Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, szczoteczka, ząbki
Panthermedia
Zdrowie

Stop próchnicy

Nawet całkiem małe brzdące mają czasem kompletnie zniszczone zęby. Na szczęście kłopotom można zapobiec. Przeczytaj, jak dbać o mleczne ząbki, by były zdrowe i nie sprawiały kłopotów.

Niektórzy sądzą, że o mleczaki nie warto dbać „bo i tak wypadną”. Błąd! Nawet jedna dziurka może spowodować lawinę konsekwencji. Próchnicę powodują bakterie, które odżywiają się cukrem i produkują kwasy niszczące zęby. Im więcej „paliwa” (czyli cukru) mają do dyspozycji i im dłużej pozwolimy im hulać, tym większych dokonują spustoszeń. Malec nie wygląda najlepiej, ma kłopoty z piciem zimnych i ciepłych napojów, poza tym zepsute zęby po prostu bolą. Dlatego:

Uważaj na zarazki

W jamie ustnej noworodka nie ma bakterii powodujących próchnicę. Zasiedlają ją stopniowo, m.in. poprzez kontakt ze śliną innych osób. Im później to zrobią, tym lepiej. Nie ułatwiaj im zadania: nie oblizuj smoczka ani łyżeczki, której używa twoje dziecko, nie pij z tego samego kubeczka i nie całuj malucha w usta.

Dbaj o higienę buziaka

Niemowlęciu, które nie ma ząbków, po jedzeniu przecieraj dziąsła gazikiem zmoczonym przegotowaną wodą. Dzięki temu w buzi nie będą zalegać resztki pokarmu (z których chętnie korzystają bakterie). Gdy zaczynają pojawiać się ząbki, używaj szczoteczki przeznaczonej dla niemowląt (bardzo wygodne są te, które można nałożyć na palec). Roczniakowi kup szczoteczkę z włosiem (wymieniaj ją co cztery –pięć tygodni). Myjąc mleczaki, usuwasz tworzącą się na nich płytkę nazębną (żółtawy nalot złożony z bakterii i resztek pokarmu), a to właśnie jej „zawdzięczamy” rozwój próchnicy.

Przyzwyczaj do picia wody

Niegazowana woda mineralna przepłukuje buzię, poza tym dzieci, które „od zawsze” ją piją, zdecydowanie rzadziej domagają się słodzonych napojów, gdy są starsze.


Nie daj zasypiać przy butelce

Podczas snu zmniejsza się wydzielanie śliny i resztki mleka czy soczku oblepiają zęby, a bakterie tylko czekają na taką ucztę. Pamiętaj też, by nie karmić malca butelką dłużej, niż to jest konieczne (ten sposób sprawia, że płyny dłużej pozostają w jamie ustnej). Jak najszybciej ucz dziecko jedzenia łyżeczką i picia z kubeczka (od piątego–szóstego miesiąca).

Nie dosładzaj posiłków

Im więcej cukru w napojach czy potrawach, tym większa szansa na próchnicę, bo cukier to doskonała pożywka dla bakterii.

Dokładnie szczotkuj

Szoruj dziecku zęby co najmniej przez dwie minuty, minimum dwa razy dziennie (najlepiej po posiłku). Docieraj do zakamarków. Najwięcej płytki gromadzi się na wewnętrznych powierzchniach i między zębami.

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

mycie zębów niemowlęciu, prawidłowe mycie zębów, ochrona przed próchnicą, mycie zębów dziecku
Fotolia
Pielęgnacja
4 ważne powody, by dbać o mleczaki
Wśród niektórych rodziców nadal pokutuje przekonanie, że o zęby mleczne nie trzeba dbać. Mleczaki niedługo wypadną, ale czy ich miejsce zajmą nowe zdrowe zęby? Sprawdź.

Ponad połowa polskich dzieci w wieku trzech lat ma trzy chore zęby. Im dzieci starsze, tym zepsutych zębów w ich buziach jest więcej. Jeśli myślisz, że w miejsce chorych mleczaków urosną zdrowe zęby stałe , jesteś w błędzie. Poznaj 4 powody, dla których o zęby dziecka trzeba troszczyć się od samego początku.   1. Chore mleczaki zarażą zęby stałe Próchnicę powodują bakterie próchnicowe . Jeśli pojawią się w buzi dziecka, którego ząbki nikt są zadbane, mają doskonałe warunki do rozwoju i rozpuszczania szkliwa, najpierw na ząbkach mlecznych , potem na stałych.   2. Mocno zepsute mleczaki trzeba usuwać Gdy dziecku brakuje ząbków, łatwo może dojść do powstania wad zgryzu , które potem trudno będzie skorygować. 3. Braki w uzębieniu = nieprawidłowa wymowa Nawet gdy dziecku wyrosną nowe zęby, trudno mu porzucić stare nawyki. Nieprawidłowa wymowa sprawi, że dziecku potrzeba będzie pomoc logopedy .   4. Dziecko z brzydkim ząbkami ma niższą samoocenę Każdy chce mieć piękny uśmiech, dziecko także. Czarne, wyżarte przez próchnicę zęby narażają dziecka na przykre uwagi ze strony kolegów w przedszkolu. Dbanie o mleczaki to nie tylko mycie Jeśli jeszcze nie byłaś z dzieckiem u stomatologa , postaraj się w najbliższym czasie zaplanować taką wizytę. Na fotelu dentystycznym dziecko powinno zasiąść po raz pierwszy, kiedy stan jego ząbków nie wymaga jeszcze żadnej interwencji dentysty. Najlepiej wybrać się tam w czasie, gdy ząbki dopiero rosną. Wtedy można stwierdzić, czy rozwój twarzy i jamy ustnej przebiega prawidłowo. Taka wizyta jest też okazją dla rodziców, by dowiedzieć się od specjalisty, jak prawidłowo myć zęby dziecka . Zobacz też: Tajemnice mlecznych ząbków

stop próchnicy
Fotolia
Aktualności
Dajesz dziecku słodkie napoje? Jego ząbki wkrótce mogą tak wyglądać!
Próchnica mlecznych zębów? To może dotyczyć także twojego dziecka. Jej przyczyną może być nie tylko zbyt długie picie z butelki.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} Wydaje się, że ząbki mleczne powinny być jak perełki. Ale możesz się przyczynić do tego, że się zepsują. Nie stanie się tak natychmiast - zwykle dopiero u dwulatka możesz zobaczyć widoczne efekty próchnicy butelkowej. Czasami jednak zęby wyrzynają się już uszkodzone.  Jak wyglądają mleczne zęby z próchnicą? Właśnie tak: Dlaczego mleczne zęby się psują? Z dwóch powodów - najczęstszym jest tzw. próchnica butelkowa , drugim niedorozwój szkliwa i zębiny . Niedorozwojowi szkliwa i zębiny trudno zapobiec, choć badacze z Australii ustalili, że może to być efekt  nieprawidłowości w okresie prenatalnym , m.in. ekspozycji na ołów czy przyjmowania przez mamę w ciąży tetracykliny (antybiotyk stosowany głownie w leczeniu trądziku). Co to jest próchnica butelkowa? Próchnica butelkowa występuje najczęściej przy zbyt długim karmieniu butelką. Szczególnie narażone są dzieci zasypiające z butelką lub karmione w nocy . Gdy dziecko pije z butelki, ząbki mają dłuższy kontakt z płynem, niż wtedy, gdy pije z kubeczka.  Cukier zawarty w pokarmie sprawia, że namnażają się bakterie, które z kolei tworzą  kwasy niszczące zęby . Ząbki dzieci karmionych nocą i zbyt długo pijących z butelki są niemal non stop oblepione resztkami pokarmu, co może spowodować tzw. wczesną próchnicę butelkową. Według różnych statystyk, próchnica butelkowa dotyka około 5% dzieci na całym świecie. Jak zapobiegać próchnicy butelkowej? Najważniejsze metody to  nauczenie dziecka picia z kubeczka , już w okolicach 6. miesiąca życia, niedopuszczanie, by zasypiało z butelką , ograniczanie ilości cukru w jedzeniu i napojach, a także ...

41807715.jpg
Pielęgnacja
Mleczaki i próchnica? Można tego uniknąć!
Niby to całkiem proste: aby ząbki twojego dziecka były zdrowe, trzeba o nie dbać. Ale gdy zastanowisz się nad tym głębiej, zaczynasz zadawać pytania. Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania troskliwych rodziców.

Bakterie próchnicze znajdują się w dziecięcej buzi, jeszcze zanim pojawią się w niej ząbki. Resztki pożywienia gromadzące się po posiłku powodują rozmnażanie się tych bakterii. Na szczęście jest mnóstwo sposobów na to, by dziecięce mleczaki rosły zdrowo. Jak czyścić dziąsła niemowlaka? Najpierw wystarczy przecieranie dziąsełek i języka gazą zamoczoną w przegotowanej wodzie. Trzeba to robić przynajmniej dwa razy dziennie. Kiedy kupić pierwszą szczoteczkę? Gdy pojawi się pierwszy ząbek . Na początek najlepsza będzie zakładana na palec, bo dzięki niej dotrzesz do wszystkich zakamarków dziecięcej buzi. Pod koniec 1. roku życia malca można już kupić „prawdziwą” szczoteczkę – koniecznie dostosowaną rozmiarem i miękkością włosia do wieku smyka. Jak namówić dziecko do mycia ząbków? Przede wszystkim trzeba dać dobry przykład. Jeśli myjesz zęby jedynie raz dziennie, trudno, by twój malec robił to częściej. Możesz również zachęcić dziecko poprzez zabawę, np. powiedzieć, że ulubiona lala od dziś także będzie myła ząbki. Poza tym warto pozwalać maluchowi na samodzielne szczotkowanie, ale poprawiać po nim niedociągnięcia. Zobacz też: Jak wygrać z próchnicą u dziecka? W jaki sposób szczotkować? Wykonuj ruchy pionowe i okrężne, docieraj do najmniejszych zakamarków także z tyłu. Gdy dziecko nauczy się myć zęby, może robić to samo. Ale do 7. roku życia malucha kontroluj, czy rzeczywiście ząbki zostały dobrze umyte. Poznaj: 5 zasad prawidłowego szczotkowania Maluch może używać pasty? Póki dziecko nie umie wypłukać buzi, lepiej nie dawać mu pasty do zębów. Dobrze jednak wprowadzić ją już w 2. roku życia i jak najszybciej nauczyć malca płukania. Pasta ułatwia wymycie zanieczyszczeń i zawiera substancje ochraniające szkliwo zęba. A zawarta w niej dawka fluoru jest tak dobrana, by nie zaszkodziła...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz