Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie

Na czym polega choroba zwana rybią łuską

Jedną z rzadkich chorób skóry jest rybia łuska. W zależności od rodzaju może mieć ciężki lub łagodniejszy przebieg. Zobacz, na czym polega ta choroba i jak ja leczyć.

Rybia łuska jest grupą schorzeń, objawiających się nadmiernym gromadzeniem się zrogowaciałego naskórka na powierzchni skóry. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zarówno nadmierna produkcja komórek naskórka, jak i zaburzenia w jego usuwaniu.

Jak powstaje rybia łuska

Prawidłowo funkcjonująca skóra, po wydostaniu się komórek naskórka na powierzchnię, likwiduje białkowe połączenie naskórka z głębszą warstwą skóry. Dzięki temu martwy naskórek odpada od ciała. U chorych na rybią łuskę połączenie białkowe nie zostaje zerwane, przez co naskórek nie odpada od ciała. Do tego najczęściej dochodzi zbyt szybkie tempo namnażania się komórek naskórka.
W efekcie na skórze pojawiają się białe lub żółte skupiska komórek naskórka, które mają postać twardych i chropowatych płytek podobnych do łusek ryb.

Rodzaje rybiej łuski

Ze względu na nasilenie i to, kogo dotyka, wyróżnia się następujące rodzaje rybiej łuski:

Rybia łuska zwykła

Najlżejsza postać choroby, która dotyka obie płcie. Pierwsze objawy widoczne są w pierwszym roku życia chorego. Z czasem nasilają się, by ustąpić w okresie dojrzewania. Skóra staje się bardzo sucha, co może prowadzić do atopowego zapalenia skóry. Choroba jest dziedziczona autosomalnie dominująco.

Rybia łuska dziedziczona z płcią

Dotyka wyłącznie mężczyzn – kobiety jedynie noszą wadliwy gen, ale choroba u nich nie występuje. U chorych nie dochodzi do rozwoju atopowego zapalenia skóry.

Przeczytaj: Choroby genetyczne u dzieci: na czym polegają i jak wygląda ich leczenie

Rybia łuska lamelarna

Ma cięższy przebieg i jest chorobą wrodzoną, widoczną u noworodków. Odmiana ta nie ustępuje samoistnie.

Rybia łuska płodowa

Także odmiana wrodzona choroby. Dziecko rodzi się z bardzo nasilonym nawarstwianiem się naskórka, a nierzadko występują też nieprawidłowości ze strony innych układów i w budowie kończyn. Dziecko takie najczęściej umiera wkrótce po narodzinach.

Objawy rybiej łuski

Mają różne nasilenie, umiejscowienie i czas wystąpienia, ale we wszystkich rodzajach choroby pojawiają się następujące objawy:

  • liczne nawarstwiające się białe lub żółte płaty skóry o wielkości od kilku milimetrów do kilku centymetrów, zlokalizowane na tułowiu i kończynach,
  • zmiany zlokalizowane w zgięciach łokci i kolan nie występują jedynie w przypadku rybiej łuski zwykłej,
  • wykwity na dłoniach i stopach nie dotykają jedynie chorych na rybią łuskę dziedziczoną z płcią,
  • zmiany skórne na twarzy występują jedynie w postaci lamelarnej i płodowej,
  • zaburzenia depresyjne i lękowe dotykają najczęściej osoby z lamelarną postacią choroby,
  • rogowacenie mieszkowe (gromadzenie się łoju i zrogowaciałego naskórka między włosami rosnącymi na skórze gładkiej).

Leczenie rybiej łuski

Przyczyn choroby nie da się zlikwidować, jednak można łagodzić jej objawy i zapobiegać powikłaniom. Dermatolog, jedynie oglądając zmiany skórne, jest w stanie zdiagnozować chorobę. Jej odmianę jednak określa się za pomocą badania molekularnego genomu pacjenta. W razie wątpliwości można wykonać badanie histopatologiczne wycinka zmiany.

Leczenie może mieć przebieg dwutorowy: doustny i miejscowy. Doustnie stosuje się witaminę A, która ma właściwości regulujące rogowacenie naskórka oraz glikokortykosteroidy, hamujące podziały komórek i działające przeciwzapalnie.

Miejscowo stosuje się preparaty ułatwiające usuwanie nadmiaru naskórka. Należą do nich maści mocznikowe oraz zawierające kwas salicylowy. Chorym zaleca się także codzienne kąpiele z dodatkiem soli kuchennej.

Zobacz także
mama i niemowlę

Sucha skóra czy AZS? Sprawdź, jak to odróżnić

niemowlę, skóra niemowlęcia

Sposób na gładką skórę dziecka? Nawilżanie!

atopowe zapalenie skóry, AZS

Jak leczyć AZS i łagodzić swędzenie skóry? – Film

 

Nie taka zwykła woda – jak Oliwka z AZS odzyskała radość życia dzięki pobytowi w Avène [WIDEO REPORTAŻ]

niemowlak, pielęgnacja,
Panthermedia
Zdrowie
Zmiany skórne, czyli skóra gładka jak (nie) u niemowlaka?
Skóra dziecka osiągnie pełną dojrzałość, gdy maluch będzie miał 2-3 lata. Wcześniej mogą na niej występować różne zmiany.

Białe, różowe, czerwone. Plamki, krostki, grudki. Każda najmniejsza zmiana na skórze niepokoi rodziców. Tymczasem większość z nich jest zupełnie niegroźna i nawet nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Ale... zawsze jest jakieś "ale". Wielu z nich można się pozbyć np. zmieniając mydełko czy proszek do prania, ale jeśli któraś wygląda "podejrzanie", należy skontaktować się z lekarzem pediatrą lub dermatologiem.   Krostki, ropne krostki i zaskórniki Najczęstsza diagnoza: trądzik niemowlęcy Rozregulowana gospodarka hormonalna może sprawić, że na skórze dziecka (głównie twarzy i klatce piersiowej) pojawią się krostki podobne do tych, które u młodzieży występują w okresie dojrzewania. By się ich pozbyć, do mycia używaj natłuszczających produktów i uważaj z oliwką – najlepiej na jakiś czas zaprzestań jej stosowania. Jeśli zmiany będą się nasilać, należy iść z dzieckiem do lekarza.   Zaczerwienienie skóry niedługo po porodzie Najczęstsza diagnoza: rumień toksyczny noworodków Etiologia występowania tych zmian nie jest znana, a same zmiany z reguły ustępują w ciągu dwóch tygodni od narodzin. "Leczenie" polega na tym, by nie przegrzewać skóry noworodka i codziennie fundować mu kąpiel w wodzie o temperaturze ok. 37st.C.   Grudki na buzi (białe lub żółte) Najczęstsza diagnoza: przerost gruczołów łojowych Gdy gruczoły są przerośnięte (na skutek zbyt wysokiego poziomu hormonów, które dziecko "dostało" od mamy będąc w jej brzuchu), na twarzy malca mogą pojawić się takie zmiany. Nie trzeba ich leczyć ani specjalnie pielęgnować – z reguły same znikają w ok. 6. m. ż. malca.   Czerwone plamki i kropki Najczęstsza diagnoza: potówki Gdy gruczoły się zaczopują, nie może wypłynąć w nich pot, a stąd prosta droga do potówek na pupie, plecach, w...

Zdrowie
Mukowiscydoza – poznać znaczy zrozumieć
Co to jest mukowiscydoza, jakie są jej objawy, na czym polega leczenie? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania na temat tej choroby.

Co to jest mukowiscydoza? Mukowiscydoza (z ang. cystic fibrosis, CF) jest najczęściej występującą chorobą genetyczną w ludzkiej populacji. Według najnowszych badań, co 25 osoba jest nosicielem nieprawidłowego genu cystic fibrosis transmembrane regulator (CFTR). Na 2500 noworodków, jeden rodzi się z mukowiscydozą. Statystycznie więc przybywa rocznie około 120 dzieci cierpiących na tę chorobę, niestety niewiele z nich ma szansę na wczesną diagnozę. Szacuje się, że w Polsce żyje około 1200 osób chorych na mukowiscydozę . Te dane obejmują jednak tylko osoby zdiagnozowane. Tę liczbę należy więc powiększyć o chorych, u których choroby nie rozpoznano. Niestety mukowiscydoza pozostaje wciąż chorobą nieuleczalną, medycyna potrafi jedynie łagodzić objawy, zmniejszać uciążliwe dolegliwości, ale nie może pacjenta wyleczyć, ani zatrzymać postępu choroby. Jaki jest sposób dziedziczenia mukowiscydozy? Mukowiscydoza jest chorobą dziedziczną, która występuje u osób posiadających nieprawidłowy gen. Jeśli oboje rodzice są nosicielami uszkodzonego genu i przekażą go dziecku, rodzi się ono chore. Choroba jest dziedziczona w sposób autosomalny , co oznacza, że może wystąpić u obu płci. Nie każde kolejne dziecko rodziców-nosicieli nieprawidłowego genu musi być chore, ale nie można też tego wykluczyć. Prawdopodobieństwo wystąpienia mukowiscydozy u każdego dziecka jest zawsze takie samo. Jeżeli jednak u jednego dziecka zdiagnozowano mukowiscydozę należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który zdecyduje o konieczności wykonania badań diagnostycznych. Na czym polega choroba? Mutacja genu CFTR prowadzi do produkcji nieprawidłowego białka regulującego przepływ jonów chlorkowych przez komórki nabłonka. W mukowiscydozie transport elektrolitów jest upośledzony, dlatego też nadmiar chlorku sodu magazynowany jest na zewnątrz komórek, co objawia się m.in. bardzo słonym...

emolium, niemowlę, mama, dziecko
materiały prasowe
Zdrowie
AZS, czyli gdy dziecko męczy atopowe zapalenie skóry
AZS to obecnie jedna z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Ale czy rodzice wiedzą, co to za choroba i jak pomóc maleństwu? Odpowiadamy na najczęstsze pytania.

Co to jest atopowe zapalenie skóry? 
AZS to zapalna, nawrotowa i przewlekła choroba skóry o podłożu alergicznym. Choroba ma związek z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego, w czym ważną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne , dieta oraz wpływ środowiska zewnętrznego. Z powodu atopowego zapalenia skóry cierpi nawet 22 proc dzieci, a w 75 proc. wypadków pierwsze objawy pojawiają się, nim malec skończy 5 lat. Choroba zwykle rozpoczyna się w okresie niemowlęcym, a w jej przebiegu występują okresy zaostrzeń i remisji, czyli tzw. uśpienia objawów. Jakie są objawy AZS? Podstawowe objawy AZS to przede wszystkim nadmierna suchość skóry , która w zależności od wieku występuje w różnych okolicach ciała: u młodszych dzieci głównie na twarzy, w późniejszym okresie zmiany widoczne są także w zgięciach stawowych i na szyi. Skóra jest szorstka, łuszczy się i pęka. Często towarzyszy temu rumień, podrażnienie lub wysypka. Kolejnym bardzo charakterystycznym objawem AZS jest uporczywy, napadowy świąd, który często jest przyczyną zaburzeń snu i nadpobudliwości dziecka. W przypadku ciężkich i zaawansowanych objawów, pojawiają się zmiany zapalne i wysiękowe. AZS niestety nie można wyleczyć – z wiekiem objawy mogą być mniej uciążliwe, jednak skóra zawsze będzie miała tendencje do nadmiernej suchości i wrażliwości. Dlatego, u dziecka z atopowym zapaleniem skóry nieodłącznym elementem terapii powinna być kompleksowa pielęgnacja emoliencyjna, która zapewni skórze komfort i zdrowie. Codzienna pielęgnacja nie tylko złagodzi zmiany skórne takie jak suchość czy podrażnienia, ale także będzie zapobiegać nawrotom choroby, wydłużając okres remisji.  Zobacz: Jak pielęgnować niemowlę z atopowym zapaleniem skóry?   Jak pielęgnować skórę z AZS? Leczenie AZS jest złożone i trudne. Polega głównie na wspomaganiu skóry...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz