Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, lekarz, badanie
Zdrowie

Pytania o badanie słuchu

Jeśli podejrzewasz, że twój maluch nie słyszy dobrze, to idź z nim do specjalisty. Niedosłuch łatwo wykryć i często szybko się go leczy.

 

Każdego roku w Polsce rodzi się kilkaset dzieci z poważną wadą słuchu. Na szczęście już niemowlęciu można zbadać słuch, dobrać aparat i nauczyć je słyszeć. Dzięki temu nawet brzdąc urodzony z wadą słuchu może mówić!
Duże wady słuchu na szczęście zdarzają się rzadko: u jednego, dwojga dzieci na tysiąc nowo narodzonych. Zwracaj jednak szczególną uwagę na maluszka, jeżeli w waszej rodzinie występowały wady słuchu, w czasie ciąży chorowałaś na toksoplazmozę, różyczkę, grypę lub inną ostrą chorobę zakaźną. W grupach ryzyka wady występują u jednego, dwojga dzieci na sto.

Dlaczego sprawdza się słuch już u noworodków?
Chodzi o to, by wady wykryć jak najwcześniej. Dlatego w Polsce wszystkie dzieci mają robione badanie słuchu tuż po urodzeniu, w szpitalu. Są maluszki, które od początku znacznie gorzej słyszą lub nawet nie słyszą wcale. Jeśli zostaną wcześnie zdiagnozowane i będą leczone, w przyszłości mają szansę mówić i normalnie się rozwijać.

Jak się przekonać, czy dziecko słyszy?
Badanie polega na sprawdzeniu poziomu tzw. otoemisji akustycznej. W przewodzie słuchowym umieszcza się czułą sondę. Rejestruje ona cichy sygnał, który powstaje w tzw. ślimaku, który jest w uchu wewnętrznym. Jeżeli badanie wypada pozytywnie, oznacza to, że dziecko słyszy.

Czy to jedyny sposób zbadania słuchu niemowlęcia?
Nie. Niemowlęta i młodsze dzieci są diagnozowane za pomocą tzw. metod obiektywnych. Dziecko nie musi przy nich pomagać ani współpracować z osobą badającą. Oprócz otoemisji stosuje się niekiedy tzw. audiometrię impedancyjną oraz metodę słuchowych potencjałów wywołanych. Każda z tych metod sprawdza nieco inną część układu słuchowego maluszka. Audiometria umożliwia ocenę ucha środkowego, otoemisja – ślimaka, natomiast słuchowe potencjały wywołane pokazują pracę pnia mózgu dziecka oraz ośrodków podkorowych.

Czy problemy mogą pojawić się u przedszkolaka?
Tak. Pozytywny wynik noworodkowego badania przesiewowego oznacza, że dziecko, które się urodziło, słyszy. Niestety, może się zdarzyć, że dopiero po czasie pojawi się niedosłuch lub nawet głęboka wada słuchu.

Co wywołuje te kłopoty?
Najczęściej przyczyną są poważne infekcje, takie jak zapalenie opon mózgowych, świnka. Mogą one prowadzić nawet do głębokiego niedosłuchu. Dlatego warto szczepić dzieci przeciw śwince i Hib. Przyczyną poważnego niedosłuchu mogą też być poważne urazy głowy, a szczególnie ucha.

Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc

dziecko, lekarz, badanie, słuch
Zdrowie
Zbadaj słuch dziecka
Wiele dzieci ma niedosłuch - tak twierdzą lekarze. A to powoduje problemy z mówieniem, koncentracją, nauką. Słuch trzeba leczyć, gdy tylko okazuje się, że coś jest nie w porządku.

Ania ma trzy latka, jest z dwujęzycznej rodziny. Nie byłoby nic dziwnego w tym, że mówi po polsku i niemiecku, gdyby nie to, że dziewczynka ma wszczepiony implant ślimakowy! Tak wspaniały rozwój mowy zawdzięcza temu, że poważną wadę słuchu rozpoznano u niej bardzo wcześnie, szybko też rozpoczęto leczenie. Jak to jest ważne, nawet w przypadku niewielkich wad, wyjaśnia dr Anna Piotrowska z Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach. Każdy noworodek ma badany słuch. Później też trzeba go sprawdzać? Tak. Ujemny wynik przesiewowego badania słuchu u noworodka wyklucza tylko występowanie wady słuchu w życiu płodowym oraz tuż po porodzie. Nie oznacza jednak, że zaburzenia słuchu nie mogą pojawić się później. Z jakich powodów dziecko zaczyna gorzej słyszeć? Najczęstszą przyczyną są infekcje górnych dróg oddechowych. Nawracające katary mogą m.in. powodować zmiany zapalne w uchu, co czasem prowadzi do upośledzenia słuchu . Mogą je też powodować  urazy głowy, hałas – głośne słuchanie muzyki, kapiszony, petardy. Warto też pamiętać, że niektóre genetycznie uwarunkowane wady słuchu ujawniają się później. Dlatego jeśli w rodzinie u dzieci i młodych osób występuje niedosłuch, to trzeba profilaktycznie badać słuch maluchowi. Problemy mogą pojawić się nagle lub przebiegać przewlekle i mieć charakter postępujący. Niedosłuch czasem pojawia się tylko w jednym uchu (wtedy rodzicom trudniej to zauważyć). Co powinno zaniepokoić rodziców? Kiedy iść z malcem do lekarza? Małe dziecko nie powie, że źle słyszy, dlatego trzeba zwracać uwagę na jego zachowanie. W przypadku niemowlęcia mama powinna sprawdzać, czy dziecko reaguje na głośne dźwięki, a mając 2–3 miesiące nawiązuje kontakt wzrokowy i reaguje na głos oraz zmiany jego tonu. Półroczny maluszek zwykle już zwraca główkę w kierunku, skąd dochodzi odgłos. Na pewno warto iść...

Zdrowie
Kiedy trzeba zbadać słuch?
Jeśli podejrzewasz, że Twój maluszek źle słyszy, nie zwlekaj z wizytą u laryngologa.

Jeśli podejrzewasz, że Twój maluszek źle słyszy, nie zwlekaj z wizytą u laryngologa. Są metody, które pozwalają wykryć zaburzenia nawet u najmłodszych dzieci. Skierowanie do laryngologa otrzymasz od pediatry. Postaraj się zapisać dziecko do takiego lekarza, który specjalizuje się w problemach związanych ze słuchem. Maluch u lekarza Otolaryngolog zaczyna od wywiadu. Pyta, na co dziecko chorowało, kiedy zauważyłaś, że gorzej słyszy, czy ktoś w rodzinie miał kłopoty ze słuchem. Potem zbada malca. Za pomocą specjalnego przyrządu (wideootoskopu lub mikroskopu) obejrzy błonę bębenkową, sprawdzi, czy uszko jest prawidłowo zbudowane, czy nie zalega w nim nadmierna ilość woskowiny lub czy na skutek infekcji nie doszło do pęknięcia błony bębenkowej. To badanie jest całkowicie bezbolesne, może jednak sprawić lekarzowi spore kłopoty, jeśli dziecko ze strachu broni się przed oglądaniem ucha. W razie jakichkolwiek wątpliwości lekarz zdecyduje o konieczności wykonania specjalistycznych badań i da Ci na nie skierowanie. Słuch malutkich dzieci sprawdza się, stosując tzw. metody obiektywne – nie wymagające aktywnego udziału pacjenta (odpowiadania na pytania, reagowania na polecenia). Polegają one na komputerowej analizie reakcji narządu słuchu na określony poziom dźwięku i pokazują, jak duża jest utrata słuchu. Badania takie nie bolą i są bezpieczne. Niekiedy robi się je, kiedy dziecko śpi. Chodzi o to, by pomiary słuchu mogły być wykonane w bezruchu. Najczęstsze metody to: 1. Badanie fotoemisji akustycznej. Umożliwia określenie stanu ślimaka. Polega na rejestracji reakcji ucha wewnętrznego na ciche dźwięki. Służy do tego mała sonda z miniaturowym mikrofonem i słuchawką, którą wkłada się do ucha. 2. Tympanometria. Pozwala ocenić stan ucha środkowego (pomaga w rozpoznaniu wysiękowego zapalenia, niedrożności trąbki słuchowej, przerwania łańcucha...

dziecko, lekarz, badanie, słuch
Zdrowie
Czy malec dobrze słyszy
Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ma kłopoty ze słuchem, idź z nim do lekarza. Wadę tę łatwo wykryć i często można szybko ją wyleczyć.

Każdego roku w Polsce rodzi się kilkaset dzieci z poważną wadą słuchu. Na szczęście już niemowlęciu można zbadać słuch, dobrać aparat i nauczyć je słyszeć. Dlaczego sprawdza się słuch już u noworodków? Chodzi o to, by wady wykryć jak najwcześniej. Dlatego w Polsce wszystkie dzieci mają robione badanie słuchu tuż po urodzeniu, w szpitalu. Są maluszki, które od początku znacznie gorzej słyszą albo nawet nie słyszą wcale. Jeśli zostaną wcześnie zdiagnozowane i będą leczone, w przyszłości mają szansę mówić i normalnie się rozwijać. Jak się przekonać, czy dziecko słyszy? Badanie polega na sprawdzeniu poziomu tzw. otoemisji akustycznej. W przewodzie słuchowym umieszcza się czułą sondę. Rejestruje ona cichy sygnał, który powstaje w tzw. ślimaku (w uchu wewnętrznym). Jeżeli badanie wypada pozytywnie, oznacza to, że dziecko słyszy. Czy to jedyny sposób zbadania słuchu niemowlęciu? Nie. Niemowlęta i młodsze dzieci są diagnozowane za pomocą tzw. metod obiektywnych. Dziecko nie musi przy nich pomagać ani współpracować z osobą badającą. Oprócz otoemisji stosuje się niekiedy tzw. audiometrię impedancyjną oraz metodę słuchowych potencjałów wywołanych. Każda z tych metod sprawdza nieco inną część układu słuchowego maluszka. Audiometria umożliwia ocenę ucha środkowego, otoemisja – ślimaka, natomiast słuchowe potencjały wywołane pokazują pracę pnia mózgu dziecka oraz ośrodków podkorowych. Czy problemy mogą pojawić się u przedszkolaka? Tak. Pozytywny wynik noworodkowego badania przesiewowego oznacza, że dziecko, które się urodziło, słyszy. Niestety, może się zdarzyć, że dopiero po czasie pojawi się niedosłuch czy głęboka wada słuchu. Co wywołuje te kłopoty? Najczęściej przyczyną są poważne infekcje, np. zapalenie opon mózgowych , świnka . Mogą one prowadzić nawet do głębokiego niedosłuchu. Dlatego warto...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak