Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Cebion listopad mycie zębów
Adobe Stock
Zdrowie

Zdrowe zęby i dziąsła. Jak nauczyć malucha o nie dbać [5 sposobów]

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…”. O tym, że mycie zębów jest ważne, wie chyba każdy z nas, dorosłych. Jeśli od najmłodszych lat przyzwyczaimy malucha do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, nie będzie miał z tym problemów w przyszłości. Jak to zrobić?

Już pierwsze wyrzynające się zęby trzeba koniecznie czyścić, zwłaszcza że nie są one jeszcze w pełni zmineralizowane1, a co za tym idzie: podatne na próchnicę2. Wiele chorób jamy ustnej i uzębienia może mieć swój początek jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby1. Dlatego tak ważne jest wyrobienie w dziecku prawidłowych nawyków.
Oto 5 sprawdzonych sposobów, dzięki którym nawet najbardziej oporny maluch może pokochać szczotkowanie zębów.

1. Zębowe zakupy

Pozwól maluchowi samodzielnie wybrać akcesoria niezbędne podczas higieny jamy ustnej. Stwórzcie listę „zębowych akcesoriów” i wspólnie wybierzcie się do drogerii. Zrób wstępną selekcję szczoteczek – zwróć uwagę, by była dostosowana do wieku malucha, a więc miała miękkie włosie, względnie małą główkę i dość szeroki, ale niezbyt gruby uchwyt, najlepiej z elementami antypoślizgowymi. Jeśli wybierasz szczoteczkę dla starszaka możesz sięgnąć po taką z włosiem zróżnicowanej długości. Jego zadaniem jest doczyszczenie trudno dostępne miejsca na zębach bocznych3. Całą resztę pozostaw dziecku2. Niech maluch sam zdecyduje, czy przy myciu zębów ma mu towarzyszyć zwierzątko, księżniczka czy superbohater.

Cebion listopad mycie zębów
Adobe Stock

Podobnie postąp z pastą i zastosuj zasadę ograniczonego wyboru. Spośród tubek odpowiednich dla dziecka2 pozwól wybrać tę, która maluchowi spodoba się najbardziej. Po powrocie z zakupów uroczyście rozpakujcie wszystkie zdobycze w łazience, wyparzcie szczoteczki. Następnie uroczyście umyjcie zęby!

2. Trening czyni mistrza

Dlatego poćwiczcie na… pluszakach! Misie i lalki ucieszą się z czasu spędzonego w tej formie. A dla malucha będzie to niezła lekcja higieny. W łatwy sposób możesz pokazać dziecku w jaki sposób prawidłowo szczotkować zęby3. Ta metoda sprawdzi się także podczas nauki korzystania z nici dentystycznej. Możemy na przykładzie uzębienia groźnego tyranozaura pokazać naszemu brzdącowi, jak prawidłowo czyścić powierzchnie międzyzębowe. To szczególnie ważne, gdy masz w domu starszaka u którego pojawiają się „szóstki”, a więc około 5-6. roku życia1,2. To też dobry moment na wprowadzenie płynu do płukania jamy ustnej przeznaczonego dla dzieci2.
Miej na uwadze, że dzieci uczą się świata przez obserwację. Jeżeli więc pokażesz maluchowi, jak ty myjesz zęby lub pozwolisz wystąpić w roli modela, maluch ma szansę zapamiętać pewne rzeczy szybciej. Miej też na uwadze, że wspólne mycie zębów może być przygodą dla obu stron, dlatego nie wzbraniajcie się przed wzajemnym ich szczotkowaniem!

3. Bajki (nie tylko) o wróżce Zębuszce

Na rynku dostępnych jest wiele książeczek pokazujących jak ważne są zabiegi higieniczne jamy ustnej. Możesz sięgnąć po przygody misia, który idzie do dentysty, interaktywne lektury o walorze edukacyjnym czy bajkę o słynnej wróżce Zębuszce. Dodatkowo pomoże oswoić się z często naturalnie występującym lękiem związanym z wypadaniem zębów mlecznych.
Znajdziesz również bajki związane z kluczowymi w rozwoju dzieci umiejętnościami i zdrowymi nawykami – korzystania z nocnika, sportu, jedzenia owoców czy właśnie mycia zębów. Wspólne oglądanie może stać się dobrą okazją do wytłumaczenia, że szczoteczka służy tylko do mycia zębów, a nie innych części ciała, że nie wolno jej gryźć, żuć i ssać.

4. Codzienne rytuały

Dla dzieci powtarzalność czynności i rytuały są niezwykle ważne. Sprawiają, że maluchy czują się pewnie i bezpiecznie4. Warto włączyć do nich mycie zębów. Wspólnie zastanówcie się, gdzie w planie dnia najlepiej je umiejscowić. Czy będzie to pierwsza rzecz po przebudzeniu, czy wyszczotkujecie zęby dopiero po przywitaniu wszystkich miśków? Z kolei wieczorem może być to kolejna czynność po zaplanowaniu stroju na następny dzień lub po wieczornej czytance a tuż przed kąpielą w pianie.

Cebion listopad mycie zębów
Adobe Stock

Ponieważ mycie zębów trwa określoną ilość czasu, jego kreatywne odmierzanie może okazać się niezwykle przydatne. Wspólnie możecie kupić i ozdobić własny czasomierz – klepsydrę, zegar do jajek lub zwykły stoper. Pomocny okazuje się też Internet – mycie zębów może trwać tyle, co ukochana piosenka, przeczytany wierszyk lub specjalnie przygotowany dla dzieci podcast o myciu zębów.

5. Wizyta u dentysty

W większych miastach bez problemu znajdziesz gabinet stomatologii dziecięcej, którego wyposażenie i wystrój niczym nie przypominają tych dla dorosłych. Ich ściany zdobią kolorowe obrazki i bajkowe motywy. To jednak nie jest najważniejsze. Kluczowa jest osoba lekarza i jego podejście do małego pacjenta oraz… pozytywne nastawienie malucha!
Pamiętaj, że od ciebie zależeć będzie, czy maluch usiądzie na fotelu dentystycznym ze strachem czy z zaciekawieniem. Pierwsza – zapoznawcza – wizyta powinna mieć na celu oswojenie się z gabinetem, narzędziami i fotelem dentystycznym3. Jeśli już wtedy uda się pokazać zęby lekarzowi – super! To pierwszy krok do kolejnych profilaktycznych wizyt.


Cebion belka
Redakcja/mat. pras.

1 M. Szpringer-Nodzak, M. Wochna-Sobańska, Stomatologia wieku rozwojowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, wydanie IV, ISBN 83-200-2774-8 , S. 25
2 J.Szczepańska, A. Hilt, M. Daszkowska, G. Marczuk-Kolada, Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży w kolejnych grupach wiekowych, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, 2014
3 Przegląd interwencji zapobiegawczych z zakresu higieny jamy ustnej wykorzystywanych w pediatrii, Pediatria po Dyplomie, Październik 2009, Vol. 13 Nr 5, s. 21-22, 23
4 K. Appelt, M. Mielcarek, Opieka i wychowanie: Wczesne dzieciństwo, Wydanie I Tom 1, nstytut Badań Edukacyjnych, Warszawa 2014ISBN – 978-83-61693-66-6, S. 7
5 A. Błasiak, Rytuały rodzinne jako czynnik stałości i trwałości systemu rodzinnego w dynamicznie zmieniającym się świecie, Kraków 2019
 

Artykuł powstał z udziałem marki Cebion®
MAT-PL-OTHER-20-000053

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak