stopa końsko-szpotawa
Adobe Stock
Zdrowie

Stopa końsko-szpotawa: przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Stopa końsko-szpotawa jest wadą wrodzoną, którą najczęściej diagnozuje się już w czasie życia płodowego lub zaraz po narodzinach dziecka. Stopa końsko-szpotawa wymaga leczenia, w przeciwnym razie uniemożliwia dziecku prawidłowy rozwój.

Stopa końsko-szpotawa to zniekształcenie rozwojowe – dochodzi do niego w drugim trymestrze ciąży, a nie na etapie zarodkowym czy tuż po zapłodnieniu. Budowa stopy końsko-szpotawej jest prawidłowa, a jedynie jej ustawienie jest nieprawidłowe. Ze stopą końsko-szpotawą rodzi się średnio 1-2 dzieci na każde 1000 narodzin.

Stopa końsko-szpotawa:

Objawy stopy końsko-szpotawej

Na wadę składa się kilka elementów – nieprawidłowości, które decydują o charakterystycznym ustawieniu stopy:

  • Skrócenie ścięgna Achillesa – co powoduje końskie ustawienie kości piętowej: stopa jest zgięta podeszwowo. Niemożliwe jest odprowadzenie stopy do kąta zgięcia 90 stopni.
  • Szpotawe ustawienie kości piętowej. Dolna jej część przesunięta jest do środka, a górna na zewnątrz. Sprawia to, że wewnętrzna krawędź stopy jest uniesiona, a zewnętrzna opuszczona.
  • Przywiedzenie stopy. Stopa skierowana jest do środka, co wynika ze skrócenia ścięgien i więzadeł.
  • Zbyt duże wysklepienie łuku podłużnego stopy. Wewnętrzna krawędź stopy przyjmuje kształt bardzo wysklepionego (ku górze) łuku.


Stopie końsko-szpotawej często towarzyszy szczuplejsza łydka, co wynika z zaniku masy mięśniowej – mięśnie trójgłowy łydki i piszczelowy tylni są krótsze, mniejsze i zwłókniałe. Najbardziej widoczne jest to u dzieci, które mają jednostronną stopę końsko-szpotawą.

Poniżej zdjęcie dziecka ze stopami końsko-szpotawymi zaczerpnięte z FB „Stopy na opy’’, gdzie można prześledzić historię leczenia tej wady stóp u Jasia:

Przyczyny powstawania stopy końsko-szpotawej

Istnieją cztery przyczyny powstawania stopy końsko-szpotawej. Różni je podłoże, na jakim dochodzi do wytworzenia się nieprawidłowości:

  • Przyczyny syndromiczne. Stopa końsko-szpotawa jest jednym z objawów bardziej skomplikowanego problemu (syndromu, czyli zespołu wad) i występuje jednocześnie z innymi nieprawidłowościami. Jej powstanie wiąże się z mutacjami genetycznymi w postaci sekwencji, zespołów lub kompleksów.
  • Przyczyny neurologiczne. Stopa końsko-szpotawa jest w takim przypadku skutkiem wad wrodzonych o podłożu neurologicznym. Powstaje np. na skutek mózgowego porażenia dziecięcego (uszkodzenie centralnego układu nerwowego) czy rozszczepu kręgosłupa (uszkodzenie obwodowego układu nerwowego).
  • Przyczyny teratogenne. Należą do nich czynniki szkodzące rozwijającemu się płodowi. Należą do nich m.in. substancje chemiczne (np. alkohol, narkotyki) i wirus cytomegalii. Skutkiem ich działania są powikłania neurologiczne, które stanowią bezpośrednią przyczynę powstania stopy końsko-szpotawej.


Stopa końsko-szpotawa może też być wynikiem nieznanych przyczyn. W takiej sytuacji mówi się o idiopatycznej stopie końsko-szpotawej.

Leczenie stopy końsko-szpotawej

Obecnie leczenie tego typu wady jest możliwe nie tylko za pomocą operacji chirurgicznej. Dobrą alternatywą jest metoda Ponsetiego. Niestety wciąż jest niewystarczająco popularna, co skazuje część dzieci ze stopami końsko-szpotawymi na zabieg operacyjny i długą rehabilitację. Co prawda tylko nieliczne przypadki stopy końsko-szpotawej nie wymagają tenotomii ścięgna Achillesa (zabieg przezskórnego przecięcia ścięgna) stosowanej w metodzie Ponsetiego, ale jest to drobny zabieg w porównaniu z ciągle jeszcze stosowanym operacyjnym leczeniem wady.

Nieoperacyjne leczenie stopy końsko-szpotawej, zwane metodą Ponsetiego, zaczyna się nie od razu po urodzeniu się dziecka, ale najwcześniej po ukończeniu przez nie pierwszego miesiąca życia. Badania wykazały, że dla efektów leczenia tą metodą nie ma znaczenia, czy leczenie rozpocznie się w drugim czy w szóstym miesiącu życia dziecka. W przypadku wcześniaków czeka się do normalnego terminu porodu i dodaje margines – minimum jak u dziecka urodzonego w terminie, czyli miesiąc.

Leczenie metodą Ponsetiego przebiega w trzech etapach. Zaczyna się je od rozciągania skróconych więzadeł i ścięgien (redresji) i zakładania na stopy opatrunków gipsowych sięgających od pachwiny do palców stopy, które zakłada się przy odpowiednio zgiętym kolanie. Opatrunek zmienia się co 5-7 dni, za każdym razem dokonując dalszej korekty ustawienia stopy. Po zmianie gipsu 5-7 razy (w skrajnych przypadkach 8-10) zwykle udaje się doprowadzić do skorygowania ustawienia stopy.

Gdy się to uda i jeśli zachodzi taka potrzeba (a najczęściej tak jest, bo w aż 90-95 proc. przypadków), lekarz podejmuje decyzję o wykonaniu tenotomii ścięgna Achillesa – jest to drugi etap likwidowania wady. Jej zadaniem jest korekcja końskiego ustawienia pięty, czego w większości przypadków nie udaje się osiągnąć za pomocą opatrunków gipsowych. Zwykle w Polsce wykonuje się ją w miejscowym znieczuleniu w warunkach ambulatoryjnych, rzadziej w szpitalu w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu stopę się gipsuje ostatni raz – gips także jest długi i sięga od palców stopy do pachwiny. Ważne jest odpowiednie zgięcie kolana i ustawienie stopy w opatrunku w hiperkorekcji: odwiedzeniu do ok. 60-70 stopni (czasami zakres ten bywa inny – to zależy od wady stopy) i przy jednoczesnym zgięciu grzbietowym o 10-15 stopni. Po 3-4 tygodniach gips się zdejmuje.

Po odtworzeniu warunków do prawidłowego ustawienia stopy opatrunkami gipsowymi stosuje się leczenie utrwalające, czyli zapobiegające nawrotowi wady. Jest to trzeci etap leczenia metodą Ponsetiego. Dziecko jeszcze przez kilka lat (minimum do 4. roku życia) musi nosić specjalną szynę derotacyjną – im dłużej, tym lepiej. Przez pierwsze trzy miesiące po zdjęciu ostatniego gipsu, dziecko powinno mieć ją na nóżkach przez 23 godziny na dobę. Później czas ten systematycznie się skraca.

Niestety metoda Ponsetiego nie jest refundowana przez NFZ, a jej koszt nie jest mały: każda zmiana opatrunku gipsowego to koszt 60-100 zł dla jednej nogi, szyna derotacyjna – 600-1500 zł, buty do szyny Mitchela – 1000 zł, konsultacja ortopedyczna – 170-500 zł.

Rokowania w leczeniu stopy końsko-szpotawej

Wykrycie stopy końsko-szpotawej już na USG w czasie ciąży daje rodzicom czas na przygotowanie się do leczenia dziecka, znalezienie zespołu terapeutycznego i zaplanowanie terapii. Prawidłowo prowadzona sprawi, że dziecko pójdzie do szkoły zdrowe.

Metoda Ponsetiego jest skuteczna w 95-100 proc. przypadków. Ten pięcioprocentowy margines błędu wynika z tego, że jej powodzenie uzależnione jest od prawidłowego przeprowadzenia leczenia, na które mają wpływ kompetencje lekarzy i zaangażowanie rodziców. Warto podkreślić, że jest to najskuteczniejsza metoda leczenia stóp końsko-szpotawych – metoda stosowana do lat 90. XX wieku (redresje i gipsowanie) miała skuteczność do 50 proc., tzw. metoda francuska z zastosowaniem specjalnego urządzenia do wymuszania ruchu biernego, stosowana do dzisiaj, ma skuteczność 50 procent.

Nieskuteczne leczenie wiąże się z koniecznością przeprowadzenia leczenia operacyjnego – przecina się przykurczone więzadła i torebki stawowe oraz wydłuża skrócone ścięgna i drutuje kości (metoda Goldnera – refundowana przez NFZ), a później gipsuje się nogę na ok. 3 miesiące, następnie stosuje się buty ortopedyczne (później wkładki do butów) oraz szyny stopowo-podudziowe do zakładania na noc. Po takiej operacji konieczna jest rehabilitacja. Skuteczność operacyjnego leczenia wady oceniana jest na 80 procent, a u części dzieci leczonych z powodzeniem tą metodą w późniejszym okresie życia obserwuje się skrócenie długości goleni, zmniejszenie odwodu mięśni łydki, skrócenie długości stopy w stosunku do zdrowej kończyny.


Nieleczona stopa końsko-szpotawa uniemożliwia dziecku prawidłowy rozwój. Źle ustawione stopy wpływają na całą sylwetkę dziecka – na jego kolana, biodra i kręgosłup. Niepełna korekcja wady może prowadzić do uniemożliwienia dziecku chodzenia i biegania, może też być przyczyną wad postawy i bólu.

Źródło: ponseti.pl, „Wrodzona stopa końsko-szpotawa Przewodnik dla rodziców’’, autor: Marek Napiontek, gcm.pl, ortop.cop.pl

Więcej o stopach dzieci:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
życzenia na andrzejki
Święta i uroczystości
Życzenia na andrzejki i wierszyki andrzejkowe – 21 propozycji
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA