Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie

Zapalenie jamy ustnej

Najczęściej wywołują ją wirusy z grupy Herpes. U dorosłych, inaczej niż u niemowląt, są zwykle przyczyną opryszczki wargowej.



Najczęściej wywołują ją wirusy z grupy Herpes. U dorosłych, inaczej niż u niemowląt, są zwykle przyczyną opryszczki wargowej.




Objawy

Śluzówka jest zaczerwieniona. To pierwszy objaw. Potem powstają pęcherzyki wypełnione płynem. Mogą też być widoczne ubytki śluzówki otoczone wyraźnym rąbkiem. Malec odczuwa ból.

Przebieg choroby
– Powstałe pęcherzyki pękają. Tworzą się bolesne nadżerki, a czasem owrzodzenia. Gdy zapalenie nie jest leczone, dziecko może mieć nieprzyjemny zapach z ust;
– Maluch marudzi, płacze. Ma niewysoką gorączkę. Nie chce ssać, jeść, połykanie sprawia trudność. Nie chce nic brać do buzi, nawet zabawek czy smoczka. Kwaśne soczki nasilają ból.

Leczenie
– Trzeba zabrać dziecko do lekarza. Zastosuje on leczenie miejscowe, podobne jak przy pleśniawkach, ale intensywniejsze.
– Pediatra może też przepisać specyfik robiony na receptę w aptece. Może dodać jeszcze środek znieczulający, by dziecko mniej cierpiało, mogło jeść i pić.
– Środki na gorączkę są potrzebne, gdy temperatura przekroczy 38ŃC (paracetamol lub ibuprofen).
– Nie wolno stosować środków przeciwwirusowych, (np. Zovirax, Heviran).
– Nie można też używać płynów do płukania ust przeznaczonych dla dorosłych, bo zawierają szkodliwy dla dzieci mentol.
– Jeżeli zmiany są bardzo rozległe, lekarz zleci zapewne wykonanie morfologii krwi wraz z rozmazem.


Tekst: Joanna Kieniewicz-Górska
Konsultacja: dr n. med. Maria Rudzińska-CHazan Pediatra neonatolog; od 26 lat leczy najmłodszych pacjentów. Przez wiele lat pracowała w Klinice Neonatologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dzieci, badanie, gardło, lekarz
Panthermedia
Zdrowie
O czym świadczy ból gardła u dziecka?
Oglądanie gardła chorego dziecka to stała lekarska praktyka, bo zmiany na śluzówce pomagają rozpoznać, na jaką chorobę zachorowało dziecko. Zobacz, o czym może świadczyć czerwone gardło i inne zmiany w dziecięcym gardle. Ty też możesz się tego nauczyć.

Gardło i jama ustna są pierwszą, bardzo skuteczną, linią obrony przed atakiem wirusów i bakterii. W połowie pierwszego roku znajdujące się w gardle migdałki zaczynają wytwarzać własne przeciwciała i mobilizować cały układ odpornościowy do ich produkcji (tuż po narodzinach w organizmie dziecka znajdują się jeszcze przeciwciała otrzymane od mamy, które chronią je przed zarazkami). Jeżeli jednak zarazki zwyciężą, gardło może być czerwone, mogą się też pojawić w nim inne zmiany. O czym świadczy czerwone gardło u dziecka? Ból gardła u dziecka przy wirusowym zapaleniu gardła Podczas wirusowego zapalenia gardła (traktowanego zwykle jako przeziębienie u niemowlaka lub dziecka) gardło jest czerwone , maluch nie chce jeść, skarży się na drapanie w gardle lub ból przy przełykaniu. Może też występować katar, ból głowy, stan podgorączkowy lub gorączka. Niekiedy w gardle pojawiają się drobne pęcherzyki (wtedy dolegliwości nasilają się, a gorączka rośnie). Jakie leczenie? Polega na łagodzeniu objawów zapalenia i bólu gardła. Starsze dziecko może ssać tabletki odkażające gardło. Jeśli gorączka przekroczy 38,5ºC, podaj maluchowi paracetamol lub ibuprofen. Angina paciorkowcowa u dzieci Zdarza się znacznie rzadziej niż wirusowe zapalenie gardła, ale za to przysparza o wiele więcej kłopotów. Zaczyna się gwałtownie: pojawia się wysoka gorączka (nawet do 40ºC) i silny ból gardła u dziecka . Maluch może wymiotować. Jeśli zajrzymy do jego buzi, zobaczymy, że migdałki są powiększone i czerwone, a na ich powierzchni widać kremowożółte naloty. Jakie leczenie? Jeżeli dziecko ma anginę bakteryjną , trzeba jak najszybciej podać antybiotyk . Antybiotyk może przepisać wyłącznie lekarz i należy stosować się do jego zaleceń! Tylko taka kuracja jest skuteczna przy anginie u dziecka . Starsze dziecko może płukać gardło wodą z solą i...

Zdrowie
Zielone, kwitnące, ale..
... niebezpieczne dla dziecka! Sprawdź, czy kwiaty stojące na Twoim parapecie nie są trujące.

...niebezpieczne dla dziecka! Piękne i niewinnie wyglądające okazy z Twojego parapetu mogą zawierać groźne toksyny. Musisz więc szczególnie dbać, by nie znalazły się w zasięgu małych rączek. Zawsze jest dobry moment, żeby to sprawdzić. Może się bowiem okazać, że Twój ulubiony kwiat ma bardzo silne właściwości trujące lub zawiera substancje silnie podrażniające skórę czy błony śluzowe. Kłują i uczulają Doniczkowe piękności bywają przyczyną nie tylko zatruć. Popularne okazy wywołują też reakcje alergiczne – np. włoski znajdujące się na liściach begonii czy prymuli drażnią skórę, powodują jej swędzenie i pojawienie się pęcherzy. Z kolei silny zapach pelargonii może wywoływać ból i zawroty głowy, duszności. Domowe kwiaty z kolcami, cierniami czy ostro zakończonymi liśćmi są też przyczyną długo gojących się skaleczeń. Nawet z pozoru bezpieczne okazy, np. jukka, powodują przykre rany. A ciernie opuncji nie tylko kaleczą, ale i powodują poważne zmiany zapalne skóry. Z dala od malucha Co powinnaś zrobić, jeśli okazało się, że na parapetach jest sporo trujących zielonych piękności? Czy trzeba je wszystkie usunąć? Niekoniecznie. Zadbaj jedynie, by malec nie miał do nich dostępu (postaw je na najwyższej półce regału lub wysokim kwietniku). Pamiętaj też, by zabiegi pielęgnacyjne przy tych roślinach wykonywać w gumowych rękawiczkach. Domowe pogotowie Ale nawet gdy zachowasz wszelkie środki bezpieczeństwa, może się zdarzyć, że maluch włoży do buzi trujący listek czy jagodę. Co wtedy? Przede wszystkim natychmiast usuń z jego jamy ustnej wszystkie cząstki rośliny i dokładnie przepłucz buzię wodą. Jeśli zdążył już połknąć groźny listek lub owoc, postaraj się, by go zwymiotował (możesz podrażnić palcem tylną część jego gardła lub podać mu szklankę osolonej wody). Dobrym „lekarstwem” na gardło...

kichanie u noworodka
Adobe Stock
Zdrowie
Kichanie u noworodka – przyczyny, o czym świadczy?
Przyczyn kichania u noworodka jest kilka. Często w ten sposób noworodek oczyszcza drogi oddechowe. Ale niestety kichanie może też zapowiadać infekcję. Po sposobie, w jaki noworodek kicha, można zorientować się, czy dziecku nic nie dolega, czy może lepiej iść z nim do pediatry. Sprawdź, jak rozpoznać przyczynę kichania u nowo narodzonego dziecka.

Kichanie nie zawsze świadczy o tym, że noworodek ma katar. Kichanie to naturalny mechanizm, który pomaga dziecku oczyszczać górne drogi oddechowe. Natomiast pojawienie się wodnistej wydzieliny z noska i częste kichanie u noworodka, to już inna sprawa. Tak zaczyna się katar. Noworodek z katarem potrzebuje fachowej pomocy.  Spis treści: Kichanie u noworodka: przyczyny Kichanie u noworodka – ile trwa? Noworodek kicha, bo ma katar. Co robić? Kichanie u noworodka: przyczyny Rodzice słysząc, że noworodek kicha, często od razu obawiają się infekcji. Tymczasem przyczyn kichania u noworodka może być więcej: początek przeziębienie i kataru u niemowlaka , podrażnienie wnętrza nosa – przez kurz, silny zapach lub dym tytoniowy lub cofający się pokarm, zatykanie się jednej dziurki podczas ssania piersi, reakcja alergiczna, np. na roztocza lub sierść zwierząt (u noworodków jednak to rzadkie). Kichanie u noworodka – ile trwa? Przy oczyszczaniu się noska, kichnięcia u noworodka są incydentalne. Najczęściej dziecko kicha raz lub dwa razy.  Jeśli u noworodka zaczyna się katar, który jest objawem infekcji, kichanie występuje jeszcze przed pojawieniem się wydzieliny. Może dokuczać również w czasie jej występowania. Noworodek może kichać kilka razy dziennie przez cały czas trwania kataru. Jeśli noworodek reaguje na alergeny, może kichać często i tak długo, jak jest narażony na działanie alergenu. Po tym, jak alergen zostanie wyeliminowany z otoczenia dziecka, kichanie ustępuje. Noworodek kicha, bo ma katar. Co robić? Jeśli noworodek często kicha, należy iść z nim do pediatry, który sprawdzi, czy dziecko nie ma infekcji i podpowie, jak radzić sobie z katarem. Katar u tak małego dziecka to duży problem. Małe dzieci potrafią jednocześnie ssać...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak