Pulsujące ciemiączko – co musisz o nim wiedzieć?
Pulsujące ciemiączko bywa powodem do niepokoju dla rodziców. Najczęściej nie oznacza to niczego złego, choć pewne zmiany w wyglądzie ciemiączka mogą sugerować kłopoty zdrowotne. Sprawdź, dlaczego ciemiączko pulsuje i kiedy szukać pomocy lekarskiej.
Ciemiączko to miękkie miejsce na głowie niemowlaka. U dziecka w pierwszych miesiącach życia obecne są dwa ciemiączka. Przesuwając palec przez środek dziecięcego czoła w kierunku czubka głowy, napotkasz tzw. ciemię przednie, które kształtem przypomina latawiec i ma wymiary około 2x2 cm. Prowadząc palec dalej, w dół główki, napotkasz drugie ciemię – tylne. Ma kształt trójkąta i mierzy zwykle około 1x1 cm. Niepokój wzbudza zwykle ciemiączko przednie, które jest większe i może pulsować.
Pulsujące ciemiączko u niemowlaka
Bardzo ważny jest wygląd przedniego ciemiączka. Prawidłowe jest lekko zapadnięte i nieznacznie pulsujące. Zatem na pytanie, czy ciemiączko powinno pulsować, jest tylko jedna odpowiedź. Tak: pulsujące ciemiączko jest normą! Pulsowanie to skutek rytmicznej zmiany ciśnienia wynikającej z pompowania krwi przez serce dziecka.
Ciemiączka szybko reagują na każdą zmianę ciśnienia w główce, więc mogą uwypuklać się np. podczas płaczu niemowlaka. Zdarza się też, że ciemiączko zapada się lub uwypukla na dłużej, co nie jest objawem korzystnym.
Wypukłe pulsujące ciemiączko
Jeśli przednie pulsujące ciemię jest wypukłe, albo twarde, napięte i słabo pulsujące, choć niemowlę jest spokojne – to sygnał, że doszło do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia śródczaszkowego . Wtedy dziecko koniecznie musi obejrzeć lekarz!
Wzrost ciśnienia śródczaszkowego wypycha zawartość główki przez otwory w czaszce, dlatego skóra na ciemiączku unosi się, a ono samo staje się wypukłe. Dzieje się tak np. w przypadku gromadzenia się płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach mózgu, czyli wodogłowia .
Wklęsłe ciemiączko
Jeśli przednie ciemiączko jest zapadnięte , to może być sygnał odwodnienia organizmu (np. wskutek biegunki czy wymiotów). Towarzyszą mu inne niepokojące objawy: dziecko ma wyostrzone rysy twarzy,...