Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie

Sklejone oczko

Co powinnaś zrobić, gdy twoje dziecko po przebudzeniu się ze snu ma sklejone oczko? Radzi pediatra.

Moja trzymiesięczna córeczka jest karmiona piersią i rozwija się wspaniale, ale mam mały kłopot. Ostatnio Hania budzi się ze sklejonymi rzęsami. Same gałki oczne wyglądają normalnie, ale niepokoi mnie ta dziwna wydzielina. Co w tej sytuacji powinnam robić? Beata z Sandomierza

Prawdopodobnie dziewczynka ma zapalenie spojówek, które zdarza się również u niemowląt. Nie pisze Pani, kiedy wydzielina pojawiła się po raz pierwszy, a to bardzo ważne. Jeśli w ostatnich dniach, proszę delikatnie przemywać oczy solą fizjologiczną lub naparem rumianku – nasączony wacik trzeba przesuwać od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka (zawsze robimy to w kierunku nosa). Jeśli oko trzeba przemyć kilkakrotnie, za każdym razem proszę użyć nowego wacika.

Jeżeli mimo tych starań zapalenie nie minie w ciągu 2–3 dni, wskazana jest wizyta u lekarza. Pediatra podejmie dalsze kroki – w razie potrzeby przepisze krople do oczu, które mają działanie przeciwzapalne.
                                               

Odpowiada: prof. Jacek Grygalewicz, pediatra. Wiceprezes Komitetu Wieku Rozwojowego PAN. Pracuje w Klinice Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Stworzył w Warszawie poradnię zaburzeń oddychania w czasie snu.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Zdrowie
Co dolega maluszkowi
Kilkumiesięczny szkrab nie potrafi jeszcze powiedzieĆ, że coś go boli. Naucz się, które sygnały zwiastują chorobę.

Kilkumiesięczny szkrab nie potrafi jeszcze powiedzieć, że coś go boli. Naucz się, które sygnały zwiastują chorobę. Nie lekceważ swoich obserwacji – jeśli nawet zdarzy Ci się popełnić błąd, nie przejmuj się. Jak w każdej dziedzinie i tutaj niezbędne jest doświadczenie. Ważne, byś jak najszybciej poznała dziecko na tyle, by odróżnić pierwsze symptomy choroby od chwilowego gorszego samopoczucia. Pamiętaj przy tym, że do Ciebie nie należy postawienie diagnozy, ale zgromadzenie jak największej liczby przydatnych lekarzowi informacji. Nie dziw się więc pytaniom, czy gorączce towarzyszą wolniejsze stolce, jak maluch ssie, czy się ślini, czy ma napięty brzuszek, szczególnie popołudniami. A może ma sapkę i chrapliwy oddech? Tak wygląda rzetelny wywiad, który pozwoli z wielu prawdopodobnych przyczyn wybrać tę właściwą. Śpię, bo jestem chory Zwykle objawem niedyspozycji jest brak apetytu i kłopoty ze snem. Chory maluszek jest płaczliwy, rozdrażniony i łatwo się wybudza. Są jednak dzieci, które pierwszą fazę choroby przesypiają. – W ten sposób organizm sam stara się zwalczyć infekcję – mówi dr Kibalenko-Nowak. – Niemowlę śpi dłużej niż zwykle, może się pocić. Jeśli Twoje maleństwo należy do takich dzieci, łatwo możesz przegapić nadciągające niebezpieczeństwo. – Chory maluch, który śpi ponad miarę, może się odwodnić – przestrzega dr Kibalenko-Nowak. – Trzeba mu dostarczać płynów. Jeśli jest karmiony piersią, radzę przystawiać go (nawet przez sen) do piersi. A jeśli już samodzielnie pije, trzeba wybudzać dziecko co trzy, cztery godziny i podawać mu wodę. Gorączkuję, bo źle się czuję Wysoka temperatura to objaw, że w organizmie dzieje się coś niezwykłego. Niekoniecznie groźnego, ale tego sygnału nigdy nie wolno lekceważyć. – Jeśli dziecko ma podwyższoną temperaturę, lepiej nie...

kichanie u noworodka
Adobe Stock
Zdrowie
Kichanie u noworodka – przyczyny, o czym świadczy?
Przyczyn kichania u noworodka jest kilka. Często w ten sposób noworodek oczyszcza drogi oddechowe. Ale niestety kichanie może też zapowiadać infekcję. Po sposobie, w jaki noworodek kicha, można zorientować się, czy dziecku nic nie dolega, czy może lepiej iść z nim do pediatry. Sprawdź, jak rozpoznać przyczynę kichania u nowo narodzonego dziecka.

Kichanie nie zawsze świadczy o tym, że noworodek ma katar. Kichanie to naturalny mechanizm, który pomaga dziecku oczyszczać górne drogi oddechowe. Natomiast pojawienie się wodnistej wydzieliny z noska i częste kichanie u noworodka, to już inna sprawa. Tak zaczyna się katar. Noworodek z katarem potrzebuje fachowej pomocy.  Spis treści: Kichanie u noworodka: przyczyny Kichanie u noworodka – ile trwa? Noworodek kicha, bo ma katar. Co robić? Kichanie u noworodka: przyczyny Rodzice słysząc, że noworodek kicha, często od razu obawiają się infekcji. Tymczasem przyczyn kichania u noworodka może być więcej: początek przeziębienie i kataru u niemowlaka , podrażnienie wnętrza nosa – przez kurz, silny zapach lub dym tytoniowy lub cofający się pokarm, zatykanie się jednej dziurki podczas ssania piersi, reakcja alergiczna, np. na roztocza lub sierść zwierząt (u noworodków jednak to rzadkie). Kichanie u noworodka – ile trwa? Przy oczyszczaniu się noska, kichnięcia u noworodka są incydentalne. Najczęściej dziecko kicha raz lub dwa razy.  Jeśli u noworodka zaczyna się katar, który jest objawem infekcji, kichanie występuje jeszcze przed pojawieniem się wydzieliny. Może dokuczać również w czasie jej występowania. Noworodek może kichać kilka razy dziennie przez cały czas trwania kataru. Jeśli noworodek reaguje na alergeny, może kichać często i tak długo, jak jest narażony na działanie alergenu. Po tym, jak alergen zostanie wyeliminowany z otoczenia dziecka, kichanie ustępuje. Noworodek kicha, bo ma katar. Co robić? Jeśli noworodek często kicha, należy iść z nim do pediatry, który sprawdzi, czy dziecko nie ma infekcji i podpowie, jak radzić sobie z katarem. Katar u tak małego dziecka to duży problem. Małe dzieci potrafią jednocześnie ssać...

lekarz, niemowlę, gabinet, badanie
Zdrowie
Szczepienie przeciw pneumokokom
Czy szczepienie przeciw pneumokokom chroni także przed zachorowaniem na choroby spowodowane meningokokami? Czy są to dwa całkiem niezależne szczepienia?

  Czy szczepienie przeciw pneumokokom chroni także przed zachorowaniem na choroby spowodowane meningokokami? Czy są to dwa całkiem niezależne szczepienia? Jakie choroby powodują takie bakterie i jak często dzieci na nie zapadają? Moja córeczka ma dopiero roczek – czy warto ją zaszczepić? To dla mnie duży wydatek. Alicja z Makowa Szczepienia ochronne to jedna z najważniejszych metod zapobiegania chorobom zakaźnym. Dzięki wprowadzaniu co kilka lat nowych, a jednocześnie bezpiecznych szczepionek mamy więcej możliwości zabezpieczania dzieci przed najgroźniejszymi zakażeniami. Takiej ochrony wymagają przede wszystkim małe dzieci. Szczepić więc warto – najpierw przeciwko pneumokokom, a potem przeciw meningokokom (bo to są dwie różne, groźne bakterie). Zakażenia nimi występują dość często i u niektórych dzieci wywołują choroby o bardzo ciężkim przebiegu, np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych albo zapalenie płuc. O szczegóły dotyczące zagrożeń związanych z chorobami, które wywołują meningokoki i pneumokoki, dostępności szczepionek i sposób przeprowadzenia szczepień, proszę zapytać lekarza opiekującego się córeczką. Dodam, że od 1 października tego roku dzieci z grup ryzyka, np. cierpiące na przewlekłe choroby serca, pierwotne zaburzenia odporności, niektóre postacie nerczycy, mogą być bezpłatnie zaszczepione przeciwko pneumokokom. Odpowiada: prof. dr hab. Jacek Grygalewicz, pediatra, leczy małych pacjentów od 45 lat. Aktywnie działa w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Pracuje w Klinice Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Stworzył poradnię zaburzeń oddychania w czasie snu. Wiceprezes Komitetu Rozwoju Człowieka PAN.            

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak