Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
szczepienia noworodka, szczepienie przeciw gruźlicy, szczepienie WZW B, bezpieczeństwo szczepień, NOP
Fotolia
Zdrowie

Zmiany w szczepieniach? Możliwe, ale nie teraz

Szczepienia przeciw gruźlicy i WZW B, które dziecko przyjmuje tuż po narodzinach, wydają się niektórym rodzicom niepotrzebne. Czy rzeczywiście te choroby już nie są zagrożeniem dla noworodka, wyjaśnia neonatolog, prof. Ewa Helwich z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Ewa Helwich - neonatolog
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja merytoryczna

Czy noworodki naprawdę muszą być szczepione już w pierwszej dobie życia?

Na razie tak. Choć być może w niezbyt odległym czasie to się zmieni. Szczepimy je dlatego, że w naszym kraju ciągle jest obecna gruźlica. A zarażenie się nią przez noworodka lub małego niemowlaka ma niezmiernie poważne skutki – może skończyć się zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. To absolutna tragedia, która zatrzymuje rozwój dziecka

Ale ryzyko zarażenia się gruźlicą raczej kojarzymy z patologią, a nie z normalnym domem.

Trzeba pamiętać, że wielu starszych ludzi w czasach swojej młodości było narażonych na kontakt z tą chorobą, ponieważ żyli w zrujnowanym kraju, w trudnych warunkach spowodowanych drugą wojną światową. Szczepiąc noworodki, mamy więc na względzie fakt, że po wyjściu ze szpitala będą miały kontakt nie tylko z rodzicami, ale również z dziadkami i innymi starszymi członkami rodziny. 

Dziadkowie mogą być przecież zdrowi...

Mogą mieć zmiany w płucach i prątkować, nie wiedząc o tym. Ludzie w starszym wieku często skarżą się na wiele dolegliwości, które mogą maskować objawy gruźlicy. W Polsce działa specjalny zespół ekspertów zajmujących się tą chorobą, który rozważa wszystkie okoliczności. Epidemiolodzy przestrzegają nas, że jeszcze nie można zrezygnować z tego szczepienia. 

A szczepienie przeciwko WZW typu B?

Jeśli chodzi o żółtaczkę wszczepienną, sytuacja jest lepsza. Mamy dużo sprzętu jednorazowego, znacznie poprawiły się także możliwości wyjaławiania sprzętu wielorazowego. Od lat są również powszechne szczepienia przeciwko tej chorobie, więc niedługo będą rodziły kobiety, które przyjęły całą serię szczepień przeciw WZW B. Na razie nie mamy jeszcze stuprocentowej pewności, że mama, która przychodzi do porodu, jest zdrowa i nie jest nosicielką tego wirusa. Co prawda zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia każda kobieta w ciąży powinna być pod tym względem przebadana, niestety, nie zawsze tak się dzieje, więc szczepienie dziecka w pierwszej dobie po narodzinach jest konieczne.

Czytaj także:

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

niemowlę szczepienie
Fotolia
Zdrowie
Szczepienie przeciw gruźlicy: potrzebne czy nie
Słyszałaś pewnie, że w Europie Zachodniej szczepienie dziecka przeciw gruźlicy nie jest obowiązkowe. W Polsce mamy jednak nieco inną sytuację. Sprawdź, dlaczego polskie noworodki obowiązkowo szczepi się przeciwko gruźlicy.

Zachorowania na gruźlicę dziś nie zdarzają się często. To prawda. Nie słyszymy o epidemii gruźlicy , nie ma też wielkiego strachu związanego z tą chorobą m.in. dzięki temu, że istnieją antybiotyki, którymi można ją wyleczyć. Mimo wszystko, nie należy zapominać o jej istnieniu i ryzyku, jakie niesie. A przede wszystkim chronić przed nią dzieci. Wszystkie noworodki, które rodzą się w Polsce w pierwszej dobie po narodzinach powinny być zaszczepione przeciw gruźlicy . Jest to istotne z kilku powodów. Czytaj też: Jak odróżnić sapkę noworodka od przeziębienia?   W Polsce na gruźlicę choruje nadal więcej osób niż wynosi średnia w krajach Unii Europejskiej.  Od wschodu graniczymy z krajami, w których zapadalność na gruźlicę (także lekooporną , czyli nie poddającą się leczeniu) jest znacznie wyższa. Należą do nich Rosja, Litwa, Białoruś czy Ukraina. Zachorowania na gruźlicę stanowią też problem dla mieszkańców Łotwy, Estonii, Bułgarii czy Rumunii.  Najwięcej przypadków gruźlicy w Polsce wykrywa się u osób starszych, szczególnie mężczyzn, którzy mogli się nią zarazić w młodym wieku (np. w latach 50. XX wieku), gdy choroba ta była dużym problemem. Dochodzi u nich do reaktywacji zakażenia . Prątek gruźlicy może w organizmie przetrwać w stanie uśpionym i ujawnić się dopiero przy spadku odporności. Ryzyko zakażenia gruźlicą rośnie, ponieważ niektóre osoby chore przerywają leczenie. Bardziej zgrożeni zachorowaniem na gruźlicę  są mieszkańcy miast. To nowe zjawisko obserwowane przez specjalistów od leczenia gruźlicy w ciągu dwóch ostatnich lat. Polecamy: Na co szczepi się noworodki?   Kiedy ze szczepieniem noworodka przeciwko gruźlicy trzeba poczekać? Istnieją sytuacje, w których ze względu na stan zdrowia dziecka szczepienia trzeba odłożyć, np. gdy podczas...

badanie hbs w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badanie Hbs w ciąży: co to jest i na czym polega?
Oznaczenie antygenu HBs w ciąży to bardzo ważne badanie. Dzięki niemu po porodzie można szybko wykryć we krwi dziecka niebezpiecznego wirusa i dać noworodkowi szansę na zdrowie. Ginekolog z IMiD wyjaśnia, kiedy wykonuje się badanie HBs w ciąży i co należy zrobić, gdy wynik jest dodatni.

Badanie HBs w ciąży to jedno z badań krwi. Pozwala ono wykryć u przyszłej mamy WZW B. Wykrycie we krwi ciężarnej wirusa powodującego tę chorobę daje szansę na otoczenie dziecka właściwą opieką tuż po narodzinach. Badanie HBs w ciąży: co to jest HBs antygen? Badanie HBs w ciąży jest bardzo istotne i może zdecydować o zdrowiu dziecka. HBs to antygen, który wskazuje na zachorowanie na wirusowe zapalenie wątroby typu B (w skrócie WZW B) lub nosicielstwo tzw. żółtaczki wszczepiennej. Antygen HBs można wykryć po ok. 30 od chwili zakażenia, ale zdarzają się przypadki, że uaktywnia się on już po dwóch tygodniach. Zanika on po 2 do 4 miesięcy od pojawienia się pierwszych objawów choroby i jest to sygnał, że rozpoczął się etap rekonwalescencji. Kiedy wykonuje się badanie HBs w ciąży? „Antygen HBs oznacza się w III trymestrze ciąży – dokładnie po upływie 28. tygodnia ciąży” – tłumaczy dr Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Ujemny wynik badania pozwala zakładać, że mama nie ma WZW typu B . W takiej sytuacji noworodek zostaje rutynowo, tak jak wszystkie dzieci, zaszczepiony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby. Jak odczytać wyniki badania HBs w ciąży? Wynik ujemny (HBs-) oznacza, że przyszła mama nie jest zakażona wirusem. Wynik dodatni (HBs+) świadczy o tym, że w próbce pobranej krwi wykryto antygen HBs. Kobieta w ciąży jest więc albo chora na żółtaczkę wszczepienną, albo już na nią chorowała i jest jej nosicielem. W tej sytuacji niezbędne są kolejne badania w ciąży .   Co robić, jeśli wynik badania HBs w ciąży jest dodatni? Jeśli w badaniu wykryto antygen HBs, ciężarna musi przejść kolejne testy. Dr Jurczak-Czaplicka tłumaczy: „Przyszłą mamę z dodatnim antygenem HBs kierujemy do dalszej diagnostyki. Konieczne jest wykonanie USG...

Szczepienie przeciwko błonicy
Fotolia
Aktualności
Błonica atakuje Europę?! Światowa Organizacja Zdrowia apeluje do rodziców
Nieleczona błonica może doprowadzić do śmierci. Czy czeka nas powrót tej groźnej choroby? Dowiedz się, jak temu zapobiec!

Błonica to choroba zakaźna, która nieleczona może doprowadzić do śmierci. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega przed epidemią odry w Europie i, jak podaje Wirtualna Polska, informuje o przypadkach zachorowań na błonicę na południu Europy. Co to jest błonica? Błonica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie moczugowca błonicy. Ta groźna choroba jest przenoszona przede wszystkim drogą kropelkową. Bakteria przedostaje się do nosa i jamy ustnej przez bezpośredni kontakt z nosicielem lub osobą chorą. Błonica wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Nieprawidłowa kuracja lub brak jakiegokolwiek leczenia mogą doprowadzić do zatrucia organizmu, trwałych uszkodzeń narządów, a nawet śmierci. Sposobem uniknięcia błonicy jest szczepienie. W Polsce szczepionki przeciwko błonicy są obowiązkowe. Według danych WHO, w 2015 roku odnotowano 4530 zachorowań na błonicę – to o 350 więcej przypadków niż w 2010 roku. W związku z rosnącą liczbą zachorowań szczepienia ochronne są koniecznością, w przeciwnym razie choroba może powrócić. Szczepionka przeciw błonicy W Polsce szczepienie przeciwko błonicy jest obowiązkowe i bezpłatne. Szczepionka jest podawana w postaci błoniczo-tężcowo-krztuścowej szczepionki skojarzonej (DTP). Po zmianach w kalendarzu szczepień, od 2017 roku każde dziecko powinno zostać zaszczepione czterema dawkami szczepionki: w 2. miesiącu życia , 3-4. miesiącu życia, 5-6. miesiącu życia i 16-18. miesiącu życia. W 6. roku życia dziecko powinno dostać dawkę przypominającą. Zobacz także: Aktualny kalendarz szczepień Ruchy antyszczepionkowe zagrażają dzieciom 11 lipca na oficjalnej stronie Światowej Organizacji Zdrowia pojawił się następujący komunikat: "Trwające epidemie odry w Europie doprowadziły do 35 zgonów w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ostatnim przypadkiem jest 6-letni chłopiec z Włoch, kraju, w którym na 3300...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj