Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, ręcznik, kąpiel
Panthermedia
Zdrowie

Walka z wysypką

Plamki, krostki, pęcherzyki na skórze sygnalizują, że coś niedobrego dzieje się w organizmie. Sprawdź, co robić, kiedy się pojawią.

Zmiany skórne miewają różną postać. Mogą mieć również wiele przyczyn, zawsze jednak trzeba je leczyć. W jaki sposób? Po kolei:

Znajdź przyczynę
Potówki albo trądzik noworodkowy nie wymagają specjalnego postępowania: w pierwszym przypadku wystarczy nieco lżej ubierać malucha, a w drugim – poczekać, aż praca gruczołów się ustabilizuje. Czasem jednak przyczyna kłopotów jest poważniejsza. Zmiany na skórze mogą oznaczać alergię pokarmową (wtedy zwykle pojawiają się czerwone, zlewające się wypryski), infekcję (np. ospę, szkarlatynę), mogą też być wywołane podrażnieniem skóry np. przez źle wypłukany proszek do prania albo nieodpowiednie kosmetyki. Alergia kontaktowa (np. po zetknięciu skóry z niklem, wełną czy gumą) zdarza się u niemowląt niezwykle rzadko.

Uśmierz świąd
Uporczywe swędzenie jest dla dziecka tak samo (a nawet bardziej!) trudne do zniesienia jak ból. Maluch będzie więc rozdrapywał zmiany na skórze, otwierając w ten sposób wrota dla infekcji. Pomoże mu preparat odkażający, np. Octenisept, i przeciwświądowa emulsja, np. Emolium. W przypadku alergii przydatne będą też leki antyhistaminowe, np. Fenistil w kroplach – stosuj je wyłącznie za zgodą pediatry.

Nawilżaj skórę
Zmiany na skórze często idą w parze z jej suchością, a to może wzmagać świąd i sprzyjać zakażeniom. Pamiętaj jednak, że aby nawilżyć suchą skórę nie wystarczy posmarować ją raz dziennie – potrzebna jest częstsza aplikacja kosmetyku (co 2–3 godziny). Bez zalecenia lekarza nie używaj tłustych maści, a jedynie lekkie emulsje czy mleczka.

Dbaj o higienę
Krostki i grudki to nie powód do rezygnacji z codziennego mycia. Przeciwnie, teraz higiena powinna być jeszcze staranniejsza: przecież cały czas na skórze bytują drobnoustroje, które jeśli zostanie ona uszkodzona, mogą wniknąć do organizmu. Niewskazana jest jedynie zbyt długa kąpiel: wystarczy pięć minut w niezbyt gorącej wodzie. Wybieraj delikatne kosmetyki, najlepiej emolienty, czyli środki, które myją, a jednocześnie zatrzymują wodę w skórze. Po kąpieli z dodatkiem emolientów dodatkowe nawilżanie nie jest już konieczne.

Obserwuj zmiany
Jeśli wysypka się powiększa albo gdy zmiany na skórze zaczną się sączyć, umów malucha do dermatologa. Być może potrzebne będą leki przeciwzapalne.

Do lekarza?
Nie lecz maluszka na własną rękę, bo może mu to zaszkodzić, zamiast pomóc. Czasem stosowana bez zalecenia lekarza maść powoduje chwilową poprawę, jednak potem choroba jest trudniejsza do rozpoznania i leczenia. Kuracja maściami sterydowymi – które lekarz może zapisać, gdy dziecko ma alergię skórną – w przypadku np. grzybic, jest szkodliwa.


Konsultacja: dr n. med. Grażyna Nieżurawska, dermatolog, prowadzi gabinet dermatologii dziecięcej „Dermini” w Warszawie.

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

Atopowe zapalenie skóry wiąże się z uciążliwym swędzeniem.
Fotolia
Zdrowie
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u dziecka: skóra swędzi, a dziecko drapie się do krwi!
Atopowe zapalenie skóry to nie tylko zmiany na skórze, ale także uciążliwy, trudny do zniesienia świąd. Co robić, gdy dziecko się drapie?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) objawia się nie tylko tym, że skóra chorego dziecka jest  zmieniona (sucha, miejscami szorstka i  pojawiają się na niej krostki, rozległe, łuszczące się plamy, a czasem nawet sączące się pęcherzyki, nadżerki i strupki),  ale i tym, że bardzo, naprawdę bardzo swędzi.  Świąd skóry przy AZS  jest trudny do zniesienia Świąd towarzyszący atopowemu zapaleniu skóry nasila się nocą . Bywa  tak  silny, że dziecko budzi się i  drapie do krwi.   Drapie się także w ciągu dnia, niekoniecznie tylko wtedy, gdy nikt nie patrzy. Ewentualni świadkowie to zresztą najmniejszy problem: o wiele  gorsze jest to, że dziecko może być stale rozdrażnione ,  a uszkodzona przez drapanie skóra jest bardziej podatna na  zakażenia wirusami, grzybami i bakteriami. Przeczytaj także: Co jeszcze musisz wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry? Co robić, gdy dziecko z AZS się drapie? Świąd skóry to objaw atopowego zapalenia skóry,  nie choroba sama w sobie, dlatego: Idź z dzieckiem do alergologa albo dermatologa …  bo AZS to nie jest coś, z czym można walczyć na własna rękę. Zła wiadomość: tak naprawdę AZS nie da się wyleczyć, choć na szczęście 80 procent dzieci po kilku latach z niego wyrasta. Dobra: swędzącą skórę można ukoić przy pomocy leków, a na dłuższą metę zaleczyć tak skutecznie, że przez wiele lat będzie taka jak u zdrowych  maluchów: nie będzie swędziała.  Trzymanie choroby w szachu i pilnowanie, by się za bardzo rozhulała, nie jest jednak proste.  Wymaga wiedzy i doświadczenia.   … i stosuj się do jego rad. Nawet najlepszy lekarz świata nie pomoże, jeśli nie będziesz skrupulatnie przestrzegać jego zaleceń. Bądź cierpliwa, na efekty trzeba poczekać, a zmienianie lekarza co wizytę sprawi, że...

niemowlę, kąpiel
Panthermedia
Zdrowie
Pielęgnacyjne wpadki
Skóra malucha jest tak delikatna, że łatwo ulega podrażnieniom – i niestety bardzo często przyczyną tych kłopotów są błędy w pielęgnacji. Wyliczamy te najczęstsze.

Bywa, że tak dobrze chcesz dla swojego dziecka, że aż... przedobrzasz. Zobacz, kiedy taka przesada w pielęgnacji może szkodzić. 1. Stosowanie zbyt wielu kosmetyków Nadmiar specyfików może wywołać zmiany na skórze, jeśli zatem używasz mleczka nawilżającego, zrezygnuj już z emulsji do ciała. Jeżeli smarujesz pupkę malca kremem przeciw odparzeniom, nie posypuj już jej zasypką. Zadaniem tej ostatniej jest wchłanianie nadmiaru wilgoci ze skóry, aby była sucha. Gdy zastosujesz oba kosmetyki jednocześnie, zasypka zbije się w grudki, które mogą podrażniać. 2. Przesadzanie z oliwką Przydaje się w pierwszym miesiącu życia dziecka, ale po tym czasie stosuj ją ostrożnie, bo nadmiar oliwki może wysuszać (tak, to prawda!) skórę maluszka lub nasilać częste u dzieci łojotokowe zapalenie skóry. Nie używaj też oliwki, jeśli maluch ma potówki: stan skóry zamiast się polepszyć – może się pogorszyć. Aby zapobiegać powstawaniu potówek i leczyć te, które już się pojawiły, zakładaj dziecku przewiewne ubranka i pilnuj, by w domu nie było za ciepło. 3. Zbyt ciepła kąpiel Idealna temperatura kąpieli to ok. 37°C – za ciepła woda drażni skórę i wywołuje świąd. Niewskazane jest także zbyt długie przebywanie w wodzie, dlatego nie trzymaj maluszka w niej dłużej niż 5–7 minut. Aby ochronić skórę przed przesuszeniem, możesz wlać do wanny emolient (preparat, który myje i nawilża skórę), a po kąpieli posmaruj malca emulsją albo mleczkiem. [CMS_PAGE_BREAK] 4. Używanie preparatów niezgodnie z ich przeznaczeniem Krem do pupy świetnie sprawdzi się pod pieluszką, ale nałożony na policzki zaszkodzi. Skóra na buzi jest zupełnie inna niż ta na pośladkach i wymaga innego traktowania. Inaczej też pielęgnuje się skórę z problemami (np. atopową czy wysuszoną), a inaczej taką, która jest gładka i błyszcząca. Stosowanie nadmiernej...

mama, niemowlę
Pielęgnacja
ABC pierwszego roku
Chcesz dla swojego malucha jak najlepiej, więc stosujesz się do zaleceń, radzisz się innych mam... może się jednak okazać, że postawiłaś sobie niewłaściwy cel. pomożemy ci to sprawdzić.

Choćbyś nie wiadomo, jak się starała, nie jesteś w stanie uniknąć błędów w trudnej sztuce opiekowania się malutkim dzieckiem. Nie zawsze więcej znaczy lepiej. A wpadki mimo wszystko bywają pożyteczne, zwłaszcza jeśli… zdarzają się innym. Dzięki temu ty masz szansę ich nie popełnić. Przeczytaj, jakie potknięcia najczęściej przytrafiają się młodym mamom i postaraj się sama ich nie powielać. Powodzenia! Utrzymywanie sterylnych warunków w mieszkaniu To prawda, że najbliższe otoczenie noworodka powinno być utrzymane w jak największej czystości. Smoczki i butelki muszą być wyparzane, a ubranka prasowane, aby ochronić maleństwo przed kontaktem z bakteriami. Jednak już trzymiesięczne niemowlę nie potrzebuje aż takiej ochrony. Wręcz przeciwnie – nadmierna dbałość o sterylność otoczenia spowoduje, że organizm malucha nie będzie miał możliwości uodpornienia się i stanie się podatny na przeziębienia, a nawet alergię. Nasza rada: Nie musisz codziennie myć podłogi ani wyparzać każdej zabawki, którą dziecko wyrzuci z łóżeczka. Wystarczy, że raz na jakiś czas je umyjesz. Sprzątając mieszkanie, staraj się nie używać zbyt wielu silnych detergentów, bo zamiast uchronić dziecko przed bakteriami, narazisz je na uczulenie lub nawet zatrucie. Butelki, talerze myj łagodnym płynem, zabawki – ciepłą wodą z mydłem, a blaty i podłogę w kuchni przetrzyj na mokro po użyciu detergentu. Nie panikuj, gdy domowy pies poliże dziecko w rączkę, ale dbaj o to, by zwierzak był regularnie odrobaczany.[CMS_PAGE_BREAK] Zbyt ciepłe ubieranie dziecka i przegrzewanie go Choć noworodki szybko się wychładzają, to już kilkutygodniowe niemowlęta całkiem dobrze radzą sobie z utrzymaniem właściwej ciepłoty ciała. A większość rodziców ma tendencję do szczelnego opatulania dzieci, nawet w pomieszczeniach, w których sami...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak