
Leki roślinne, ziołowe uważamy za bezpieczniejsze od chemicznych. Ale czy tak rzeczywiście jest? Czy zioła i inne naturalne leki są bezpiecznie dla niemowlęcia?
Alergia na zioła
W ziołach znajduje się wiele składników naprawdę silnie działających. Mogą pomóc, ale nieumiejętnie stosowane, mogą zaszkodzić.
Rumianek, mięta czy szałwia mogą powodować wysypkę, obrzęki, katar, kaszel. Chociaż zdarza się to naprawdę rzadko (według francuskich badań zaledwie u około 0,7% dzieci), to jednak trzeba uważać. Szczególnie gdy dziecko jest alergikiem, ostrożnie podchodź do kuracji ziołowych i przeprowadzaj je pod kontrolą lekarza.
Jeśli chcesz podać niemowlęciu jakikolwiek lek ziołowy zawsze skontaktuj się z pediatrą. Nie wiadomo, jak na zioła zareaguje organizm tak małego dziecka.
Naturalne leki na biegunkę
Gdy niemowlę kilka razy dziennie robi wodnistą, brzydko pachnącą kupkę, skontaktuj się z lekarzem.
Jeśli biegunkę ma starsze dziecko, możesz przez 1-2 dni wspomóc je domowymi sposobami.
- Wywar z oskrobanej i ugotowanej marchewki. Nadaje się dla dziecka, które nie je jeszcze dodatkowych pokarmów.
- Siemię lniane. Substancje śluzowe zawarte w lnie powlekają i osłaniają przewód pokarmowy. Łyżeczkę siemienia zalej szklanką wody, gotuj pół godziny, aż zrobi się kleik. Dodawaj go do napojów dziecka – po łyżeczce kilka razy dziennie. Powyżej 6. miesiąca.
- Marchwianka (powyżej 6. miesiąca). Ugotuj marchew w litrze wody, zmiksuj, dodaj szczyptę soli.
- Koniecznie podawaj dziecku wodę - często, za to w niewielkich ilościach.
Naturalne leki na zaparcia
U najmłodszych niemowląt problemy ze zrobieniem kupki mogą być spowodowane wadą układu pokarmowego lub niewłaściwym sposobem karmienia. Jeśli więc dziecko ma kłopoty z zaparciem, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem.
U starszych dzieci występują zwykle tzw. zaparcia nawykowe, których przyczyną są błędy w diecie. Podawaj dziecku:
- owoce, warzywa, kasze,
- soki z marchwi, buraków (od 7. miesiąca),
- kompot z suszonych śliwek (od 10. miesiąca) i sok z kiszonej kapusty (od 2. roku życia).
Nie podawaj dziecku środków przeczyszczających, nawet ziołowych!
Zioła na dobry sen
Jeśli dziecko ma trudności z zasypianiem, często budzi się w nocy, powiedz o ty pediatrze. Przyczyną mogą być np. owsiki albo grzybica, które trzeba leczyć.
Gdy jednak okaże się, że dziecko jest zdrowe, ale nadal nie może spać, podaj mu wieczorem do picia herbatkę z melisy lub rumianku. Kilka łyżeczek może wypić już miesięczny niemowlę.
Zioła na kłopoty ze skórą
Jeżeli dziecko ma na buzi krostki i wypryski, możesz przemywać mu skórę naparem z rumianku. Rumianek zawiera substancje przeciwzapalne i kojące.
Nie używaj jednak rumianku do mycia oczu dziecka, gdy ma ono zapalenie spojówek. Zioła mogą bowiem spowodować nawet silną reakcję alergiczną. Oczy maluszka przemywaj solą fizjologiczną (np. Oftarinol, Physiodose), a jeżeli to nie pomaga, idź z nim do okulisty.
Zioła na katar i gorączkę
Kiedy dziecko ma katar, posmaruj mu kilka razy dziennie nosek maścią majerankową, a do każdej dziurki zakraplaj sól fizjologiczną albo wodę morską w sprayu. Jeżeli nieżyt nosa trwa dłużej niż tydzień, smaruj dwa razy dziennie nos (od środka) olejkiem z ogórecznika. Regeneruje on błonę śluzową i przywraca prawidłowe ruchy rzęsek. Na poduszkę lub ubranie możesz wkropić odrobinę olejku, np. z sosny, tymianku.
Herbatki z lipy, maliny i czarnego bzu możesz podawać, gdy dziecko skończy rok i ma stan podgorączkowy lub niewysoką gorączkę (do 37,7 st. C). Zioła te działają lekko napotnie, więc dziecku po ich wypiciu nieco spadnie temperatura. A jednocześnie składniki zawarte w tych ziołach mają właściwości przeciwzapalne i niszczą wirusy. Herbatki osłódź miodem (jeśli dziecko skończyło już 1. rok) lub sokiem malinowym.
Zioła na kaszel
Gdy dziecko ma kaszel mogą mu pomóc herbatki z czarnego bzu, prawoślazu, babki lancetowatej, bluszczu. Możesz je podawać dziecku, gdy skończy rok.
Możesz sama zaparzyć herbatkę z czarnego bzu, prawoślazu, babki lancetowatej lub podać dziecku gotowy syrop z apteki. Bardzo dobrze wpływa również posmarowanie pleców dziecka, klatki piersiowej i stóp rozgrzewającymi maściami z ziołami (kupisz je w aptece).
Czytaj też: Witaminy, probiotyki, zioła czy tran: co najlepiej poprawi odporność chorowitka?
Konsultacja: dr Barbara Madziar-Kraśkiewicz, pediatra, specjalista medycyny naturalnej