szczepienie, niemowlę, zastrzyk, czerwona kartka
Zdrowie

Szczepienia - Czy twój lekarz zasłużył na czerwoną kartkę?

Szczepić - nie szczepić? Zakończmy kłótnie, przecież mamy wspólny cel – dobro naszych dzieci.

Pewnie, gdybym już na początku tego artykułu opowiedziała się po jednej ze stron, miałby on całkiem niezłą oglądalność, choćby dzięki rodzicom będącym w opozycji do mojego zdania. Wśród rodziców widać wyraźny podział na zwolenników i przeciwników szczepień. Nie ważne, po której stronie stoisz, na pewno jesteś silnie przekonana o swoich racjach i gotowa walczyć o nie. Media w ostatnich czasach jeszcze bardziej "podkręcają" aferę zamieszczając informacje o śmiertelnym zagrożeniu nieszczepieniem dzieci, a za chwilę informują o śmierci dziecka po szczepieniu. A gdyby tak przekształcić ten spór w coś konstruktywnego, w zjednoczenie sił w imię walki o dobro dzieci. Niezależnie, po której stronie stoisz, powinnaś mieć prawo do informacji jakie są korzyści i ryzyko każdej decyzji.

  • Czy lekarz poinformował cię przed szczepieniem o możliwości wystąpienia niepożądanych odczynów?
  • Czy dostałaś od lekarza ulotkę informującą o szczepionce, którą właśnie otrzymało twoje dziecko?

Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP apeluje do rodziców - "Nie dajmy się skłócić w sprawie szczepień, bo naszym wspólnym celem jest dobro dzieci. (...) W interesie każdego rodzica jest otrzymanie przed wykonaniem zabiegu szczegółowych i wyczerpujących informacji dotyczących samego szczepienia, a także możliwości zachorowania na chorobę, przeciw której szczepienie jest wymierzone i różnych jego konsekwencji oraz ustalenie bilansu korzyści i ryzyka każdej szczepionki (...)".

Poprawienie jakości i bezpieczeństwo usług medycznych (zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci),  ograniczenie liczby niepożądanych odczynów i powikłań poszczepiennych, zmiana systemu rejestracji niepożądanych odczynów poszczepiennych, który w praktyce niemal nie funkcjonuje – to  kwestie leżące przecież w interesie każdego rodzica.

Stowarzyszenie zorganizowało prowadzoną na Facebooku akcję #czerwonakartka, czyli zdjęcia zamieszczane przez rodziców z ich osobistymi historiami dotyczącymi braku udzielenia informacji dotyczących szczepienia przez lekarza, zignorowania przez lekarzy problemów zdrowotnych, które wystąpiły tuż po szczepieniach itp.
Złość, smutek, frustracja wyłaniają się z kolejnych historii opisanych na czerwonych kartkach. Oto kilka z nich:" Nie otrzymałam żadnych informacji odnośnie działań niepożądanych szczepionek – ani w szpitalu po porodzie, ani w przychodni. To, co otrzymywałam, to druki zgody na szczepienie z komentarzem – nie czytać, podpisać (...) Do dziś nie znalazłam pediatry, który miałby wiedzę na temat działania i rozwoju bakterii chorobotwórczych inną niż "wiedz" a medialnych kampanii reklamowych." , "O tym, że córka została zaszczepiona, dowiedziałam się tydzień później przy wypisie (...) straszono mnie śmiercią dzieci, jak zachorują na chorobę, przeciwko której są szczepienia (...)", "Nigdy nie zostały pokazane mi ulotki szczepionek".

Walczmy o prawo do informacji dotyczącej szczepionek, w końcu chodzi o dobro naszych dzieci.

Czytaj też: Nieszczepione dzieci nie będą wpuszczane do szkół?

Więcej czerwonych kartek możesz przeczytać (lub wysłać własną) tu: https://www.facebook.com/events/335153106669793/

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

Jak przechowywać szczepionki
AdobeStock
Zdrowie
Szczepionki jak ciastka z kremem? Kupujesz, zadbaj o zimny łańcuch
Tak, jak nie podasz dziecku rurki z kremem, która leżała poza lodówką, tak nie należy szczepić go preparatem, który był źle przechowywany. Źle, czyli jak? Wyjaśniamy.

Aby szczepionki spełniły swoją rolę, czyli uodporniły dziecko przed groźnymi wirusami i bakteriami, powinny być właściwie przechowywane od chwili, gdy je wyprodukowano, aż do momentu szczepienia. Ponieważ coraz więcej rodziców decyduje się na zakup szczepionek na własną rękę, warto wiedzieć, jak się o nie zatroszczyć, zanim z apteki trafią w ręce pediatry w przychodni.  Temperatura ma znaczenie Niektóre szczepionki są bardzo wrażliwe na temperaturę (szczególnie te w postaci płynnej). Trzeba zapewnić im coś, co specjaliści określają mianem zimnego łańcucha , czyli dbać o to, aby znajdowały się stale w temperaturze między +2 a +8 stopni C . Takie warunki panują zazwyczaj w lodówce (w zależności od wysokości półki – na środkowej jest ok. 5 st. C). Odpowiednie przechowywanie szczepionek nie zawsze jest proste, zwłaszcza gdy kupujesz preparat kilka dni przed planowaną wizytą szczepienną lub jeśli na dworze jest bardzo ciepło.    Masz pytania? Wątpliwości? Zadaj ekspertom pytanie na temat szczepień przeciw pneumokokom! Jak zadbać o łańcuch? Przed zakupem szczepionki w aptece, farmaceuta powinien uprzedzić cię, jak należy ją przechowywać. Ministerstwo Zdrowia informuje na swojej stronie internetowej, że jeśli podczas kupowania preparatu nie otrzymamy takich informacji, mamy prawo zwrócić go do apteki i żądać zwrotu pieniędzy (dodajmy, szczepionki skojarzone , które kupujemy dzieciom, często dużo kosztują). W aptece podczas letnich upałów możesz liczyć na specjalne opakowanie termoizolacyjne (torebkę z folii aluminiowej), które pozwoli ci bezpiecznie dowieźć szczepionkę do domu. Bez termotorby lub termosu możesz przewozić preparat jedynie w temperaturze niższej niż 25 stopni C i nie dłużej niż przez godzinę. Z tego względu zakupy w aptece najlepiej planować tak, aby jak najszybciej trafić po nich, jeśli nie do...

szczepionka 6w1
Adobe Stock
O szczepieniach
Szczepionka 6w1: co zawiera, cena, zalety
Szczepionka 6w1 zaoszczędzi dziecku wielu ukłuć. Jest to szczepionka skojarzona.

Szczepionka 6w1 chroni dziecko przed 6 chorobami : błonicą, tężcem, krztuścem, zakażeniami wywoływanymi przez Haemophilus influenzae  ( HiB), polio oraz przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B (WZW B). Dzięki temu, że jest szczepionką skojarzoną, pozwala zaoszczędzić dziecku dużej ilości wkłuć i wielu wizyt szczepiennych. Nie jest jednak refundowana przez NFZ. Wyjaśniamy, co zawiera szczepionka 6w1 i kiedy należy ją podać zgodnie z polskim kalendarzem szczepień obowiązkowych. Spis treści:   Co zawiera szczepionka 6w1? Cena szczepionki 6w1 Kiedy podaje się szczepionki 6w1? Zalety szczepionek skojarzonych Niepożądany odczyn poszczepienny po szczepionce 6w1 Różnice między szczepionką 5w1 a 6w1 Kiedy nie stosować szczepionki 6w1? Co zawiera szczepionka 6w1? Szczepionka ta nie zawiera całych komórek krztuśca, a bezkomórkowy składnik. Ponadto zawiera: toksoid tężcowy, toksoid błoniczy, antygen powierzchniowy wirusa zapalenia wątroby typu B, polisacharyd Haemophilus influenzae typu B, inaktywowany poliowirus. Szczepionka 6w1 nie zawiera tiomersalu, czyli etylortęci. Cena szczepionki 6w1 Możesz zdecydować się na bezpłatne szczepienia, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych albo na szczepionki skojarzone, tzw. 6w1 lub 5w1. Cena szczepionki 6w1 wynosi od 160 zł do 200 zł . W Polsce dostępne są dwa rodzaje takich szczepionek: Hexacima (Sanofi Pasteur) oraz Infanrix Hexa (producent GlaxoSmithKline).   Kiedy podaje się szczepionki 6w1?   Kalendarz szczepień obowiązkowych zakłada, że w pierwszych 18 miesiącach życia dziecko należy zabezpieczyć przeciwko 10 różnym chorobom. W przypadku szczepień refundowanych przez NFZ oznacza to 14 oddzielnych zastrzyków. Zamiast tego możesz zdecydować się na płatne szczepionki skojarzone, które zawierają antygeny kilku...

Paweł Grzesiowski
Agencja Deva
Zdrowie
Szczepienia dzieci – wywiad z ekspertem
Który kraj ma najskuteczniejszy program szczepień niemowląt? Czy grozi nam jakaś epidemia? Czemu warto szczepić maluchy? To tylko niektóre z pytań do naszego eksperta.

Rozmowa z dr. n. med. Pawłem Grzesiowskim , Prezesem Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń w Warszawie Czy choroby zakaźne nadal stanowią realne zagrożenie?   Jak najbardziej. Należą do głównych przyczyn umieralności i nie zostały do końca opanowane (wyjątkiem jest ospa prawdziwa). Dla drobnoustrojów nie ma granic, przenoszą się wraz z ludźmi. Stąd niepokój np. o wirusa polio, który na pięciu kontynentach został wyeliminowany, ale w Azji Południowo-Wschodniej i niektórych krajach afrykańskich istnieją ogniska tej choroby. Nie możemy więc przerwać szczepień, bo każdego dnia chory na polio czy inną chorobę zakaźną może przyjechać do Europy.     Przypomnijmy jak wygląda polski kalendarz szczepień ochronnych.   Mamy 12 bezpłatnych szczepień, tzw. obowiązkowych. W kolejności podawania są to szczepienia dla dzieci : gruźlica, wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B), błonica, tężec, polio (choroba Heinego-Medina), Haemophilus influenzae typu B (Hib), różyczka, odra i świnka. Obowiązkowym kalendarzem nie zostały objęte szczepienia przeciwko rotawirusom, ospie wietrznej , meningokokom i pneumokokom. Są to tzw. szczepienia zalecane, płatne. Dwa z nich – przeciwko pneumokokom i ospie wietrznej – są bezpłatne tylko w grupach ryzyka (np. wśród dzieci o obniżonej odporności oraz u wcześniaków). Wynika to z racji finansowych, nie merytorycznych, bo wszystkie szczepienia są zalecane i warto w nie inwestować.   Dlaczego?   Ponieważ ich znaczenie dla zdrowia publicznego jest ogromne. Koszty finansowe i społeczne dotykające osób, które chorują w konsekwencji niezaszczepienia, dotyczą nie tylko samego pacjenta (leki), ale i budżetu państwa (koszy hospitalizacji, koszty zwolnień z pracy, koszty zasiłków, rent i rehabilitacji, etc.). Możemy dyskutować o tym, jakie grupy wiekowe i kiedy należy szczepić, ale co do tego, że szczepienia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj