Bolące uszko to przypadłość wielu małych dzieci. Jeśli infekcje się powtarzają, mogą źle wpływać na zdolność słyszenia.
U małego dziecka nos, gardło, a także ucho środkowe są położone bardzo blisko siebie. Nawet zwykły katar może więc spowodować infekcję uszu. Niemowlę większość czasu spędza w pozycji poziomej, wydzielina z noska ma więc ułatwiony dostęp do uszu. Spływa tam trąbką Eustachiusza (przewodem łączącym jamę ustną z uchem). Dlatego przy katarze najważniejsze jest oczyszczanie noska.
Zapalenia uszu mogą też być skutkiem przerostu tzw. trzeciego migdała. Wtedy czasem trzeba go usunąć. Nie obawiaj się tego zabiegu, jeśli jest konieczny. Zwykle po nim infekcje dróg oddechowych, a w konsekwencji także zapalenia uszu, pojawiają się rzadziej. A to, między innymi, chroni przed kłopotami ze słuchem.
Przebieg choroby
Pierwszym sygnałem infekcji ucha jest wysoka, dochodząca do 40°C gorączka. Pojawia się silny ból. Niemowlę odmawia ssania, bo ruch szczęk uruchamia mięśnie, które naciskają na bolące uszko. Częstym objawem u najmłodszych jest też ból brzuszka, biegunka, wymioty – bo zainfekowany jest cały organizm. Dziecko może pocierać główką o poduszkę, chwytać się za bolące uszko lub skarżyć na szum w uszach.
Pęknięta błona
Zalegająca w uchu ropna wydzielina szuka ujścia. Pod wpływem wytworzonego w uchu ciśnienia może dojść do przerwania błony bębenkowej, czyli perforacji. Czasem jednak laryngolog musi ją naciąć i usunąć zalegającą wydzielinę.
Przerwana błona zwykle zarasta samoistnie i prawidłowo przewodzi dźwięki. Gdy jednak pęknie przy brzegu lub sama nie zarośnie, trzeba wykonać zabieg jej zamknięcia lub rekonstrukcji.
Przez pękniętą błonę bębenkową do ucha środkowego może dostać się złuszczony nabłonek z kanału słuchowego. Tam jego warstwy odkładają się wraz z zaschniętą wydzieliną, bakteriami i masami cholesterolowymi. Tworzą zbitą, szarawą masę (tzw. perlak), która niszczy okoliczne tkanki kostne. Powoduje to ból i pogorszenie słuchu. Konieczna jest operacja.
Ochrona chorych uszu
Podczas kąpieli zabezpieczaj uszka dziecka gazą nasączoną oliwką, tak by nie dostała się do nich woda. Jeśli jest chłodno lub wietrznie, wychodząc na spacer po chorobie, wkładaj malcowi kaptur lub czapkę. Nie przegrzewaj jednak dziecka (w domu ubieraj je lekko). Regularnie wietrz jego pokój. Nigdy też nie rób na uszy kompresów z kamforą, gdyż pod wpływem ciepła w uchu tworzy się więcej ropy. By ukoić ból, podaj maluszkowi lek przeciwbólowy w syropie lub czopku.

Zapalenie ucha zewnętrznęgo u dziecka Przyczyny: Wystarczy lekkie zadrapanie w kanale słuchowym , aby spowodować kłopoty. Taka ranka może powstać podczas oczyszczania ucha patyczkami higienicznymi albo kiedy maluch włoży sobie coś do uszka. Lekarze nazywają czasem zapalenie ucha zewnętrznego „ uchem pływaka ”, ponieważ może je wywołać niezbyt czysta woda z basenu czy jeziora. Objawy: Najpierw pojawia się świąd w przewodzie słuchowym . Maluch może próbować się drapać i w efekcie pogorszyć sprawę: np. paznokciem zranić uszko i przenieść infekcję. Z uszka może wypływać żółtozielona wydzielina , pojawia się także ból i niewielka gorączka . Leczenie: Cierpiącemu maluszkowi pomoże ciepły okład na uszko . Rozgrzej ręcznik na grzejniku, zwiń w rulonik i ostrożnie przyłóż do chorego ucha. Ciepło nieco ukoi ból i przyspieszy leczenie. Uwagi: Idź do specjalisty zawsze, kiedy podejrzewasz, że dziecko boli ucho . Pamiętaj, że aby umówić się do laryngologa, potrzebne jest skierowanie od pediatry. Pomoc lekarza przyda się także, kiedy malec włoży coś do uszka. Nie staraj się wyjmować np. koralika patyczkiem albo pęsetką, bo możesz wepchnąć go jeszcze głębiej i spowodować stan zapalny. Zapalenie ucha środkowego u dziecka Przyczyny: U małych dzieci trąbka słuchowa , która łączy nos z uchem, jest krótka i szeroka. Kiedy dziecko ma katar , wirusy albo bakterie z jego noska mogą łatwo przedostać się do uszka, namnażać się tam i wywołać stan zapalny . Objawy: Często maluch ma wysoką gorączkę (nawet do 40ºC), płacze z bólu, nie chce ssać (bo wtedy w uchu podnosi się ciśnienie, a to wzmaga ból), trzyma się za ucho albo przyciska je do materacyka. Uwaga! Czasem jednak zapaleniu ucha środkowego nie towarzyszy podwyższona temperatura. Leczenie: Zwykle wystarczy podawać malcowi leki...

Ucho może boleć z wielu powodów. Oto one: Zapalenie ucha środkowego Zapalenie ucha środkowego zdarza się dzieciom dość często. To dlatego, że ich trąbka słuchowa (czyli przestrzeń łącząca ucho z nosem i gardłem) jest szeroka, a zarazem krótka. Nawet przy drobnej infekcji gardła (np. po zjedzeniu zbyt dużej ilości lodów) lub byle katarze proces zapalny może błyskawicznie objąć także uszy. Dzieci, które mają uczulenie na pyłki, mogą chorować na zapalenie ucha środkowego częściej latem niż w innych porach roku, bo z powodu uczulenia mają częściej zatkany nos (a wraz z nim trąbki słuchowe). Objawy: Ból, który nie nasila się przy pociąganiu za małżowinę, oraz gorączka. Co robić? Z dzieckiem trzeba iść do lekarza. Kurowanie domowymi sposobami (np. za pomocą kompresów rozgrzewających) nic nie da. Zapalenie ucha leczy się przepisanymi przez pediatrę antybiotykami. Przeczytaj także: Ważne pytania o antybiotyk Zapalenie ucha zewnętrznego Czasem w przewodzie słuchowym tworzą się bolesne czyraki . Winowajcami są bakterie, które mogły się dostać do ucha np. wraz z brudną wodą z jeziora. Objawy : Dotkliwy ból ucha nasilający się przy pociąganiu za małżowinę, upośledzenie słuchu (przemijające wynika z nacieku zapalnego w przewodzie słuchowym). Co robić? Z dzieckiem trzeba iść do lekarza. Czasami wystarczy odpowiednia maść do ucha, okłady z Altacetu na obolałe węzły chłonne w okolicy ucha oraz lek przeciwbólowy. Ból ucha spowodowany przechłodzeniem Gdy dziecku po kąpieli zostanie w uszach trochę wody, uszy mogą zacząć boleć z powodu przechłodzenia, zwłaszcza jeśli wieje wiatr albo malec wystawia głowę przez okno pojazdu. Dzieje się tak dlatego, że błona bębenkowa jest mocno unerwiona. Chłód odczuwa jako ból. Dziecko może także się rozchorować. Co robić? ...

Bolące ucho u dziecka to często objaw zapalenia ucha. Od tego, którą część ucha zaatakują wirusy lub bakterie , zależy rodzaj zapalenia i sposób leczenia. Zauważasz ból ucha u dziecka przy katarze? Przedłużający się katar, a nawet z pozoru niewinne przeziębienie, mogą wywołać poważne powikłania, z zapaleniem ucha włącznie. Spis treści: Ból ucha u dziecka przy ostrym zapaleniu ucha środkowego Objawy zapalenia ucha środkowego Zapalenie ucha środkowego - jak złagodzić ból ucha u dziecka? Zapalenie ucha zewnętrznego Objawy zapalenia ucha zewnętrznego Zapalenie ucha zewnętrznego - co na ból ucha u dziecka? Zapalenie ucha wewnętrznego Objawy zapalenia ucha wewnętrznego Jak leczyć zapalenie ucha wewnętrznego? Gdy ból ucha się powtarza Ból ucha u dziecka - ostre zapalenie ucha środkowego Do zakażenia ucha dochodzi najczęściej poprzez trąbkę słuchową (tzw. trąbkę Eustachiusza), która łączy jamę bębenkową z nosogardłem. Do ucha środkowego wnikają te same wirusy lub bakterie, które spowodowały katar czy zapalenie gardła. Dlatego tak ważne jest leczenie każdej, nawet z pozoru błahej infekcji. Chore ucho zazwyczaj boli . Czasami jednak ból nie jest od razu bardzo silny – początkowo dziecko może się skarżyć jedynie od czasu do czasu na kłucie w uszku. Ale nigdy tego nie lekceważ! Zapalenie ucha środkowego - objawy Gdy zachoruje niemowlę, zauważysz tzw. drażliwość ucha. Maluszek będzie chwytał za nie rączką, przykrywał je dłonią, ale tobie nie pozwoli go dotknąć. Przy tym schorzeniu, ból ucha i gorączka (około 38°C) występują często w parze. Dziecko może być: przestraszone, rozdrażnione, płaczliwe, niechętne do ssania. U starszego malucha objawy zapalenia ucha mogą być mniej dokuczliwe. Na zapalenie ucha środkowego czasami wskazują...