Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie

Wiosenne osłabienie

Pod koniec długiej zimy każdy z nas ma prawo czuć się gorzej niż zazwyczaj. Tak, maluchy również. Skąd się bierze takie osłabienie? Jak pomóc dziecku odzyskać siły?

Przyczyn spadku formy – która zwykle dopada i nas, dorosłych, i nasze pociechy właśnie pod koniec zimy – jest kilka. Przede wszystkim przez ostatnie miesiące dziecko pewnie mniej czasu spędzało na dworze, bo krótkie dni, mroźny wiatr i padający śnieg z deszczem nie zachęcały do długiego spacerowania, prawda?

A jeśli jeszcze sporo chorowało (i musiało być leczone antybiotykami), ma prawo do tego, by czuć się nie najlepiej. Dodatkowo zimą jadłospis zwykle nie jest aż tak urozmaicony jak latem czy jesienią, a w warzywach i owocach jest mniej witamin niż w cieplejszych porach roku. Wszystko to wystarczy, by maluszek czuł się słabiej. Co robić, by szybko wróciły siły i dobry humor?

Codziennie: na dwór!
Spacer jest dziecku potrzebny jak woda rybie. Dwie godziny to naprawdę minimum, ale tak naprawdę malec może, a raczej powinien być na dworze znacznie dłużej. Idźcie na spacer nawet dwa razy w ciągu dnia: przed i po południu. Jeśli malec chodzi do żłobka lub przedszkola, koniecznie po powrocie zabierz go jeszcze choć na trochę na plac zabaw czy do parku. Pamiętaj o dobrym ubieraniu: stosownie do pogody, najlepiej na cebulkę. Gdy dziecku będzie za ciepło, jedną warstwę możesz zdjąć, a gdy zrobi się zimno – założyć.

Jedzeniowa rewolucja
Jeśli malec ma więcej niż pół roku i je już inne rzeczy poza twoim pokarmem (lub mlekiem modyfikowanym), zrób małą wiosenną rewolucję na jego talerzu, tak by codziennie były na nim inne owoce i warzywa. Gdy szkrab skończy rok, mogą to już być trzy małe porcje warzyw i dwie owoców. Codziennie podawaj mu też mięso. Albo rybę 1–2 razy w tygodniu. Oprócz białka, potrzebnego, by dziecko rosło, jest w nich też dobrze przyswajalne żelazo. Pamiętaj o zielonym: natka pietruszki, rzeżucha, sałata to świetny zastrzyk witamin. Niestety, nowalijki często mają sporo azotanów, dlatego pietruszkę czy rzeżuchę wyhoduj
w doniczce i posypuj nimi dania malca. Dzięki tym zmianom jego policzki już wkrótce nabiorą kolorów. A on sam zacznie wreszcie cieszyć się nadchodzącą wiosną!

Może to anemia?
Czasem jednak osłabienie okazuje się poważniejsze. Malec źle wygląda: skóra na policzkach jest wyraźnie blada, wręcz przezroczysta, a w kącikach ust pojawiają się zajady. Dziecko ma kiepski humor, marudzi, „pokłada się”. Często też choruje.
Powodem takich kłopotów mogą być niedobory żelaza. W efekcie we krwi znajduje się niewiele erytrocytów (czerwonych krwinek). Albo nawet jest ich tyle, ile być powinno, ale są małe lub za słabo wysycone hemoglobiną (czyli za mało czerwone). Tymczasem zadaniem erytrocytów jest dostarczenie składników odżywczych wszystkim komórkom. Jeśli krwinek jest mało lub są one słabe, to nawet gdy dziecko sporo je, witaminy i składniki mineralne nie mogą być przyswojone i pojawia się anemia.
Około 10% niemowląt między trzecim a piątym miesiącem ma tzw. dołek hematologiczny, czyli anemię fizjologiczną. Jej przyczyną jest to, że maluszkowi powoli kończą się zapasy żelaza z okresu płodowego, zaś mleko kobiece i modyfikowane zawiera go niewiele. Jednak z tego „dołka” dzieci zwykle wychodzą same, kiedy zaczynają jeść produkty bogate w żelazo: mięso, ryby, żółtko jajek.
Gdy malec niechętnie zjada nowe dania, anemia może się przeciągać. Czasem pojawia się ona również u starszych dzieci, które jedzą mało mięsa, warzyw i owoców (zawarta w nich witamina C pomaga w przyswojeniu żelaza), za to objadają się słodyczami, a każdy posiłek popijają herbatą lub colą. Te napoje pogarszają wchłanianie żelaza.

Po pomoc do lekarza
Jeśli pediatra będzie podejrzewać anemię, skieruje malca na badania: zwykle jest to analiza moczu, morfologia krwi i oznaczenie poziomu żelaza. Gdy okaże się, że tego pierwiastka jest za mało, lekarz może zalecić jego podawanie (a także witaminy C potrzebnej do jego lepszego przyswojenia oraz tzw. witamin krwiotwórczych: B2, B6, B12). Na pewno zaleci też urozmaicenie diety – bo zawsze wszystko lepiej się wchłania z jedzenia, a nie z gotowych preparatów. 
Uwaga: preparaty żelaza mogą się osadzać na ząbkach i powodować przebarwienia ich szkliwa. Dlatego jeśli podajesz malcowi preparat, dopilnuj, żeby potem napił się trochę wody, a najlepiej po prostu umyj mu zęby. Innym skutkiem ubocznym często jest czarne zabarwienie kupki (tym nie musisz się martwić), a także bóle brzuszka i zaparcia. Jeśli wystąpią, powiedz o tym lekarzowi. Być może zadecyduje o zmniejszeniu dawki żelaza lub zaleci szkrabowi jakąś zmianę w diecie. Po kilku tygodniach lekarz będzie chciał sprawdzić, czy podawanie żelaza dało jakiś efekt. W tym celu zapewne ponownie zaleci zrobienie maluchowi badań. Być może okaże się, że wszystko już wróciło do normy i dalsze podawanie żelaza nie będzie konieczne. Nadal obowiązkowe pozostaną za to: dobra dieta i spacery. O nich musisz pamiętać.

Żelazne dania
Zadbaj, by codziennie na talerzu twojego dziecka znalazły się dania bogate w żelazo:
Mięso. Najwięcej tego pierwiastka jest w czerwonym mięsie, czyli wołowinie, wieprzowinie. Nie podawaj maluchowi ciągle jedynie mięsa z kurczaka – to za mało.
Jajka. Najbardziej wartościowe jest żółtko: zawiera nie tylko żelazo, ale także mnóstwo innych witamin oraz składników mineralnych.
Ryby. Oprócz żelaza morskie ryby mają nienasycone kwasy tłuszczowe oraz jod. Od 6–7. miesiąca podawaj malcowi ryby raz w tygodniu, a od drugiego roku – dwa razy.
Owoce i warzywa. Zawarta w nich witamina C pomaga organizmowi przyswoić żelazo.


Konsultacja: dr Ewa Orłowska, pediatra, Centrum Zdrowia Dziecka.

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

anemia u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Anemia u dziecka: to przez nią dzieci częściej chorują! (sprawdź przyczyny i inne objawy niedokrwistości u dziecka)
Anemia, czyli niedokrwistość, często pojawia się u dzieci, powoduje bladość skóry, osłabienie apetytu i trudności z koncentracją. Dziecko z anemią ma większą skłonność do infekcji. Anemię u dziecka leczy się suplementacją żelaza i odpowiednią dietą.

Anemia u dzieci zdarza się dosyć często. Niedokrwistość jest chorobą, w której występują zaburzenia związane z czerwonymi krwinkami. Problem wynika z niedostatecznej ilości erytrocytów lub ich złej jakości. Objawy anemii to między innymi zmęczenie i bladość. Leczenie należy zacząć od ustalenia przyczyn anemii. Anemię u dzieci pozwolą rozpoznać badania krwi. Spis treści: Objawy anemii u dzieci Anemia u dzieci - jak ją zdiagnozować? Rodzaje niedokrwistości u dzieci Jak wygląda leczenie anemii u dzieci? Menu dla dziecka z anemią Inne przyczyny anemii u dzieci Anemia u dzieci z alergią Objawy anemii u dzieci Anemia u dzieci może objawiać się poprzez:  osłabienie, bladość, brak apetytu , suchość skóry. Jeśli zauważysz niepokojące objawy anemii u dziecka, koniecznie powiedz o tym pediatrze. Możesz skorzystać z teleporady lub e-wizyty , by uzyskać dalsze wskazówki bądź skierowanie na badania. Anemia u dzieci - jak zdiagnozować niedokrwistość? Aby stwierdzić anemię u dziecka, lekarz powinien zlecić  badanie krwi . W celu ustalenia przyczyn niedokrwistości należy przeprowadzić podstawową diagnostykę morfologii. Badania hematologiczne obejmują ocenę stężenia hemoglobiny (Hb), hematokrytu (Ht) oraz liczby erytrocytów (krwinek czerwonych RBC). Dziecko ma anemię, jeśli stężenie hemoglobiny jest: poniżej 11 g/dl u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6 lat, poniżej 12 g/dl u dzieci 6-14-letnich, poniżej 13 g/dl u mężczyzn, poniżej 12 g/dl u kobiet, poniżej 11 g/dl u ciężarnych. Niedokrwistość w zależności od stężenia hemoglobiny można określać jako łagodną, umiarkowaną lub ciężką. Rodzaje niedokrwistości u dzieci Przyczyny anemii u dzieci mogą być różne i dlatego rozróżnimy różne rodzaje...

Zdrowie
Obiadek maluszka po chorobie
Walka z gorączką i kaszlem potrafi mocno osłabić dziecko. Możesz mu jednak pomóc odzyskać siły!

Walka z gorączką i kaszlem potrafi mocno osłabić dziecko. Możesz mu jednak pomóc odzyskać siły! Zadbaj tylko, by posiłki malucha były lekkostrawne, wzmacniające organizm i... smaczne. Gdy choroba mija, maluch często nadal nie ma apetytu. Tymczasem dzięki odpowiedniej diecie szybciej wróci do zdrowia. Kiedy jego organizm walczył z infekcją, stracił wiele białka, mikroelementów i witamin, dlatego teraz musi uzupełnić braki. Dieta dla małego rekonwalescenta powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Wyrzuć z jadłospisu potrawy smażone, ciężkie sosy, warzywa strączkowe, kapustę czy cebulę. Posiłki muszą być za to bogate w węglowodany i białko. Podawaj więc malcowi mleko i jego przetwory, ryby, białe mięso, surowe i gotowane na parze warzywa. Dziecko potrzebuje też innych składników odżywczych, które wzmacniają układ odpornościowy, np. beta-karotenu, witamin z grupy B, selenu, cynku, żelaza. Ich źródłem są warzywa, soki ze świeżych owoców, chude wysokogatunkowe mięso, produkty zbożowe – kaszki i kleiki wzbogacane w żelazo. Posiłki powinny też zawierać dużo witamin, zwłaszcza witaminy C. Dzięki takim obiadkom pełen sił maluch znowu będzie wesoło dokazywał! Pulpeciki z cielęciny (od drugiego roku życia) Porcja zupy = 180-220 g + 2-3 pulpeciki – 70 g mięsa cielęcego z udźca, – 1 łyżka masła, – 1 jajko, – 2 łyżki bułki tartej, – 1 łyżeczka posiekanej zielonej pietruszki. Mięso zmiel lub posiekaj nożem. Masło utrzyj z żółtkiem na pulchną masę, białko ubij na sztywną pianę. Rozdrobnione mięso połącz z utartym żółtkiem i pianą oraz drobno posiekaną zieloną pietruszką i przesianą bułką tartą. Masę mięsną wymieszaj, uformuj kilka kuleczek, włóż do wrzącej wody i gotuj około 10 minut. Podawaj dziecku z jarzynką na drugie danie lub jako dodatek do zupy jarzynowej. Kluseczki z twarożku (od jedenastego...

dzieci, odżywianie, kuchnia
Żywienie
Dekalog zdrowego żywienia
Aby nasze dzieci rosły i rozwijały się zdrowo, trzeba jeszcze sporo zmienić w ich diecie. Oto dekalog żywienia dla dzieci w drugim i trzecim roku życia.

  O karmieniu niemowląt wiesz wiele. A o diecie dzieci w następnych dwóch latach życia? Tu jest gorzej. Tymczasem ostatnie badania wykazały, że dieta dzieci w drugim i trzecim roku życia daleka jest od ideału. Nie dość, że sporo malców ma niedobory żelaza (zwiększa to ryzyko wystąpienia anemii) i wapnia (dzieci otrzymują tylko 60–70% zalecanej ilości), to w ich diecie jest zbyt mało cynku i miedzi. Za to zbyt dużo białka, tłuszczów zwierzęcych, soli i cukru, a za mało produktów bogatych w cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe (oliwy z oliwek i olejów roślinnych, ryb morskich). Właśnie dlatego grupa ekspertów w dziedzinie pediatrii i żywienia opracowała nowe zalecenia. Oto, co powinno znaleźć się w diecie ponadrocznego malucha, a czego unikać. 1. Wprowadź pieczywo i produkty zbożowe z pełnego przemiału Małe dzieci nie muszą jeść tylko białego pieczywa (zwłaszcza bułeczek). W ich diecie powinny znaleźć się bułki i chleb razowy (dobrze wypieczony), graham, pieczywo z mąką orkiszową, makaron razowy, brązowy ryż, a oprócz manny także inne kasze (gryczana, jęczmienna, jaglana, kukurydziana) i płatki owsiane Warto wiedzieć: Produkty z ziaren mało oczyszczonych zawierają m.in. cenne witaminy z grupy B, witaminę E oraz PP, a także wapń i żelazo. 2. Warzywa i owoce podawaj 5 razy dziennie Warzywa gotuj na parze, podawaj w zupach lub jako surówki. Ze strączkowych (soczewicy, grochu, fasoli) przygotowuj purée. Mają sporo składników mineralnych, białko roślinne i błonnik. Owocami zastępuj słodycze, podawaj je jako deser lub na podwieczorek. Warto wiedzieć: Podawaj też kwaszoną kapustę i ogórki. Są łatwiej strawne niż surowe, zawierają cenne bakterie kwasu mlekowego i witaminę C. 3. Zachęcaj do picia mleka, maślanki, kefiru lub jogurtu W diecie dziecka powinno znaleźć się mleko i jego przetwory. Zawiera ono łatwo przyswajalny wapń,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak