
Zbyt wysoka temperatura wyczerpuje i może prowadzić do komplikacji (m.in. drgawek), dlatego jeśli przekracza 38,5°C (u niemowląt 38°C) trzeba ją obniżać. Jak to robić? Zapytaliśmy o to pediatrę, dr n.med. Małgorzatę Czyżewską, konsultanta wojewódzkiego ds. Neonatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu.
- Jakie leki podawać dziecku na obniżenie gorączki?
- Co robić, jeśli przepisany lek na gorączkę nie wystarcza?
- Kąpiel na zbicie gorączki
- Chłodne okłady na czoło
- Odpowiednie nawodnienie organizmu
- Lekkie ubranie i cienka kołdra
- Ustal przyczynę gorączki u dziecka
- Kiedy u gorączkującego dziecka potrzebny jest lekarz?
Jakie leki podawać dziecku na obniżenie gorączki?
Najmłodszym dzieciom podaje się jedynie paracetamol (np. Apap, Calpol, Panadol). U dzieci powyżej 3. miesiąca życia można stosować także ibuprofen (np. Ibufen, Ibum, Nurofen). Niemowlętom najwygodniej zaaplikować lek w czopku (chyba, że mają biegunkę), starszym dzieciom – w syropie (chyba, że wymiotują). Przyjmuje się, że leki obniżające temperaturę zaczynają działać po 20–30 minutach, jednak na efekt trzeba niekiedy (np. infekcjach bakteryjnych) czekać do godziny.
Co robić, jeśli przepisany lek na gorączkę nie wystarcza?
Czasem, zwłaszcza na początku choroby, leki działają zbyt krótko (np. lekarz zalecił podawanie syropu co 8 godzin, tymczasem już po 4 godzinach malec jest rozgrzany jak piec). Lepiej nie przekraczać wówczas zalecanej dawki na własną rękę, lecz stosować na zmianę leki z dwóch różnych grup (np. najpierw podać paracetamol, a po czterech godzinach ibuprofen). Przy takim postępowaniu łączy się skuteczność obydwu specyfików, a skutki uboczne się nie kumulują, bo między kolejnymi dawkami jednego leku zachowany jest bezpieczny odstęp. W przypadku niemowląt do 6. miesiąca życia trzeba jednak skonsultować to rozwiązanie z pediatrą.
Kąpiel na zbicie gorączki
Obniża temperaturę szybko i skutecznie (niestety, nie na długo). Rozpalonego maluszka nie można jednak ochładzać gwałtownie – niedojrzały układ nerwowy mógłby zareagować drgawkami. Bezpieczniej jest wypełnić wannę wodą o temperaturze o stopień niższej od temperatury ciała malucha, włożyć do niej dziecko, a dopiero potem stopniowo dolewać odrobinę chłodniejszą wodę.
Chłodne okłady na czoło
Są skuteczne, jednak działają wolniej i krócej niż kąpiel. Zmoczoną pieluszkę (koszulkę, mały ręcznik itd.) kładź na czole, klatce piersiowej, w pachwinach i na przedramionach maluszka. Okłady często wymieniaj. Możesz także owinąć malca w wilgotne prześcieradło. Gdy gorączka u dziecka spadnie, osusz go dokładnie i przykryj czymś lekkim (np. samą poszewką).