Im młodsze dziecko, tym szybciej do niego dochodzi i tym groźniejsze mogą być jego konsekwencje. Czy zawsze jesteś w stanie ustrzec przed nim malca? Sprawdź koniecznie.
Maluch potrzebuje około 1–1,5 litra płynów dziennie. Co nie znaczy, że każdego dnia tyle musi wypić! Woda znajduje się przecież także w jedzeniu, a więc w owocach, warzywach, zupach itp. Organizm zazwyczaj doskonale zawiaduje swoją gospodarką wodną: kiedy potrzebuje płynów, po prostu wysyła sygnał, że chce pić.
Woda potrzebna jak powietrze
Organizmowi woda jest wręcz niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Jest składnikiem komórek, tkanek, krwi, skóry itd., bierze udział w różnych procesach zachodzących w organizmie, np. w trawieniu pokarmów. Jeśli wody brakuje, organizm zaczyna szwankować: następuje groźny niedobór potasu, magnezu, sodu, niebezpiecznie podnosi się ciśnienie krwi...
Na szczęście poważne konsekwencje odwodnienia nie zdarzają często. Z drugiej jednak strony czasem odwodnienie następuje w błyskawicznym tempie. Kiedy tak się dzieje? I co wtedy możesz zrobić?
Nie tylko winny brzuszek
Odwodnienie najczęściej kojarzone jest z biegunką i wymiotami. Rzeczywiście, podczas kłopotów z brzuszkiem wody w organizmie ubywa najszybciej. A to dlatego, że jest ona „ściągana” z całego organizmu do jelit i wydalana razem z kupą (stąd biegunka). Podczas torsji woda nie ma szansy dostać się do jelit i zostać wchłonięta do organizmu, bo malec wymiotuje ją razem z pozostałą treścią żołądka.
Jednak do odwodnienia może dojść także z innych powodów: np. przez bardzo wysoką gorączkę. Maluch poci się przy niej i organizm traci sporo płynów oraz soli mineralnych. Do odwodnienia może dojść także podczas dużych upałów, szczególnie jeśli dziecko mało pije, długo przebywa na słońcu, a przy tym biega lub bawi się bardzo żywiołowo.
Jak to wygląda?
Pierwszym objawem odwodnienia jest pragnienie. Ale przy wymiotach lub gorączce maluch często nie chce pić. Dlatego sygnałem, który powinien Cię zaniepokoić, jest fakt, że dziecko nie piło (i nie jadło) od kilku godzin – im młodszy maluch, tym ten czas powinien być krótszy. Przez to brzdąc rzadziej siusia, a jego mocz ma kolor ciemnożółty.
Po drugie, smyk ma spieczone usta i suchy język. Zmienia się także zachowanie dziecka: jest bardzo senne, spokojne, nie chce się bawić, może być także marudne, płaczliwe. Czasem szkrab jest dziwnie pobudzony.
Gdy odwodnienie jest poważne, staje się widoczne również na skórze. Po uszczypnięciu jej na brzuszku, pozostaje zdeformowanie, które wolno znika.
Pić, pić, pić
Aby nie dopuścić do odwodnienia, powinnaś zadbać o to, by maluszek często pił. Staraj się poić go po troszeczku (dosłownie 1–2 łyżeczki na jeden raz), za to dość często (co 5–10 minut). Taka mała ilość płynu nie podrażni żołądka, a więc jest szansa, że malec nie zwymiotuje. Poza tym wypicie dużej ilości wody naraz wcale nie załatwia sprawy. Organizm nie jest w stanie szybko przyswoić większej ilości płynu. Konsekwencje wypicia dwóch szklanek wody to nie lepsze nawodnienie organizmu, tylko częstsze wizyty w toalecie.

Ciało niemowlęcia składa się w trzech czwartych z wody. To właśnie ona jest najważniejszym składnikiem komórek. Bierze udział w różnych ważnych procesach, jest środkiem transportu dla substancji odżywczych i produktów przemiany materii, reguluje temperaturę. Gdy zaczyna jej brakować, organizm radzi sobie póki może: zagęszcza mocz, zmniejsza pocenie, „zakręca kurek” z łzami. Jeśli jednak nadal trwa kryzys, wszystko zaczyna szwankować. W końcu serce przestaje pracować jak należy i zachodzi mnóstwo innych groźnych zjawisk. Nie wolno dopuścić do takiej sytuacji. Kiedy trzeba szczególnie uważać? Odwodnienie spowodowane biegunką i/lub wymiotami To właśnie wtedy traci się najwięcej wody . Niemowlę , które równocześnie wymiotuje i ma biegunkę (robi wodniste, czasem nawet pieniste, obfitsze niż zwykle kupy o kwaśnym zapachu), może w parę godzin stracić nawet 10 procent masy ciał a, a to stan zagrażający życiu ! Dlatego nie wolno czekać aż pojawią się niepokojące objawy : śluzówki staną się suche, ciemiączko zapadnięte, a skóra mało elastyczna. Trzeba działać ZANIM to nastąpi! Jak pomóc? Przystawiaj malca częściej do piersi . Nie musi pić długo, ale powinno robić to często. Dopajaj . Woda powinna być chłodna, bo to zmniejszy odruch wymiotny. Podawaj płyn powoli, regularnie, najlepiej po łyżeczce, żeby maluszek nie zwrócił. Wezwij lekarza . Jeśli niemowlę ma mniej niż pół roku zrób to natychmiast. W przypadku starszego niemowlęcia (powyżej 6 miesięcy) zrób to jeśli objawy nie mijają w ciągu paru godzin, nasilają się, w kupie widać śluz albo krew. Niezależnie od wieku dziecka wezwij lekarza albo jedź do szpitala jeśli do biegunki dołączają wymioty i/lub malec ma objawy odwodnienia (Piszemy o nich niżej). Podaj środki...

Do odwodnienia u dziecka może dojść szybciej niż u dorosłych. Gdy organizm potrzebuje płynów, wysyła wyraźne sygnały, że chce się pić, ale u dzieci (u osób starszych również) pojawiają się one zbyt późno. Dlatego rodzice powinni pilnować odpowiedniego nawodnienia dziecka, znać objawy odwodnienia i w razie potrzeby wezwać pomoc. Odwodnienie u niemowlaka i małego dziecka może mieć drastyczny przebieg i grozić utratą przytomności, uszkodzeniem pracy narządów wewnętrznych, a nawet śmiercią. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu – jest najważniejszym składnikiem komórek, tkanek, krwi, skóry, bierze udział w najróżniejszych procesach zachodzących w organizmie, np. w trawieniu pokarmów, dlatego powinna nie powinno jej brakować. Objawy odwodnienia u dzieci Najczęstszym objawem odwodnienia jest pragnienie. Ale nie zawsze się ono pojawia. Zdarza się, np. przy wymiotach lub gorączce, że dziecko nie chce pić. Sygnałem, który powinien niepokoić, jest fakt, że dziecko nie piło (i nie jadło) od kilku godzin – im młodszy maluch, tym ten czas powinien być krótszy. Dziecko rzadziej siusia, a jego mocz ma kolor ciemnożółty . Poza tym ma spieczone usta i suchy język. Kiedy dziecko jest odwodnione, zmienia się też jego zachowanie. Odwodnione dziecko: jest senne, nie chce się bawić, może być bardzo marudne i płaczliwe może być pobudzone. Gdy odwodnienie jest poważne, staje się widoczne również na skórze. Po uszczypnięciu na brzuchu pozostaje fałdka, która bardzo wolno znika . Skutkiem odwodnienia u dziecka jest także zapadnięcie się gałek ocznych, obniżenie sprawności intelektualnej i koordynacji ruchowej dziecka. Ciężkie odwodnienie może skutkować drgawkami lub śpiączką, a nawet zagrażać życiu Najpoważniejszymi skutkami odwodnienia u dziecka mogą być zaburzenia...

Dziecko potrzebuje około 1–1,5 litra płynów dziennie. Co nie znaczy, że każdego dnia tyle musi wypić! Woda znajduje się przecież także w jedzeniu, a więc w owocach, warzywach, zupach itp. Organizm zazwyczaj doskonale zawiaduje swoją gospodarką wodną: kiedy potrzebuje płynów, po prostu wysyła sygnał, że chce pić. Groźne odwodnienie u dziecka Organizmowi woda jest wręcz niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Jest składnikiem komórek, tkanek, krwi, skóry itd., bierze udział w różnych procesach zachodzących w organizmie, np. w trawieniu pokarmów. Jeśli wody brakuje , organizm zaczyna szwankować: następuje groźny niedobór potasu, magnezu, sodu, niebezpiecznie podnosi się ciśnienie krwi... Na szczęście poważne konsekwencje odwodnienia nie zdarzają często. Z drugiej jednak strony czasem odwodnienie następuje w błyskawicznym tempie. Kiedy tak się dzieje? I co wtedy możesz zrobić? Nie tylko winny brzuszek, to może być odwodnienie Odwodnienie najczęściej kojarzone jest z biegunką i wymiotami. Rzeczywiście, podczas kłopotów z brzuszkiem wody w organizmie ubywa najszybciej. A to dlatego, że jest ona „ściągana” z całego organizmu do jelit i wydalana razem z kupą (stąd biegunka). Podczas torsji woda nie ma szansy dostać się do jelit i zostać wchłonięta do organizmu, bo dziecko wymiotuje ją razem z pozostałą treścią żołądka. Jednak do odwodnienia może dojść także z innych powodów: np. przez bardzo wysoką gorączkę. Dziecko poci się przy niej i organizm traci sporo płynów oraz soli mineralnych. Do odwodnienia może dojść także nawet podczas dużych upałów, szczególnie jeśli dziecko mało pije , długo przebywa na słońcu, a przy tym biega lub bawi się bardzo żywiołowo. Zobacz też: Letnie zagrożenia Odwodnienie u dziecka - jak to wygląda? Pierwszym objawem odwodnienia jest pragnienie. Ale przy wymiotach lub gorączce...