noworodek, niemowlę, dziecko
© inarik - Fotolia.com
Zdrowie

Jak podnosić noworodka, by zapobiec wadzie postawy?

Dziecko rozwija się w swoim tempie. Nie staraj się niczego przyspieszyć. Kręgosłup nie znosi pośpiechu, za to kocha ruch. Pamiętając o tym, uchronisz dziecko przed wadami postawy.

Układ kostny pod lupą 

W pierwszych trzech latach życia układ kostny dziecka ma do wykonania nie lada zadanie. Tempo jego rozwoju jest ogromne – kość udowa trzylatka prawie nie zawiera już materiału, z którego była zbudowana, gdy dziecko było noworodkiem. Poza tym już w pierwszym roku życia dziecko potraja swoją masę. Kości muszą ją nie tylko utrzymać, ale na bieżąco przystosowywać się do zmiennych obciążeń, kiedy dziecko raczkuje, siada i, oczywiście, gdy stawia pierwsze kroki. Wczesne dzieciństwo ma największy wpływ na stan kości w dorosłym życiu. Aby kościec rozwijał się prawidłowo, dziecku potrzebny jest ruch, dieta bogata w wapń i wystarczająca ilość światła słonecznego, które stymuluje skórę do produkcji witaminy D odgrywającej kluczową rolę w metabolizmie tkanki kostnej. Niemałe znaczenie przy unikaniu w przyszłości wad postawy i osteoporozy mają też nawyki i wiedza rodziców. 

Warto wiedzieć: Dlaczego należy kłaść niemowlaka na brzuchu?

Jak podnosić noworodka?

Noworodek kojarzy się nam z kruchą laleczką z porcelany. Świeżo upieczeni rodzice nie wiedzą, jak go nosić czy przytulać, żeby nie zrobić mu krzywdy. Najważniejsza zasada: główka i tułów noworodka powinny być ułożone w jednej osi. Przez pierwsze cztery miesiące mięśnie dziecka są jeszcze za słabe, by unieść ciężar ciała w pionie. Trzymając noworodka w ten sposób, nadmiernie obciążamy jego kręgosłup i biodra.
  1. Zanim podniesiesz dziecko, pokaż mu się lub delikatnie je dotknij. Możesz też cicho się odezwać. Nikt nie lubi być zaskakiwany. Nie przestrasz się odruchu Moro. Noworodki w odpowiedzi na niespodziewaną zmianę pozycji raptownie wyprężają ciałko i rozkładają rączki, a potem przyciągają je do siebie. To całkowicie naturalne.
  2. Jeśli dziecko leży na brzuszku, spokojnie obróć go na plecy lub na boczek. Potem wsuń dłoń między jego nogi, aż pod bark (tak żeby całe ciało dziecka leżało na twojej ręce). Drugą dłoń włóż pod jego główkę. Podnoś dziecko powoli, bokiem do podłoża, tak żeby wiedziało i widziało, co się z nim właściwie dzieje. Maksymalnie się pochyl, żeby jak najszybciej móc malucha do siebie przytulić. 
  3. Do trzeciego miesiąca najlepiej nosić dziecko w pozycji „na fasolkę”. Smyk leży na przedramieniu jednej ręki, z główką w zgięciu łokcia. Drugą rękę wsuwasz pod zgięte nóżki i podtrzymujesz pupę. Z jednej strony podpierasz ciałko przedramieniem, z drugiej opiera się ono na twoim brzuchu.
  4. Po karmieniu można noworodka unosić do odbicia, opierając go na swoim ramieniu (dobrze jest je wcześniej przykryć tetrową pieluchą). Jedną ręką podtrzymujesz pupę, a drugą – główkę. Rączki dziecka powinny być przewieszone przez twoje ramię. Warto pamiętać o regule naprzemienności, aby nie przeciążać tylko jednej strony ciała dziecka.
  5. Odkładanie noworodka powinno przypominać miękkie lądowanie. Podobnie jak przy podnoszeniu główka powinna być zawsze wyżej od reszty ciała. Gdy maluch ma tendencję do ulewania, ułóż go na boku. Plecy dziecka można podeprzeć, np. wałkiem ze zwiniętego kocyka.

W jakiej pozycji niemowlak powinien leżeć i spać?

Niemowlęta, które nie umieją się jeszcze sprawnie samodzielnie przekręcać, powinny zawsze spać na plecach. To dla nich najbezpieczniejsza i najbardziej naturalna pozycja. Jeśli maluchowi się ulewa, pod przednie nogi łóżeczka można podłożyć kilka książek, żeby miał wyżej głowę i nie zachłysnął się pokarmem. Dobrze będzie mu się też spało na boku – raz lewym, a raz prawym, pod warunkiem jednak, że nie ma problemów z bioderkami. Na brzuszku można układać dziecko tylko wtedy, kiedy nie śpi. Najlepiej robić to kilka razy dziennie, na maksymalnie kwadrans. Niektóre dzieci tego nie lubią i głośno protestują. Jeżeli jednak niemowlę leży tylko na plecach, nie ma okazji, by przyjrzeć się światu z innej perspektywy i wyćwiczyć nowe umiejętności, jak podnoszenie główki, wzmacnianie mięśni grzbietu czy podpieranie się na rączkach. W robieniu postępów pomoże mu twardy materac. Na zbyt miękkim będzie zapadać się jak w pierzynce. Trudniej mu będzie się również obrócić czy odepchnąć od podłoża. Niepotrzebna jest też poduszka. 
 
Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA