Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej
Adobe Stock
Zdrowie

SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Co to jest i do kiedy występuje?

SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niewmoląt, wzbudza strach u większości rodziców. Tymczasem zdarza się naprawdę rzadko i można zminimalizować ryzyko jej wystąpienia.

Każdy rodzic powinien wiedzieć, czym jest SIDS. Nie warto bagatelizować tego zagadnienia, ale też nie ma potrzeby nieustannie się nim zamartwiać. Choć wciąż nie znamy przyczyny występowania SIDS, jest wiele rzeczy, które możemy zrobić, aby zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. Sprawdź, czy SIDS to choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone.

SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Co to jest i do kiedy występuje?

Czym jest SIDS?

SIDS (z ang. Sudden Infant Death Syndrome), czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt, nie jest chorobą. Jest diagnozą, którą lekarze stawiają w szczególnych okolicznościach nagłej nieoczekiwanej śmierci dziecka poniżej pierwszego roku życia, które uważane było przez rodziców i lekarzy za zdrowe.

Jest kilka czynników (środowiskowych, a także uwarunkowań genetycznych), które mogą zwiększać prawdopodobieństwo nagłej śmierci łóżeczkowej. Bardziej narażone na śmierć łóżeczkową są dzieci młodych mam (poniżej 20. roku życia), tych, które w ciąży piły alkohol, paliły papierosy lub brały narkotyki. Również niewłaściwa opieka przedporodowa (lub jej brak) i krótkie okresy przerw między kolejnymi ciążami zwiększają ryzyko SIDS. Większe ryzyko u dzieci występuje, gdy poród miał niewłaściwy przebieg, u wcześniaków, noworodków o niskiej masie urodzeniowej, z małą ilością punktów Apgar i z zaburzeniami oddychania po urodzeniu, a także u dzieci pochodzących z ciąży mnogiej.

UWAGA. Nie mylmy SIDS z SUDI (sudden unexpected death in infancy). To drugie pojęcie oznacza wszystkie przypadki niespodziewanej śmierci w trakcie snu dziecka poniżej 1 roku życia. 44% przypadków SUDI stanowi nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS). 

Śmierć łóżeczkowa: do kiedy występuje?

SIDS najczęściej występuje u dzieci między 2. a 6. miesiącem życia (zdarza się wtedy 80-90  proc. przypadków SIDS), później jest coraz rzadsze, a po pierwszym roku życia ryzyko praktycznie zanika. Zwykle zdarza się w nocy i wczesnym rankiem, sporadycznie we śnie w ciągu dnia. Jest częstsza u chłopców niż u dziewczynek.

Najwyższy współczynnik występowania SIDS zaobserwowano w Australii i Nowej Zelandii. 6 na 1000 noworodków zmarło z powodu nagłej śmierci łóżeczkowej.

Czy wiadomo, jakie są przyczyny SIDS?

Nie wiadomo, jakie są przyczyny występowania SIDS. Choć istnieją różne hipotezy naukowców, nikt na pewno nie wie, co powoduje wystąpienie śmierci łóżeczkowej. Z najnowszych badań wynika jedynie, że jest to fizjologiczna odpowiedź organizmu na obniżenie tlenu we krwi. SIDS jest związana także z wieloma innymi czynnikami, m.in. z infekcjami i czynnikami genetycznymi. Potrzebne będą jednak dalsze badania.

SIDS: jak zapobiegać?

Ponieważ nieznane są dokładne przyczyny występowania nagłej śmierci łóżeczkowej, nie da się jej zapobiec w 100 procentach. Trzeba jednak pamiętać, że SIDS zdarza się wyjątkowo rzadko. W Polsce śmierć łóżeczkowa dotyka około 180 niemowląt rocznie. Warto jednak stosować się do zaleceń, które pomogą ograniczyć ryzyko SIDS niemal do minimum:

  • Układaj dziecko do snu na plecach (ewentualnie na boku) – spanie na brzuchu nawet dwukrotnie zwiększa ryzyko SIDS.
  • Maluch musi spać na dość twardym materacu – podłoże nie może być miękkie, maluch nie powinien też mieć poduszki czy puchatego kocyka.
  • Zadbaj o właściwą temperaturę w sypialni – przegrzewanie dziecka, zbyt mocne okrywanie czy za ciepłe ubieranie dziecka jest niewskazane.
  • Nie pal papierosów i nie pozwalaj palić przy dziecku – ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej wzrasta z każdym palaczem, który jest w otoczeniu dziecka, i z liczbą wypalanych przy nim papierosów.
  • Karm piersią – ma to korzystny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka.
  • I nie panikuj – przypadki SIDS są tak rzadkie, że jest naprawdę małe ryzyko, że przydarzy się to właśnie twojemu dziecku.


Zobacz też:

niemowlę, sen
Rozwój
Jak ułożyć dziecko do snu?
Sama wiesz, że gdy nie jest ci w łóżku wygodnie, trudno się wyspać. Jak zatem położyć maluszka (brzdąc nie umie się jeszcze przekręcić), by spał smacznie i długo?

Ciałko zwinięte w kłębek, podkurczone, skrzyżowane nóżki i rączki, a kolanka pod brodą – taką pozycję przez ostatnie tygodnie ciąży przyjmuje szykujące się do narodzin dziecko. A po przyjściu na świat wszystko się zmienia. Płaski materacyk sporego łóżeczka zastępuje przytulny, ciasny kącik, jaki maluch miał do dyspozycji w brzuchu mamy. Jak pomóc mu odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Jak go ułożyć, by było mu wygodnie i bezpiecznie? Przez pierwsze miesiące decyzja należy do ciebie, bo starsze niemowlę będzie już próbowało ułożyć się samo. O rady poprosiliśmy pediatrę neonatologa. Dlaczego małym dzieciom zaleca się spanie na plecach? To wygodna i bardzo bezpieczna pozycja do snu dla maleństwa. W ten sposób można układać je i na czas drzemek w ciągu dnia, i podczas nocnego odpoczynku. Są jednak sytuacje, w których trzeba jej unikać, np. przy dysplazji stawów biodrowych – wtedy lekarz zaleca częste układanie malca w pozycji żabki (na brzuszku z szeroko rozstawionymi nóżkami). W pierwszym kwartale życia dziecko z bioderkowym problemem nie powinno też leżeć na boku. Zapamiętaj: Jeżeli maluszek leży zawsze tylko na plecach, nie może ćwiczyć nowych ważnych umiejętności, np. podpierania górnych partii ciała na rączkach czy samodzielnego dźwigania główki. Czy noworodkowi jest wygodnie bez poduszki? Małe dzieci powinny leżeć bez poduszki, na równym i odpowiedniej grubości materacu. Im jest twardszy, tym lepiej dla małego kręgosłupa. Natomiast rodzaj wypełnienia (sprężyny, pianka, włókno kokosowe albo gryczane) jest już w tym wypadku sprawą drugorzędną. Płaską poduszeczkę można podkładać pod główkę, dopiero gdy maluch skończy pół roku. Jednak jeśli po jedzeniu zdarza mu się sporo ulać, poduszka przyda się wcześniej – włóż ją pod materac, żeby główka z ramionkami były ułożone nieco wyżej niż reszta ciała. Aby...

śpiące niemowlę
Fotolia
Aktualności
Nowe badania: ta metoda uspokajania dziecka zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej!
Do tej pory lekarze radzili tylko, aby niemowlę nie spało na brzuszku, bo ta pozycja zwiększa ryzyko SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej). Najnowsze badania pokazują jednak, że tak samo, jak spanie na brzuszku, groźne jest... spowijanie dziecka.

Spowijanie dziecka może zwiększać ryzyko SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt) – jednego z największych koszmarów, jakiego boją się młodzi rodzice. To najnowsze odkrycie naukowców, oparte na szeroko zakrojonych badaniach.  Jeszcze do niedawna w ogóle nie było wiadomo, co może być przyczyną tego, że zdrowe niemowlę, świetnie funkcjonujące jeszcze wieczorem, w nocy nagle przestaje oddychać. Dzisiaj na szczęście wiemy już o SIDS coraz więcej, dzięki czemu możemy zmniejszać jego ryzyko. Lekarze są przekonani, że SIDS ma związek z pozycją dziecka podczas snu: najbezpieczniejsza będzie pozycja na plecach, a najgroźniejsza pozycja na brzuszku, a także z paleniem papierosów przez rodziców.  Najnowsze badania pokazują też, że SIDS może też być skutkiem  spowijania, czyli ciasnego otulania dziecka – metody pomocnej np. przy usypianiu albo łagodzeniu skutków kolki. Według naukowców spowijanie zwiększa o 30 procent ryzyko śmierci łóżeczkowej. Jeszcze większe ryzyko SIDS występuje, gdy otulone niemowlę leży na boku albo na brzuszku – wtedy zagrożenie śmiercią łóżeczkową rośnie nawet dwukrotnie!  W badaniach, których wynik znajduje się w najnowszym numerze prestiżowego pisma "Pediatrics" , przeanalizowano ponad 700 przypadków SIDS. Autorka badań, Anna S. Pease, nie zaprzecza, że spowijanie ma wiele zalet, jednak stanowczo odradza, aby dziecko było ciasno owinięte podczas snu.  Co zapobiega SIDS?  Chociaż wciąż nie wiadomo, co wywołuje SIDS i jak zapobiegać mu w 100 procentach, to już dziś wiadomo, jak można zmniejszać jego ryzyko. Oto czynniki, które pomagają uchronić dziecko: pozycja na plecach karmienie piersią (czytaj więcej, jak karmienie piersią zapobiega SIDS ) niepalenie papierosów przez rodziców wg niektórych badań: spanie ze smoczkiem w buzi (czytaj więcej, jak...

Niemowlę leży w łóżeczku
Fotolia
Aktualności
Nieodpowiednia pozycja podczas snu i zabawki w łóżeczku mogą zaszkodzić dziecku!
Najnowsze badania AAP pokazują, że młodzi rodzice nie wiedzą, na jakie niebezpieczeństwo narażają swoje dzieci podczas snu.

Aby dziecko spało spokojnie, ważna jest nie tylko metoda usypiania , ale także miejsce, w którym maluszek zasypia. Wyniki badania Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej pokazują, że rodzice często, zupełnie nieświadomie, narażają dzieci na niebezpieczeństwo. Bezpieczeństwo dziecka podczas snu Badacze z AAP zbadali 167 niemowląt podzielonych na 3 grupy wiekowe (1 miesiąc, 3 miesiące, 6 miesięcy). Maluchy były nagrywane podczas snu w ich własnych domach. Celem badania było sprawdzenie, czy rodzice mają świadomość zagrożeń , na jakie narażone są dzieci i czy stosują się do zaleceń Akademii. Wyniki badania są niepokojące. W zależności od grupy wiekowej: od 87 do 93 procent dzieci miało w łóżeczkach niebezpieczne przedmioty: maskotki, zabawki, poduszki, pozycjonery snu; od 14 do 33 procent dzieci nie spało na plecach, chociaż to jedyna rekomendowana pozycja snu do momentu, w którym maluszek sam nauczy się obracać; od 10 do 21 procent dzieci spało na nieprzystosowanych łóżkach (np. na kanapach lub miękkich materacach); od 12 do 28 procent dzieci było w nocy przenoszonych do innych łóżek, np. do łóżka rodziców. Rodzice nie znają zagrożeń To pierwsze badanie, w którym zamiast ankiet, wykorzystano nagrania video z domów badanych. Dzięki temu wyniki są bardziej wiarygodne. Znaczna część rodziców nie przestrzega zasad ustalonych przez Amerykańską Akademię Pediatryczną.  Lekarze z AAP przyznają, że rodzice zbyt mało wiedzą o zagrożeniach, jakie niosą za sobą zła pozycja podczas snu czy nieodpowiedni materac. Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej SIDS , czy przypadkowe uduszenie w czasie snu to najczęstsze przypadki śmierci wśród niemowląt. Według AAP, żeby niemowlę było bezpieczne podczas snu, powinno leżeć na plecach na twardym materacu, we własnym łóżeczku, bez zbędnych poduszek czy zabawek. Stosujecie się do tych zaleceń?...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj