
Szmery, które słychać podczas gorączki (tzw. szmery niewinne), nie są groźne. Wywołuje je szum szybciej płynącej krwi. Warto jednak to zbadać, gdy infekcja się skończy.
Jeżeli niemowlę albo małe dziecko ma kłopoty z serduszkiem, to znaczy, że urodziło się z wadą tego narządu. Wady nabyte pojawiają się później (począwszy od wieku szkolnego) – człowiek „pracuje” na nie całymi latami. Chcesz, aby twoja pociecha miała zdrowe serce? Dbaj o jej... ząbki! Zepsute zęby (mleczaki również) to ognisko za-palne. Bakterie odpowiedzialne za próchnicę dostają się do krwiobiegu i krążą po całym organizmie. Jeśli zaatakują zastawki serca, mogą zakłócić ich funkcjonowanie, np. sprawić, że przestaną się domykać. Z tych samych powodów trzeba dokładnie leczyć wszystkie infekcje dróg oddechowych u malucha.
Gdy jest chore
Nie wiadomo, skąd się biorą wrodzone wady serca. Nie należą jednak do rzadkości – dotykają co setne dziecko. Wada wadzie nierówna. Z prostymi (pojedynczymi) zwykle nie ma kłopotu: dzięki współczesnej medycynie dzieci mogą się rozwijać tak, jak ich rówieśnicy. Skuteczność leczenia wady złożonej zależy od jej rodzaju i od tego, jak szybko postawiono diagnozę. Wady serca leczy się na ogół operacyjnie. Ale nie tylko. Np. otwór w przegrodzie międzyprzedsionkowej można załatać specjalną zatyczką wprowadzoną przez naczynia krwionośne.
Nie czekaj z leczeniem
Warto wybrać się do lekarza z maluchem, który mało je, łatwo się męczy i poci nawet przy niewielkim wysiłku, ma kaszel i częste infekcje układu oddechowego. Objawem kłopotów może być też poszarzała skóra – czasem taki kolor świadczy o niedotlenieniu.
Z wizytą u kardiologa (gdy zaleci ją pediatra) nie wolno zwlekać, nawet jeśli schorzenia „nie widać”. Niektóre wady (np. niewielki otwór w przegrodzie międzykomorowej) nie dają wyraźnych objawów, ale powodują niekorzystne zmiany: serce powiększa się, nieprawidłowo pracuje, defekt utrwala się i staje się nieodwracalny.
Rodzicom, których pociechy mają kłopoty z sercem, pomaga kontakt z rodzinami zmagającymi się z podobnym problemem. Wsparcie i wiele informacji można znaleźć w Fundacji na Rzecz Dzieci z Wadami Serca (tel. 0 605 882 082, www.sercedziecka.org.pl).
Konsultacja: Elżbieta Kukawczyńska, kardiolog dziecięcy.
