zatkany nos u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie

Zatkany nos u niemowlaka: przyczyny, objawy i sposoby na udrożnienie nosa

Zatkany nos u niemowlaka nie zawsze jest objawem infekcji – przyczyną zatkanego noska u maluszka może być m.in. przesuszenie śluzówek lub wada anatomiczna. Zatkanego nosa nie można jednak lekceważyć, bo nieleczony może doprowadzić do zapalenia płuc, ucha, zatok lub oskrzeli.

Zatkany nos u niemowlaka utrudnia maluszkowi oddychanie. To najbardziej problematyczne u noworodków, ponieważ do 6 tygodnia życia dzieci oddychają jedynie przez nos – nie potrafią oddychać ustami. Zatkany nosek, zwłaszcza w obu dziurkach, może również przeszkadzać w jedzeniu, a także doprowadzić do zaburzeń ssania i niedożywienia oraz powodować duszności.

Spis treści:

 1. Przyczyny zatkanego nosa u niemowlaka
 2. Objawy zatkanego nosa u niemowląt
 3. Zatkany nos u niemowlaka bez kataru
 4. Sposoby na zatkany nos u niemowlaka
 5. Zatkany nos u niemowlaka: powikłania

Jak często zatrzymywać się z niemowlęciem na postojach? Nasz ekspert wyjaśnia

Przyczyny zatkanego nosa u niemowląt

Powodów zatkanego nosa u niemowlaka może być wiele, przede wszystkim są to różnego rodzaju alergie oraz infekcje. Pamiętaj jednak, że nie zawsze powodem zatkanego nosa jest niemowlęcy katar lub sapka u niemowląt.
 

 

Przyczyny zatkanego nosa u niemowlaka:

 • suche powietrze w pomieszczeniu,
 • wrodzone guzy nosa,
 • wrodzone wady twarzoczaszki, m.in. rozszczep podniebienia,
 • infekcje wirusowe lub bakteryjne,
 • wrodzona niedoczynność tarczycy,
 • refluks żołądka i przełyku.


Jeśli niemowlę ma ciągle zatkany nos przez okres ok. 2-3 tygodni, jest to najczęściej spowodowane infekcją wirusową. U niemowląt nieżyt nosa trwa dłużej niż u starszych dzieci. Szczególnie narażone są niemowlaki, które mają starsze rodzeństwo – często „łapią” katar od nich.

Jeśli zatkanemu noskowi towarzyszy też wodnista wydzielina i inne objawy (np. bóle brzuszka, zmiany skórne), winowajcą najprawdopodobniej jest alergia pokarmowa (najczęściej tzw. skaza białkowa). Prawdziwą przyczynę niedrożnego nosa u niemowlęcia pomoże ci ustalić lekarz. Jeśli maluch ma ciągle zatkany nos, nie zwlekaj z wizytą u pediatry!

Ważne! Jeśli przyczyną zatkanego nosa u niemowlaka jest katar, konieczna jest stała obserwacja, bo kanały nosowe u niemowląt są wąskie i krótkie, błyskawicznie dochodzi więc do rozwoju zapalenia oskrzeli, ucha, a nawet płuc.

Objawy zatkanego nosa u niemowląt

Niemowlę wydaje całe spektrum rozmaitych odgłosów. Jak więc rozpoznać, że ma zatkany nos? Oto charakterystyczne objawy niedrożnego nosa u niemowlaka:

 • sapka,
 • stridor nosowy (odgłos gwizdania przy oddychaniu),
 • śluzowo-ropny katar,
 • chrapanie, 
 • zachłystywanie się pokarmem,
 • duszność,
 • sinica.
Zatkany nosek jest szczególnie kłopotliwy dla niemowlaka i jego rodziców nocą. Sprawia, że dziecko męczy się, bo nie może swobodnie oddychać, a przez to nie może ani spać, ani ssać mleka. Zatkany nosek powoduje również chrapanie. Rano rodzice są niewyspani, a maluch rozdrażniony.

Zatkany nos u niemowlaka bez kataru

O czym może świadczyć zatkany nos bez kataru u niemowlaka? Powodów jest kilka, do najczęstszych zaliczamy:

 • zapalenie błony śluzowej nosa – prowadzi to do obrzęku, który uniemożliwia oddychanie;
 • przerost migdałka gardłowego – migdałek jest powiększony i dlatego blokuje drożność nozdrzy tylnych (ta dolegliwość zazwyczaj występuje jednak u dzieci w wieku 6-7 lat);
 • ciało obce w nosie – zazwyczaj jest to konsekwencją zabawy starszego niemowlaka i chwilowej nieuwagi rodzica
 • wady anatomiczne, do których zaliczamy np. skrzywienie przegrody nosa;
 • zapalenie zatok u dziecka (ostre, przewlekłe) – spowodowane jest to obrzękiem błon śluzowych. Towarzyszy mu też często gorączka i osłabienie organizmu dziecka;
 • alergia pokarmowa – dziecko ma problemy z oddychaniem, gdy spożyje produkt, na który jest uczulone
 • polipy w nosie, czyli zmienione struktury błony śluzowej w postaci miękkich guzków.

Sposoby na zatkany nos u niemowlaka

Aby udrożnić zatkany nos u niemowlaka, możesz zrobić dziecku inhalacje z soli fizjologicznej. Ułatwiają one odpływ wydzieliny, a także powodują zmniejszenie obrzęku błon śluzowych. Ciągle zatkany nos możesz też udrożnić za pomocą aspiratora lub gumowej gruszki. Kolejną metodą jest użycie soli morskiej lub fizjologicznej – obkurczają one naczynia krwionośne w nosku i wydzielina zostaje rozrzedzona.

Możesz też spróbować położyć dziecko w nocy na brzuchu, ułatwi to wypłynięcie wydzieliny. Pamiętaj jednak, że dziecko nie może spać na brzuchu bez kontroli osoby dorosłej. A że nocą trudno byłoby ci czuwać nad maluszkiem, możesz, zamiast kłaść go na brzuszku, ułożyć go na plecach, ale pod nóżki łóżeczka za szczebelkami ułożyć z jednej strony kilka książek (tak, aby materac od strony główki dziecka był nieco wyżej). Dobrym rozwiązaniem jest także nawilżanie powietrza w pokoju maluszka.

Zatkany nos u niemowlaka: powikłania

Nigdy nie bagatelizuj zatkanego nosa u niemowlaka! Brak drożności w nosku może nawet zagrażać życiu dziecka, ponieważ w ciężkich przypadkach prowadzi do:

 • bezdechów,
 • sinicy z niedotlenieniem,
 • zachłystowego zapalenia płuc,
 • niewydolności oddechowej,
 • nagłej śmierci łóżeczkowej niemowlęcia,
 • niedożywienia.


Bibliografia:

 1. Dębska M. i in., Zaburzenia drożności nosa u noworodków i niemowląt, Borgis - Nowa Pediatria 3/2005, s. 102-104 [dostęp online: 20.07.2020 czytelniamedyczna.pl]
 2. Myer C.M 3rd, Cotton R.T.: Nasal obstruction in the pediatric patient. Pediatrics. 1983; 72(6): 766–777


Zobacz również:

chrapanie u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Chrapanie u dzieci oznacza zatkany nos. Ale nie tylko! Jak pomóc?
Chrapanie u dziecka może mieć wiele przyczyn – zdarza się, że ustępuje ono wraz z wyeliminowaniem przyczyny (np. infekcji lub alergenów). W niektórych sytuacjach należy jednak niezwłocznie zgłosić się do lekarza – chrapanie podczas snu u dziecka może mieć poważne konsekwencje, takie jak bezdech senny.

Dzieci najczęściej chrapią podczas snu, ale zdarza się, że chrapanie, trudności w oddychaniu i świszczący oddech pojawiają się także w dzień. Zlekceważenie chrapania u dziecka może mieć poważne konsekwencje dla jego zdrowia. Jeżeli chrapanie u dziecka długo się utrzymuje, należy skonsultować się z lekarzem. Spis treści: Przyczyny chrapania u dzieci Skutki chrapania u dziecka Chrapanie u dziecka – jak pomóc? Chrapanie u dziecka a bezdech Chrapanie u dziecka – leczenie Przyczyny chrapania u dzieci Zastanawiasz się, dlaczego twoje dziecko chrapie w nocy? Wśród przyczyn chrapania wymienia się: Przeziębienie . Jeżeli dziecko ma katar, śluzówki nosa są obrzęknięte, a powietrze przeciska się przez nie z trudem. W dzień, gdy dziecko jest w pozycji pionowej lub półpionowej, oddycha mu się łatwiej. W nocy pozycja leżąca sprzyja chrapaniu. Jeżeli przyczyną jest tylko przeziębienie, chrapanie u dziecka ustanie po wyleczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. Powiększony migdałek . To najczęstsza przyczyna chrapania u dzieci. Laryngolog dokładnie obejrzy dziecku gardło. Jeśli będzie miał wątpliwości, czy przyczyną problemów jest przerośnięty trzeci migdałek, skieruje dziecko na zdjęcie rentgenowskie lub wykonanie tzw. fiberoskopii. Lekarz ogląda drogi oddechowe dziecka specjalnym światłowodem. Jeżeli rzeczywiście winny będzie przerośnięty migdałek, laryngolog może doradzić jego usunięcie. Wiotkie tkanki krtani. W tej sytuacji dziecko ma też problemy w dzień: ciężko, świszcząco oddycha. Może też częściej chorować, a infekcjom towarzyszy zwykle duszność. Wiotkości się nie leczy. Trzeba poczekać (zwykle do końca 2. roku życia), aż dziecko z tego „wyrośnie”. Skrzywiona przegroda nosa. Może utrudniać oddychanie i powodować chrapanie, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu...

sapka, zatkany nos, alergia
Fotolia
Zdrowie
Wiecznie zatkany nos – czy to alergia?
O czym świadczy ciągły katar i zatkany nos? Czy z wiecznie zakatarzonym dzieckiem można wychodzić na dwór np. zimą? Co robić, aby maluch zaczął oddychać przez nos? Mówi specjalista alergolog.

Antek (cztery lata) ma non stop zatkany nos. Oddycha przez buzię i już dwa razy tej jesieni zachorował na zapalenie oskrzeli. Owijam mu buzię wełnianym szalikiem, ale to nie pomaga. Zastanawiam się, czy może lepiej nie wychodzić z nim na dwór w zimie? Joanna Mazur z Kolbuszowej Przewlekły katar może być objawem alergii wziewnej (np. na roztocza albo pleśnie). Najważniejsze, co może pani zrobić, to znaleźć przyczynę uczulenia (polecam wykonanie testów alergicznych ) i ją usunąć. Najpewniej kiedy alergia ustąpi, katar zniknie. Zaprzestanie albo skrócenie spacerów nie jest dobrym wyjściem, zwłaszcza dla dziecka z zatkanym noskiem. Zimne powietrze obkurcza śluzówkę, dlatego właśnie na spacerze małym alergikom oddycha się najłatwiej. Warto zadbać też o częste wietrzenie mieszkania: stojące powietrze pełne jest alergenów, które pogorszą stan zdrowia dziecka. Owijanie ust szalikiem (zwłaszcza wełnianym, który często uczula) nie jest zalecane – skraplająca się na nim para zamarza i może nawet być przyczyną odmrożenia buzi u dziecka. Dobrze byłoby też pokazać synka lekarzowi: zatkany nos bywa również oznaką  przerostu tzw. trzeciego migdałka, który czasem trzeba usunąć operacyjnie.

zatkany nosek
Materiały prasowe: Drewex Kolorino
Zdrowie
Czemu niemowlę ma zatkany nos? To nie zawsze jest katar
Zatkany nos to objaw a nie przyczyna! Żeby ulżyć dziecku, trzeba odkryć, dlaczego oddycha przez buzię. Przyczyną może być nie tylko katar, lecz także np. alergia czy przerośnięte migdałki.

Twój maluszek zaczął oddycha buzią a nie nosem? Nie lekceważ tego: nosek służy dziecku nie tylko do zadzierania w górę, ale przede wszystkim oczyszcza, ogrzewa i nawilża przepływające przezeń powietrze. Może to robić tylko, gdy nic go nie blokuje, śluzówka wyściełająca jego wnętrze jest wilgotna, a rzęski, które ją pokrywają, nie są posklejane. Leczenie zatkanego noska u dziecka zależy od tego, co wywołało dolegliwości. W grę wchodzi kilka przyczyn. Katar wirusowy Szczególnie mocno daje się we znaki niemowlętom, które nie radzą sobie z oddychaniem przez usta. Jest uciążliwy także w przypadku starszych dzieci. Może przejść w stan przewlekły i doprowadzić do powikłań, np. zapalenia ucha środkowego, krtani czy tchawicy. Sposobem na uniknięcie kłopotów jest dokładne oczyszczanie nosa. Jak oczyszczać zatkany nosek – pokazujemy krok po kroku! Trzeci migdałek Migdałek gardłowy to skupisko tkanki chłonnej, które jest jednym z elementów systemu obronnego organizmu. Gdy jest zbyt duży, nie broni go przed drobnoustrojami. Wręcz przeciwnie: staje się ich siedliskiem. W efekcie dziecko często choruje, chrapie i jest ciągle zmęczony. Trzeci migdał daje się we znaki na ogół dopiero kilkulatkom, ale może się nadmiernie rozrosnąć nawet już u 10–12-miesięcznego niemowlęcia. Jeśli to konieczne, usuwa się go maluchom, które skończyły cztery lata. Wcześniej trzeba dbać o to, by nie doszło do dalszego rozrostu: leczyć wszelkie infekcje i udrażniać nos (uczyć malca wydmuchiwania, płukać wodą morską w sprayu ). Uwaga! Dowiedz się więcej o wycinaniu migdałków u dzieci. Koralik w nosie Dzieci wkładają do nosków najróżniejsze rzeczy: koraliki, części zabawek itd. Najgorsze są nasiona (np. groch, fasola), bo nie dość, że blokują nozdrze, to jeszcze pęcznieją i gniją. Jeśli podejrzewasz, że w nosku dziecka tkwi jakiś przedmiot...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj