Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
stawy biodrowe, dysplazja stawów biodrowych u dzieci
Zdrowie

Stawy biodrowe niemowlaka trzeba badać!

Stawy biodrowe niemowlaka nie zawsze są w pełni sprawne. Czasem dziecko może mieć dysplazję stawów biodrowych, może też dojść do ich zwichnięcia. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o bioderkach, by twoje dziecko rosło zdrowo? Odpowiadamy na najczęstsze pytania.

Czym różnią zdrowe stawy biodrowe u noworodka od takich z dysplazją?

Głowa kości udowej u zdrowego noworodka pasuje do panewki (czyli zagłębienia miednicy) niczym pięść do obejmującej ją dłoni. Dzięki temu może swobodnie obracać się na wszystkie strony, bezpiecznie tkwiąc we właściwym miejscu.

Gdy panewka jest płytka lub ustawiona pod złym kątem, staw biodrowy nie może pracować jak należy. Im dziecko starsze, tym większe ma problemy – panewka coraz bardziej się deformuje, a głowa kości udowej przemieszcza się i czasem opuszcza swoje miejsce (wtedy mówi się o zwichnięciu stawu biodrowego). Dochodzi również do zmian w więzadłach i torebkach stawowych. Dziecko ma problemy z odwodzeniem nóżek na boki, a gdy nauczy się chodzić, kiwa się jak kaczuszka.

Przeczytaj, jakie prawa ma dziecko u lekarza

Czy dysplazję stawów biodrowych da się wyleczyć?

Wcześnie zdiagnozowana i fachowo (koniecznie przez ortopedę) leczona dysplazja jest prawie w stu procentach wyleczalna. Im wcześniej rozpocznie się kurację, tym lepsze są jej efekty. Zazwyczaj leczenie dwumiesięcznego dziecka trwa jedynie 2 miesiące, ale półrocznego – już 6.

Jakie badania należy wykonać, by sprawdzić czy stawy biodrowe dziecka są zdrowe?

Bioderka po raz pierwszy są badane w szpitalu. To pierwsze ważne badania noworodka. Pediatra ocenia ułożenie fałdek pod pośladkami, sprawdza, jak noworodek odwodzi nóżki, a także ocenia, czy obie są równej długości. Powtórnie biodra ogląda pediatra na pierwszej wizycie w przychodni, czyli około 6. tygodnia życia dziecka, jednak o wiele pewniejszą metodą badania jest wykonanie USG przez ortopedę dziecięcego. Powinny mu być poddane wszystkie dzieci (niestety w Polsce tak nie jest). Jeśli nie masz skierowania na bezpłatne badanie, możesz wykonać je za własne pieniądze. USG bioderek powinno się przeprowadzić dwu-, a najlepiej trzykrotnie.

Jak leczy się niewielką dysplazję stawów biodrowych?

Niewielka dysplazja u niemowląt zwykle nie wymaga skomplikowanego leczenia. Czasem ortopeda zaleca jedynie szerokie pieluchowanie (dwie tetrowe pieluchy składa się w prostokąt i nakłada na pampersa). Poproś lekarza, by pokazał ci, jak szeroki ma być prostokąt. Ortopedzi jednak coraz częściej odchodzą od tej metody, twierdząc, że jej skuteczność jest niewielka.

Ortopeda zaleci także częste układanie maluszka na brzuchu, w tzw. pozycji żabki, z ugiętymi kolankami. Smyka należy nosić w taki sposób, by jego nóżki obejmowały twój brzuch albo biodro. Unikaj też ciasnego owijania go kocykiem, prostowania nóżek (np. podczas ubierania) i łapania za nie przy unoszeniu malca podczas przewijania (trzeba mu podnieść pupę).

Jak leczy się poważniejszą dysplazję stawów biodrowych?

Jeśli wada jest poważniejsza, lekarz może zalecić założenie aparatu, który utrzymuje nóżki w odpowiedniej pozycji. Takich aparatów jest wiele, należą do nich poduszka Frejki, rozwórka Koszli i szelki Pavlika. Wybór (dokonuje go oczywiście lekarz) zależy m.in. od etapu leczenia, np. poduszkę Frejki można stosować tylko do pewnego wieku. Aparaty można kupić w sklepach z zaopatrzeniem ortopedycznym. Leczenie trwa na ogół 2-3 miesiące, czasem dłużej. Jedynie ortopeda może zadecydować o jego zakończeniu.

Sprawdź także inne wady postawy u dzieci

 

tm_dopisek.gif

 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

noworodek, szpital
Noworodek
W szpitalu – badania przesiewowe noworodka
Wbrew obiegowej opinii badania przesiewowe nowo narodzonego dziecka to nie tylko badanie słuchu wprowadzone dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. To również kontrola krwi, serduszka oraz stawów biodrowych. Oto jak wyglądają i czemu służą badania przesiewowe.

1. Badanie krwi. Pozwala na rozpoznanie rzadkich genetycznych chorób, które nie dają żadnych objawów w pierwszych dniach i tygodniach życia dziecka, ale nieleczone prowadzą do groźnych powikłań (np. upośledzenia umysłowego). Są to przede wszystkim: mukowiscydoza – choroba genetyczna, której podłożem jest nadmierna lepkość wydzielin, co upośledza pracę m.in. układu oddechowego i pokarmowego; występuje u 1 na 2500 noworodków hypotyreoza – czyli wrodzona niedoczynność tarczycy, występująca u 1 na 4000 noworodków fenyloketonuria – choroba metaboliczna wywołana brakiem enzymu, który rozkłada aminokwas fenyloalaninę; występuje u jednego na 8000 noworodków.     Aby zawczasu je wykryć, z piętki dziecka pobiera się krew na specjalną bibułę testową. Próbka jest wysyłana do laboratorium. Jeśli wszystko jest w porządku, procedura się kończy. Gdy któraś z chorób się potwierdzi, zostaniesz listownie poproszona o zgłoszenie się z dzieckiem do przychodzi specjalistycznej (dlatego tak ważne jest zostawienie w szpitalnych dokumentach adresu, pod którym będziesz mieszkać, a nie po prostu zameldowania). Jeśli wynik będzie niejednoznaczny, badanie trzeba będzie powtórzyć. 2. Badanie słuchu. Jedno, dwoje dzieci na tysiąc rodzi się z głębokim uszkodzeniem słuchu, a jedno, dwoje - z niedosłuchem mniejszego stopnia. Najważniejsze dla rozwoju mowy jest pierwsze pół roku życia. Jeśli maluch trafi wtedy pod opiekę specjalistów, którzy rozpoczną leczenie lub wyposażą go w aparat słuchowy, ma szansę na taki sam rozwój jak zdrowi rówieśnicy. Badanie polega na rejestracji tzw. otoemisji akustycznych, czyli odpowiedzi ucha środkowego na wysyłany bodziec dźwiękowy. Noworodkowi wkłada się do ucha cieniutką sondę. Wszystko trwa ok. minuty i jest całkowicie bezbolesne. Niepomyślny wynik czasem spowodowany jest zalegającą w uchu mazią...

dysplazja stawu biodrowego u niemowląt
romaset/Adobe Stock
Zdrowie
Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt – objawy i postępowanie
Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt nie jest rzadką przypadłością. Wynika z niedojrzałości stawów biodrowych dziecka i ma różne stopnie nasilenia. Jeśli jej objawy nie są w porę wykryte, może zaburzać prawidłowy rozwój dziecka. Postępowanie przy dysplazji bioderek jest zależne od jej stopnia. Poważną dysplazję leczy się przez szerokie odwodzenie nóżek – służą do tego specjalne aparaty, np. rozwórka Koszli. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja.

Dysplazja stawu biodrowego (większa lub mniejsza) to dość częsta przypadłość u niemowląt. Rodzi się z nią dużo dzieci. Ze względu na ryzyko dysplazji, każdy niemowlak przechodzi badanie stawów biodrowych tuż po narodzinach, a potem także na wizytach kontrolnych u pediatry, które odbywają się w pierwszym roku życia dziecka. Jeśli lekarza coś zaniepokoi, kieruje dziecko do dalszej diagnostyki. Spis treści: Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt – co to jest? Objawy dysplazji stawu biodrowego u niemowląt Jak wygląda dysplazja stawów biodrowych u niemowlaka? Dysplazja stawów biodrowych u niemowląt – leczenie Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt –ćwiczenia Jak dbać o biodra niemowlęcia? Dysplazja stawu biodrowego u niemowląt – co to jest? Wrodzona dysplazja stawów biodrowych to  niedorozwój bioderek, a dokładniej jednego z elementu stawów . Staw biodrowy, w uproszczeniu, składa się z dwóch części znajdujących się na miednicy i kości udowej. W miednicy znajduje się zagłębienie, zwane panewką stawową.  Z kolei  górna część kości udowej zakończona jest tzw. główką kości udowej. W prawidłowo rozwiniętym stawie biodrowym duża część główki tkwi głęboko w panewce. ​Dysplazja stawów biodrowych  to nieprawidłowa budowa stawu biodrowego i niewłaściwe położenie  w niej główki kości udowej. Dzieje się tak, gdy panewka jest zbyt płytka lub ustawiona pod złym kątem, a staw biodrowy nie może pracować jak należy.   Jeżeli niewielka dysplazja nie będzie leczona, staw będzie się coraz bardziej deformować. Niemowlę z dysplazją stawu biodrowego będzie miało coraz większe problemy z odwodzeniem nóżek na boki, a później z chodzeniem i bieganiem. Zbyt płytka panewka stawowa grozi zwichnięciem stawu biodrowego u dziecka, czyli...

badanie usg dziecka
Fotolia
Zdrowie
Usg prawdę ci powie – jakie badania usg robi się dzieciom
Chociaż my, patrząc na zdjęcia usg, możemy zawołać tylko: „Ciemność, widzę ciemność!”, to specjalista dojrzy na nich dużo więcej. Lekarze cenią badanie usg ze względu na jego precyzję i bezpieczeństwo i często zlecają je dzieciom. Kiedy?

Jeszcze przed narodzinami dziecko było przynajmniej trzykrotnie badane za pomocą usg, dzięki czemu lekarze mogli już wtedy wykryć nieprawidłowości. Teraz, gdy dziecko już jest na świecie, nadal czasem może zostać skierowane na badanie usg. Usg przezciemięczkowe Badanie usg mózgu jest możliwe tylko u niemowląt, które mają jeszcze duże ciemiączko (kości nie przepuszczają fal ultrasonograficznych). Lekarz może wypisać skierowanie na usg przezciemiączkowe np. jeżeli u dziecka zaobserwuje się np. drgawki albo nadmierny przyrost obwód głowy. Często badanie przez ciemiączko jest wykonywane także u tych dzieci, które podczas narodzin były niedotlenione albo które tuż po porodzie uzyskały mniej niż 7 punktów w skali Apgar . Uwaga! Zdaniem większości neonatologów u wszystkich wcześniaków powinno się jednorazowo wykonywać badanie usg w 1. tygodniu ich życia. Badanie usg stawów biodrowych Dzięki usg ortopeda może bardzo dokładnie obejrzeć bioderka dziecka. Przede wszystkim sprawdzi, czy panewka (zagłębienie w miednicy) nie jest zbyt płytka i czy kość udowa jest w niej prawidłowo usadzona. Usg bioderek nie boli, choć przygotuj się na to, że maluch może podczas niego płakać – żadne niemowlę nie lubi być unieruchamiane, a to podczas badania jest niestety konieczne. Uwaga! Pierwsze badanie stawów biodrowych wskazane jest już w 4. tygodniu życia dziecka, jednak lekarz może zlecić je wcześniej, gdy np. rodzice wyczują, że nóżka dziecka przeskakuje w biodrze (słychać klik) lub gdy dziecko zdecydowanie bardziej zgina lub porusza tylko jedną nóżką.  Jeśli ortopeda zdiagnozuje dysplazję (czyli niedorozwój) stawów biodrowych, badanie usg będzie konieczne po zakończeniu leczenia. Tak się nie baw z dzieckiem! – zobacz, jakich zabaw unikać. Brzuszek na monitorze Usg jamy brzusznej wykonuje się np. w przypadku nawracających bólów...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak