
Zmiany skórne miewają różną postać. Mogą mieć również wiele przyczyn, zawsze jednak trzeba je leczyć. W jaki sposób? Po kolei:
Znajdź przyczynę
Potówki albo trądzik noworodkowy nie wymagają specjalnego postępowania: w pierwszym przypadku wystarczy nieco lżej ubierać malucha, a w drugim – poczekać, aż praca gruczołów się ustabilizuje. Czasem jednak przyczyna kłopotów jest poważniejsza. Zmiany na skórze mogą oznaczać alergię pokarmową (wtedy zwykle pojawiają się czerwone, zlewające się wypryski), infekcję (np. ospę, szkarlatynę), mogą też być wywołane podrażnieniem skóry np. przez źle wypłukany proszek do prania albo nieodpowiednie kosmetyki. Alergia kontaktowa (np. po zetknięciu skóry z niklem, wełną czy gumą) zdarza się u niemowląt niezwykle rzadko.
Uśmierz świąd
Uporczywe swędzenie jest dla dziecka tak samo (a nawet bardziej!) trudne do zniesienia jak ból. Maluch będzie więc rozdrapywał zmiany na skórze, otwierając w ten sposób wrota dla infekcji. Pomoże mu preparat odkażający, np. Octenisept, i przeciwświądowa emulsja, np. Emolium. W przypadku alergii przydatne będą też leki antyhistaminowe, np. Fenistil w kroplach – stosuj je wyłącznie za zgodą pediatry.
Nawilżaj skórę
Zmiany na skórze często idą w parze z jej suchością, a to może wzmagać świąd i sprzyjać zakażeniom. Pamiętaj jednak, że aby nawilżyć suchą skórę nie wystarczy posmarować ją raz dziennie – potrzebna jest częstsza aplikacja kosmetyku (co 2–3 godziny). Bez zalecenia lekarza nie używaj tłustych maści, a jedynie lekkie emulsje czy mleczka.
Dbaj o higienę
Krostki i grudki to nie powód do rezygnacji z codziennego mycia. Przeciwnie, teraz higiena powinna być jeszcze staranniejsza: przecież cały czas na skórze bytują drobnoustroje, które jeśli zostanie ona uszkodzona, mogą wniknąć do organizmu. Niewskazana jest jedynie zbyt długa kąpiel: wystarczy pięć minut w niezbyt gorącej wodzie. Wybieraj delikatne kosmetyki, najlepiej emolienty, czyli środki, które myją, a jednocześnie zatrzymują wodę w skórze. Po kąpieli z dodatkiem emolientów dodatkowe nawilżanie nie jest już konieczne.
Obserwuj zmiany
Jeśli wysypka się powiększa albo gdy zmiany na skórze zaczną się sączyć, umów malucha do dermatologa. Być może potrzebne będą leki przeciwzapalne.
Do lekarza?
Nie lecz maluszka na własną rękę, bo może mu to zaszkodzić, zamiast pomóc. Czasem stosowana bez zalecenia lekarza maść powoduje chwilową poprawę, jednak potem choroba jest trudniejsza do rozpoznania i leczenia. Kuracja maściami sterydowymi – które lekarz może zapisać, gdy dziecko ma alergię skórną – w przypadku np. grzybic, jest szkodliwa.
Konsultacja: dr n. med. Grażyna Nieżurawska, dermatolog, prowadzi gabinet dermatologii dziecięcej „Dermini” w Warszawie.