Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
edipresse.25263NWLCMYK75.jpg
Zdrowie

Wszystko o uszkach

O uszy dziecka należy dbać od samego początku. Jednak ważna jest nie tylko właściwa pielęgnacja, ale także zapobieganie powikłaniom w przypadku częstych u dzieci zapaleń ucha.
dr n. med. Ewa Nowakowska-Szyrwińska
Konsultacja merytoryczna

Czy dziecko dobrze słyszy
Wszystkie noworodki przechodzą testy, które pomagają wykryć wadę słuchu. Zdarza się ona u 1–2 dzieci na tysiąc.
Jak wygląda badanie? Polega na rejestrowaniu czułą sondą odpowiedzi na sygnały dobiegające do ucha. Prawidłowy wynik badania świadczy o tym, że ucho wewnętrzne działa prawidłowo. Badanie jest bezbolesne. Negatywny wynik testów przesiewowych nie jest jednak dostatecznym dowodem, że dziecko nie słyszy. Ale gdy powtórne badanie też da niekorzystny wynik, malec musi pozostać pod opieką audiologa.
• Co będzie, gdy okaże się, że słyszy gorzej? Jeśli kolejne badania potwierdzą gorszy słuch, lekarz podejmie decyzję o założeniu dziecku aparatu słuchowego. Wrodzone wady słuchu rozpoznane i intensywnie rehabilitowane w pierwszym półroczu życia dają dziecku większe szanse na rozwój mowy.
• Uważnie obserwuj. Problemy ze słuchem mogą pojawić się nawet po przebyciu przez malucha zapalenia ucha środkowego. Koniecznie skontaktuj się z laryngologiem lub audiologiem, jeśli zauważysz, że twoje dziecko nie reaguje na wołanie, nie zwraca uwagi, kiedy głośno gra radio albo dziwnie przekrzywia główkę, gdy do niego mówisz.

Codzienna pielęgnacja uszu
Jest konieczna dla zdrowia i prawidłowego rozwoju słuchu dziecka. Przestrzegaj kilku zasad, bo niewłaściwa higiena uszu może zaszkodzić maluchowi.
Myj tylko z zewnątrz. Lekarze są zgodni co do tego, że wkładanie czegokolwiek do uszu dziecka jest nie tylko zbędne, ale przede wszystkim szkodliwe i niebezpieczne. Czyść zatem jedynie małżowinę uszną. Wystarczy przemyć jej zakamarki wacikiem namoczonym w czystej wodzie. Do przewodu słuchowego nie wolno wkładać zbyt głęboko patyczków higienicznych, gdyż łatwo skaleczyć skórę i wprowadzić zakażenie. Woskowina, którą widać czasem w uszku, jest substancją chroniącą i oczyszczającą je w sposób naturalny. To oznacza, że ucho oczyszcza się
samo, dlatego nie próbuj wydostawać woskowiny z ucha, bo jedynie wepchniesz ją głębiej. Jeśli niepokoi cię to, że jest jej za dużo, porozmawiaj o tym z lekarzem. Może zaproponuje ci użycie preparatów, które ją rozpuszczają i ułatwiają usunięcie, np. olej parafinowy. Może w przypadku twojego dziecka ich użycie będzie uzasadnione.
• Czyść miejsce za uchem. Trudno utrzymać je w czystości. Właśnie tam gromadzą się resztki pokarmu, gdy po buzi dziecka spływa mleko. Zbiera się tam także brud, pozostałości po użytych kosmetykach itp. Myjąc okolice uszka, bądź delikatna i za mocno nie odciągaj małżowiny.
A może kolczyki? Odradzamy. To piękna ozdoba, ale u dorosłego człowieka. Maluszek może niechcący pociągnąć za wiszącą błyskotkę i rozerwać płatek ucha albo odpiąć zapięcie od kolczyka i... połknąć go. Twierdzenie, że przekłucie uszu o wiele mniej boli niemowlę to absolutna nieprawda. Ryzyko infekcji, np. wirusowego zapalenia wątroby, jest takie samo jak u dorosłych.

Zapalenie ucha środkowego
Aż 65% dzieci do 2. roku choruje na nie przynajmniej raz. Najczęściej maluchy między 6. a 18. miesiącem życia.
• Objawy. Dziecko pociera uszko, sprawia wrażenie cierpiącego, ma słaby apetyt. Czasem małżowina jest zaczerwieniona lub pojawia się ropna wydzielina. Zapaleniu ucha towarzyszy gorączka, niepokój, choć może się zdarzyć, że choroba przebiega niemal bezobjawowo.
•Przyczyna. Wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych mogą poprzedzać zapalenie ucha środkowego. W końcu jednak dochodzi
do zakażeń bakteryjnych (paciorkowcami, pałeczkami Haemofilus influenzae).
Leczenie. Rozpoczyna je pediatra opiekujący się dzieckiem, ale kontrolę zawsze powinien przeprowadzić laryngolog. Gdy boli ucho, możesz podać dziecku lek przeciwbólowy.
Powikłania. Najczęściej jest to niedosłuch spowodowany zaleganiem płynu w jamie bębenkowej.
Pomoże drenaż. W przypadku przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha środkowego zalecany jest tzw. drenaż wentylacyjny. To operacyjna metoda leczenia. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Po nacięciu błony bębenkowej umieszcza się dren (szpulkę), dzięki któremu wyrównuje się ciśnienie w uchu środkowym.
• Jak zapobiegać? Podczas kataru starannie oczyszczaj nos dziecka. Chroń malca przed infekcjami, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym (unikaj chodzenia z nim do supermarketów). Pamiętaj, że zapalenie ucha bardzo często jest skutkiem niewyleczonej infekcji.

Ciało obce w uchu
Odwróciłaś się na chwilę, a dziecko zdążyło już włożyć do uszka znaleziony na podłodze koralik? Zachowaj spokój, bo przestraszone twoim krzykiem wepchnie go głębiej.
• Wyciąganie. Zostaw to specjaliście. Nie staraj się usuwać z ucha koralika patyczkiem albo pęsetką. To najczęściej powoduje wepchnięcie go jeszcze głębiej. Źle kończą się także próby wypłukania ciała obcego. Pamiętaj, że niektóre przedmioty pęcznieją pod wpływem wilgoci, a to może bardzo utrudnić ich wydobycie.
A może to owad? Jeśli maluch narzeka na bzyczenie albo łaskotanie w uchu, najpewniej dostał się tam komar albo muszka. Takie „efekty specjalne” są przerażające dla dziecka, a desperackie próby owada wydostania się z ciasnego kanalika mogą dodatkowo sprawiać dziecku ból. Aby pomóc malcowi, spróbuj unieruchomić intruza. Najskuteczniejsze jest wpuszczenie do ucha dziecka kilku kropli ciekłej parafiny.
• Kiedy do lekarza? Zawsze, gdy podejrzewasz, że w uchu malucha znalazło się ciało obce (np. koralik, ziarenko), jak najszybciej idź z dzieckiem do laryngologa. Tylko on może usunąć je z uszka, nie narażając małego pacjenta na przerwanie błony bębenkowej czy uszkodzenie kanału słuchowego.

 


 

 

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

dziecko, lekarz, ucho, badanie
Panthermedia
Zdrowie
Gdy dziecko boli ucho
Nie ma malca, który choć raz nie chorowałby na zapalenie uszka. U dzieci trąbka słuchowa łącząca nos, gardło i ucho jest tak krótka, że zarazki łatwo się przenoszą.

Zapalenie ucha zewnętrznęgo u dziecka Przyczyny: Wystarczy lekkie zadrapanie w kanale słuchowym , aby spowodować kłopoty. Taka ranka może powstać podczas oczyszczania ucha patyczkami higienicznymi albo kiedy maluch włoży sobie coś do uszka. Lekarze nazywają czasem zapalenie ucha zewnętrznego „ uchem pływaka ”, ponieważ może je wywołać niezbyt czysta woda z basenu czy jeziora. Objawy: Najpierw pojawia się świąd w przewodzie słuchowym . Maluch może próbować się drapać i w efekcie pogorszyć sprawę: np. paznokciem zranić uszko i przenieść infekcję. Z uszka może wypływać żółtozielona wydzielina , pojawia się także ból i niewielka gorączka . Leczenie: Cierpiącemu maluszkowi pomoże ciepły okład na uszko . Rozgrzej ręcznik na grzejniku, zwiń w rulonik i ostrożnie przyłóż do chorego ucha. Ciepło nieco ukoi ból i przyspieszy leczenie. Uwagi: Idź do specjalisty zawsze, kiedy podejrzewasz, że dziecko boli ucho . Pamiętaj, że aby umówić się do laryngologa, potrzebne jest skierowanie od pediatry. Pomoc lekarza przyda się także, kiedy malec włoży coś do uszka. Nie staraj się wyjmować np. koralika patyczkiem albo pęsetką, bo możesz wepchnąć go jeszcze głębiej i spowodować stan zapalny.   Zapalenie ucha środkowego u dziecka   Przyczyny: U małych dzieci trąbka słuchowa , która łączy nos z uchem, jest krótka i szeroka. Kiedy dziecko ma katar , wirusy albo bakterie z jego noska mogą łatwo przedostać się do uszka, namnażać się tam i wywołać stan zapalny . Objawy: Często maluch ma wysoką gorączkę (nawet do 40ºC), płacze z bólu, nie chce ssać (bo wtedy w uchu podnosi się ciśnienie, a to wzmaga ból), trzyma się za ucho albo przyciska je do materacyka. Uwaga! Czasem jednak zapaleniu ucha środkowego nie towarzyszy podwyższona temperatura. Leczenie: Zwykle wystarczy podawać malcowi leki...

dziecko, ból uszu
Zdrowie
Ból ucha u dziecka - co robić?
Kłopoty z uszami kojarzą się z zimą, chlapą i lodowatym wiatrem, jednak zdarzają się również gdy jest ciepło. Podpowiadamy, co może powodować ból ucha i jak sobie z tym poradzić.

  Ucho może boleć z wielu powodów. Oto one: Zapalenie ucha środkowego Zapalenie ucha środkowego zdarza się dzieciom dość często. To dlatego, że ich trąbka słuchowa (czyli przestrzeń łącząca ucho z nosem i gardłem) jest szeroka, a zarazem krótka. Nawet przy drobnej infekcji gardła (np. po zjedzeniu zbyt dużej ilości lodów) lub byle katarze proces zapalny może błyskawicznie objąć także uszy. Dzieci, które mają uczulenie na pyłki, mogą  chorować na zapalenie ucha środkowego częściej latem niż w innych porach roku, bo z powodu uczulenia mają częściej zatkany nos (a wraz z nim trąbki słuchowe). Objawy:  Ból, który nie nasila się przy pociąganiu za małżowinę, oraz gorączka.   Co robić? Z dzieckiem trzeba iść do lekarza. Kurowanie domowymi sposobami (np. za pomocą kompresów rozgrzewających) nic nie da. Zapalenie ucha leczy się przepisanymi przez pediatrę antybiotykami. Przeczytaj także: Ważne pytania o antybiotyk Zapalenie ucha zewnętrznego Czasem w przewodzie słuchowym tworzą się bolesne czyraki . Winowajcami są bakterie, które mogły się dostać do ucha np. wraz z brudną wodą z jeziora. Objawy : Dotkliwy ból ucha nasilający się przy pociąganiu za małżowinę, upośledzenie słuchu (przemijające wynika z nacieku zapalnego w przewodzie słuchowym). Co robić? Z dzieckiem trzeba iść do lekarza. Czasami wystarczy odpowiednia maść do ucha, okłady z Altacetu na obolałe węzły chłonne w okolicy ucha oraz lek przeciwbólowy.   Ból ucha spowodowany przechłodzeniem Gdy dziecku po kąpieli zostanie w uszach trochę wody, uszy mogą zacząć boleć z powodu  przechłodzenia,  zwłaszcza jeśli wieje wiatr albo malec wystawia głowę przez okno pojazdu. Dzieje się tak dlatego, że błona bębenkowa jest mocno unerwiona. Chłód odczuwa jako ból. Dziecko może także się rozchorować. Co robić? ...

Ból ucha u dziecka to najczęściej objaw zapalenia
AdobeStock
Zdrowie
Ból ucha u dziecka: objawy, jak pomóc, domowe sposoby [KIEDY DO LEKARZA]
Nagły ból ucha u dziecka może być ostry i uciążliwy, często towarzyszy mu także gorączka. Jednym z powodów tych nieprzyjemnych objawów może być przedłużający się, nieprawidłowo leczony katar. Ból ucha u dzieci często wskazuje na stan zapalny.

Bolące ucho u dziecka to często objaw zapalenia ucha. Od tego, którą część ucha zaatakują wirusy lub bakterie , zależy rodzaj zapalenia i sposób leczenia. Zauważasz ból ucha u dziecka przy katarze? Przedłużający się katar, a nawet z pozoru niewinne przeziębienie, mogą wywołać poważne powikłania, z zapaleniem ucha włącznie. Spis treści: Ból ucha u dziecka przy ostrym zapaleniu ucha środkowego Objawy zapalenia ucha środkowego Zapalenie ucha środkowego - jak złagodzić ból ucha u dziecka? Zapalenie ucha zewnętrznego Objawy zapalenia ucha zewnętrznego Zapalenie ucha zewnętrznego - co na ból ucha u dziecka? Zapalenie ucha wewnętrznego Objawy zapalenia ucha wewnętrznego Jak leczyć zapalenie ucha wewnętrznego? Gdy ból ucha się powtarza Ból ucha u dziecka - ostre zapalenie ucha środkowego Do zakażenia ucha dochodzi najczęściej poprzez trąbkę słuchową (tzw. trąbkę Eustachiusza), która łączy jamę bębenkową z nosogardłem. Do ucha środkowego wnikają te same wirusy lub bakterie, które spowodowały katar czy zapalenie gardła. Dlatego tak ważne jest leczenie każdej, nawet z pozoru błahej infekcji. Chore ucho zazwyczaj boli . Czasami jednak ból nie jest od razu bardzo silny – początkowo dziecko może się skarżyć jedynie od czasu do czasu na kłucie w uszku. Ale nigdy tego nie lekceważ! Zapalenie ucha środkowego - objawy Gdy zachoruje niemowlę, zauważysz tzw. drażliwość ucha. Maluszek będzie chwytał za nie rączką, przykrywał je dłonią, ale tobie nie pozwoli go dotknąć. Przy tym schorzeniu, ból ucha i gorączka (około 38°C) występują często w parze. Dziecko może być: przestraszone, rozdrażnione, płaczliwe, niechętne do ssania. U starszego malucha objawy zapalenia ucha mogą być mniej dokuczliwe. Na zapalenie ucha środkowego czasami wskazują...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz