Reklama

Zakrztuszenie się niemowlaka nigdy nie powinno być bagatelizowane przez rodziców. Może być spowodowane mlekiem lub śliną. Warto pamiętać, że niemowlę oddycha 40 razy na minutę (dorośli około 16 razy na minutę) i każda niedrożność dróg oddechowych spowodowana obecnością ciała obcego u tak małego dziecka może grozić niedotlenieniem.

Reklama

Spis treści:

Zakrztuszenie niemowlaka mlekiem lub śliną

Co robić, gdy niemowlę się krztusi? Jeśli dziecko zakrztusi się mlekiem, w pierwszej kolejności należy odstawić je od piersi lub butelki. Następnie należy pozbyć się tego, co niemowlę ma już w jamie ustnej i nosie. To samo wykonuje się, gdy dojdzie do zakrztuszenia śliną.

Najprościej pomóc dziecku, obracając je twarzą do podłogi, tak żeby mleko lub ślina wypłynęły z buzi. Jeśli uda się w ten sposób pozbyć płynu, dziecku już nic nie zagraża. Sytuacja może się bardziej skomplikować, kiedy to nie pomoże lub kiedy dziecko wciągnie do dróg oddechowych jakiś przedmiot. Jak należy mu wtedy pomóc?

Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu niemowlaka

Co zrobić gdy niemowlę się krztusi? Połóż dziecko na swoim przedramieniu głową w dół, podtrzymując jego brodę. Zwróć uwagę, by głowa niemowlaka była w pozycji neutralnej (nie przyciskaj jej do klatki piersiowej). Nie odwracaj niemowlęcia do góry nogami!

  • Złóż dłoń w łódeczkę i ruchem wypychającym wykonaj 5 uderzeń w plecy niemowlęcia (między łopatkami).
  • Jeśli dziecko nadal nie płacze, a jego twarz jest czerwona, obróć je na plecy i połóż je sobie na przedramieniu (nie przyginając głowy dziecka do klatki piersiowej). Przyłóż 2 palce (wskazujący i środkowy) w dolnej części mostka, w miejscu powyżej połączenia łuków żebrowych wynoszącym szerokość 1 palca i wykonaj energicznie 5 ucisków klatki piersiowej.
  • Powtarzaj czynność, póki ciało obce nie wypadnie z ust niemowlęcia.
  • Jeśli niemowlę straci przytomność i nie oddycha, rozpocznij resuscytację niemowlaka (od 5 wdechów wstępnych).

Kolejne czynności podczas udzielania pierwszej pomocy niemowlęciu, które się zakrztusiło, można dokładnie obejrzeć na umieszczonym na początku tego tekstu filmie instruktażowym, który powstał przy współpracy z PCK www.pck.pl

Pamiętaj, że nawet jeżeli uderzenia lub uciski będą skuteczne, musisz iść z niemowlakiem do lekarza!

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama