Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Fotolia
Zdrowie

WOŚP zmieniła polską pediatrię: mówi prof. Maruszewski

Orkiestra powstała dlatego, że nie chcieliśmy pogodzić się z tym, że dzieci, za które odpowiadamy, nie będą żyć, bo nie mamy sprzętu, żeby je operować. Dziś wykonujemy więcej operacji serca na milion mieszkańców niż w Niemczech, najbogatszym kraju Europy: mówi prof. Maruszewski.

Prof. Bohdan Maruszewski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka, jest w WOŚP od pierwszego dnia jej istnienia.

WOŚP rzeczywiście zmieniła medycynę dziecięcą?

Przez ponad 20 lat dokonała rewolucji w polskiej medycynie pediatrycznej. W ponad 600 szpitalach znajdują się dziesiątki tysięcy urządzeń medycznych, bez których nie można by było ratować życia i leczyć dzieci. Zdecydowana większość inkubatorów, które są w Polsce, zostało kupionych przez Orkiestrę. W ciągu tych lat umieralność noworodków w Polsce spadła z blisko 20 do 6 promili, to znaczy: umierało 20 dzieci na 1000, a dziś umiera tylko 6. Ta zmiana to między innymi zasługa WOŚP.
Polska kardiochirurgia dziecięca – dzięki Orkiestrze – jest dziś na światowym poziomie. Wykonujemy więcej operacji serca na milion mieszkańców niż w Niemczech, najbogatszym kraju Europy!
Orkiestra dokonała też zmian w mentalności. 20 lat temu, gdy pierwszy raz powiedzieliśmy: zbieramy pieniądze na sprzęt na operacje serca dla dzieci, bo te dzieci mogą i powinny być operowane, większość rodziców nie wiedziała, że wady serca można operować. Dzisiaj dziecko rodzi się z wieloma wadami i ma kompleksowe leczenie w wysoko specjalistycznych ośrodkach w Polsce.
Czytaj też: Dbaj o serce dziecka już od urodzenia

Pierwsza zbiórka WOŚP była na dzieci chorych na serce. Jak to się stało, ze pomyśleliście, że pieniędzmi trzeba się podzielić z innymi?

Zebraliśmy nie 100 tysięcy złotych, tylko 1 milion 700 tysięcy dolarów: ogromną sumę, która mogła pomóc każdemu z 10 ośrodków kardiochirurgii dziecięcej w Polsce. Pieniądze zbierali ludzie z całej Polski, spotkało się to z tak dużym odzewem i zaufaniem, że było dla nas oczywiste to, że trzeba się podzielić. To jest normalne, by dzielić się, pomagać innym. Naturalna jest pomoc, serdeczność, zrozumienie, a nie przemoc i agresja.

Uwaga! Weź udział w aukcji charytatywnej na rzecz WOŚP i wygraj dla swojego dziecka sesję okładkową do czerwcowego numeru „Mamo, To Ja”! Kliknij w obrazek poniżej i poznaj szczegóły!

aukcja WOŚP i Mamo, To Ja
Alicja Rotfeld

 

Od samego początku gra Pan w Orkiestrze...

Wielka Orkiestra powstała dlatego, że tu w klinice nie chcieliśmy pogodzić się z tym, że dzieci, za które odpowiadamy, nie będą miały szans na życie, bo nie mamy odpowiedniego sprzętu, by zrobić operacje. Wróciłem wtedy ze szpitala w Londynie. Zostałem zastępcą szefa kliniki kardiochirurgii w CZD i pomyślałam, że mam dwa wyjścia: albo muszę zdobyć środki na sprzęt, by można było w tej klinice leczyć więcej dzieci i robić to lepiej, albo muszę zmienić zawód, bo nie chcę się godzić na robienie czegoś źle. Tak samo myśleli moi koledzy.
W  Wielkiej Brytanii od lat zbiera się w ten sposób pieniądze. To był ten pomysł, który przywiozłem z Anglii, jako jedyną szansę dalszego wykonywania swojego zawodu.

Nie uważał Pan, że to Ministerstwo Zdrowia jest od kupowania sprzętu?

Nie, bo państwo było strasznie biedne. Polska na początku lat 90. to ocet na pustych półkach w sklepie.

Czytaj też: Ministerstwo Zdrowia odmówiło leczenia

Wierzył Pan, że ludzie dadzą pieniądze?

Tak. Wierzyłem i wierzę, że zdecydowana większość ludzi, to osoby wrażliwe, które mają otwarte serca. Tylko obawiają się, żeby ich zaufanie nie zostało zawiedzione i żeby nie zostali oszukani. Jeżeli mówię ludziom, że potrzebne mi są pieniądze, żebym mógł lepiej i więcej pracować, a to jest dziecko, które potrzebuje tej pomocy, to większość ludzi mi wierzy i reaguje pozytywnie.

Orkiestrze nie zabraknie tematów do grania?

Na pewno nie. Każdego dnia powstaje pomysł na nowy, lepszy lek, nowe lepsze urządzenie. Rozwój technologii jest niebywały. Dostępność do najnowocześniejszych technologii ratujących życie na całym świecie zależy od pieniędzy.
Wśród naszych małych pacjentów kardiochirurgicznych są tacy, którzy kiedyś będą musieli mieć wykonany przeszczep serca. A wiadomo, że serc do przeszczepów zawsze jest za mało. Jest jednak na świecie już sztuczne serce. Gdyby były środki, to można je przeznaczyć np. na sztuczne serce. Poza tym powinniśmy przekonać ludzi, by część pieniędzy przeznaczać na profilaktykę. To najlepszy sposób, by zapobiegać wielu chorobom.

Czytaj też: WOŚP będzie grać do końca świata i jeszcze jeden dzień

30. Finał WOŚP coraz bliżej: Jurek Owsiak pozdrawia czytelniczki Mamotoja.pl

Archiwum prywatne
Wcześniak
Pochodzi z Syrii, w Polsce leczy noworodki i chwali WOŚP
Dr Riad Haidar jest ordynatorem oddziału neonatologii w Białej Podlaskiej. 40 lat temu przyjechał z Syrii do Polski na studia medyczne i pozostał w Polsce. Gdyby nie sprzęt od WOŚP, jego odział pewnie by nie istniał.

Bierze pan udział w zbiórkach WOŚP. Co pan sądzi o Orkiestrze? Od lat jestem szefem sztabu Orkiestry w Białej Podlaskiej. Gdyby nie pomoc WOŚP , mój oddział pewnie by nie istniał. Dzięki sprzętowi, który otrzymaliśmy od WOŚP, jesteśmy w stanie ratować najmniejszych pacjentów. Najmniejsze dziecko, które uratowaliśmy w naszym szpitalu, ważyło 440 g. Ratujemy też wcześniaki o wadze 500, 600 g. Wydawało mi się, że tak małe wcześniaki można uratować w Warszawie, Gdańsku, Krakowie. Nie myślałam, że też w Białej Podlaskiej... Można. Jesteśmy ośrodkiem o trzecim, to znaczy najwyższym stopniu referencyjności. To znaczy, że możemy ratować nawet najbardziej zagrożone noworodki. To, że jesteśmy takim ośrodkiem, to też zasługa WOŚP: od nich dostaliśmy sprzęt do ratowania. 90 proc. sprzętu na moim oddziale pochodzi od WOŚP. Mamy nowoczesne inkubatory , respiratory, sprzęt do nieinwazyjnego wspomagania oddechu Infant Flow , pompy infuzyjne, kardiomonitory, pulsoksymetry, aparat do mikroanalizy - mini laboratorium, dzięki któremu jesteśmy w stanie z kropli krwi ocenić stan dziecka, aparat usg, przyłóżkowy aparat rentgenowski. Mamy też inkubator transportowy, którym tak małe dzieci możemy do nas przywieźć, jeśli dziecko urodzi się w ciężkim stanie w innym szpitalu. Czytaj też: Prof. Maruszewski - WOŚP zmieniła polską medycynę pediatryczną Myśli pan, że gdyby nie WOŚP, to tego sprzętu by nie było? Patrząc na potrzeby, jakie są w Polsce, myślę, że nie. Mówię obiektywnie: gdyby nie działanie tych ludzi, polska neonatologia by nie byłaby dziś w tym miejscu, w jakim jest. Jeszcze kilkanaście lat temu umieralność okołoporodowa była w Polsce znacznie większa niż dziś. Dziś jesteśmy w światowej czołówce po względem niskiej umieralności. Stało się tak m.in. dzięki sprzętowi od WOŚP.   Dr Riad Haidar oddziale neonatologii w Białej...

prof. Bohdan Maruszewski
Łukasz Widziszowski (WOŚP)
Aktualności
Prof. Maruszewski o WOŚP: pobiliśmy rekord
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zaczęła się w Centrum Zdrowia Dziecka. - Po roku największej agresji skierowanej przeciw nam, pobiliśmy znów rekord, jeśli chodzi o ilość zebranych pieniędzy - mówi prof. Maruszewski.

Jest Pan jednym z założycieli Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak to wszystko się zaczęło? Właśnie tu, na Oddziale Kardiochirurgii Dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka. WOŚP powstała w 1991 roku jako fundusz pomocy dzieciom z wrodzonymi wadami serca w Centrum Zdrowia Dziecka. Nie chcieliśmy pogodzić się z tym, że dzieci, za które odpowiadamy, nie będą żyć, bo nie mamy odpowiedniego sprzętu, by zrobić operacje. Wróciłem wtedy ze szpitala w Londynie. Zostałem zastępcą szefa kliniki kardiochirurgii w CZD i pomyślałam, że albo zdobędę środki na sprzęt, by można było w tej klinice leczyć więcej dzieci i robić to lepiej, albo muszę zmienić zawód, bo nie chcę się godzić na robienie czegoś źle. Tak samo myśleli moi koledzy. Celem pierwszego finału był zakup sztucznego płucoserca : aparatu do krążenia pozaustrojowego, bez którego nie można było wykonywać operacji serca. Było wiele dzieci oczekujących na operację.  Zebraliśmy wtedy równowartość 1 mln 700 tys. dolarów. Czytaj też: WOŚP zmieniła polską pediatrię Wystarczyło na płucoserce? Na wiele płucoserc i na wiele sprzętu, który trafił do wszystkich ośrodków kardiochirurgii w Polsce. W 3 miesiące później w została zarejestrowana fundacja WOŚP. Przez pierwsze 5 lat fundacja pomagała dzieciom z wrodzonymi wadami serca. Okazało się, że Polacy chcą pomagać, brać udział w zbiorowej akcji. Rozszerzyliśmy działalność na całą medycynę pediatryczną: pomagaliśmy noworodkom i niemowlętom, onkologii, urologii, dzieciom po urazach. A od 3 lat gramy nie tylko dla dzieci, ale też dla osób starszych, bo takie są w Polsce potrzeby. Czytaj też: Na co w 2015 roku gra WOŚP - mówi Jurek Owsiak Jest wiele zarzutów w stosunku do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak Pan je odbiera? Wszyscy patrzymy sobie na ręce. Jeśli dysponujemy publicznymi pieniędzmi, musimy zrobić wszystko dla...

Prof. Skalski
Fotolia/ Archiwum prywatne
Zdrowie
Uratował Adasia z hipotermii. Dziś boi się, że 500+ pogorszy leczenie dzieci
2 lata temu cala Polska patrzyła na prof. Skalskiego, który dokonywał cudu. Nikt wcześniej na świecie nie wrócił do życia osoby, która była w tak głębokim wyziębieniu jak 2-letni Adaś. Dziś profesor boi się, że zabraknie pieniędzy na ratowanie dziecięcych serc.

12,7 stopni C miał Adaś, gdy został przewieziony do dziecięcego szpitala w Prokocimiu. Wyszedł z domu w andrzejkową noc w samej pidżamce. Zmarzł i zasnął. Życie uratował mu policjant i zespół prof. Janusza Skalskiego , wybitnego kardiochirurga dziecięcego. Dziś Adaś czuje się dobrze - za to prof. Skalski obawia się, czy tak samo skutecznie będzie mógł dalej leczyć dzieci. Jak dziś czuje się Adaś? Ostatnio nie widziałem Adasia, ale jest najzdrowszym dzieckiem pod słońcem! Jako całkowicie zdrowego oddaliśmy go rodzicom. Jego problemy na dziś są takie same jak każdego innego dziecka w tym wieku: jak nie założy szalika, to się przeziębi, a jak spadnie z rowerka,  to rozbije sobie kolano. Ale to, co było związane z jego wyziębieniem, to już przeszłość. Czytaj też: Historia Adasia: to był cud! To był cud w medycynie, Adaś jest zdrowy. Powiem tak: ja już nie muszę go leczyć. Chciałbym za to tak samo dobrze jak do tej pory, móc leczyć serca dzieci. Dzieci z wadą serca w Polsce mają takie same szanse na leczenie jak w innych krajach? Takie same, a mam odwagę powiedzieć, że mamy nawet lepsze wyniki leczenia niż lekarze w innych krajach. Odbiliśmy się niemal od dna. Przed laty patrzyliśmy na zachodnią medycynę niemal jak na odległą galaktykę. Udało nam się wiele zmienić. Śledziliśmy to, co się dzieje na Zachodzie, gromadziliśmy sprzęt, dużo zawdzięczamy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy – bo dostaliśmy od nich sprzęt, a to znaczyło, że musieliśmy nim leczyć. Świat dziś nas podziwia! Czytaj też: Prof. Maruszewski o WOŚP: Pobiliśmy kolejny rekord! Na lekarzy i na medycynę w Polsce często się narzeka. Mówi Pan, że jest tak dobrze? Na konferencjach medycznych, na których jesteśmy, słyszymy: "zrobiliście coś wspaniałego"! Tylko w Polsce o tym się nie mówi. I są rodzice, którzy chcą wyjeżdżać z dzieckiem na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz