Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
brak kupy u noworodka
Adobe Stock
Zdrowie

Brak kupy u noworodka: ile czasu noworodek może nie robić kupy? Co na zaparcia?

Brak kupki u noworodka to powód do niepokoju – w końcu spodziewasz się, że maluszek będzie robił ją codziennie. Niekoniecznie musi tak być. Dużo zależy od tego, czy karmisz dziecko piersią, czy sztucznie. Zanim zaczniesz się martwić, że twój maluszek cierpi na zatwardzenie, sprawdź objawy zaparć u noworodka. Jak pomóc dziecku?
Edyta Brala
Edyta Brala
Konsultacja merytoryczna

Brak kupy u noworodka nie zawsze musi oznaczać zaparcie. Owszem, dziecko karmione butelką powinno wypróżniać się codziennie, ale już zdrowy, karmiony wyłącznie piersią noworodek może robić kupkę o wiele rzadziej.

Kupka u noworodka – jak może wyglądać, kiedy powinna niepokoić?

Brak kupy u noworodka karmionego piersią

Noworodek karmiony piersią może wypróżniać się raz dziennie, ale może też nie robić kupy przez kilka dni. I nie mówimy wtedy o zaparciu, jeśli kupka niemowlaka jest prawidłowej konsystencji. W takim przypadku brak kupy nie jest ani niczym dziwnym, ani tym bardziej niepokojącym. Mleko mamy jest trawione prawie w stu procentach, więc w jelitach mało zostaje do wydalenia. 

Z kolei objawy zaparcia u noworodka to:

  • wypróżnianie się rzadziej niż zwykle i z widocznym trudem (a nawet bólem),
  • kupka mniejsza niż zwykle i wyglądająca inaczej (może mieć formę twardych, suchych kulek),
  • pogorszenie apetytu i trudności ze snem,
  • wzdęty brzuszek, który boli przy lekkim uciskaniu.

Brak kupy u noworodka karmionego sztucznie

Dziecko, które pije mleko modyfikowane, powinno robić kupkę codziennie (np. 1-4 razy na dobę) lub prawie codziennie. O zaparciu u noworodka karmionego sztucznie mówimy, gdy pojawią się następujące objawy:

  • kupka pojawia się mniej niż 5 razy w tygodniu,
  • noworodek robi ją z wysiłkiem, pręży się, napina, widać, że ma kłopoty z brzuszkiem,
  • ma twardy brzuch, który po zrobieniu kupki staje się miękki,
  • kupka jest twarda, zbita, można w niej znaleźć nawet ślady krwi.


Zaparcia często pojawiają się u noworodków, gdy przechodzą z piersi na mleko modyfikowane – wdrożenie mleka modyfikowanego może zaburzać wypróżnianie. Wynika to z faktu, że mieszanki sztuczne nie mają w swoim składzie tyle wody, co pokarm kobiecy.

Druga ważna sprawa to prawidłowe przygotowanie mieszanek sztucznych zgodnie z zaleceniami producenta. Zdarza się, że rodzice dosypują więcej mleka, niż poleca producent na opakowaniu. Czasem, jeśli problem nie mija, konieczna jest zmiana mleka modyfikowanego na inne, które ma lepszy dla dziecka skład. Mieszanek sztucznych nie należy jednak zmieniać zbyt często.

Zaparcia w pierwszym miesiącu życia dziecka zawsze wymagają konsultacji z pediatrą. Czasem ich przyczyna jest inna niż niewłaściwy sposób karmienia. Często odpowiada za nie słaba praca mięśni układu pokarmowego. Niezwykle rzadko jednak brak kupy u noworodka jest wywołany wadą anatomiczną układu pokarmowego (choroba Hirschsprunga) lub chorobą metaboliczną.

Zaparcia u noworodków: jak pomóc dziecku?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, co pomoże na zaparcia u noworodka. Sposób postępowania zależy od przyczyny zaparć, którą pomoże ustalić tylko lekarz. Bywa (choć naprawdę rzadko), że odpowiada za nie alergia pokarmowa. Konieczna może być wtedy nowa mieszanka mleczna dla niemowląt. W innych sytuacjach dziecku może pomóc kilka łyków wody (ale o tym też powinien zdecydować pediatra!).
Uwaga! W żadnym wypadku nie stosuj u noworodka czopków, środków przeczyszczających, lewatywy ani herbatek ziołowych na własną rękę!


Zobacz też:

smółka
Adobe Stock
Rozwój
Smółka: co to jest, jak wygląda, o czym świadczy brak smółki u noworodka [WIDEO]
Smółka u noworodka, czyli pierwsza kupka, jest czarna, lepka i gęsta. Ważne, by pojawiła się w odpowiednim czasie. To znak dla lekarzy, że dziecko jest zdrowe. Brak smółki może świadczyć o schorzeniach u malucha. O smółce u noworodka opowiada dr Marta Balicka, pediatra neonatolog ze Szpitala Medicover w Warszawie.

Smółka jest wydalana przez noworodka w ciągu 48 godzin po przyjściu na świat. Brak smółki może być oznaką choroby Hirschsprunga. Natomiast przedwczesne wydalenie smółki jeszcze na etapie życia płodowego jest przyczyną  zielonych wód płodowych i może grozić zespołem aspiracji smółki. Spis treści: Smółka – co to jest i jak wygląda? Smółka u noworodka – kiedy się pojawia? Brak smółki u noworodka Smółka w wodach płodowych Zespół aspiracji smółki Smółka – co to jest i jak wygląda? Smółka (łac. meconium), nazywana też pierwszym stolcem w życiu dziecka, zostaje wydalona przez noworodka niedługo po urodzeniu. Jej pojawienie się oznacza, że jelita dziecka pracują prawidłowo. Smółka ma czarny lub czarnozielony kolor, jest lepka i gęsta, podobna do smoły (stąd nazwa). To wydzielina, która tworzy się w jelitach dziecka ok. 16 tygodnia ciąży, a w kolejnych miesiącach narasta.  Jak długo dziecko wydala smółkę? Smółka jest wydalana w ciągu pierwszych 2-3 dni życia noworodka. Po wydaleniu smółki pojawiają się stolce przejściowe, które po 3-4 dniach zastępuje normalna kupka niemowlaka . Smółka składa się z: mazi płodowej wód płodowych komórek nabłonka przewodu pokarmowego płodu bilirubiny cholesterolu enzymów trawiennych. Smółka u noworodka – kiedy się pojawia? Pierwsza smółka u noworodka powinna pojawić się w pierwszej dobie po narodzinach – dotyczy to dzieci urodzonych w terminie. U wcześniaków smółka pojawia się nieco później – w ciągu dwóch dób po narodzinach.  Wydalenie smółki jest sygnałem dla lekarzy o stanie zdrowia noworodka – wyjaśnia dr Marta Balicka, pediatra neonatolog ze Szpitala Medicover w Warszawie  – W czasie naszych wizyt na oddziale noworodkowym każda...

kupka niemowlaka
Fotolia
Pielęgnacja
Kupka niemowlaka i noworodka – pediatra wyjaśnia dziwne kolory, zapachy i konsystencje
Kupka niemowlaka i noworodka to bardzo ważna informacja o stanie zdrowia dziecka. Kolor czy konsystencja stolca u dzieci w pierwszych tygodniach i miesiącach życia nieraz wprawia rodziców w zdumienie. Nie wiesz, co myśleć o kupce swojego niemowlaka? Sprawdź rodzaje kup w naszym atlasie kupek, który przygotowaliśmy wspólnie z doświadczonym pediatrą.

Jak wygląda kupka niemowlaka? Wspólnie z pediatrą, prof. dr n. med. Kamilem Hozyaszem przygotowaliśmy specjalny przewodnik po kupkach małych dzieci. Sprawdzisz w nim, o czym może świadczyć kolor stolca, jego konsystencja i zapach. Podajemy też amsterdamską skalę uformowania stolca niemowląt, którą można posługiwać się w komunikacji z lekarzem. Zobacz, jak powinna wyglądać kupka niemowlaka i co może w niej zaniepokoić. Spis treści: 1. Kupka niemowlaka – co oznacza kolor i rodzaj: Ciemnozielona lub czarna kupka noworodka Zielona kupa niemowlaka przed rozszerzaniem diety Kupka niemowlaka ze śluzem (widoczne nitki krwi lub ropa) Wodnista kupka niemowlaka Kupka pomarańczowa, czerwona, zielona przy rozszerzaniu diety Kłaczki w kupie niemowlaka Kupka niemowlaka złocista jasnożółta lub musztardowa Bladożółta kupka niemowlaka, raczej luźna Kupa niemowlaka jasnożółta i brązowa Kupka odbarwiona – biała lub szara Kupka twarda, zbita, robiona z wysiłkiem Kupka z grudkami, kulkami, piaskiem Kupka o zapachu i konsystencji jak u dorosłego 2.  Jak często niemowlę powinno robić kupkę? 3. Kupka niemowlaka – kiedy do lekarza? 4.  Amsterdamska skala kupek niemowlęcia 5.  Rodzaje kupek niemowlaka – infografika do pobrania   Kupka niemowlaka – co oznacza kolor i rodzaj? Kupka niemowlaka i noworodka ma ścisły związek z tym, co dziecko zjada oraz ze stanem jego zdrowia. Nawet jeśli jedynym pokarmem dziecka jest mleko – z piersi lub modyfikowane – kolor, konsystencja i zapach kupy może się różnić. U niemowląt powyżej 4–6 miesiąca, które mają już rozszerzaną dietę, różnice w wyglądzie stolca mogą być bardzo wyraźne. Dla pediatrów i opiekujących się dzieckiem rodziców sposób, w jaki dziecko się...

Jak odróżnić ulewanie od refluksu?
AdobeStock
Karmienie
Refluks u noworodka – po czym go poznać i jak pomóc dziecku?
Refluks u noworodka to nie to samo co ulewanie. Po posiłku ulewa większość niemowląt. Ale jeśli ulewanie trwa zbyt długo lub jest obfite, może to być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego. Tłumaczymy, jak rozpoznać refluks u noworodka i niemowlaka.

Refluks u noworodka, który objawia się ulewaniem, często jest zjawiskiem fizjologicznym, które mija samoistnie. Na ulewanie cierpi wiele niemowląt od 2. do 8. miesiąca życia. Jeśli jednak ulewanie jest obfite lub przedłuża się powyżej 12. miesiąca , a zwłaszcza jeśli dziecko źle przybiera na wadze, konieczne jest leczenie. Wyjaśniamy, po czym poznać refluks u noworodka i jak karmić noworodka z refluksem. Spis treści: Co to jest refluks? Po czym poznać refluks u noworodka? Co jest przyczyną refluksu u noworodków i niemowląt? Jak pomóc noworodkowi z refluksem? Jak karmić noworodka z refluksem? Co to jest refluks? Refluks, czyli choroba refluksowa przełyku, to schorzenie polegające na cofaniu się kwaśnej treści z żołądka do przełyku . Dzieje się tak, kiedy nieprawidłowo działa dolny zwieracz przełyku. W normalnych warunkach niejako zamyka on żołądek po tym, jak trafi do niego przełknięty pokarm. Uwaga: u niektórych dzieci cierpiących na refluks treść żołądkowa zarzucana jest nie tylko do przełyku, ale dalej – trafia do krtani lub oskrzeli, co powoduje dodatkowe komplikacje. Refluks i ulewanie u niemowlaka  – to nie to samo. Ulewa większość niemowląt, to zjawisko fizjologiczne. O niegroźnym ulewaniu mówimy, jeśli nie jest ono zbyt obfite i dopóki nie towarzyszą mu dodatkowe objawy, jak np. chlustające wymioty, napady świszczącego oddechu, spadek apetytu i masy ciała, przewlekły kaszel. Po czym poznać refluks u noworodka? Rodzice często zastanawiają się, jakie objawy daje refluks u noworodka i niemowlaka. Można go rozpoznać po tym, że dziecko ulewa, czasem wymiotuje chlustająco, najczęściej zaraz po karmieniu, ale zdarza się, że także między posiłkami czy w nocy. Przy tych objawach niemowlę często płacze z powodu bólu (pieczenie w przełyku)....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak