mama, niemowlę, lekarstwo, łyżeczka, witaminy
Zdrowie

Co musisz wiedzieć o witaminie D dla dziecka? 10 ważnych faktów

Mało która witamina budzi tyle emocji. Czy witaminę D trzeba dawać każdemu dziecku? Ile? Jak długo? – takie pytania rodzice najczęściej zadają pediatrom. Oto kilka faktów, które musisz znać, jeśli masz w domu dziecko.

Nie ma wątpliwości, że witamina D odgrywa ważną rolę i jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Zapobiega krzywicy (kości są tak osłabione, że wykrzywiają się pod ciężarem jego ciała), infekcjom, alergii oraz cukrzycy typu 2. Dawkowanie witaminy D uzależnione jest m.in. od wieku dziecka.

Właściwości witaminy D

Po co nam witamina D? Jest niezbędna do dobrego życia, ponieważ:

 • poprawia nastrój,
 • ma pozytywny wpływ na układ kostny i mięśniowy,
 • zapewnia prawidłowe funkcjonowanie trzustki i tarczycy.

- Witamina D potrzebna jest rodzicom, dzieciom, dziadkom i babciom, żeby mogły, chciały, miały siłę i dobry nastrój do opiekowania się swoimi wnukami – wymienia prof. dr hab. Paweł Płudowski z Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka. - Witamina D potrzebna jest istotom żywym, jakimi jesteśmy.
 

Odpowiedni poziom słonecznej witaminy korzystnie wpływa także na odporność dziecka i zapobiega częstym infekcjom. Badacze stwierdzili, że aktywna forma wit. D3 (kalcytriol), powstająca pod wpływem działania promieni słonecznych, wspomaga makrofagi, to znaczy komórki z grupy krwinek białych, które sprawnie "pożerają" bakterie. A to pomaga organizmowi dziecka walczyć z drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Występowanie witaminy D

Źródłem witaminy D są m.in. następujące produkty:

Niektóre produkty spożywcze dla dzieci, np. mleczne lub płatki śniadaniowe, są dodatkowo wzbogacane wit. D3. Badania wykazują jednak, że dieta polskich dzieci nie zapewnia odpowiednich ilości witaminy D. Tylko 5 proc. dzieci pokrywa zapotrzebowanie na witaminę D z diety, w związku z tym zalecana jest jej suplementacja.

Jakie mleko modyfikowane dla wcześniaka - testy i opinie

Witamina D dla niemowląt

Niemowlęta powinny otrzymywać wit. D już od pierwszych dni życia. Zgodnie z zaleceniami dotyczącymi suplementacji witaminy D dla niemowląt zaleca się następujące dawkowanie:

 • do 6. miesiąca życia: 400 j.m./dobę - bez względu na sposób karmienia (karmienie piersią, karmienie mieszane lub mlekiem modyfikowanym) 
 • powyżej 6. miesiąca życia: do ukończenia 1. roku życia - 400-600 j.m./dobę (ze wszystkich źródeł)
Powyższe dawki oznaczają spożycie witaminy D ze wszystkich źródeł. Jeśli dziecko karmione jest mieszanką i wypija ok. 1000 ml/dobę, nie ma potrzeby suplementacji.


Najlepiej podawaj ją niemowlęciu prosto do buzi, w formie kropelek z witaminą D, wtedy masz pewność, że maluszek rzeczywiście wypije całą porcję (jeśli dodasz ją do łyżeczki mleka, ryzykujesz, że część witaminy zostanie na łyżce). Potem od razu podaj mleko z piersi – jeżeli napije się wody, witamina D nie zostanie przyswojona, bo do tego potrzebny jest tłuszcz.

Witamina D dla dzieci

Słoneczną witaminę należy podawać także dzieciom po ukończeniu przez nie 1 roku życia. Zalecane dawkowanie witaminy D dla dzieci to 600-1000 j.m./dobę. Suplementację przeprowadzaj koniecznie w okresie jesienno-zimowym, chociaż eksperci są zdania, że deszczowe i pochmurne lato również jest wskazaniem do podawania dziecku wit. D3.

Z badań przeprowadzonych w Instytucie Matki i Dziecka wynika, że niedobory witaminy D ma aż 99 proc. czterolatków! Równie źle wypadły badania przeprowadzone u dzieci szkolnych na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Wszystkie badane maluchy miały deficyt witaminy D, a przy tym nadmiar białka, sodu i fosforu. Nic dziwnego, że prawie 45 proc. z nich miało masę kości znacznie mniejszą od tej, jaka powinna być u dzieci w tym wieku. Po co dzieciom witamina D

Witamina D: dawkowanie

Dawkowanie wit. D uzależnione jest nie tylko od wieku, ale także od masy ciała. W przypadku dorosłych i dzieci z otyłością eksperci zalecają podwojenie rekomendowanej dawki. 
 

Dawkowanie witaminy D u dzieci i dorosłych
niemowlę do 6 m.ż. 600 j.m.
niemowlę od 6 m.ż. 400-600 j.m.
Dzieci powyżej 1 roku życia 600-1000 j.m.
Dorośli 1500-2000 j.m.


Bardzo istotne jest regularne przyjmowanie witaminy, a jak zdradza prof. Płudowski, obecnie specjaliści rozważają zwiększenie rekomendowanej dawki dla nastolatków do 2 tys. j.m./dobę.

Niedobór witaminy D

Zbyt niski poziom witaminy D powoduje:

 • gorsze wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego. Brak wapnia oznacza zaś słabe kości (i zęby), co w przyszłości grozi ich łamliwością, a  w wieku dorosłym także osteoporozą.
 • opóźnione ząbkowanie
 • spowolniony wzrost
 • infekcje dróg oddechowych
 • nerwowość 
 • przygnębienie
 • ryzyko rozwoju alergii
 • tężyczka (hipokalcemia, czyli skurcze i napięcie mięśniowe wywołane niedoborami wapnia i wit. D)
 • ryzyko wystąpienia cukrzycy w przyszłości

Groźny jest również niedobór wit. D3 u kobiet w ciąży– przed ciążą zaburza płodność, a w ciąży, może wywołać przedwczesny poród i niekorzystnie wpływa na rozwój płodu.

Przedawkowanie witaminy D

Żeby przedawkować witaminę D, musiałabyś podawać jej dużo więcej niż rekomendowana dawka. - Możemy ją przedawkować tylko, jeśli podajemy dziecku dawki wielokrotnie przewyższające rekomendowaną dawkę suplementacyjną. Przy rekomendowanych dawkach 400 j.m. dla niemowląt oraz 600-1000 jednostek dla starszych dzieci nie ma możliwości przedawkowania - podkreśla dr Justyna Czech-Kowalska, neonatolog z Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka.

Ile witaminy D jest w mleku?

Mleko matki i mleko modyfikowane zawierają witaminę D w ilości:

 • pokarm kobiecy: 1,5–8,0 j.m. witaminy D w 100 ml. To stanowczo za mało!
 • mleko modyfikowane początkowe: 40–60 j.m. witaminy D w 100 ml. Jeśli dziecko wypija codziennie ok. 800 ml mleka, to dodatkowe podawanie witaminy D może nie być potrzebne (ale zdecydować o tym powinien lekarz).
 • mleko następne: 56–76 j.m. witaminy D w 100 ml. To trochę mniej niż w mleku początkowym, ale dziecko może już jeść inne produkty bogate w witaminę D, np. ryby, twarogi. To również dobre źródła witaminy D. 

Witamina D w ciąży

Wiele badań wskazuje na to, że niedobory witaminy D w ciąży mają negatywny wpływ na zdrowie kobiet, ponieważ sprzyjają:

Zbyt niski poziom wit. D3 u matki w ciąży wpływa również niekorzystnie na zdrowie dziecka, zwiększając ryzyko wystąpienia u niego chorób alergicznych i cukrzycy.

Optymalne dla kobiety i jej potomstwa jest stężenie wit. D ok. 40 ng/ml, a rekomendowana dawka wit. D w ciąży to 1500-2000 j.m./dobę. Dawkę tę powinnaś utrzymać również podczas karmienia – nie ma niebezpieczeństwa przedawkowania wit. D3 u niemowlęcia, nawet jeśli przyjmuje własny suplement wit. D.

Zobacz także
Po co dzieciom witamina D?

Witamina D dla dzieci - w tranie czy kroplach? Kiedy podawać? [WIDEO]

Do czego potrzebujemy witaminy D?

Po co nam witamina D? Wyjaśnia ekspert [WIDEO]

witamina D dla dziecka

Witamina D: od kiedy ją podawać, czym grozi niedobór? Rozwiąż nasz test!

witamina D na lepszą płodność, kobieta, tabletka

Witamina D jest potrzebna kobietom, które chcą zajść w ciążę

Witamina D powstaje w skórze dzięki słońcu

Pod wpływem promieni słonecznych prowitamina D obecna w skórze przekształca się w wit. D3. To tzw. synteza skórna, która powinna zaspokajać mniej więcej 80 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Jednak ze względu na niebezpieczne promieniowanie UV powinno się chronić dzieci przed bezpośrednim działaniem słońca. Dlatego latem najlepszy jest dla nich półcień. Dodatkowo należy smarować im skórę kremem z filtrem. Ponieważ jesienią i zimą słońca jest niewiele, a dziecko mniej bywa na dworze, do skóry dociera mniej promieni słonecznych, a więc witaminy D w tym okresie jest za mało i należy ją podawać w postaci suplementów.

Zobacz też:

Witamina D dla dzieci - w tranie czy kroplach? Kiedy podawać? [WIDEO]

Infavit, witamina D3, witamina D dla niemowląt
materiały prasowe
Zakupy
InFavit baby witamina D3
Witamina D w kroplach dla noworodków i niemowląt do podawania doustnego.

Do postępowania dietetycznego niemowlętom karmionym piersią dla prawidłowego wzrostu i mineralizacji kości należy podawać witaminę D w dawce 400 j.m. na dobę , niezależnie od tego, czy matka karmiąca przyjmuje preparaty zawierające tę witaminę. Zgodnie z zaleceniami Zespołu Ekspertów w Dziedzinie Pediatrii z 2004 roku noworodek karmiony piersią, którego matka nie otrzymywała witaminy D w ostatnim trymestrze ciąży, wymaga podawania witaminy D - od pierwszych dni życia w dawce 400 j.m. wit. D na dobę. Jeżeli natomiast matka przyjmowała witaminę D w ostatnim trymestrze ciąży, witaminę tę należy podawać dziecku od 3. tygodnia życia. Noworodki i niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym spożywające (na dobę) wystarczającą ilość mleka zapewniającą dobowe zapotrzebowanie na witaminę D, nie wymagają dodatkowej suplementacji w tą witaminę. Przy karmieniu mieszanym lekarz ustala dawkę indywidualnie, obliczając zawartość witaminy D w podawanym mleku modyfikowanym. Opakowanie InFavit baby wystarcza na miesięczną kurację (31 dawek). 1 dawka (2 naciśnięcia dozownika) zawiera 400 j.m. witaminy D Opakowanie zawiera 31 dawek, co stanowi 310 μg witaminy D Składniki : olej MCT, witamina D3 (cholekalcyferol) Sposób użycia i dawkowanie: podawać doustnie. Opakowanie zaopatrzone jest w dozownik . Z butelki należy odkręcić nakrętkę z pierścieniem zabezpieczającym, a następnie nakręcić dozownik. Zaleca się podawać preparat dwa razy na dobę po 1/2 dawki – jedno naciśnięcie dozownika do ściągniętego mleka matki. Można podawać krople bezpośrednio do ust przed karmieniem. Unikać kontaktu dozownika kropel z mlekiem lub ustami.   Ważna informacja : Produkt przyjmowany pod nadzorem lekarza Produkt jest przeznaczony do stosowania dla noworodków i niemowląt od 2. tygodnia do ukończenia 3. miesiąca życia. Ostrzeżenie : Produkt nie jest przeznaczony do...

niemowlę, lekarstwo, zdrowie dziecka, łyżeczka
Zdrowie
Na tropie witaminy D
To ona sprawia, że wapń trafia do krwi, a stamtąd do kości. Bez niej nie byłyby one mocne, ząbki zdrowe, a krew nie krzepłaby prawidłowo.

Najważniejsze – podając dziecku witaminę D, należy wykazać się aptekarską wręcz dokładnością. Bo szkodliwy jest nie tylko jej niedobór, ale także nadmiar. W pierwszym wypadku maluszkowi może grozić krzywica (kości są tak osłabione, że wykrzywiają się pod ciężarem ciała), w drugim – m.in. biegunka, nudności, świąd skóry, a także osadzanie się wapnia w płucach czy nerkach... Nie ma jednak wątpliwości – witamina D dla niemowląt jest jedną z ważniejszych i dlatego warto jak najwięcej o niej wiedzieć. Powstaje w skórze Pod wpływem promieni słonecznych prowitamina D obecna w skórze przekształca się w witaminę D. To tzw. synteza skórna, która powinna zaspokajać mniej więcej 80 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Jednak ze względu na niebezpieczne promieniowanie UV powinno się chronić dzieci przed bezpośrednim działaniem słońca. Dlatego latem najlepszy jest dla nich półcień. Dodatkowo należy smarować im skórę kremem z filtrem. Nie przesadzaj jednak z jego wysokością (wystarczy 20–30 SPF), właśnie dlatego, by całkiem nie zablokować syntezy skórnej witaminy D. Umożliwia wchłanianie wapnia z jedzenia Niedobór witaminy D oznacza gorsze wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego. A brak wapnia w organizmie równa się słabe kości (i zęby), co w przyszłości grozi ich łamliwością i bolesną osteoporozą. Nie wszystkim niemowlętom trzeba ją podawać To lekarz zdecyduje, czy dziecko potrzebuje witaminy D, czy nie. Jeśli będzie miał pewność, że maluszkowi jej brakuje, na pewno ją mu przepisze. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami krajowego konsultanta do spraw pediatrii, jeśli w ciąży nie przyjmowałaś witaminy D, to trzeba ją podawać niemowlęciu już od pierwszych dni życia. Jeżeli ją brałaś, lekarz zaleci podawanie witaminy D, gdy smyk skończy trzy tygodnie. Ale nie zawsze – gdy dziecko dostaje mleko modyfikowane...

niemowlę, mama, lekarstwo, krople, zdrowie dziecka
Panthermedia
Zdrowie
Witamina D nie tylko dla niemowlęcia
Mało która witamina budzi tyle emocji. „Czy dawać ją każdemu dziecku? Ile kropli? Jak podam więcej witaminy D, to coś się stanie? Kiedy ją odstawić?” – pytacie w listach do naszego pediatry. Odpowiadamy.

Witamina D jest bardzo ważna dla zdrowia niemowlaka i w okresie zmniejszonej odporności. Najważniejsze – podając dziecku witaminę D3, należy wykazać się wręcz aptekarską dokładnością. Bo szkodliwy jest nie tylko niedobór witaminy D, ale także nadmiar. W wypadku niedoboru witaminy D niemowlęciu może grozić krzywica (dochodzi do deformacji kręgosłupa) lub wolniejsze zarastanie ciemiączka; przy nadmiarze witaminy D pojawia się m.in. biegunka, nudności, świąd skóry, a także osadzanie się wapnia w płucach czy nerkach... Nie ma wątpliwości – witamina D dla niemowląt pełni ważną rolę. Zobacz, dlaczego. Jak powstaje witamina D? Pod wpływem promieni słonecznych prowitamina D obecna w skórze przekształca się w witaminę D. Ta tzw. synteza skórna powinna zaspokajać około 80 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Jednak ze względu na niebezpieczne promieniowanie UV trzeba chronić dzieci przed działaniem słońca. Dlatego latem najlepszy jest dla nich półcień. Dodatkowo należy smarować im skórę kremem z filtrem (wystarczy 20–30 SPF). Jednak jesienią i zimą słońca jest niewiele, dziecko mniej też bywa na dworze, a więc witaminy D jest za mało. Czy każde niemowlę musi dostawać witaminę D? Niemowlęta karmione piersią powinny dostawać 400 j.m. witaminy D w pierwszy 6 miesiącach życia i od 400-600 j.m. w drugim półroczu. Jeśli niemowlę dostaje mleko modyfikowane lub mieszankę mlekozastępczą, zapewne witamina D nie będzie konieczna (mleko modyfikowane dla niemowląt jest w nią wzbogacone). Oczywiście pod warunkiem, że dziecko wypija go tyle, ile jest zalecane. Jeśli lekarz będzie miał pewność, że dziecku karmionemu butelką brakuje witaminy D (np. nie wypija dziennej porcji mleka), na pewno ją mu przepisze. Jeżeli lekarz podejrzewa niedobory, może zalecić oznaczenie we krwi poziomu witaminy D, wapnia oraz fosforu. Bez witaminy D wapń...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz