Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Kalendarz szczepień 2017
Fotolia/Anna Kołacz
Zdrowie

Co ze szczepieniami w 2017 roku? Będą bezpłatne czy nie?

W 2017 r. szykuje się rewolucja kalendarzu szczepień obowiązkowych i zalecanych. Tylko wciąż nie wiadomo, czy... pójdzie w dobrą stronę?!

Polski kalendarz szczepień obowiązkowych jest przestarzały - twierdzą eksperci. Brakuje w nim nowych szczepionek: szczególnie przeciw pneumokokom i meningokokom, a także szczepionek skojarzonych.
Od kilku miesięcy szykują się duże zmiany w kalendarzu szczepień. Tylko wciąż nie wiadomo, w jakim pójdą kierunku.
 

Bezpłatne i obowiązkowe pneumokoki?

Szczepionka przeciw pneumokokom jest bezpłatna prawie we wszystkich krajach Europy. O wprowadzenie jej do obowiązkowego kalendarza szczepień od lat występują pediatrzy (choć niektórzy na pierwszym miejscu stawiają szczepionkę przeciw meningokokom, gdyż te bakterie, jeśli przełamią linę obrony organizmu, mogą być przyczyną zapalenia opon mózgowych i groźnej dla życia sepsy).

  • Jak jest dziś? Szczepionka przeciw pneumokokom jest zalecana, czyli dla rodziców płatna (pełny koszt szczepienia dziecka, jeśli szczepienie rozpocznie się w pierwszym półroczu to ok. 1000 zł). Niektóre samorządy finansują jej zakup - wtedy rodzice nie płacą.
  • Jakie są plany? Ministerstwo chce wprowadzić szczepionkę do obowiązkowego kalendarza szczepień.

Czy szczepienie zostanie wprowadzone w 2017 roku?
Nie wiadomo. Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w tej sprawie już od dłuższego czasu czeka na rozpatrzenie w Rządowym Centrum Legislacji. Nie wiadomo, czy zostanie rozpatrzony pozytywnie. Jeśli tak, szczepienia zostaną wpisane do kalendarza szczepień ochronnych na rok 2017. Będą wtedy bezpłatne dla rodziców i obowiązkowe.
Uwaga: szczepione byłyby wszystkie dzieci urodzone po 1.01.2016 roku.

Czytaj też: Szczepionki zalecane za darmo? Tak chce ministerstwo?
 

Szczepionki zalecane będą tańsze?

W konsultacjach społecznych znajduje się też projekt zmian w ustawie refundacyjnej. Zgodnie z pomysłem ministerstwa, wszystkie szczepionki, które obecnie są zalecane (np. przeciw meningokokom, ospie wietrznej, grypie, kleszczowemu zapaleniu mózgu, rotawirusom, HPV) mogłyby stać się dla rodziców tańsze (lub nawet bezpłatne) dzięki potraktowaniu ich podobnie jak leki. Można je będzie kupować w aptece na receptę ze zniżką – jak leki.
Czy szczepionki zalecane będą tańsze od 2017?
Nie wiadomo. Żeby tak się stało:

  1. Ustawa refundacyjna musi zostać zmieniona.
  2. W stosunku do szczepionek zalecanych będzie obowiązywać procedura taka sama jak dla leków - firma farmaceutyczna będzie musiała zgłosić do Ministerstw Zdrowia chęć wprowadzenia danej szczepionki do refundacji i przedstawić dowody, że ma to sens.
  3. Decyzję wyda Minister Zdrowia, po zasięgnięciu opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Minister ustali też, czy szczepionka byłaby sprzedawana ze zniżką 30, 50 czy 70 proc. czy na ryczałt.

Te szczepionki nie będą w obowiązkowym kalendarzu szczepień. To znaczy, że nie będzie obowiązku szczepienia.

Czytaj też:

Uważacie, że szczepionki powinny być obowiązkowe? Piszcie w komentarzach.

Szczepienia przeciw pneumokokom – o co najczęściej pytają rodzice?

szczepienia
Fotolia
Zdrowie
To już pewne! Od 2017 r. bezpłatne pneumokoki! Zaoszczędzisz 1000 zł!
Rodzice będą mogli zaoszczędzić ponad 1000 zł! Od stycznia 2017 roku będą bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom. Które dzieci dostaną bezpłatną szczepionkę?

Do ostatniej chwili ważyły się losy wprowadzenia od 2017 r. bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom . Mimo że eksperci od dawna przekonywali, że jest to najważniejsze szczepienie do wprowadzenia do polskiego kalendarza szczepień obowiązkowych, od lat brakowało na to pieniędzy w budżecie. Jeszcze niedawno wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas przyznawał, że brakuje pieniędzy w budżecie na zapłacenie za szczepionkę przeciw pneumokokom dla wszystkich dzieci (koszt szczepień przeciw pneumokokom to ok. 150 mln zł – jest wyższy niż wszystkich szczepionek z obowiązkowego kalendarza szczepień!). Resort zdrowia sięgnął jednak do oszczędności i pieniądze na pneumokoki na 2017 rok będą! Pneumokoki od 1 stycznia 2017 Decyzja została podjęta 31 października 2016 r. - minister zdrowia podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym wprowadza od 1 stycznia 2017 do obowiązkowego kalendarza szczepień bezpłatną szczepionkę przeciw pneumokokom. Przetarg na szczepionki został już podpisany, szczepionki mają być dostarczone już w grudniu 2016 r., tak więc dzieci będą mogły być szczepione od 2017 roku. Kto i jak będzie szczepiony przeciw pneumokokom Szczepienia przeciw pneumokokom zostały wpisane do obowiązkowego kalendarza szczepień . Oznacza to, że szczepionka będzie bezpłatna i obowiązkowa . Szczepione mają być wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 r. Jaka szczepionka przeciw pneumokokom Tego na razie nie wiadomo. Obecne w Polsce preparaty przeciw pneumokokom różnią się liczbą serotypów bakterii, przeciw którym zabezpieczają dziecko. Czytaj też: Czym różnią się preparaty przeciw pneumokokom? Jaka jest między nimi różnica? Decyzja: która szczepionka zapadnie jednak szybko, ponieważ firmy mają czas do 14 listopada 2016 r. na zgłoszenie się do przetargu. A fizycznie preparaty szczepionkowe muszą być dostarczone już w grudniu, by rzeczywiście...

szczepienia
Fotolia
Zdrowie
Kiedy nowe szczepionki będą bezpłatne?
Jest projekt, który rewolucyjnie zmieni cały polski kalendarz szczepień. Szczepionki zalecane mają być bezpłatne. Posłowie chcą, żeby zmiany zostały zatwierdzone jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Grupa posłów lekarzy, wspólnie z ekspertami ds. szczepień, od kilku miesięcy stara się zmienić cały funkcjonujący w Polsce model szczepień ochronnych. - Będziemy robić wszystko, by nowelizacja ustawy została uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu - mówi posłanka Lidia Gądek (PO). W planach: rewolucyjna zmiana Do tej pory w kalendarzu szczepień szczepionki są podzielone na obowiązkowe i zalecane. W praktyce zalecane są wszystkie, tylko że za obowiązkowe rodzice nie muszą płacić (płaci za nie Ministerstwo Zdrowia). Pediatrzy zajmujący się szczepieniami od lat mówią, że polski kalendarz szczepień jest przestrzały , dzieci są szczepione preparatami, których nie używa się już w Europie Zachodniej. Chcą też rozszerzenia obowiązkowego kalendarza szczepień - m.in. o preparaty przeciw pneumokokom , meningokokom , ospie wietrznej, wirusowi HPV (przyczyniającego się do powstawania raka szyjki macicy). Jednak Ministerstwo Zdrowia nie ma pieniędzy na te szczepienia, podobnie jak na nowoczesne preparaty skojarzone czy bezpieczniejsze preparaty przeciw krztuścowi . Projekt grupy posłów zakłada, że za szczepienia nie będzie płacić Ministerstwo Zdrowia, tylko Narodowy Fundusz Zdrowia . Dzięki temu: do kalendarza zostałyby wprowadzone szczepienia zalecane, m.in. przeciw pneumokokom, meningokokom, ospie wietrznej , wirusowi HPV. pojawiłaby się możliwość szczepienia nowocześniejszymi preparatami wysoko skojarzonymi , np. 5 w 1, 6 w 1, w tym bezpieczniejszymi preparatami przeciw krztuścowi. Czytaj też: Wszystko na temat HPV   Czy nowe szczepionki byłyby bezpłatne O to, czy to tej zmianie szczepionki, które obecnie są zalecane, byłyby bezpłatne , zapytaliśmy posłankę Lidię Gądek: - Chcemy, by szczepionki były całkowicie bezpłatne dla rodziców, gdyż wielu z nich nie stać na zakup dla dziecka drogich preparatów, a ważne jest, żeby dzieci dostały...

Szczepienia obowiązkowe, szczepionki przeciw pneumokokom
Fotolia
Zdrowie
Nowa ustawa o szczepieniach: więcej obowiązkowych szczepień
Dzięki zmianom w ustawie będzie możliwe wprowadzenie do kalendarza szczepień kolejnych darmowych szczepień, np. przeciw pneumokokom.

Od 2017 r. obowiązkowe szczepienia będą finansowane nie z Ministerstwa Zdrowia, ale z NFZ-u – prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę. Ta zmiana umożliwi wprowadzenie do kalendarza szczepień dodatkowego obowiązkowego, a co za tym idzie, darmowego, szczepienia przeciw pneumokokom, meningokokom i HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego – zdjęcia ). Umożliwi – ponieważ NFZ dysponuje większym budżetem na ochronę zdrowia publicznego niż Ministerstwo Zdrowia. Obecnie koszt szczepionek do przeprowadzania obowiązkowych i darmowych szczepień w Polsce wynosi ok. 80 mln złotych na rok. Wielu ekspertów od lat apeluje o rozszerzaniu kalendarza powszechnych szczepień, szczególnie o szczepionkę przeciw pneumokokom, bo właśnie te bakterie powodują najwięcej poważnych zakażeń bakteryjnych. Ministerstwo Zdrowia jednak do tej pory jednak nie miało środków na finansowanie powszechnych szczepień przeciw pneukomokom, dlatego na razie te szczepienia są zalecane, ale płatne, a koszt pełnego szczepienia to ok. 1 tys. złotych. Polecamy: Jakie szczepionki dla dorosłych? Szczepienia przeciw pneumokokom są obowiązkowe i darmowe tylko dla dzieci z grup ryzyka (m.in. wcześniaków urodzonych przed 37. tygodniem ciąży i z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg, a także dzieci poniżej 5. roku życia z cukrzycą, przewlekłymi chorobami płuc (astmą), chorobami serca, nerek, śledziony i z chorobami metabolicznymi). Czytaj: Czemu szczepionka przeciw pneumokokom powinna być za darmo? Prezydent uzasadnił zmiany w ustawie znacznymi oszczędnościami, związanymi z ograniczeniem występowania chorób zakaźnych, trudnych – i drogich! – do leczenia. Sprawdź: Kalendarz szczepień: dzieci 0-18 lat

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz