ugs stawów biodrowych u niemowlaka
Zdrowie

USG bioder nie dla każdego dziecka

Nie wszystkie dzieci otrzymują skierowanie na badanie USG stawów biodrowych. Dlaczego tak się dzieje, pytamy lekarza pediatrę.

USG stawów biodrowych jest badaniem, które potwierdza istnienie u dziecka wad anatomicznych mogących utrudniać lub nawet uniemożliwiać jego prawidłowy rozwój fizyczny. Nie wszystkie niemowlęta są jednak na nie kierowane. Pytamy pediatrę, dr n. med. Mariusza Domańskiego, dlaczego tak się dzieje.

Czy badanie USG jest potrzebne każdemu niemowlakowi?

Czasem zapominamy, że każde niepotrzebne badanie niesie za sobą ryzyko dla pacjenta, szczególnie dziecka, np. niepotrzebnego zakażenia – wyjaśnia dr Domański. – Stąd w każdym kraju obowiązują standardy opieki, którymi powinien kierować się lekarz, kierując lub nie na konkretne badanie. USG brzucha czy bioder nie wykonujemy na „wszelki wypadek", bo to nieporozumienie – niezależnie czy będzie to badanie prywatne czy wykonywane w ramach umowy z NFZ.

Kiedy dziecko może otrzymać skierowanie na USG bioder?

Dr Domański wymienia kilka wskazań medycznych do wykonania USG stawów biodrowych. Najczęstszymi wskazaniami do badania u niemowlęcia są:

  • obecność w badaniu lekarskim objawów Ortoloniego (przeskakiwania bioderka) i Barlowa (wyważania stawu),
  • ciąża mnoga
  • poród z komplikacjami
  • duża masa urodzeniowa noworodka
  • różnica w długości nóżek
  • opór podczas poruszania nóżką
  • niesymetryczne fałdki pośladkowe

Zobacz także
Kiedy dziecko siada

Kiedy wreszcie dziecko nauczy się siedzieć. Co mu pomaga, a co przeszkadza?

dziecko raczkowanie

Od pełzania do chodzenia, czyli wszystko o rozwoju ruchowym dziecka

stopy, dziecko w łóżku, łóżko

Stopy małego dziecka - ważne pytania do ortopedy

Czy dziecko potrzebuje chodzika - film


Dr Domański dodaje, że największym powodem do niepokoju wśród rodziców niemowląt są właśnie niesymetryczne fałdki na nóżkach. Na ich podstawie rodzą się podejrzenia, że dziecko może mieć problem z bioderkami. Zwykle po badaniu USG okazuje się, że ten niepokój był bezpodstawny – uspokaja pediatra.

Jak bada się stawy biodrowe u niemowląt?

Kalendarz rozwoju niemowlaka tydzień po tygodniu
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Każdy noworodek podczas pobytu w szpitalu po narodzinach powinien mieć zbadane bioderka. Na tym etapie lekarz ma szansę zauważyć objawy wskazujące na dysplazję stawu biodrowego (kość biodrowa przeskakuje w stawie, co jest wyczuwalne podczas odwiedzenia i przywodzenia nóżek). Informację o badaniu umieszcza się w książeczce zdrowia dziecka. Jeśli nie widzisz takiej adnotacji, zwróć na to jak najszybciej uwagę swojemu pediatrze.

Lekarz, który opiekuje się dzieckiem, w trakcie pierwszego roku życia również bada stawy biodrowe podczas kolejnych wizyt kontrolnych. Jeśli coś wzbudzi jego niepokój, skieruje dziecko do ortopedy.

Konsultacja: dr n. med. Mariusz Domański, lekarz medycyny rodzinnej, pediatra i ojciec czwórki dzieci. Prowadzi własną przychodnię we Wrocławiu, szkoli młodych lekarzy, jest ekspertem portalu ZnanyLekarz

Zobacz też:

6 ciąż na 100 ma wady - czy każda jest groźna? Jak bardzo? [WIDEO]

stawy biodrowe, dysplazja stawów biodrowych u dzieci
Zdrowie
Stawy biodrowe niemowlaka trzeba badać!
Stawy biodrowe niemowlaka nie zawsze są w pełni sprawne. Czasem dziecko może mieć dysplazję stawów biodrowych, może też dojść do ich zwichnięcia. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o bioderkach, by twoje dziecko rosło zdrowo? Odpowiadamy na najczęstsze pytania.

Czym różnią zdrowe stawy biodrowe u noworodka od takich z dysplazją? Głowa kości udowej u zdrowego noworodka pasuje do panewki (czyli zagłębienia miednicy) niczym pięść do obejmującej ją dłoni. Dzięki temu może swobodnie obracać się na wszystkie strony, bezpiecznie tkwiąc we właściwym miejscu. Gdy panewka jest płytka lub ustawiona pod złym kątem, staw biodrowy nie może pracować jak należy. Im dziecko starsze, tym większe ma problemy – panewka coraz bardziej się deformuje, a głowa kości udowej przemieszcza się i czasem opuszcza swoje miejsce (wtedy mówi się o zwichnięciu stawu biodrowego) . Dochodzi również do zmian w więzadłach i torebkach stawowych. Dziecko ma problemy z odwodzeniem nóżek na boki, a gdy nauczy się chodzić, kiwa się jak kaczuszka. Przeczytaj, jakie prawa ma dziecko u lekarza Czy dysplazję stawów biodrowych da się wyleczyć? Wcześnie zdiagnozowana i fachowo (koniecznie przez ortopedę) leczona dysplazja jest prawie w stu procentach wyleczalna. Im wcześniej rozpocznie się kurację, tym lepsze są jej efekty. Zazwyczaj leczenie dwumiesięcznego dziecka trwa jedynie 2 miesiące, ale półrocznego – już 6. Jakie badania należy wykonać, by sprawdzić czy stawy biodrowe dziecka są zdrowe? Bioderka po raz pierwszy są badane w szpitalu. To pierwsze ważne badania noworodka . Pediatra ocenia ułożenie fałdek pod pośladkami, sprawdza, jak noworodek odwodzi nóżki, a także ocenia, czy obie są równej długości. Powtórnie biodra ogląda pediatra na pierwszej wizycie w przychodni, czyli około 6. tygodnia życia dziecka , jednak o wiele pewniejszą metodą badania jest wykonanie USG przez ortopedę dziecięcego. Powinny mu być poddane wszystkie dzieci (niestety w Polsce tak nie jest). Jeśli nie masz skierowania na bezpłatne badanie, możesz wykonać je za własne pieniądze. USG bioderek powinno się przeprowadzić dwu-, a najlepiej trzykrotnie....

niemowlę, pielęgnacja niemowlaka, noworodek
Pielęgnacja
8 rad, których mamy nie powinny słuchać
Mama czy przyjaciółka chętnie służą ci radą? Mogą nie wiedzieć, że zasady opieki nad dzieckiem się zmieniły. Czego nie robić, pielęgnując niemowlę?

Chodzik , wręcz uwielbiany przez nasze mamy (i nadal dostępny w sklepach), od dawna jest na cenzurowanym. Badacze udowodnili, że wcale nie przyśpiesza nauki chodzenia, a do tego, co gorsza, wykrzywia nóżki dziecka. Takich zmian jest więcej.   Nie śpij z dzieckiem Jeszcze kilka lat temu wśród naukowców trwała ostra dyskusja na temat spania z dziećmi. Dzisiaj lekarze zgodnie twierdzą, że dużo dzieci lepiej śpi i się wysypia, kiedy czuje bliskość mamy. Badania potwierdziły też, że w organizmie śpiącego z mamą malca podnosi się ilość hormonów wzrostu . W Wielkiej Brytanii spanie z malcem jest uznane za metodę wspierającą karmienie piersią i polecane przez poradnie laktacyjne. UWAGA! Jeżeli zażyłaś leki czy środki nasenne albo wypiłaś przed snem nawet małą ilość alkoholu, nie bierz dziecka do swojego łóżka.     Używaj kropelek z fluorem Warto przeciwdziałać próchnicy, jednak kropelki z fluorem, kiedyś powszechnie przepisywane niemowlętom, odeszły do lamusa. Przebarwiały szkliwo zęba, do tego nie były zbyt skuteczne. Według badań związki fluoru działają lepiej, jeśli są podawane bezpośrednio na powierzchnię zęba (w postaci pasty albo żelu). Pasta z fluorem przyda się jednak dopiero w 2. roku życia dziecka , kiedy nauczy się ono ją wypluwać, a nie połykać razem ze śliną. UWAGA! Gdy niemowlę jest narażone na próchnicę, warto rozważyć pomysł polakierowania jego ząbków u dentysty preparatem zawierającym fluor. Zabieg jest bezbolesny i trwa ok. 10 minut, ale trzeba go powtarzać co pół roku.       Zakładaj dziecku dwie pieluszki Wkładanie dodatkowej pieluchy między nóżki dziecka miało służyć szerokiemu ich odwodzeniu i prawidłowemu rozwojowi stawów biodrowych. Dziś wiemy, że o dziecięce bioderka trzeba dbać inaczej. Profilaktyczne szerokie pieluchowanie ogranicza ruchy dziecka, a właśnie fikanie...

badania przesiewowe noworodka
Zdrowie
Badania przesiewowe noworodka 2022 – lista badań wykonywanych w Polsce
Badania przesiewowe noworodka pomagają w wykryciu 33 chorób wrodzonych lub innych wad niewidocznych na początku życia dziecka. Większość z nich często wykonuje się w szpitalu po narodzinach. Wyniki niektórych znane są od razu, na inne trzeba poczekać. Rodzice są o nich informowani, gdy badanie trzeba powtórzyć.

Badania przesiewowe wykonuje się u wszystkich nowo narodzonych dzieci. Słowo przesiew wykorzystane w nazwie oznacza, że badania mają odsiać dzieci zdrowe od tych z ryzykiem groźnych chorób i wad wrodzonych . Dzięki temu wszystkie wymagające tego noworodki szybko otrzymają odpowiednią opiekę i leczenie. Wczesne rozpoznanie sprawia, że choroba nie rozwinie się albo będzie przebiegała łagodniej. Opisujemy, jakie badania przesiewowe wykonuje się w Polsce w szpitalu po narodzinach i kiedy otrzymuje się ich wynik. Spis treści: Jakie choroby wykrywają badania przesiewowe noworodków? Przesiewowe badanie słuchu u noworodków Badanie przesiewowe w kierunku wad serca Dysplazja stawów biodrowych u noworodka Badanie przesiewowe noworodków w kierunku SMA Badania przesiewowe noworodków – jakie choroby wykrywają? W Polsce badania przesiewowe u noworodków przeprowadza się w kierunku chorób wrodzonych:   wrodzona niedoczynność tarczycy (WNT), wrodzony przerost nadnerczy (WPN), mukowiscydoza (CF), fenyloketonuria (PKU), deficyt biotynidazy (BIOT), rdzeniowy zanik mięśni (SMA) – badanie przesiewowe noworodków wprowadzone w 10 województwach w 2021 roku od stycznia 2022 wykonywane jest na terenie całej Polski. Zaburzenia aminokwasów: choroba syropu klonowego (MSUD), klasyczna homocystynuria (HCY), cytrulinemia I (CIT I), tyrozynemia typu I (TYR I), tyrozynemia typu II (TYR II). Acydurie organiczne: acyduria glutarowa typu I (GA I), acyduria propionowa (PA), acyduria metylomalonowa (MMA), acyduria izowalerianowa (IVA), acyduria argininowobursztynianowa, 3-metylokrotonyloglicynuria (MCC). Zaburzenia utleniania kwasów tłuszczowych: deficyt dehydrogenazy acylo-CoA średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCADD), deficyt dehydrogenazy 3-hydroksyacylo-CoA długołańcuchowych kwasów...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj