Rotawirusy
Fotolia
Zdrowie

Rotawirus u dzieci: objawy, przebieg i leczenie. Kiedy do szpitala?

Rotawirus u dzieci to jedna z najczęstszych przyczyn biegunki. Zakażenie jest szczególnie groźne dla niemowląt. Wyjaśniamy, jakie są objawy infekcji rotawirusowej, jak przebiega choroba i jak powinno wyglądać leczenie. Sprawdź, kiedy trzeba szybko jechać z dzieckiem do szpitala.

Rotawirus u małych dzieci daje groźne objawy i wymaga szybkiego leczenia. Najwięcej zakażeń rotawirusami notuje się od późnej jesieni do wiosny, a więc między październikiem i listopadem a majem. W przedszkolach dzieci zarażają się błyskawicznie, nic więc dziwnego, że rodzice chcą wiedzieć, co to są rotawirusy i jak się przed nimi ustrzec. Podpowiadamy, po czym poznać, że dziecko ma rotawirusa. Sprawdź, jak wygląda leczenie.

Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]

Co to jest rotawirus u dzieci?

Rotawirusy to wysoce zakaźne drobnoustroje. Mają kolisty kształt (stąd ich nazwa: „rota” po łacinie oznacza „koło”). Zakażenia rotawirusami są powszechne. Szacuje się, że każde dziecko poniżej 3.-5. roku życia chociaż raz będzie przechodzić infekcję rotawirusową. Większość zakażeń przebiega łagodnie lub bezobjawowo. Jednak u niemowląt i małych dzieci zarażenie się rotawirusem może mieć bardzo poważne konsekwencje. Wymioty i biegunka wywołane przez rotawirusa grożą szybkim odwodnieniem. Z tego powodu rotawirus u dziecka młodszego niż półroczne często kończy się pobytem w szpitalu trwającym nawet powyżej tygodnia.

Rotawirusy są nie tylko bardzo zakaźne, ale również szybko się namnażają. Do zakażenia może dojść poprzez:

 • bezpośredni kontakt z osobą, która ma rotawirusa,
 • kontakt z jej wydzielinami (śliną, kałem),
 • styczność z zanieczyszczoną powierzchnią (np. dywan) lub przedmiotami (np. zabawki).
Dzieci zarażają się rotawirusami, gdy wkładają do buzi rączki albo zabawki, którymi wcześniej bawił się zakażony maluch, albo dotykają klamki, na której znalazły się te zarazki. Co ważne – rotawirusy mogą przetrwać na skórze, np. dłoniach, do 4 godzin, a na przedmiotach, np. zabawkach, nawet do 10 dni. Do rozprzestrzeniania się zakażeń rotawirusowych często dochodzi wśród dzieci leczonych w szpitalu z innego powodu.

Rotawirus u dzieci – jakie są objawy?

Infekcja rozwija się bardzo szybko. Zazwyczaj objawy pojawiają się już w ciągu 24-48 godzin od kontaktu z wirusem. Objawy rotawirusa u małych dzieci to:

 • wymioty,
 • biegunka (kupki wodniste, strzelające, ze śluzem, z krwią),
 • gorączka o różnym nasileniu (powyżej 39°C),
 • bóle brzucha,
 • osłabienie,
 • złe samopoczucie.


Nie ma konkretnej odpowiedzi na pytanie, ile trwa zakażenie rotawirusem u dzieci. Objawy infekcji mogą utrzymywać się 3, a nawet 10 dni. Kolejne zachorowania u dziecka nie są już tak gwałtowne.

Z uwagi na dużą zakaźność infekcje rotawirusowe często przenoszą się na pozostałych domowników. Zachorować mogą również dorośli, czasem zdarza się u nich również infekcja o cięższym przebiegu. 

Rotawirus u dzieci: jak przebiega leczenie?

Gdy dziecko ma biegunkę rotawirusową, najważniejsze jest nawadnianie. Do picia podawaj maluchowi chłodną wodę. Jeśli wymiotuje – musisz poić go często, ale małymi porcjami (najlepiej podawaj maluchowi po łyżeczce wody, nawet co kilka minut). Jeśli dziecko jest jeszcze karmione wyłącznie piersią, staraj się przystawiać je częściej, ale na krótko. Starsze dziecko, które ma już rozszerzoną dietę, warto karmić kleikiem (ryżowym albo kukurydzianym). Wszystkie potrawy, które podajesz maluchowi, powinny być lekkostrawne.

W trakcie leczenia rotawirusa dziecko może otrzymać również:

 • doustne płyny nawadniające – mają zapobiec utracie elektrolitów,
 • probiotyk – przywróci równowagę bakteryjną w jelitach.


Kiedy jechać do szpitala:

 • objawy zakażenia rotawirusem pojawiły się u dziecka poniżej 1. roku życia,
 • u dziecka utrzymuje się wysoka gorączka,
 • maluch ma silne wymioty i biegunkę, nie przyjmuje lub zwraca wszystkie płyny,
 • dziecko ma objawy odwodnienia (suche usta, wiotkie ciało, zapadnięte powieki), nie oddaje moczu.

Czy można uchronić dziecko przed rotawirusem?

Czasem zakażenie rotawirusami przebiega bezobjawowo. Tak dzieje się u starszych dzieci i dorosłych, chociaż niektórzy również mogą chorować ciężko. Warto wiedzieć, że sam wirus może być wydalany jeszcze przed wystąpieniem objawów, przez co uniknięcie zachorowania staje się bardzo trudne. Najlepszą ochroną u małych dzieci, które chorują ciężko, jest szczepienie.

Czy szczepienie dzieci na rotawirusy jest skuteczne?

Szczepienie przeciw rotawirusom jest szczepieniem zalecanym, co znaczy, że nie ma go w kalendarzu szczepień obowiązkowych i trzeba za nie zapłacić. Szczepienie można rozpocząć od 6. tygodnia życia dziecka i – zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych – zakończyć do 24. tygodnia życia. Można je stosować razem z innymi szczepionkami, które dziecko otrzymuje w tym samym czasie. Warto wiedzieć, że szczepienie nie chroni w 100 proc. przed infekcją rotawirusową, ale chroni dziecko przed groźną biegunką rotawirusową wymagającą hospitalizacji. W Polsce dostępne są już dwie doustne szczepionki przeciw rotawirusom, które różnią się schematem dawkowania – jedna wymaga podania trzech, a druga – dwóch dawek.

Przeciwwskazania do szczepienia przeciwko rotawirusom:

 • wiek powyżej 24. tygodnia życia,
 • przebyte wgłobienie jelita,
 • poważne zaburzenia odporności,
 • uczulenie na składniki szczepionki,
 • biegunka, wymioty.


Zobacz też:


Rotawirusy GSK
redakcja

kolka u niemowląt, kolka noworodka, kolka jelitowa, płacz niemowlaka
Panthermedia
Zdrowie
Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?

Kolka u niemowlaka to problem wielu niemowląt i ich rodziców. Kolka niemowlęca rozpoczyna się nagle, najczęściej około 3 tygodnia życia dziecka. Ataki kolki zazwyczaj zdarzają się codziennie o tej samej porze, najczęściej wieczorami. Płacz przy kolce niemowlęcej jest intensywny i może trwać nawet przez kilka godzin. Rodzice czują się bezradni, bo cierpiące na kolkę dziecko silnie płacze, a oni nie potrafią mu pomóc. Kolka często jest mylona z płaczem niemowlaka z innej przyczyny, dlatego obejrzyj film i dowiedz się od pediatry, jakie są objawy kolki niemowlęcej i jak leczyć kolkę. Kolka u niemowlaka Kolka niemowlęca dotyka też rodziców: bezradność, poczucie bezsilności i długotrwały głośny płacz dziecka nie pozostają obojętne dla psychiki opiekunów. Są różne sposoby na kolkę, niektóre bardziej, inne mniej skuteczne, ale jedno jest pewne: najlepszym sposobem na kolkę jest... czas . Ataki kolki niemowlęcej mijają najczęściej równie nagle jak się pojawiła, około 3-4 miesiąca życia dziecka. Zobacz, co o kolce u niemowlaka mówi pediatra. Film powstał we współpracy z Centrum Medycznym    Kolka u niemowlaka Zobacz też: Co robić, gdy dziecko boli brzuszek? Kolka u niemowlęcia - nie jesteś bez szans! Kolka jelitowa - objawy

rotawirusy
Zdrowie
Co trzeba wiedzieć o rotawirusach? – wywiad z ekspertem
Biegunka, wymioty, odwodnienie – to najczęściej kojarzące się rodzicom słowa związane z rotawirusami. Czy słusznie? Zapytaliśmy o to pediatrę.

O to, czym są zakażenia rotawirusowe zapytaliśmy pediatrę dr. Ernesta Kuchara z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.   Czym są rotawirusy i jak można się nimi zarazić? Rotawirusy są małymi, bardzo zaraźliwymi wirusami, które są główną przyczyną ciężkich biegunek u niemowląt i dzieci. Jak może dojść do zakażenia? Bardzo łatwo, gdyż do zakażenia drogą pokarmową, wystarcza śladowa ich ilość. Rotawirusami można się zarazić przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, jak i przez styczność z zanieczyszczoną powierzchnią czy przedmiotami.  W efekcie chorują praktycznie wszystkie dzieci do piątego roku życia. Rodzice powinni wiedzieć, że rotawirusy przeżywają na rękach do czterech godzin, a na skażonych przedmiotach nawet kilka dni. Zakażenie rotawirusem może, więc nastąpić nawet wtedy, gdy dziecko bawi się zabawką, której wcześniej dotykała osoba zakażona wirusem. Bardzo ważne jest zatem przestrzeganie zasad higieny oraz regularne mycie rąk już od najmłodszych lat, chociaż te ważne nawyki nie wystarczą, by ochronić dziecko przed  rotawirusami.   Jakie są charakterystyczne objawy zakażenia rotawirusami? Na zakażenie rotawirusami najbardziej narażone są najmłodsze dzieci. Niebezpieczną postać zakażeń rotawirusowych obserwuje się u niemowląt poniżej 6. miesiąca życia. Do trzech klasycznych objawów, które zwykle towarzyszą rotawirusom zaliczamy gwałtowne wymioty, wysoką gorączkę oraz ostrą, wodnistą biegunkę, która utrzymuje się od dwóch do siedmiu dni. Dolegliwości te są niezwykle uciążliwe i nieprzyjemne zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Uporczywe wymioty i biegunka mogą doprowadzić do odwodnienia, które jest szczególnie groźne dla małych dzieci. Odwodnione maluchy mogą wymagać hospitalizacji i dożylnego podawania płynów.     W jaki sposób...

rodzice chcą obowiązkowego szczepienia przeciw rotawirusom
Adobe Stock
Aktualności
Rodzice bardzo chcą, aby to szczepienie było obowiązkowe w Polsce
Co roku z powodu tej jednej infekcji wirusowej, do szpitali trafia 50 tys. dzieci. Wprowadzenie szczepienia wyeliminowałoby problem. Zobacz, ilu rodziców chce tego!

Chodzi o rotawirusy, drobnoustroje, które z niezwykłą zaciętością atakują małe dzieci. Wywołują u nich ciężkie biegunki, wymioty, bóle brzucha i odwodnienie. Niejednokrotnie kończy się to pobytem malucha w szpitalu. Niestety nie ma jak leczyć zakażenia rotawirusem, można co najwyżej zwalczać jego objawy. Chyba że dziecko zostanie odpowiednio wcześniej zaszczepione. Ale mało kogo na to stać i tak wracamy do punktu wyjścia. Czas to zmienić! Mamy popierają obowiązkowe szczepienia przeciw rotawirusom Aż 70 procent matek uważa, że szczepienia przeciwko rotawirusom powinny być włączone do programu szczepień obowiązkowych - pokazują najnowsze badania Kantar Polska. 3 na 4 matki deklarują, że zaszczepiłyby dziecko przeciwko rotawirusom, gdyby szczepienie było bezpłatne dla rodziców i wpisane na listę szczepień obowiązkowych. Bariera finansowa jest głównym powodem, dla którego rodzice nie szczepią dzieci przeciw rotawirusom. Są to szczepionki drogie - jedna dawka może kosztować nawet 300 złotych - a trzeba podać je w 2 lub 3 dawkach. Efekt jest taki, że zdecydowana większość rodziców nie decyduje się na zakup szczepionki i tylko około 30 procent z nich szczepi dzieci przeciw rotawirusom. Szczepienie przeciw rotawirusom widnieje w kalendarzu szczepień zalecanych. Ale zarówno lekarze pediatrzy, jak i epidemiolodzy oraz przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego bardzo chcą włączenia ich do Narodowego Programu Szczepień Ochronnych (NPSO). - Szczepienie przeciw rotawirusom jest jednym z kluczowych rodzajów szczepień, o które powinien być rozszerzony kalendarz szczepień obowiązkowych w Polsce - powiedziała na konferencji prasowej, podsumowującej wyniki badań dr hab. Ewa Augustynowicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Leczenie rotawirusów jest niezwykle kosztowne  O rozszerzeniu kalendarza szczepień decyduje Ministerstwo Zdrowia. Trudno obecnie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz