Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
badanie, lekarz, niemowlę
Zdrowie

Ważne badania dziecka

Czasami lekarz opiekujący się dzieckiem wypisuje skierowanie na badania. Przeczytaj, jak przygotować do nich dziecko.

 

ANALIZA KRWI O tym, czy maluszkowi trzeba pobrać krew, decyduje lekarz. Nawet jeśli trzeba to robić kilka razy w krótkim czasie, jest to zabieg bezpieczny i nie grozi osłabieniem czy anemią.
Co się ocenia? U dzieci najczęściej wykonuje się morfologię, by określić ilość oraz „jakość” komórek krwi. Jeśli lekarz nie potrafi ustalić, czy choroba dziecka ma podłoże wirusowe, czy bakteryjne, może zlecić zrobienie rozmazu krwi. Laborantka ocenia pod mikroskopem wygląd białych krwinek i ich liczbę. Wyniki podaje się w procentach.
• Kiedy zrobić? Jednym z najczęstszych powodów są nawracające infekcje, brak apetytu, podejrzenie anemii, chorób pasożytniczych,
gdy dziecko zbyt wolno przybiera na wadze i rośnie. Zbadanie krwi lekarz zaleci również przy podejrzeniu cukrzycy, alergii, chorób nerek, wątroby. 
• Jak często? Bywa, że konieczne jest pobieranie krwi kilkakrotnie w krótkim czasie, co niepokoi mamy. Niepotrzebnie. Pobiera się bardzo mało krwi, więc nie ma obaw, że powtórzenie badań nawet w odstępie kilkunastu godzin doprowadzi np. do osłabienia czy anemii.
• Jak przygotować dziecko? Przed „zwykłą” morfologią krwi powinno być na czczo (najlepiej idź do laboratorium między 6 a 9 rano). O to trudno w wypadku niemowlęcia. Dlatego zapytaj lekarza, co zrobić, by badanie wypadło miarodajnie.
• Z paluszka czy żyły? Krew do badania pobiera się zwykle z żyły w zgięciu łokcia, czasem z żyły na przedniej powierzchni dłoni, ale także z palca. Po wszystkim warto uciskać miejsce ukłucia przez chwilę (nie zginać rączki), by nie pojawił się krwiak.
Aby mniej bolało. Miejsce pobrania krwi można wcześniej znieczulić specjalnym kremem Emla (na receptę).

BADANIA MOCZU
Wraz z moczem usuwane są z organizmu produkty przemiany materii. Dlatego barwa, woń, skład wiele powiedzą lekarzowi nie tylko o zaburzeniach pracy samego układu moczowego, ale i całego organizmu.
• Kiedy są konieczne? Lekarz poprosi o ich wykonanie, gdy zaniepokoi go np. podwyższona temperatura, rozdrażnienie malca, zaczerwienienie okolic cewki moczowej, a u starszego dziecka ból brzuszka, problemy z siusianiem.
• Jak pobrać mocz? Powinnaś dokładnie umyć okolice krocza maluszka wodą z mydłem, dobrze je opłukać (dziewczynce rozchyl wargi sromowe i przemyj je gazikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie, kierując się od spojenia łonowego w dół; chłopcu umyj skórę moszny i prącia). Daj dziecku śniadanie, rozbierz je i... czekaj. Zrobi siusiu najpewniej w ciągu 30–60 minut. Miej więc przygotowany specjalny woreczek do przyklejenia na skórę (kupisz go
w aptece) lub ewentualnie jałowy pojemniczek. Najbardziej miarodajny jest środkowy strumień moczu.
• Czy inaczej zbiera się mocz na posiew? Po myciu nie wycieraj malca ręcznikiem – na nim też mogą znajdować się bakterie. Mocz powinien być łapany „w locie” do jałowego (odkażonego) pojemnika – woreczek może zafałszować wyniki. Do laboratorium próbka powinna dotrzeć w ciągu 2 godzin.
Pamiętaj! Absolutnie nie powinnaś zbierać próbki moczu w nocy. Najlepiej zrobić to wcześnie rano.

ULTRASONOGRAFIA
USG to badanie tkanek miękkich za pomocą fal ultradźwiękowych. Są one wysyłane przez głowicę aparatu, przenikają przez tkanki, odbijając się od nich. Doświadczony lekarz zbada dziecko, nawet jeśli się ono porusza. Odkrytą, badaną część ciała najpierw smaruje bezbarwnym żelem, a potem przesuwa po skórze głowicą aparatu. Zwykle takiemu badaniu poddawane są:
• Stawy biodrowe. Zastąpiono nim szkodliwe, bo związane z dużą dawką promieniowania, badanie rentgenowskie. Dzięki USG lekarz obejrzy stawy z każdej strony i w różnych pozycjach. Stwierdzi, czy panewki kości udowych są na swoim miejscu, a w przypadku nieprawidłowości dobierze metodę leczenia. Zanim dziecko stanie na nogach, warto badanie wykonać przynajmniej dwukrotnie.
• Głowa. USG mózgu jest możliwe, dopóki nie zarosną ciemiączka (kości nie przepuszczają fal ultradźwiękowych). Wskazaniem do wykonania USG główki są podejrzenia jakiejkolwiek wady wrodzonej, wystąpienie drgawek, nadmierny przyrost obwodu głowy, zapalenie opon mózgowych i mózgu, opóźnienie rozwoju psychoruchowego. Badanie takie zwykle przeprowadza się wielokrotnie.
• Układ moczowy. Powinno je przejść każde dziecko poniżej piątego roku życia, które choć raz miało infekcję układu moczowego. W ten sposób można wykluczyć ewentualną wadę w budowie tego układu. Czasem USG wykonuje się przy wypełnionym pęcherzu moczowym, a następnie gdy dziecko zrobi siusiu. Można wówczas ocenić pęcherz oraz prawidłowość jego opróżniania.

RENTGEN
Na podstawie zdjęcia przeglądowego klatki piersiowej można wstępnie ocenić położenie, kształt i wielkość serca, dużych naczyń i naczyń płucnych oraz układu oddechowego.
• Skierowanie. Na badanie kierowane są dzieci, u których pediatra podejrzewa zapalenie płuc. Dawka promieniowania użyta do badania jest bardzo mała w przeciwieństwie do tej, jaka potrzebna jest do prześwietlenia kości. Dlatego badanie może być powtarzane kilkakrotnie bez szkody dla malucha. Coraz częściej tradycyjne aparaty rtg zastępowane są cyfrowymi, które emitują kilkakrotnie mniejszą dawkę promieni, a obraz zapisywany jest w komputerze.
• Niepokojący wynik. Często rodziców niepokoi duży cień w okolicy śródpiersia. Niepotrzebnie. To grasica, która u niemowląt i małych dzieci (do 2. roku życia) jest fizjologicznie przerośnięta. Potem stopniowo się zmniejsza.


Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Co na zaparcia u dzieci?
Panthermedia
Zdrowie
Zakażenie układu moczowego u dziecka
Przyczyną zakażenia układu moczowego są bakterie, trzeba więc podać dziecku antybiotyk albo zostać z nim kilka dni w szpitalu. Zobacz co warto wiedzieć o tej chorobie.

Jakie są objawy zakażenia układu moczowego? Niekiedy o chorobie (lekarze często określają ją skrótem: ZUM) świadczy jedynie wysoka gorączka niewiadomego pochodzenia. Termometr może wskazywać nawet 40°C, a jednocześnie dziecku na pierwszy rzut oka może nic poważnego nie dolegać. Nie ma kataru ani kaszlu, gardło jest zdrowe. Gorączka pojawia się, znika na dzień lub dwa i znów powraca. Zazwyczaj dziecko z zakażeniem układu moczowego częściej niż zwykle robi siusiu (trudno to jednak zauważyć u niemowląt, które i tak siusiają prawie co chwilę). Chore dziecko, robiąc siusiu, może płakać z bólu(choć to nie jest regułą), a jego mocz jest ciemniejszy. Zdarza się też, że pieluszka zmienia zapach.  Skąd w układzie moczowym wzięły się bakterie? Mogły przedostać się albo z krwi (zazwyczaj tak dzieje się w przypadku zakażenia u noworodków ), albo z okolicy krocza. Na infekcje układu moczowego częściej chorują dziewczynki, bo ich cewka moczowa jest krótsza, a jej ujście znajduje się bliżej odbytu niż u chłopców. Aby uniknąć ataku bakterii , jak najszybciej zmieniaj pieluszkę po zrobieniu przez szkraba kupki, a myjąc pupę dziecka, używaj mokrego wacika zawsze w kierunku od krocza do pupy. Pamiętaj też, że choć chusteczki nawilżane są bardzo wygodne, to nie zapewniają tak dobrej higieny jak zwykła woda z mydłem. Jeśli masz synka, myj jego siusiaka (podczas kąpieli) także pod napletkiem – lubią się tam gromadzić bakterie. Nigdy nie sadzaj też dziecka na zimnej podłodze albo na mokrym piasku, bo zimno sprzyja infekcjom . Zobacz też: Czy wiesz, że moczenie nocne trzeba leczyć? Zakażenie układu moczowego u dziecka - Jakie badania zleci pediatra? Lekarz na pewno skieruje dziecko na badanie ogólne oraz posiew moczu. O zakażeniu układu moczowego zwykle świadczy podwyższona liczba leukocytów w moczu (powyżej 10 wpw), a także...

Badania moczu w ciąży
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Badania moczu w ciąży: jak się przygotować i jak odczytywać wyniki?
Badanie moczu w ciąży będziesz wykonywać dość często. Choć cała procedura jest prosta, na pewno chcesz wiedzieć, jak przygotować się do badania i jak samodzielnie interpretować wyniki. Wyjaśniamy, czym różni się badanie ogólne moczu w ciąży od badania z posiewem.

Badanie moczu w ciąży pozwala stwierdzić, czy nerki przyszłej mamy pracują prawidłowo i czy nie doszło do zakażenia układu moczowego. W moczu nie powinno być cukru, białka, bilirubiny ani ketonów. Może się natomiast znajdować minimalna liczba leukocytów i erytrocytów, wałeczków szklistych, nabłonków. Interpretacja wyników to jednak zadanie dla specjalisty! Jeśli leukocytów i erytrocytów będzie za dużo i obecne będą bakterie, lekarz zleci posiew moczu. Kiedy i po co robić badania moczu w ciąży? Badanie moczu w ciąży powinno być wykonywane praktycznie co miesiąc aż do porodu . To jedno z najważniejszych badań w ciąży . Informuje ono o ogólnym stanie zdrowia przyszłej mamy. Mocz dostarcza informacji o pracy nerek, o ewentualnym zakażeniu dróg moczowych , infekcjach organizmu, cukrzycy, problemach z wątrobą. Pozwala też wykryć stan przedrzucawkowy . Jak się przygotować do badania moczu w ciąży? Aby wykonać badanie moczu, najpierw kup w aptece jałowy pojemnik (nigdy nie zbieraj moczu do słoika po produktach spożywczych czy pojemniku po lekach!). Dzień przed badaniem lepiej nie uprawiać seksu, a także nie spożywać produktów, które mogą zabarwić mocz na inny kolor (buraki, marchewka, jagody itp.). Należy też unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Przed oddaniem moczu podmyj się letnią wodą i osusz miejsca intymnie jednorazowym ręcznikiem.  Pamiętaj, że najlepszy do badania jest mocz środkowy. Do laboratorium najlepiej oddać próbkę w ciągu dwóch godzin od momentu pobrania.  Badanie moczu wymaga pobrania odpowiedniej jego ilości. Ile mililitrów wystarczy? 20-50 ml moczu to właściwa objętość, warto przy tym kierować się podziałką zaznaczaną na pojemniku.  Na czym polega badanie ogólne moczu w ciąży? Podczas badania moczu sprawdza się jego cechy fizyczne i biochemiczne, m.in.: przejrzystość moczu, barwę,...

bakterie w moczu u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Bakterie w moczu u dziecka – normy i przyczyny nieprawidłowości
Bakterie w moczu u dziecka stwierdza się najczęściej w przypadku zakażenia układu moczowego, na które choruje na różnych etapach życia 5 proc. dziewczynek i 2 proc. chłopców. Zakażenie układu moczowego to jedna z najczęstszych infekcji dziecięcych (tuż za wszelkiego rodzaju przeziębieniami) i jednocześnie jedna z tych groźniejszych.

Bakterie w moczu dziecka (bakteriuria, bakteriomocz) powinny budzić niepokój wtedy, gdy występują w ilościach przekraczających normę. Gdy norma bakterii w moczu u dziecka jest przekroczona i jednocześnie występują charakterystyczne objawy (np. częste oddawanie moczu, ból, gorączka) lekarz stwierdza zakażenie układu moczowego (ZUM). Na taką diagnozę mogą też wskazywać leukocyty w moczu u dziecka obecne tam razem z bakteriami. Spis treści: Bakterie w moczu u dziecka – norm a Bakterie w moczu u dziecka – najczęstsze zakażenia Bakterie w moczu u dziecka – objawy zakażenia Bakterie w moczu u dziecka – leczenie Jak pobrać mocz od dziecka Bakterie w moczu u dziecka – norma Nieco inne normy stosuje się w przypadku niemowląt, a inne u starszych dzieci. Mocz pobrany za pomocą woreczka od niemowlęcia bardzo rzadko jest jałowy (pozbawiony bakterii). Dlatego lekarze przyjmują, że wynik poniżej 100 000 w mm 3 czyli 10 5 bakterii w mililitrze moczu niemowlęcia jest normą – w wynikach badań wpisuje się „ujemny’’. Jeśli badanie wykazało większą liczbę bakterii, a u dziecka nie ma żadnych objawów chorobowych, mówi się o tzw. bakteriurii bezobjawowej, która w większości wypadków nie wymaga żadnego leczenia. U starszych dzieci za normę uznaje się wynik na poziomie 0-130/ul, czyli 0-24 w polu widzenia. Większa liczba bakterii w moczu u dziecka może być przyczyną zapalenia pęcherza   lub zakażenia dróg moczowych. Także i w przypadku starszych dzieci zdarza się bakteriuria bezobjawowa, nie wymagająca leczenia. Ostateczną decyzję o tym, czy podać leki, czy nie, podejmuje lekarz. Na blankiecie z wynikami badań można wyczytać następujące wyniki na obecność bakterii w moczu u dziecka: ujemny – w moczu nie stwierdzono znaczącej ilości bakterii, nieliczne bakterie w polu widzenia...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak