Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Niemowlę ma gorączkę
AdobeStock
Zdrowie

Sposoby na obniżenie gorączki u niemowląt i starszych dzieci

Jak pomóc dziecku, który ma wysoką temperaturę? Czego lepiej nie robić? Sprawdź!

Zbyt wysoka temperatura wyczerpuje i może prowadzić do komplikacji (m.in. drgawek), dlatego jeśli przekracza 38,5°C (u niemowląt 38°C) trzeba ją obniżać. Jak to robić? Zapytaliśmy o to pediatrę, dr n.med. Małgorzatę Czyżewską, konsultanta wojewódzkiego ds. Neonatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu.

Jakie leki podawać dziecku na obniżenie gorączki?

Najmłodszym dzieciom podaje się jedynie paracetamol (np. Apap, Calpol, Panadol). U dzieci powyżej 3. miesiąca życia można stosować także ibuprofen (np. Ibufen, Ibum, Nurofen). Niemowlętom najwygodniej zaaplikować lek w czopku (chyba, że mają biegunkę), starszym dzieciom – w syropie (chyba, że wymiotują). Przyjmuje się, że leki obniżające temperaturę zaczynają działać po 20–30 minutach, jednak na efekt trzeba niekiedy (np. infekcjach bakteryjnych) czekać do godziny.

Co robić, jeśli przepisany lek na gorączkę nie wystarcza?

Czasem, zwłaszcza na początku choroby, leki działają zbyt krótko (np. lekarz zalecił podawanie syropu co 8 godzin, tymczasem już po 4 godzinach malec jest rozgrzany jak piec). Lepiej nie przekraczać wówczas zalecanej dawki na własną rękę, lecz stosować na zmianę leki z dwóch różnych grup (np. najpierw podać paracetamol, a po czterech godzinach ibuprofen). Przy takim postępowaniu łączy się skuteczność obydwu specyfików, a skutki uboczne się nie kumulują, bo między kolejnymi dawkami jednego leku zachowany jest bezpieczny odstęp. W przypadku niemowląt do 6. miesiąca życia trzeba jednak skonsultować to rozwiązanie z pediatrą.
 

Zobacz także
gorączka u dziecka

Co ty wiesz o gorączce u dzieci? Quiz

temperatura u dziecka

Temperatura u dziecka – kiedy mówimy o gorączce?

jak mierzyć dziecku gorączkę

Gorączka u dziecka: jak prawidłowo zmierzyć temperaturę?

gorączka u dziecka

Gorączka u dziecka: przyczyny, objawy, jak zbić temperaturę u dziecka

Kąpiel na zbicie gorączki

Obniża temperaturę szybko i skutecznie (niestety, nie na długo). Rozpalonego maluszka nie można jednak ochładzać gwałtownie – niedojrzały układ nerwowy mógłby zareagować drgawkami. Bezpieczniej jest wypełnić wannę wodą o temperaturze o stopień niższej od temperatury ciała malucha, włożyć do niej dziecko, a dopiero potem stopniowo dolewać odrobinę chłodniejszą wodę.

Ważne! Nie wkładaj dziecka do wanny, kiedy ma dreszcze. Wcześniej podaj mu leki przeciwgorączkowe. Nie rób również tego na siłę, bo stres i płacz osłabiają, a poza tym pogarszają i tak kiepskie samopoczucie malca.

Chłodne okłady na czoło

Są skuteczne, jednak działają wolniej i krócej niż kąpiel. Zmoczoną pieluszkę (koszulkę, mały ręcznik itd.) kładź na czole, klatce piersiowej, w pachwinach i na przedramionach maluszka. Okłady często wymieniaj. Możesz także owinąć malca w wilgotne prześcieradło. Gdy gorączka u dziecka spadnie, osusz go dokładnie i przykryj czymś lekkim (np. samą poszewką).

Niemowlę też odczuwa ból: jak go złagodzić - film

dziecko, zdrowie dziecka, choroba, łóżko, maskotka
Panthermedia
Zdrowie
Temperatura rośnie? Wiemy, jak ją obniżyć!
Gorączka u małych dzieci zdarza się bardzo często. Co robić, gdy przekracza 38,5 stopnia Celsjusza? Sprawdź!

Zioła na temperaturę Jeżeli starsze dziecko jest przeziębione i ma tylko lekką gorączkę (około 38 stopnia Celsjusza), możesz podać mu herbatki : lipową, malinową, z czarnego bzu. Działają napotnie i dzięki temu trochę obniżą temperaturę ciała. Ale kiedy gorączka jest wysoka – na pewno same nie dadzą sobie z nią rady! Nawadniaj, to gorączka szybciej spadnie Kiedy temperatura rośnie , bardzo szybko zaczyna brakować wody w organizmie . A to z kolei napędza gorączkę i tak kółko się zamyka. Dlatego gorączkujące dziecko powinno dużo i często pić (młodsze niemowlę – twoje mleko lub mieszankę, starsze – przede wszystkim wodę, lekkie soczki). Zimne okłady, by obniżyć gorączkę Zamocz kilka pieluszek lub ręczników w chłodnej wodzie i połóż je na czoło, szyję, w okolice pach i pachwin. Mokre pieluszki zmieniaj co kilka minut, bo szybko przestają chłodzić rozgrzane ciałko smyka. Takie okłady powinny delikatnie obniżyć temperaturę .  Zobacz też: Nie lekceważ przeziębienia dziecka! Chłodna kąpiel na zbicie gorączki Do wanienki nalej wodę o temperaturze ciała dziecka , włóż malucha i stopniowo dolewaj wody tak, by temperatura kąpieli obniżyła się o dwa stopnie . To znaczy, że jeśli smyk ma 39 stopni gorączki, przygotuj wodę o tej temperaturze, włóż dziecko do wanienki i ochładzaj wodę do temperatury 37 stopni. Aby gorączka spadła , kąpiel powinna trwać 10–15 minut. Jeśli jednak smyk protestuje w wanience, nie trzymaj go na siłę, tylko zakończ kąpiel wcześniej. Sprawdź: Ważne objawy zapalenia ucha   Leki przeciwgorączkowe Bez konsultacji z lekarzem możesz podać dziecku (powyżej 3. miesiąca życia ) paracetamol lub ibuprofen. Tego typu leki dla dzieci są dostępne w formie syropów i czopków. Jaką formę wybrać? To zależy od dziecka (są takie maluchy, którym bardzo trudno jest...

jak obniżać gorączkę u dziecka
Fotolia
Zdrowie
Jak obniżać gorączkę u dziecka? Sprawdzone sposoby
Gorączkę u dziecka obniżysz nie tylko lekami. Przeczytaj, jak skutecznie przynieść ulgę gorączkującemu dziecku.

Gorączka u dziecka może świadczyć o rozwijającej się chorobie, ale czasami jest też reakcją na jakieś bardzo ekscytujące lub męczące wydarzenie. Zanim sięgniesz po środki obniżające gorączkę , obserwuj swoje dziecko. Zwróć uwagę na to, jak się czuje, czy gorączka przeszkadza mu w funkcjonowaniu, czy jest zmęczone i ospałe, czy może – pomimo podwyższonej temperatury – zachowuje się normalnie? Samopoczucie gorączkującego dziecka i wysokość temperatury to dla ciebie wskazówka, czy już pora obniżać gorączkę. Jeśli termometr pokazuje powyżej 38,5 stopnia możesz przystąpić do działania, jeśli mniej, ale dziecko jest wyraźnie chore i ospałe – także. Jak obniżać gorączkę u dziecka? Sposobów obniżania gorączki u dziecka jest kilka. Te najskuteczniejsze i najbardziej popularne to: Podanie leku przeciwgorączkowego – do wyboru masz paracetamol lub ibuprofen (w zawiesinie/syropie lub czopkach ). Ten pierwszy uważany jest za bezpieczny nawet u noworodków, ten drugi działa również przeciwzapalnie, ale nie wolno go podawać w przebiegu ospy wietrznej Schładzanie ciała mokrym ręcznikiem/pieluszką tetrową – przyłóż chłodny (ale nie bardzo zimny!) okład na łydki, przedramiona lub czoło dziecka Chłodna kąpiel – powinna być krótka (ok. 5-7 minut). Temperatura wody powinna mieć na początku o stopień mniej niż temperatura ciała dziecka, stopniowo dolewaj chłodniejszej wody. Nigdy nie zanurzaj od razu dziecka z gorączką w bardzo zimnej wodzie! Dużo picia – wody, herbaty malinowej lub naparu z lipy (działają napotnie) Owiń dziecko mokrym prześcieradłem i zostaw tak na 10-15 minut

Gorączka u dziecka
AdobeStock
Zdrowie
Gorączka u dziecka: przyczyny, obniżanie
Podpowiadamy, kiedy mówimy o gorączce i co robić, gdy dziecko ma podniesioną temperaturę ciała.

Gorączka to zwiększenie temperatury ciała, które pojawia się, gdy organizm próbuje się bronić m.in. przed atakiem bakterii, wirusów. O gorączce mówimy wtedy, gdy termometr wskazuje temperaturę powyżej 38°C. Gorączka czy stan podgorączkowy? Jeśli dziecko ma temperaturę 37,5-38 stopni C to znaczy, że ma stan podgorączkowy. Jeśli dziecko ma temperaturę wyższą niż 38 stopni C, to znaczy, że dziecko ma gorączkę. Jeśli dziecko ma temperaturę wyższą niż 39 stopni C, to znaczy, że dziecko ma  wysoką gorączkę . Pamiętaj jednak, że jeśli mierzysz dziecku temperaturę w pupie lub w uchu, to od pomiaru odejmij 0,5 stopnia C. Jeśli temperatura ciała niemowlęcia (zmierzona w pupie lub uchu) wynosi 38 stopni C, to znaczy, że dziecko ma naprawdę 37,5 stopnia C. Przyczyny gorączki u dziecka Gorączka pojawia się jako objaw obronnej reakcji organizmu na stan chorobowy. Organizm podwyższa swoją temperaturę, bo w takich warunkach zwiększa się skuteczność mechanizmów obronnych organizmu m.in. wytwarzanie przeciwciał. Dlatego tak ważne jest, by nie podawać leków przeciwgorączkowych zbyt wcześnie. Stan gorączkowy może być spowodowany: infekcją bakteryjną, infekcją wirusową, pasożytami, choroba autoimmunologiczną, reakcją alergiczną, odczynem zapalnym, nowotworem. Jaki lek na gorączkę u dziecka? Na wszelki wypadek w domowej apteczce zawsze powinnas miec lek na zbicie gorączki . Możesz podać dziecku: paracetamol (np. Panadol, Apap, Paracetamol, Calpol) - jest bezpieczny już u najmłodszych dzieci; ibuprofen (np. Ibufen, Ibum, Nurofen) - można go stosować u starszych dzieci (powyżej 3. miesiąca życia). Uwaga! Nie podawaj dziecku pyralginy, aspiryny i polopiryny! Lek można podać w formie syropu lub czopka. Bardzo ważne jest dawkowanie, które zależy od wagi dziecka, a nie jego wieku...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz