Zakrztuszenie się niemowlaka nigdy nie powinno być bagatelizowane przez rodziców – nawet jeżeli jest to zakrztuszenie śliną czy mlekiem. Warto pamiętać, że niemowlę oddycha 40 razy na minutę (przy czym dorośli około 16 razy na minutę) i każda niedrożność dróg oddechowych spowodowana obecnością ciała obcego u tak małego dziecka może grozić niedotlenieniem.
Zakrztuszenie się niemowlaka:
Co zrobić, gdy niemowlę krztusi się mlekiem?
Jeśli niemowlę zakrztusi się mlekiem, w pierwszej kolejności należy odstawić je od źródła płynu. Następnie należy pozbyć się tego, co maluch ma już w buzi i w nosie. To samo wykonuje się, gdy dojdzie do zakrztuszenia niemowlęcia śliną. Najprościej pomóc dziecku, obracając je twarzą do powierzchni, na której się znajduje, tak, żeby mleko lub ślina wypłynęły z buzi. Jeśli udało ci się w ten sposób pozbyć płynu, dziecku już nic nie zagraża. Sytuacja może się bardziej skomplikować, kiedy dziecko połknie jakiś przedmiot. Jak należy mu wtedy pomóc?
Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu się niemowlaka
Co zrobić gdy niemowlę się zakrztusi jakimś przedmiotem? Połóż je na swoim przedramieniu głową w dół, podtrzymując jego brodę. Zwróć uwagę, by głowa niemowlaka była w pozycji neutralnej (nie przyciskaj jej do klatki piersiowej). Nie odwracaj niemowlęcia do góry nogami!
-
Następnie złóż dłoń w łódeczkę i ruchem wypychającym wykonaj 5 uderzeń w plecy niemowlęcia (między łopatkami).
-
Jeśli dziecko nadal nie płacze, a jego twarz jest czerwona, przekręć je na plecy i połóż je sobie na ręku (nie doginając głowy dziecka do klatki piersiowej). Przyłóż 2 palce (wskazujący i środkowy) w dolnej części mostka, w miejscu powyżej połączenia łuków żebrowych wynoszącym szerokość 1 palca i wykonaj energicznie 5 ucisków klatki piersiowej.
-
Powtarzaj czynność, póki ciało obce nie wypadnie z ust niemowlęcia.
-
Jeśli niemowlę straci przytomność i nie oddycha, rozpocznij resuscytację niemowlaka (od 5 wdechów wstępnych).
Pamiętaj, że nawet jeżeli uderzenia lub uciski będą skuteczne, musisz iść z niemowlakiem do lekarza!
www.pck.pl
Zobacz także:

Jeśli dziecko zakrztusiło się : usiądź na krześle i postaw dziecko tyłem do siebie między swoimi nogami. Pochyl dziecko i wykonaj dłonią złożoną w łódeczkę ruchem wypychającym 5 uderzeń w plecy (między łopatkami). Jeśli dziecko nadal nie płacze , nie krzyczy, a jego twarz wciąż ma zmieniony kolor (siny), złóż dłoń w pięść, połóż ją nad pępkiem i dociskając drugą dłonią, wykonaj 5 ucisków . W trakcie wykonywania tej czynności odchyl dziecko od siebie , na ile to możliwe. Powtarzaj czynność, póki ciało obce nie wypadnie z ust dziecka. Jeśli dziecko straci przytomność i nie oddycha, rozpocznij resuscytację dziecka ( od 5 wdechów wstępnych). Pamiętaj, że po wykonaniu ucisków musisz pójść z dzieckiem do lekarza ! Pierwsza pomoc - zobacz pozostałe filmy Film powstał przy współpracy PCK www.pck.pl

Resuscytacja dziecka ma na celu ratowanie życia lub zdrowia. Nazywa się ją resuscytacją krążeniowo-oddechową, w skrócie RKO. Wiele osób boi się samodzielnie przeprowadzić resuscytację dziecka w obawie przed pogorszeniem sytuacji. Tymczasem natychmiastowe podjęcie RKO może aż trzykrotnie zwiększyć szanse przeżycia dziecka. Resuscytację stosuje się u dzieci, u których doszło do zatrzymania krążenia oraz oddychania. Najważniejsze, co musisz zrobić, zanim przystąpisz do resuscytacji dziecka, to zorientować się, czy nie zagraża ci żadne niebezpieczeństwo. Podstawową zasadą jest upewnienie się, czy w twoim otoczeniu nie istnieją żadne zagrożenia. Pamiętaj, że twoim celem jest ratowanie życia, a nie zwiększenie liczby ofiar. Resuscytacja dziecka krok po kroku Aby właściwie wykonać resuscytację u dziecka, najpierw: Sprawdź przytomność dziecka – poklep je po ramieniu lub mów do niego, Gdy dziecko nie reaguje, sprawdź jego oddech – dwa palce połóż na brodzie dziecka, a całą dłoń na jego czole i odchyl głowę do momentu, kiedy broda będzie najwyższym punktem twarzy. Przyłóż swój policzek do ust i nosa dziecka i obserwuj ruchy klatki piersiowej, Zacznij wołać o pomoc – j eśli przez 10 sekund nie wyczujesz oddechu dziecka i nie zauważysz ruchów klatki piersiowej, Rozpocznij resuscytację – ułóż dziecko na plecach na równej, twardej powierzchni (podłodze, chodniku), a potem: Przyłóż palce i dłoń w ten sam sposób, co podczas sprawdzania oddechu i odchyl głowę dziecka do tyłu, Zatkaj dziecku palcami jednej ręki nos, Przyłóż szeroko otwarte usta do ust dziecka i wykonaj 5 wdechów ratowniczych, Ponownie sprawdź oddech dziecka – pamiętaj przy tym o odchyleniu głowy dziecka, Jeśli nadal nie wyczuwasz oddechu – wezwij...