Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, nóżki
Kowalewscy
Zdrowie

Z wizytą u ortopedy

Każdy maluszek musi mieć zbadane stawy biodrowe. Dlaczego to takie ważne? I czy USG też jest konieczne?

Głowa kości udowej u zdrowego noworodka pasuje do panewki (czyli zagłębienia miednicy) niczym pięść do obejmującej ją dłoni. Dzięki temu może się swobodnie obracać. Gdy panewka jest zbyt płytka lub ustawiona pod złym kątem, a torebka stawowa nadmiernie wiotka, staw biodrowy nie może pracować jak należy. Takie problemy (tzw. dysplazję) ma sześcioro dzieci na sto noworodków. Im maluch starszy, tym panewka bardziej się deformuje, głowa kości udowej przemieszcza się i czasem częściowo albo całkowicie opuszcza swoje miejsce (to tzw. zwichnięcie stawu biodrowego).

Skąd kłopoty?
Przyczyny dysplazji stawów biodrowych nie są do końca znane. Jedno jest pewne: wada ta powstaje jeszcze w okresie życia płodowego
i w dużym stopniu odpowiedzialne są za nią geny. Dlatego trzeba koniecznie badać dzieci z rodzin, w których ten problem już się wcześniej pojawił. Na dysplazję częściej cierpią również te maluchy, które w brzuchu mamy były ułożone nieprawidłowo (tzn. pośladkowo).

To da się wyleczyć
Wcześnie zdiagnozowana i fachowo leczona dysplazja jest prawie w stu procentach  wyleczalna. Im szybciej rozpocznie się kurację, tym jest ona łatwiejsza i krócej trwa. Ortopedzi mówią, że leczenie dwumiesięcznego brzdąca zajmie tylko dwa miesiące, a sześciomiesięcznego – sześć. Niestety, starsze dzieci często muszą mieć operację. Jeśli sprawę się zaniedba, całkowity powrót do zdrowia może być trudny.

Diagnoza
Każdemu noworodkowi jeszcze w szpitalu ogląda się bioderka. To jednak nie zawsze wystarcza. Pewniejszą metodą jest kontrola stawów biodrowych za pomocą USG. Badaniu powinny być poddane wszystkie noworodki, niestety, w Polsce tak nie jest. Jeśli nie masz skierowania, za bada-nie możesz zapłacić. Warto to zrobić, bo choć nie jest tanie (kosztuje kilkadziesiąt złotych), pozwala uniknąć problemów. Badanie jest bezbolesne i powinno się odbyć w XX tygodniu życia dziecka.
W przypadku najmłodszych dzieci z dysplazją niewielkiego stopnia często wystarcza szerokie pieluchowanie (dwie tetrowe pieluchy złożone w prostokąt i nałożone na pampersa). Lekarz zaleci też układanie maluszka na brzuchu, w tzw. pozycji żabki,  z ugiętymi kolankami. Malca należy nosić tak, by jego nóżki obejmowały twój brzuch lub biodro. Trzeba unikać ciasnego owijania kocykiem, nie wolno unosić szkraba za nóżki ani ich prostować, bo dla noworodków naturalna jest pozycja zgięciowa. Uwaga! Te zalecenia ważne są również dla zupełnie zdrowych dzieci!

Poduszki i szelki
Jeśli wada jest poważniejsza, lekarz może zalecić założenie szkrabowi aparatu. Utrzymuje on nóżki w odpowiedniej pozycji. Takich aparatów jest wiele (m.in. poduszka Frejki, rozwórka Koszli, szelki Pavlika, majtki Mittermayera-Grassa) – wyboru dokonuje lekarz. Są częściowo refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Noszenie aparatu nie jest zbyt wygodne, więc dziecko na początku protestuje. Trudniej je także przewijać, przewozić w foteliku samochodowym. Nie martw się: oboje szybko się przyzwyczaicie. Rezygnowanie z aparatu, „by nie męczyć maleństwa”, byłoby bardzo nierozsądne. Lepiej rozwiązać problem, niż coś zaniedbać i zafundować dziecku kłopot na całe lata.


Konsultacja: lek. med. Andrzej Szybiński, ortopeda traumatolog.

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

noworodek, szpital
Noworodek
W szpitalu – badania przesiewowe noworodka
Wbrew obiegowej opinii badania przesiewowe nowo narodzonego dziecka to nie tylko badanie słuchu wprowadzone dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. To również kontrola krwi, serduszka oraz stawów biodrowych. Oto jak wyglądają i czemu służą badania przesiewowe.

1. Badanie krwi. Pozwala na rozpoznanie rzadkich genetycznych chorób, które nie dają żadnych objawów w pierwszych dniach i tygodniach życia dziecka, ale nieleczone prowadzą do groźnych powikłań (np. upośledzenia umysłowego). Są to przede wszystkim: mukowiscydoza – choroba genetyczna, której podłożem jest nadmierna lepkość wydzielin, co upośledza pracę m.in. układu oddechowego i pokarmowego; występuje u 1 na 2500 noworodków hypotyreoza – czyli wrodzona niedoczynność tarczycy, występująca u 1 na 4000 noworodków fenyloketonuria – choroba metaboliczna wywołana brakiem enzymu, który rozkłada aminokwas fenyloalaninę; występuje u jednego na 8000 noworodków.     Aby zawczasu je wykryć, z piętki dziecka pobiera się krew na specjalną bibułę testową. Próbka jest wysyłana do laboratorium. Jeśli wszystko jest w porządku, procedura się kończy. Gdy któraś z chorób się potwierdzi, zostaniesz listownie poproszona o zgłoszenie się z dzieckiem do przychodzi specjalistycznej (dlatego tak ważne jest zostawienie w szpitalnych dokumentach adresu, pod którym będziesz mieszkać, a nie po prostu zameldowania). Jeśli wynik będzie niejednoznaczny, badanie trzeba będzie powtórzyć. 2. Badanie słuchu. Jedno, dwoje dzieci na tysiąc rodzi się z głębokim uszkodzeniem słuchu, a jedno, dwoje - z niedosłuchem mniejszego stopnia. Najważniejsze dla rozwoju mowy jest pierwsze pół roku życia. Jeśli maluch trafi wtedy pod opiekę specjalistów, którzy rozpoczną leczenie lub wyposażą go w aparat słuchowy, ma szansę na taki sam rozwój jak zdrowi rówieśnicy. Badanie polega na rejestracji tzw. otoemisji akustycznych, czyli odpowiedzi ucha środkowego na wysyłany bodziec dźwiękowy. Noworodkowi wkłada się do ucha cieniutką sondę. Wszystko trwa ok. minuty i jest całkowicie bezbolesne. Niepomyślny wynik czasem spowodowany jest zalegającą w uchu mazią...

stawy biodrowe, dysplazja stawów biodrowych u dzieci
Zdrowie
Stawy biodrowe niemowlaka trzeba badać!
Stawy biodrowe niemowlaka nie zawsze są w pełni sprawne. Czasem dziecko może mieć dysplazję stawów biodrowych, może też dojść do ich zwichnięcia. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o bioderkach, by twoje dziecko rosło zdrowo? Odpowiadamy na najczęstsze pytania.

Czym różnią zdrowe stawy biodrowe u noworodka od takich z dysplazją? Głowa kości udowej u zdrowego noworodka pasuje do panewki (czyli zagłębienia miednicy) niczym pięść do obejmującej ją dłoni. Dzięki temu może swobodnie obracać się na wszystkie strony, bezpiecznie tkwiąc we właściwym miejscu. Gdy panewka jest płytka lub ustawiona pod złym kątem, staw biodrowy nie może pracować jak należy. Im dziecko starsze, tym większe ma problemy – panewka coraz bardziej się deformuje, a głowa kości udowej przemieszcza się i czasem opuszcza swoje miejsce (wtedy mówi się o zwichnięciu stawu biodrowego) . Dochodzi również do zmian w więzadłach i torebkach stawowych. Dziecko ma problemy z odwodzeniem nóżek na boki, a gdy nauczy się chodzić, kiwa się jak kaczuszka. Przeczytaj, jakie prawa ma dziecko u lekarza Czy dysplazję stawów biodrowych da się wyleczyć? Wcześnie zdiagnozowana i fachowo (koniecznie przez ortopedę) leczona dysplazja jest prawie w stu procentach wyleczalna. Im wcześniej rozpocznie się kurację, tym lepsze są jej efekty. Zazwyczaj leczenie dwumiesięcznego dziecka trwa jedynie 2 miesiące, ale półrocznego – już 6. Jakie badania należy wykonać, by sprawdzić czy stawy biodrowe dziecka są zdrowe? Bioderka po raz pierwszy są badane w szpitalu. To pierwsze ważne badania noworodka . Pediatra ocenia ułożenie fałdek pod pośladkami, sprawdza, jak noworodek odwodzi nóżki, a także ocenia, czy obie są równej długości. Powtórnie biodra ogląda pediatra na pierwszej wizycie w przychodni, czyli około 6. tygodnia życia dziecka , jednak o wiele pewniejszą metodą badania jest wykonanie USG przez ortopedę dziecięcego. Powinny mu być poddane wszystkie dzieci (niestety w Polsce tak nie jest). Jeśli nie masz skierowania na bezpłatne badanie, możesz wykonać je za własne pieniądze. USG bioderek powinno się przeprowadzić dwu-, a najlepiej trzykrotnie....

Zdrowie
Badanie specjalistyczne
Badanie USG, EKG i echo serca, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, rentgen - zobacz kiedy trzebać je wykonać.

Badanie USG, EKG i echo serca, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, rentgen - zobacz kiedy trzebać je wykonać. Wykryte jeszcze w łonie mamy nieprawidłowości, przedwczesne przyjście na świat czy komplikacje podczas porodu to najczęstsze powody, dla których w pierwszych trzech latach życia dziecko jest kierowane na specjalistyczne badania. Istnieją jednak i inne do nich wskazania. Poddaje się im np. dzieci, które doznały urazów, a wyniki przeprowadzonych wcześniej rutynowych badań nie są jednoznaczne. Spora grupa tych maluchów to ciekawskie i ruchliwe szkraby, które połknęły drobny przedmiot, i trzeba go szybko... zlokalizować. U dzieci trudniej niż u dorosłych ustalić wszystkie objawy, np. skąd pochodzi ból, jaki jest jego rodzaj, czy występują zawroty głowy. Malec zwykle po prostu płacze. Badanie USG Czyli ultrasonograficzne. To najpopularniejsza metoda diagnostyczna. Służy do badania tkanek miękkich, za pomocą fal ultradźwiękowych. Doświadczony lekarz zbada dziecko, nawet jeśli się porusza. Kontrolowaną część ciała smaruje bezbarwnym żelem, potem przesuwa po skórze głowicą aparatu. Zwykle takiemu badaniu poddawane są: - stawy biodrowe. Lekarz może je obejrzeć z każdej strony i w różnych pozycjach. Stwierdzi, czy panewki kości udowych malca są dobrze ukształtowane, a w przypadku nieprawidłowości dobierze metodę leczenia. Zanim dziecko stanie na nogach, warto badanie wykonać dwukrotnie. - układ moczowy. Badanie powinno przejść każde dziecko poniżej piątego roku życia, które choć raz miało infekcję układu moczowego. W ten sposób można wykluczyć wadę w budowie tego układu. USG wykonuje się dwukrotnie – najpierw przy wypełnionym pęcherzu, potem, gdy dziecko, robiąc siusiu, opróżni pęcherz. - głowa. USG mózgu jest możliwe, dopóki nie zarosną ciemiączka, czyli w pierwszych miesiącach życia (kości nie przepuszczają fal...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak