ząbkowanie
RF
Zdrowie

Ząbkowanie to nie choroba

Wyrzynanie się zębów to naturalny proces rozwoju uzębienia. U niektórych dzieci pierwsze zęby pojawiają się niespodziewanie, ale większość nie ma takiego szczęścia. Przeczytaj, jak pomóc maluchowi przetrwać ten okres.

Co to jest ząbkowanie?

Ząbkowanie to naturalny etap rozwoju dziecka. Polega na przebijaniu się przez dziąsła pierwszych zębów mlecznych. Najwcześniej pojawiają się jedynki, zwykle dolne, ale mogą to równie dobrze być dolne dwójki lub jedynki na górze. 

Kiedy zęby zaczynają się wyrzynać?

Pierwsze objawy pojawiają się czasem już w 2. miesiącu życia dziecka, częściej jednak miesiąc lub dwa później. Dziecko zaczyna obficie się ślinić, wkładać rączki do buzi, by pocierać swędzące dziąsła. Są one zaczerwienione i podrażnione.
Pierwsze ząbki wychodzą zwykle około 6. misiąca życia malucha, ale równie dobrze może to być pół roku później. Jeśli rodzice ząbkowali późno, dziecko raczej nie pochwalli się pierwszym zębem w wieku 4-5 miesięcy. Proces ząbkowania trwa kilka tygodni i nie jest to łatwy okres ani dla dziecka, ani dla rodziców.

Jakie dolegliwości mogą wystąpić?

Wyrzynające się ząbki powodują ból, swędzenie i dyskomfort u dziecka. Dlatego maluch popłakuje, wkłada do buzi ręce, twarde przedmioty, gryzie, ślini się, często towarzyszą temu niepokój, zaburzenia snu. Ząbkowanie trwa kilka tygodni, czasem kilka miesięcy, ważne więc jest, żeby umieć pomóc cierpiącemu niemowlakowi.

Jak pomóc dziecku?

Na pewno niejedna mama słyszała rady, by podawać dziecku schłodzony gryzaczek (nie jest jednak dobrze przesadzać z chłodzeniem, by nie spowodować szoku termicznego), przemywać dziąsła rumiankiem czy masować dziąsła. Są to metody niefarmakologiczne. Przy ich stosowaniu należy zwrócić szczególną uwagę na to, by gaza czy silikonowa nakładka do masowania były czyste i jałowe, podobnie gryzak. Inaczej można spowodować infekcję bakteryjną, a to na pewno nie pomoże obolałym dziąsłom.

Jaki środek wybrać, kiedy dziecko boleśnie ząbkuje?

W aptekach znajdziemy wiele specyfików na bolące dziąsła, jednak popularne żele zawierają środek znieczulający – lidokainę, działają więc krótkotrwale i miejscowo. Decydując się na środek farmakologiczny trzeba zadbać, by był on kompleksowy, tzn. łagodził podrażnienie i ból, nie wymagał kontaktu z bolącymi dziąsłami i był wygodny do stosowania.
 
Takim lekiem jest Camilia® - bezbarwny płyn do wkrapiania do jamy ustnej dziecka. Dzięki temu unikasz podrażniania dziąseł, a naturalne składniki czynne: rumianek, rzewień i szkarłatka wnikają przez błonę śluzową łagodząc nieprzyjemne objawy.

Kiedy trzeba iść do lekarza?

Bolące, zaczerwienione dziąsła, ślinienie i pobolewanie są naturalnym objawem ząbkowania. Podobnie lekko podwyższona temperatura – ok. 37.1 – 37.8 st. C. Ale gorączka już nie - jeśli maluch ma temperaturę ciała powyżej 38 stopni, nie jest to naturalna konsekwencja wyrzynania się ząbków. Zwykle okres nasilenia się zachorowań dzieci zbiega się w czasie z ząbkowaniem, bo wtedy właśnie dziecko zaczyna tracić naturalną odporność od mamy.
 
Górną granicą wieku, po której należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli dziecko wciąż nie ma pierwszego ząbka, są pierwsze urodziny. Przeczyn opóźnionego zabkowania jest wiele i ustalić je może tylko specjalista.

Jak dbać o pierwsze zęby dziecka?

Na początku wystarczy delikatne oczyszczanie wałów dziąsłowych i języka. Później można kupić już pierwszą szczoteczkę, ale specjalną dla niemowlaków, silikonową z malutką główką. Kilkumiesięcznym dzieciom nie powinno się myć ząbków pastą, bo są jeszcze zbyt małe, by poradzić sobie z jej wypluciem. Pamiętaj też, żeby w nocy podawać już dziecku tylko wodę.
 
camilia
Camilia

O zęby mleczne trzeba dbać! Ale jak? Wyjaśnia ekspert [WIDEO]

niemowlę, ząbkowanie
Zdrowie
Ząbkowanie
Gdy maluch skończy 12–14. miesiąc życia, zaprowadź go dentysty, który sprawdzi, czy ząbkowanie przebiega prawidłowo. Zwykle trzylatek ma już pełne uzębienie mleczne, czyli 20 ząbków.

Moja sześciomiesięczna córeczka nie ma jeszcze ząbków. Czy powinnam się tym niepokoić? Odpowiedź: Nie. Pierwsze mleczaki zwykle pojawiają się pomiędzy szóstym a ósmym miesiącem życia. Ale są maluchy, które mają ząbki już w czwartym miesiącu, inne czekają znacznie dłużej. Tempo ząbkowania jest zawsze zapisane w genach. Mniej więcej u co czwartego dziecka ząbkowanie jest opóźnione: pierwsze 4–6 mleczaków pojawia się, gdy maluch skończy rok. Opóźnione ząbkowanie obserwuje się także przy niektórych chorobach (celiakia, mukowiscydoza). Jeśli jednak roczne dziecko nie będzie miało jeszcze ani jednego mleczaka, lub ząbkowanie zatrzyma się, radzę skontaktować się z pediatrą lub stomatologiem. Lekarz sprawdzi, czy w dziąsłach w ogóle są jakiekolwiek zawiązki zębów. Ich brak może być objawem niedoboru witaminy D, krzywicy, niedoczynności tarczycy lub zaburzeń metabolicznych. Warto też pamiętać, że dzieci urodzone przedwcześnie ząbkują zazwyczaj miesiąc później niż te urodzone w terminie. Kolejność ząbkowania Przedstawiamy typową kolejność ząbkowania u niemowlaków. Najczęściej jako pierwsze wyrzynają się dolne potem górne ząbki. 1. Dolne siekacze środkowe (6–11. miesiąc) 2. Górne siekacze środkowe (6–12. miesiąc) 3. Górne siekacze boczne (6–16. miesiąc) 4. Dolne siekacze boczne (7–16. miesiąc) 5. Górne i dolne pierwsze trzonowce (10–19. miesiąc) 6. Górne i dolne kły (15–24. miesiąc) 7. Górne i dolne drugie trzonowce (21–31. miesiąc) Odpowiada: dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków.

Objawy ząbkowania
Adobe Stock
Rozwój
Objawy ząbkowania to nie gorączka i biegunka! Kiedy dzieci ząbkują i co podać na ból dziąseł?
Objawy ząbkowania mogą pojawić się na długo przed pierwszymi ząbkami u dziecka. Ząbkujące niemowlę może się ślinić, płakać, nie chcieć ssać. Ale jeśli ma biegunkę i gorączkę, warto znaleźć przyczynę problemu, bo nie są to typowe objawy ząbkowania.

Objawy ząbkowania mogą wystąpić na 2-3 miesiące przed pojawieniem się pierwszego ząbka u niemowlęcia. Dziecko wkłada wtedy wszystko do buzi, intensywnie się ślini, a do tego płacze i nie ma apetytu. Bez problemu rozpoznasz, że dziecko ząbkuje, zanim zauważysz białą kreskę mleczaka na jego dziąśle. A co z nietypowymi objawami lub tymi, które rodzice mylnie biorą za objawy ząbkowania? Spis treści: Kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Jak wygląda ząbkowanie u niemowlaka: pierwsze objawy Najczęstsze objawy ząbkowania u niemowląt Nietypowe objawy ząbkowania: katar, kaszel, wysypka Czy gorączka jest objawem ząbkowania? Czy biegunka jest objawem ząbkowania? Co podać dziecku na ząbkowanie? Kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Zgodnie z kalendarzem ząbkowania pierwszy ząb na ogół pojawia się między 5. a 10. miesiącem życia dziecka. Objawy ząbkowania zauważysz wcześniej niż ząb. Zdarza się nawet, że już u trzymiesięcznego niemowlęcia można podziwiać dolne jedynki (to one wyrzynają się najwcześniej). Nieco później ząbkują wcześniaki, dzieci z małą masą urodzeniową lub często chorujące. Między 21. a 31. miesiącem życia ząbkowanie powinny się skończyć – u dziecka powinny się już wyrzynać wszystkie zęby mleczne – jest ich 20. Kolejność wychodzenia zębów może jednak trochę się różnić u dzieci – mają na to wpływ m.in. uwarunkowania genetyczne, a także płeć. To, ile trwa ząbkowanie , jest kwestią indywidualną. Cały proces ząbkowania zajmuje zwykle ok. 1,5 roku do 2 lat. Wyrzynanie się pojedynczego zęba może trwać do tygodnia, jednak objawy pojawiają się już wcześniej. Jak wygląda ząbkowanie u niemowlaka: pierwsze objawy Ząbkowanie u niemowlaka to trudny czas zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Jak rozpoznać ząbkowanie? U niemowlęcia, które ząbkuje, najpierw...

Ząbkowanie dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Ząbkowanie u dziecka nie musi być bolesne. Trzeba się jednak do niego dobrze przygotować. Warto też wiedzieć, że niektóre z symptomów ząbkowania nie są związane z wyrzynaniem się zębów, ale mogą wskazywać na inny problem, który występuje równolegle.

Pierwszy ząbek pojawia się najczęściej między 6-11 miesiącem życia, a objawy ząbkowania mogą być czasami zaskakujące dla rodziców: dziecko nie tylko ślini się i płacze, ale może być rozdrażnione, mieć biegunkę lub stan podgorączkowy. Jak przebiega ząbkowanie u dzieci? Przeczytaj wszystko, co musisz wiedzieć na temat ząbkowania! Spis treści: Kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Kolejność ząbkowania Objawy ząbkowania u niemowlaka Nietypowe objawy ząbkowania Bolesne ząbkowanie – co na ząbkowanie u niemowlaka? Domowe sposoby na ból przy ząbkowaniu Kiedy dziecko zaczyna ząbkować? Dzień, w którym w buzi niemowlaka pojawia się pierwszy ząbek, to prawdziwe święto. Niektóre rodziny utrzymują nawet stary zwyczaj: mama dostaje wtedy prezent, czyli „ząbkowe”. Pierwszy mleczak pojawia się zwykle między 6. a 11. miesiącem życia, a ostatni wyrzyna się ok. 21-31 miesiąca życia. Ząbkowanie kończy się, gdy u malucha pojawia się „garnitur” 20 zębów mlecznych. Lekarze zauważyli, że szybciej zaczynają ząbkować dzieci, które są zdrowe, przyszły na świat z dużą wagą i są karmione piersią. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy twojemu dziecku wyrośnie pierwszy ząbek, zapytaj swoich rodziców, kiedy sama ząbkowałaś – geny mają duży wpływ na wyrzynanie zębów mlecznych ! Kolejność ząbkowania Jako pierwsze zęby mleczne zazwyczaj pojawiają się jedynki dolne, potem górne i dalsze. Pamiętaj jednak, że kolejność wychodzenia zębów może ulec zmianie i tak naprawdę zależy od indywidualnego rozwoju każdego dziecka. Zwykle jednak kalendarz ząbkowania niemowlęcia wygląda tak: Jako pierwsze pojawiają się zwykle dolne jedynki (6-11 miesiąc), jako drugie górne jedynki (6-12 miesiąc). Po nich wyrzynają się dwójki górne (6-16. miesiąc) i dolne (7-16. miesiąc). Pierwsze zęby...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj