Ucho może być zatkane z powodu zalegającej tam woskowiny lub znajdującego się w nim ciała obcego, które samo włożyło sobie dziecko.
Bez względu na to, z jakiego powodu ucho jest zatkane nie próbuj na własną rękę manipuować przy nim. Może to spowodować, że zalegającą wydzielinę lub ciało obce wepchniesz głębiej, uszkodzisz przewód słuchowy i podrażnisz ucho. Lekarz dysponuje specjalnymi narzędziami do takich operacji. Dlatego szybko zabierz dziecko do lekarza.

Ucho może boleć z wielu powodów. Oto one: Zapalenie ucha środkowego Zapalenie ucha środkowego zdarza się dzieciom dość często. To dlatego, że ich trąbka słuchowa (czyli przestrzeń łącząca ucho z nosem i gardłem) jest szeroka, a zarazem krótka. Nawet przy drobnej infekcji gardła (np. po zjedzeniu zbyt dużej ilości lodów) lub byle katarze proces zapalny może błyskawicznie objąć także uszy. Dzieci, które mają uczulenie na pyłki, mogą chorować na zapalenie ucha środkowego częściej latem niż w innych porach roku, bo z powodu uczulenia mają częściej zatkany nos (a wraz z nim trąbki słuchowe). Objawy: Ból, który nie nasila się przy pociąganiu za małżowinę, oraz gorączka. Co robić? Z dzieckiem trzeba iść do lekarza. Kurowanie domowymi sposobami (np. za pomocą kompresów rozgrzewających) nic nie da. Zapalenie ucha leczy się przepisanymi przez pediatrę antybiotykami. Przeczytaj także: Ważne pytania o antybiotyk Zapalenie ucha zewnętrznego Czasem w przewodzie słuchowym tworzą się bolesne czyraki . Winowajcami są bakterie, które mogły się dostać do ucha np. wraz z brudną wodą z jeziora. Objawy : Dotkliwy ból ucha nasilający się przy pociąganiu za małżowinę, upośledzenie słuchu (przemijające wynika z nacieku zapalnego w przewodzie słuchowym). Co robić? Z dzieckiem trzeba iść do lekarza. Czasami wystarczy odpowiednia maść do ucha, okłady z Altacetu na obolałe węzły chłonne w okolicy ucha oraz lek przeciwbólowy. Ból ucha spowodowany przechłodzeniem Gdy dziecku po kąpieli zostanie w uszach trochę wody, uszy mogą zacząć boleć z powodu przechłodzenia, zwłaszcza jeśli wieje wiatr albo malec wystawia głowę przez okno pojazdu. Dzieje się tak dlatego, że błona bębenkowa jest mocno unerwiona. Chłód odczuwa jako ból. Dziecko może także się rozchorować. Co robić? ...
Choroba objawia się bólem ucha i gorączką. O bólu zwykle świadczy pociąganie przez niemowlę ucha wraz z towarzyszącym temu niepokojem i płaczem przy próbie położenia dziecka. Szybko skontaktuj się z lekarzem jeżeli: – z ucha wycieka wydzielina (przezroczysta, ropna lub z domieszką krwi); – wystąpi wysoka gorączka; – stwierdzisz, że dziecku przełykanie sprawia ból; – stwierdzisz, że Twoje dziecko zaczęło gorzej słyszeć – zauważysz obrzęk ucha – dziecko bez przerwy pociera, drapie ucho.

Kichanie nie zawsze świadczy o tym, że noworodek ma katar. Kichanie to naturalny mechanizm, który pomaga dziecku oczyszczać górne drogi oddechowe. Natomiast pojawienie się wodnistej wydzieliny z noska i częste kichanie u noworodka, to już inna sprawa. Tak zaczyna się katar. Noworodek z katarem potrzebuje fachowej pomocy. Spis treści: Kichanie u noworodka: przyczyny Kichanie u noworodka – ile trwa? Noworodek kicha, bo ma katar. Co robić? Kichanie u noworodka: przyczyny Rodzice słysząc, że noworodek kicha, często od razu obawiają się infekcji. Tymczasem przyczyn kichania u noworodka może być więcej: początek przeziębienie i kataru u niemowlaka , podrażnienie wnętrza nosa – przez kurz, silny zapach lub dym tytoniowy lub cofający się pokarm, zatykanie się jednej dziurki podczas ssania piersi, reakcja alergiczna, np. na roztocza lub sierść zwierząt (u noworodków jednak to rzadkie). Kichanie u noworodka – ile trwa? Przy oczyszczaniu się noska, kichnięcia u noworodka są incydentalne. Najczęściej dziecko kicha raz lub dwa razy. Jeśli u noworodka zaczyna się katar, który jest objawem infekcji, kichanie występuje jeszcze przed pojawieniem się wydzieliny. Może dokuczać również w czasie jej występowania. Noworodek może kichać kilka razy dziennie przez cały czas trwania kataru. Jeśli noworodek reaguje na alergeny, może kichać często i tak długo, jak jest narażony na działanie alergenu. Po tym, jak alergen zostanie wyeliminowany z otoczenia dziecka, kichanie ustępuje. Noworodek kicha, bo ma katar. Co robić? Jeśli noworodek często kicha, należy iść z nim do pediatry, który sprawdzi, czy dziecko nie ma infekcji i podpowie, jak radzić sobie z katarem. Katar u tak małego dziecka to duży problem. Małe dzieci potrafią jednocześnie ssać...