
Zbigniew Peda, ojciec chorego na cukrzycę typu 1 Patryka Pedy, kapitana młodzieżowej drużyny Legii Warszawa, przez kilka miesięcy sprowadzał z Włoch nowe urządzenie, które może zastąpić glukometr do pomiarów cukru we krwi. U jego syna 2 lata temu zdiagnozowano cukrzycę typu 1. Po kilku miesiącach używania nie wyobraża sobie powrotu do sprawdzania poziomu glukozy glukometrem. Od końca sierpnia nowe urządzenie: FreeStyle Libre jest już dostępne w Polsce. Mierzy poziom glukozy, sprawdza, czy rośnie, pokazuje, jak wyglądały wcześniejsze wyniki. Ma tylko jedną wadę: cenę.
Czytaj też: Żywność z chemią przyczyną cukrzycy u dzieci
Częste badanie poziomu cukru są niezbędne
- Dziecko chore na cukrzycę typu 1 musi kilkanaście razy w ciągu doby mieć mierzony poziom cukru we krwi, by wiedzieć, czy jego poziom nie jest ani za niski, ani za wysoki - mówi prof. Małgorzata Myśliwiec, diabetolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Pomiar zwykle wykonuje się przy pomocy nakłuwacza, którym nakłuwa się opuszkę palca, a następnie nanosi kroplę krwi na pasek testowy włożony do glukometru. U dorosłego problem mierzenia cukru może nie jest tak wielki jak u dziecka, którego skóra jest tak delikatna. Poza tym dziecko nie rozumie, dlaczego rodzic kłuje je kilkanaście razy dziennie, także w nocy. Każde ukłucie to ból.
- Tak częste mierzenie poziomu cukru u dziecka chorego na cukrzycę jest niezbędne, gdyż ważne jest to, żeby poziom cukru u dziecka był prawidłowy. Zapobiega to powikłaniom cukrzycy - zarówno teraz, jak w przyszłości, gdyż dobre wyrównianie cukrzycy w dzieciństwie ułatwia jej leczenie w przyszłości - dodaje prof. Myśliwiec.
Czytaj też: Cukrzyca to choroba naszych czasów
FreeStyle Libre - zamiast glukometru
System FreeStyl Libre składa się z sensora wielkości 5-złotowej monety, który nosi się na tylnej stronie ramienia oraz czytnika. Sensor co minutę mierzy poziom glukozy w płynie śródtkankowym. Założenie sensora jest bezbolesne.
Po to, by sprawdzić poziom cukru we krwi, wystarczy zbliżyć czytnik do sensora. Badanie można wykonać nawet przez ubranie, więc dziecko może nawet spać.

Na czytniku wyświetli się poziom cukru oraz wykres pokazujący glikemię z ostatnich 8 godzin oraz strzałka pokazująca, czy stężenie glukozy rośnie czy spada.

Sensor jest wodoodporny. Działa przez 14 dni, po tym czasie trzeba go wymienić na nowy. Przechowuje w pamięci dane z 90 dni.
- Mogę sprawdzić sobie poziom cukru nawet podczas treningu. Już nie wyobrażam sobie powrotu do kłucia - mówi Patryk Peda.
Jedyną wadą FreeStyle Libre jest cena. Czytnik kosztuje 255 zł (ma gwarancję 2 lata), sensor - 255 zł (trzeba go kupować 2 razy w miesiącu).
Cukrzyca u dzieci
Cukrzyca coraz częściej występuje u dzieci: jest to głównie cukrzyca typu 1. Na cukrzycę typu 1 zachorowują głównie dzieci i osoby młode. Na cukrzycę typu 2 do niedawna chorowały osoby po 40. roku życia, obecnie zaczynają chorować także młodsze osoby, nawet dzieci.
Na cukrzycę typu 1 coraz częściej chorują już niemowlęta. Polska jest krajem, w którym tempo wzrostu zachorowań na cukrzycę typu 1 u dzieci jest jedno z największych na świecie. Największy wzrost zachorowań widać u najmłodszych dzieci.
Czytaj też: