem jest niewielka wypukłość obok pępka: raz mniejsza, raz większa.

Mój noworodek ma przepuklinę pępkową. Martwię się więc, że coś zrobiłam źle. Słyszałam też, że jest konieczna operacja. To prawda. Julia Modrzejska z Rzeszowa Przepuklina pępkowa u dzieci nie jest skutkiem pani błędu. Często występuje u dzieci, które urodziły się z niską masą ciała. Przepuklina może być mała jak koniuszek palca lub większa, np. jak pół cytryny. Przepuklina bywa bardziej napięta, gdy dziecko płacze (zwiększa się ciśnienie w brzuszku), a gdy jest spokojne, może być niewidoczna: jej zawartość cofa się do jamy brzusznej przez pierścień pępowinowy. Po odpadnięciu kikuta pępowiny skóra goi się, a pierścień mięśniowy stopniowo zamyka. Czasem dzieje się to zbyt wolno – wtedy może pojawić się przepuklina. Dawniej uważano, że można przyspieszyć zamykanie się otworu, zalepiając pępek plastrem. Teraz już się tego nie stosuje. W chwilach szczególnego niepokoju u dziecka, może pani układać mu na brzuszku swoją dłoń, przykrywając okolicę pępka. U wielu dzieci pierścień pępkowy zamyka się sam w ciągu roku, rzadziej – dwóch lat. Jedynie gdy przepuklina jest duża albo wyraźnie się powiększy, potrzebny będzie niewielki zabieg. Konsultacja: prof. Jacek Grygalewicz, pediatra. Pracował w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Członek Komitetu Rozwoju Człowieka PAN. Czytaj więcej: przepuklina pępkowa u dzieci

Zdrowie
Niepokojące sygnały?
Przepuklina pępkowa, zez, krzywe nóżki – to problemy, które spędzają sen z powiek wielu młodym mamom.

Przepuklina pępkowa, zez, krzywe nóżki – to problemy, które spędzają sen z powiek wielu młodym mamom. A najlepszym lekarstwem na nie jest... czas. W pierwszych miesiącach życia maluszka wiele rzeczy przyprawia Cię o drżenie serca. Obawiasz się, że jest chory lub źle się rozwija. Tymczasem zwykle martwisz się tym, co w rzeczywistości jest rozwojową normą. Moje maleństwo ma niezbyt kształtną główkę. Czy już zawsze taka będzie? Nie. Nienarodzone dziecko ma miękkie kości czaszki, a szwy międzyczaszkowe nie są zarośnięte. Dzięki temu jego główka łatwiej dopasowuje się do kształtu kanału rodnego i malcowi udaje się bezpiecznie wydostać na świat. Kiedy się jednak przez niego przeciska, jej kształt może ulec zmianie. Jest ona wtedy wydłużona i niesymetryczna. Czasem możesz na niej wyczuć miejsca, które wyglądają tak, jakby kości czaszki zachodziły na siebie. Nie jest to jednak powód do zmartwień. Główka nabiera prawidłowego kształtu w pierwszym miesiącu życia malucha, a najdalej po sześciu tygodniach od porodu. Synek ma przepuklinę pępkową. Czy trzeba operować? Nie jest to konieczne. Każdy mięsień (także mięśnie tworzące ścianę brzucha) jest otoczony tkanką łączną – cieniutką błonką zwaną powięzią. W miarę jak dziecko rośnie, staje się ona coraz mocniejsza. U niemowląt powięź przebiegająca w linii środkowej ciała jest bardzo wiotka. Gdy dziecko napina brzuszek, płacząc, robiąc kupkę lub gdy ma wzdęcia, jelita mogą się uwypuklać w słabszym miejscu powięzi. Tworzą wtedy przepuklinę. Nie sprawia ona maluchowi bólu. Jeśli chcesz, by szybko znikła, układaj dziecko w różnych pozycjach, by ćwiczyło mięśnie brzucha. Bardzo pomocne jest proste ćwiczenie polegające na podciąganiu malucha za rączki do siadania. Kiedy mięśnie wzmocnią się, przepuklina ustąpi. Nawet jeśli jest większa niż orzeszek laskowy, nie poleca...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj