Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, ząbki, pielęgnacja ząbków, uśmiech
Zdrowie

Ząbki czyściutkie i bielutkie

Każda nowoczesna i mądra mama wie, że chociaż mleczne ząbki będą służyć dziecku zaledwie kilka lat, trzeba o nie dbać tak samo jak o zęby stałe. I to od momentu, kiedy tylko się pojawią.

Z higieną jamy ustnej warto zacząć oswajać maluszka, jeszcze zanim pojawi się pierwszy ząbek.

Gazikiem po dziąsłach
Zacznij od delikatnego przemywania dziąseł. Używaj do tego wyjałowionych kawałków gazy nawiniętych na palec i zwilżonych w przegotowanej ciepłej wodzie. Delikatnie przesuwaj nim po dziąsłach od strony warg i języka. Rób to systematycznie dwa razy dziennie, zwłaszcza po wieczornym karmieniu.

Chociaż dwa razy
Gdy malec skończy rok, możesz kupić mu szczoteczkę i myć nią ząbki dziecka przynajmniej dwa razy dziennie (po śniadaniu i po kolacji). W tym czasie rosną maluchom zęby boczne, w których jest mnóstwo szczelin i bruzd. Z resztkami jedzenia, które się tam gromadzi, poradzi sobie tylko szczoteczka.

Prawidłowo, czyli jak?
Początkowe próby mycia ząbków mlecznych muszą mieć formę zabawy. Uzbrój się w cierpliwość, nie będzie łatwo. Na pewno nie obejdzie się bez zlizywania pasty, gryzienia szczoteczki. Przez pierwsze lata twoja pomoc będzie niezbędna. Najpierw sama myjesz ząbki dziecku, potem to ono bierze szczoteczkę do ręki i próbuje cię naśladować.
Staraj się nie przyzwyczajać malca do mycia zębów w wannie. Gdy jest zajęty zabawą, będziesz mu wręcz przeszkadzać w kąpielowych przyjemnościach. W takiej sytuacji dziecko nie nauczy się też prawidłowej techniki mycia. Najlepiej postawić malucha przed lustrem (albo wziąć go na ręce, by widział, co robisz, i mógł cię naśladować). Jeżeli maluszek umie już wypluwać wodę, ale nie zawsze mu to wychodzi, zacznij myć mu zęby specjalną pastą dla dzieci najmłodszych. Zawiera ona mniej fluoru, więc połknięcie odrobiny nie skutkuje bólem brzuszka.

Technika jest bardzo ważna
Na samym początku ruchem kolistym czyścisz powierzchnie zewnętrzne ząbków. Następnie ruchem wymiatającym myjesz zęby od strony wewnętrznej. Pozostają jeszcze powierzchnie żujące i tylne, które czyścisz ruchami w przód i w tył. Ząbki przednie myj według schematu: góra–dół–dół–góra, pamiętając przy tym, że obowiązujący kierunek ruchu to dziąsło–ząb (zwróć na to uwagę zwłaszcza przy ząbkch dolnych). Na koniec 2–3-minutowego mycia maluch powinien wypukać usta wodą.

Nowa, czy już stara
Szczoteczkę wymień, gdy jej włókna stracą kształt i sprężystość (co 2–3 miesiące lub częściej). Nową musisz kupić także, gdy stara miała kontakt z zarazkami, np. polizał ją pies, malec przeszedł chorobę zakaźną lub w zabawie „posprzątał” szczoteczką łazienkę. Z doświadczenia mam wynika, że najtrudniej przekonać do mycia zębów zbuntowanego dwulatka, który wszelkie manipulacje przy ciele traktuje jak zamach na swą autonomię. Pozwól mu wtedy wybrać w sklepie kilka szczoteczek i past, które będzie stosować na zmianę. Zamiast polecenia: „Idziemy myć ząbki”, zapytaj: „Myjemy dzisiaj zęby szczotką z Puchatkiem czy z wyścigówką?” (trudno na nie odpowiedzieć po prostu: „Nie”).

Pasta na miarę
Gdy zobaczysz pierwszy ząbek, kup dziecku pastę z fluorem. Szkliwo jest wtedy bardzo cienkie i delikatne, a fluor wnika w nie i chroni przed próchnicą. W zasadzie pasty z fluorem powinny używać dzieci, które już umieją płukać usta, ale młodszym maluchom można usuwać resztki pasty kawałkiem gazy.
Na rynku jest wiele past dla dzieci. Zanim wybierzesz jedną z nich, sprawdź, dla maluchów w jakim wieku jest przeznaczona – takie informacje powinny znajdować się na opakowaniu. Nie dawaj dziecku pasty do zębów dla dorosłych. Nawet jej mała ilość zawiera za dużą dla maluszka dawkę fluoru, poza tym takie pasty często zawierają też drobinki ścierne.

Sposób na perełki
Co jeszcze da się zrobić, by dziecko miało piękne ząbki?
Nie zostawiaj malca ze słodzoną herbatką lub kaszką w butelce na dłuższy czas i nie pozwalaj, by z nią zasypiało. Nie wytrzyma tego nawet najmocniejsze szkliwo. Podczas jedzenia i przez co najmniej 20 minut po nim zęby są atakowane przez kwasy, które wytwarzają bakterie odżywiające się cukrami. Kwas rozpuszcza szkliwo i niszczy zęby.
Nie podawaj dziecku przekąsek między posiłkami. Tkanki zęba powinny mieć szansę na ponowne zmineralizowanie,
czyli naprawę mikroskopijnych uszkodzeń powstałych podczas ataku kwasów. Do tego potrzebny jest im czas. Ślina wypłukuje wówczas spomiędzy zębów resztki jedzenia i atak kwasów zostaje zatrzymany.
Nie całuj malucha w usta, nie oblizuj smoczka ani łyżeczki, którą go karmisz. Oducz takiego zwyczaju też innych, którzy opiekują się dzieckiem. W ten sposób przekazuje się maluchowi bakterie wywołujące próchnicę.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

mycie zębów u dziecka, łazienka, szczoteczka do zębów
Zdrowie
7 ważnych rad, jak dbać o zęby u dziecka
Mądra mama wie, że chociaż mleczne ząbki będą służyć dziecku tylko kilka lat, trzeba o nie dbać tak samo troskliwie jak o zęby stałe. Czyli jak? Oto 7 najważniejszych wskazówek.

1. Mycie zębów u dziecka zacznij jak najwcześniej Oswajaj dziecko z myciem ząbków już w pierwszych tygodniach życia. Gdy nakarmisz niemowlę, odczekaj dwadzieścia minut (w przeciwnym wypadku zwykle dziecko ulewa mleko ) i dokładnie przemyj mu dziąsła i języczek przegotowaną wodą. Najlepiej użyj do tego wyjałowionej, owiniętej wokół palca gazy. Delikatnie przesuwaj ją po dziąsłach od strony warg i języka. Rób to systematycznie, przynajmniej dwa razy dziennie – zwłaszcza po wieczornym karmieniu. Zwyczajne mycie ząbków jest dla niemowlaka nudne. Zmień je w fantastyczną zabawę, wykorzystaj jako okazję do pieszczot. To całkiem proste. Może przemywanie dziąseł gazikiem połączysz z masażem buzi (delikatnie ją głaszcz, najlepiej od czoła i brwi w dół), a także masażem dziąseł na bolesne ząbkowanie , a pacynka smok zaśpiewa dziecku wymyśloną na tę okazję piosenkę?  2.  Kup dobrą szczoteczkę do mycia zębów dziecka Gdy pojawią się pierwsze ząbki, zacznij używać specjalnej szczoteczki dla niemowląt. Wygodna jest ta, którą można nałożyć na palec. Ale gdy pojawią się kolejne mleczaki – zastąp ją zwykłą (oznaczoną symbolem 0-2). Wymień szczoteczkę, kiedy włókna stracą kształt i sprężystość. Także po każdej chorobie dziecka lub jeśli okaże się, że miała kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami, np. poliże ją pies lub dziecko uzna, że doskonale nadaje się do... sprzątania podłogi. Sprawdź, jak wygląda dobra szczoteczka do zębów dla dziecka 3. Myj zęby dziecka prawidłowo Pierwsze próby mycia ząbków nie zawsze są łatwe, uzbrój się więc w cierpliwość. Przygotuj się na to, że dziecko będzie zlizywać pastę, gryźć szczoteczkę. Gdy już oswoisz dziecko ze szczoteczką: Zewnętrzne powierzchnie ząbków czyścić ruchem kolistym. Zęby od strony wewnętrznej myj ruchem wymiatającym....

dziecko, szczoteczka do zębów, zęby
Panthermedia
Zdrowie
Zasady szczotkowania ząbków u malucha
Poznaj siedem zasad pielęgnacji ząbków u dziecka.

Kiedy należy zacząć myć zęby niemowlakowi? Już w pierwszych tygodniach życia dziecka rozpocznij mycie dziąseł malucha . Po nakarmieniu dziecka odczekaj 20 minut i przemyj dziąsła przegotowaną wodą lub wystudzonym naparem z rumianku. Najwygodniej użyj do tego wyjałowionej, owiniętej wokół palca gazy. Masuj dziąsła po stronie warg i języka. Dbaj o higienę jamy ustnej dziecka regularnie, najlepiej dwa razy dziennie. Jak chronić dziecko przed wczesną próchnicą? Nie pozwalaj żeby dziecko zasypiało z butelką słodkiej herbatki lub kaszki. Nie oblizuj smoczka czy łyżeczki, którą karmisz malca. W ten sposób przekazujesz dziecku bakterie wywołujące próchnicę . Jaka szczoteczka dla niemowlaka jest najlepsza Gdy pojawią się pierwsze ząbki kup szczoteczkę przeznaczoną dla niemowląt. Wymień ją, kiedy włókna stracą kształt i sprężystość. Także po chorobie zakaźnej dziecka lub jeśli okaże się, że miała kontakt z chorobotwórczymi miejscami jak np. podłoga. Z większym dzieckiem dobrze jest wybrać się na wspólne zakupy, aby maluch mógł sam wybrać najładniejszą szczoteczkę. Pamiętaj, że główka szczoteczki powinna być zaokrąglona, a uchwyt powinien być szeroki, antypoślizgowy, wygodny dla rączki dziecka W sklepach jest dostępnych wiele ciekawych szczoteczek dla dzieci np. świecące tyle czasu ile trzeba szczotkować ząbki. Jak myć ząbki niemowlakowi? Mycie ząbków powinno przebiegać w milej atmosferze, aby maluch nie czuł się zmuszany do podejmowania tej czynności. Na początku sama czyść ząbki dziecka okrągłymi ruchami, przednie ząbki szczotkuj góra – dół – góra..., a tylne przód i tył. Małe dziecko jest niecierpliwe i często gryzie szczoteczkę, dlatego trzeba się uzbroić cierpliwość i nie złościć się, gdy maluch nie pomaga nam w szczotkowaniu. Najlepiej żeby dziecko miało możliwość przeglądania się w lustrze. W ten...

41807715.jpg
Pielęgnacja
Mleczaki i próchnica? Można tego uniknąć!
Niby to całkiem proste: aby ząbki twojego dziecka były zdrowe, trzeba o nie dbać. Ale gdy zastanowisz się nad tym głębiej, zaczynasz zadawać pytania. Oto odpowiedzi na najczęstsze pytania troskliwych rodziców.

Bakterie próchnicze znajdują się w dziecięcej buzi, jeszcze zanim pojawią się w niej ząbki. Resztki pożywienia gromadzące się po posiłku powodują rozmnażanie się tych bakterii. Na szczęście jest mnóstwo sposobów na to, by dziecięce mleczaki rosły zdrowo. Jak czyścić dziąsła niemowlaka? Najpierw wystarczy przecieranie dziąsełek i języka gazą zamoczoną w przegotowanej wodzie. Trzeba to robić przynajmniej dwa razy dziennie. Kiedy kupić pierwszą szczoteczkę? Gdy pojawi się pierwszy ząbek . Na początek najlepsza będzie zakładana na palec, bo dzięki niej dotrzesz do wszystkich zakamarków dziecięcej buzi. Pod koniec 1. roku życia malca można już kupić „prawdziwą” szczoteczkę – koniecznie dostosowaną rozmiarem i miękkością włosia do wieku smyka. Jak namówić dziecko do mycia ząbków? Przede wszystkim trzeba dać dobry przykład. Jeśli myjesz zęby jedynie raz dziennie, trudno, by twój malec robił to częściej. Możesz również zachęcić dziecko poprzez zabawę, np. powiedzieć, że ulubiona lala od dziś także będzie myła ząbki. Poza tym warto pozwalać maluchowi na samodzielne szczotkowanie, ale poprawiać po nim niedociągnięcia. Zobacz też: Jak wygrać z próchnicą u dziecka? W jaki sposób szczotkować? Wykonuj ruchy pionowe i okrężne, docieraj do najmniejszych zakamarków także z tyłu. Gdy dziecko nauczy się myć zęby, może robić to samo. Ale do 7. roku życia malucha kontroluj, czy rzeczywiście ząbki zostały dobrze umyte. Poznaj: 5 zasad prawidłowego szczotkowania Maluch może używać pasty? Póki dziecko nie umie wypłukać buzi, lepiej nie dawać mu pasty do zębów. Dobrze jednak wprowadzić ją już w 2. roku życia i jak najszybciej nauczyć malca płukania. Pasta ułatwia wymycie zanieczyszczeń i zawiera substancje ochraniające szkliwo zęba. A zawarta w niej dawka fluoru jest tak dobrana, by nie zaszkodziła...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak