Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, szczoteczka do zębów, ząbki, ząbkowanie
Panthermedia
Zdrowie

Ząbkowanie bez tajemnic

Pojawienie się pierwszego mleczaka (kolejnych także!) to radość, ale i mnóstwo wątpliwości. Sprawdź, o co pytaja rodzice.

Pytacie w listach o wiele rzeczy, najczęściej o to, czy ząbkowanie musi być koszmarem? Czy może mu towarzyszyć biegunka albo gorączka? Jak dbać o pierwsze ząbki maleństwa (oraz czy na pewno warto to robić, skoro i tak za kilka lat wypadną)? O odpowiedź na najczęściej zadawane przez was pytania poprosiliśmy stomatologa, lek. med. Marcina Zakrzewskiego.

Natalka ma już 13 miesięcy i ani jednego zęba. Czy to dlatego, że urodziła się przed czasem?
To możliwe. U dzieci urodzonych w terminie ząbkowanie zaczyna się zwykle między piątym a dwunastym miesiącem życia (jeśli pierwszy ząbek nie pojawi się do pierwszych urodzin, warto wybrać się do pediatry), jednak u wcześniaków może rozpocząć się z opóźnieniem, tzn. zgodnie z wiekiem ciążowym, a nie kalendarzowym.

Adasiowi ząbki jeszcze się nie wyrżnęły. Skąd mam wiedzieć, kiedy zaczną się pojawiać?
Wyłonienie się ząbka może poprzedzać zaczerwienienie i rozpulchnienie dziąsła. Dziecko zaczyna się ślinić i wkładać do buzi palce, zabawki i wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego rączek. Może także stać się drażliwe, marudne, nie mieć apetytu i gorzej spać. Pamiętaj jednak, że takie objawy mogą się wiązać także z rozwijającą  się infekcją, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości wybierz się do pediatry.

Syn ma już pierwszy ząbek. Czy szorować go szczoteczką?
Tak! Przyzwyczajanie do szorowania ząbków powinno się rozpocząć, ZANIM pojawi się pierwszy z nich – dziąsła niemowlęcia przemywa się nawiniętym na palec jałowym gazikiem zwilżonym ciepłą, przegotowaną wodą. Teraz, gdy ząbek już jest, użyj szczoteczki dla niemowląt (np. silikonowej, takiej, którą nakłada się na palec). Używaj jej przynajmniej dwa razy dziennie (po śniadaniu i po kolacji). Stosuj wyłącznie pastę dla niemowląt (nie zawiera fluoru) lub tylko wodę.

Wiktorowi wyszły dolne jedynki. Które ząbki wyrosną teraz?
Po dolnych jedynkach, które na ogół pojawiają się jako pierwsze, wyrzynają się górne jedynki, po nich górne i dolne dwójki, czwórki, trójki (kły), a na końcu piątki. Ząbków mlecznych jest mniej niż stałych – tylko 20 (uzębienie stałe składa się z 32 zębów). Na komplet mleczaków może liczyć dwu-, dwuipółlatek.

Maja bardzo źle znosi ząbkowanie, marudzi i ma gorączkę. Dlaczego tak cierpi?
Ząbkowanie jest bolesne (a jeśli nawet nie, to powoduje spory dyskomfort), bo mleczaki nie biorą się znikąd: przemieszczają się do jamy ustnej z miejsca, w którym powstały, czyli z kości szczęk. Tej wędrówce może towarzyszyć stan podgorączkowy, jednak nie powinna pojawić się wysoka gorączka, intensywna biegunka ani wymioty (jeśli wystąpią, trzeba skontaktować się z lekarzem). Sposoby na złagodzenie bólu znajdziesz w ramce obok.

O zęby mleczne trzeba dbać! Ale jak? Wyjaśnia ekspert [WIDEO]

Objawy ząbkowania
Adobe Stock
Rozwój
Objawy ząbkowania to nie gorączka i biegunka! Kiedy dzieci ząbkują i co podać na ból dziąseł?
Objawy ząbkowania mogą pojawić się na długo przed pierwszymi ząbkami u dziecka. Ząbkujące niemowlę może się ślinić, płakać, nie chcieć ssać. Ale jeśli ma biegunkę i gorączkę, warto znaleźć przyczynę problemu, bo nie są to typowe objawy ząbkowania.

Objawy ząbkowania mogą wystąpić na 2-3 miesiące przed pojawieniem się pierwszego ząbka u niemowlęcia. Dziecko wkłada wtedy wszystko do buzi, intensywnie się ślini, a do tego płacze i nie ma apetytu. Bez problemu rozpoznasz, że dziecko ząbkuje, zanim zauważysz białą kreskę mleczaka na jego dziąśle. A co z nietypowymi objawami lub tymi, które rodzice mylnie biorą za objawy ząbkowania? Spis treści: Kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Jak wygląda ząbkowanie u niemowlaka: pierwsze objawy Najczęstsze objawy ząbkowania u niemowląt Nietypowe objawy ząbkowania: katar, kaszel, wysypka Czy gorączka jest objawem ząbkowania? Czy biegunka jest objawem ząbkowania? Co podać dziecku na ząbkowanie? Kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Zgodnie z kalendarzem ząbkowania pierwszy ząb na ogół pojawia się między 5. a 10. miesiącem życia dziecka. Objawy ząbkowania zauważysz wcześniej niż ząb. Zdarza się nawet, że już u trzymiesięcznego niemowlęcia można podziwiać dolne jedynki (to one wyrzynają się najwcześniej). Nieco później ząbkują wcześniaki, dzieci z małą masą urodzeniową lub często chorujące. Między 21. a 31. miesiącem życia ząbkowanie powinny się skończyć – u dziecka powinny się już wyrzynać wszystkie zęby mleczne – jest ich 20. Kolejność wychodzenia zębów może jednak trochę się różnić u dzieci – mają na to wpływ m.in. uwarunkowania genetyczne, a także płeć. To, ile trwa ząbkowanie , jest kwestią indywidualną. Cały proces ząbkowania zajmuje zwykle ok. 1,5 roku do 2 lat. Wyrzynanie się pojedynczego zęba może trwać do tygodnia, jednak objawy pojawiają się już wcześniej. Jak wygląda ząbkowanie u niemowlaka: pierwsze objawy Ząbkowanie u niemowlaka to trudny czas zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Jak rozpoznać ząbkowanie? U niemowlęcia, które ząbkuje, najpierw...

Ząbkowanie dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Ząbkowanie u dziecka nie musi być bolesne. Trzeba się jednak do niego dobrze przygotować. Warto też wiedzieć, że niektóre z symptomów ząbkowania nie są związane z wyrzynaniem się zębów, ale mogą wskazywać na inny problem, który występuje równolegle.

Pierwszy ząbek pojawia się najczęściej między 6-11 miesiącem życia, a objawy ząbkowania mogą być czasami zaskakujące dla rodziców: dziecko nie tylko ślini się i płacze, ale może być rozdrażnione, mieć biegunkę lub stan podgorączkowy. Jak przebiega ząbkowanie u dzieci? Przeczytaj wszystko, co musisz wiedzieć na temat ząbkowania! Spis treści: Kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Kolejność ząbkowania Objawy ząbkowania u niemowlaka Nietypowe objawy ząbkowania Bolesne ząbkowanie – co na ząbkowanie u niemowlaka? Domowe sposoby na ból przy ząbkowaniu Kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Dzień, w którym w buzi niemowlaka pojawia się pierwszy ząbek, to prawdziwe święto. Niektóre rodziny utrzymują nawet stary zwyczaj: mama dostaje wtedy prezent, czyli „ząbkowe”. Pierwszy mleczak pojawia się zwykle między 6. a 11. miesiącem życia, a ostatni wyrzyna się ok. 21-31 miesiąca życia. Ząbkowanie kończy się, gdy u malucha pojawia się „garnitur” 20 zębów mlecznych. Lekarze zauważyli, że szybciej zaczynają ząbkować dzieci, które są zdrowe, przyszły na świat z dużą wagą i są karmione piersią. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy twojemu dziecku wyrośnie pierwszy ząbek, zapytaj swoich rodziców, kiedy sama ząbkowałaś – geny mają duży wpływ na wyrzynanie zębów mlecznych ! Kolejność ząbkowania Jako pierwsze zęby mleczne zazwyczaj pojawiają się jedynki dolne, potem górne i dalsze. Pamiętaj jednak, że kolejność wychodzenia zębów może ulec zmianie i tak naprawdę zależy od indywidualnego rozwoju każdego dziecka. Zwykle jednak kalendarz ząbkowania niemowlęcia wygląda tak: Jako pierwsze pojawiają się zwykle dolne jedynki (6-11 miesiąc), jako drugie górne jedynki (6-12 miesiąc). Po nich wyrzynają się dwójki górne (6-16. miesiąc) i dolne (7-18....

niemowlę, ząbki, mycie zębów, szczoteczka do zębów
Panthermedia
Zdrowie
To musisz wiedzieć, zanim dziecko zacznie ząbkować
Już się boisz, że niedługo skończą się spokojne noce i apetyt bobaska? Sprawdź, jak ulżyć ząbkującemu dziecku.

Są maluchy, które zaczęły ząbkować w wieku 4. miesięcy , i są takie, u których pierwszy ząbek pojawił się dopiero w 12. albo 13. miesiącu życia. I jedne, i drugie mieszczą się w normie. Czas ząbkowania zapisany jest w genach i ani żadna dieta, ani masaże dziąseł na pewno nie będą miały na niego wpływu. Generalna zasada brzmi: im później, tym lepiej: zęby, które wyrżnęły się  w 3–5. miesiącu życia dziecka, mogą być słabiej zmineralizowane i bardziej narażone na próchnicę niż mleczaki, które pojawiły w okolicy pierwszych urodzin dziecka.   Objawy ząbkowania – jak poznać, że dziecko ząbkuje? Ząbkujące dziecko ślini się bardziej niż zwykle. Bo wydzielina nawilża śluzówkę i zawiera przeciwciała, które utrudniają wnikanie bakterii (rozpulchnione i podrażnione dziąsła są dla nich świetną pożywką). Wkłada piąstki do buzi. Opuchnięte dziąsła swędzą, więc dziecko, aby poczuć ulgę, instynktownie będzie je zaciskać na wszystkim, co znajdzie się w jego ustach. Marudzi więcej niż zazwyczaj. Np. podczas karmienia maluch odwraca głowę, przerywa jedzenie po kilku łykach, puszcza pierś, płacze. Chociaż są też dzieci, które z powodu swędzących dziąseł mogłyby ssać pierś lub smoczek bez końca. Może też się zdarzyć, że podczas karmienia poczujesz moc zaciśniętych dziąseł na swoich piersiach – dziecko nie robi tego na złość, ale dlatego, że bolą go dziąsła. Uwaga! Od pierwszych objawów ząbkowania do ukazania się białego ząbka mija kilka tygodni (a nawet miesięcy). Ząbkowanie może boleć – jak pomóc dziecku? Przeciskanie się zębów przez otwory kostne przypomina przepychanie jabłka przez dziurkę wielkości... cytryny. Korona zęba jest szersza niż szczelina w szczęce, kiedy więc ząbek zaczyna rosnąć, dziecko może odczuwać rozpierający ból. Do tego napór...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak