
Wiesz dobrze z własnego doświadczenia, co oznacza przeziębienie: ogólne osłabienie, katar, ból gardła i kaszel. Tak zazwyczaj organizm reaguje na atak podstępnych wirusów. Jednak przeziębienie rozwija się kilka dni i czasami na jego pełen rozkwit trzeba poczekać. Tymczasem maluszek najczęściej już wtedy, gdy choroba dopiero się wykluwa i rozwija, jest marudny. Sprawdź, jak odróżnić u malca zły humorek od infekcji.
Ból gardła
To wyjątkowo podstępna dolegliwość. Twój niemowlaczek przecież nie umie jeszcze jak dwulatek powiedzieć, że go „boli szyja”, tylko zazwyczaj jest smutny, bez humorku i popłakuje. Gdy twoje dziecko wyjątkowo marudzi, zwróć uwagę, czy ma chrypkę,
a łatwiej ci będzie skojarzyć jego zły nastrój z chorobą gardła.
Jak rozpoznać: Przy zwykłym przeziębieniu drapie w gardle, ale nie jest to na tyle silny ból, który utrudnia przełykanie. Zatem nawet gdy malec ma dobry apetyt, zajrzyj do jego gardła i sprawdź, czy nie jest zaczerwienione. Chwilkę przytrzymaj język końcem łyżeczki (albo palcem wskazującym). Pamiętaj, by przed obejrzeniem gardła malucha i po tym dokładnie umyć ręce.
Jak pomóc: Jeśli chcesz przynieść ulgę swojemu maluchowi:
- podawaj dużo picia, np. letnią herbatkę z sokiem malinowym, wodę z miodem i cytryną (napój nie powinien być zbyt intensywny), lekkie i niekwaśne kompoty;
- starszaka zachęć, żeby wypłukał gardło kilkakrotnie naparem szałwii lub rumianku. Znacznie złagodzą drapanie lub pieczenie;
- stosuj inhalacje za pomocą nebulizatora – to skuteczne, zwłaszcza u niemowląt.
To ważne! Gdyby pojawiła się gorączka, dziecko zaczęło mieć kłopoty z przełykaniem, na migdałkach zauważyłabyś nalot, skontaktuj się z lekarzem.
Kaszelek
Zaczyna się często od pochrząkiwania. Potem przeradza się w odkasływanie. Nie wyciszaj kaszlu u malca. To ważny odruch obronny.
Jak rozpoznać: Przeziębionego malucha najpierw męczy suche pokasływanie. Przez pierwsze
3–5 dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona. Wodnista wydzielina spływa do gardła, krtani, tchawicy, a to wywołuje odruch kaszlu. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry, wydzielina gęstnieje.
Jak pomóc: Suchy kaszel jest męczący, jednak mokry przynosi ulgę. Aby pomóc malcowi:
- jeśli masz w domu inhalator (lub nebulizator), rób dziecku częste inhalacje z soli fizjologicznej;
- zachęcaj dziecko, żeby dużo piło: wodę, herbatki owocowe, rozcieńczone kompoty – o temperaturze letniej, pokojowej, żeby wydzielina stawała się nieco rzadsza i łatwiej ją było dziecku skutecznie odkrztusić;
- gdy pojawia się mokry kaszel, przerwij podawanie syropu przeciwkaszlowego. Drogi oddechowe muszą się oczyszczać z tego, co w nich zalega. Maluch nie zawsze potrafi wykrztuszać wydzielinę, więc ją połyka i może się zdarzyć, że potem ją zwymiotuje. Nie martw się, to nic złego!
- nawilżaj powietrze w pokoju malca. To pomaga odkasływać;
- ułóż dziecko w łóżku w pozycji półsiedzącej – łatwiej mu będzie oddychać. Niemowlę dużo noś na rękach, w pionie;
- możesz podawać syropy rozrzedzające wydzielinę. Powyżej roku: Mucosolvan, Ambroksol (w dzień) i syropy ziołowe (jeśli nie jest alergikiem). Niemowlęciu nie dawaj żadnych leków bez zgody lekarza;
- oklepuj plecki dziecka. Kilka razy dziennie, żeby ułatwić mu odkrztuszanie. Uwaga! Nigdy nie rób tego płaską dłonią, tylko złożoną w „łódeczkę”.
To ważne! Jeżeli kaszel bardzo się nasila, wzrosła gorączka, towarzyszy mu duszność i świsty, gdy staje się szczekający lub maluch „zanosi się” (pieje), szybko zadzwoń do lekarza.
Katarek
Typowe infekcje kataralne są wywoływane przez wirusy. Małe dzieci mogą mieć katar kilka razy w roku, bo łatwo się nim zarazić
– wirus przenosi się drogą kropelkową lub przez brudne rączki.
Jak rozpoznać: U niemowląt pierwszy objaw to sapka – znak, że śluzówka nosa jest w stanie zapalnym. Potem z nosa leci wodnista wydzielina. Maluch może mieć też podwyższoną temperaturę. Katar bardziej męczy niemowlę niż starsze dziecko, bo malec ma wtedy kłopoty ze ssaniem. U starszych dzieci najpierw może pojawić się drapanie w gardle
i pieczenie w nosie, potem kichanie i wodnista wydzielina. Dziecko marudzi, pokłada się.
Jak pomóc: Jeśli malcowi dokucza katar, działaj zdecydowanie:
l Kilka razy dziennie wkraplaj niemowlęciu sól fizjologiczną, żeby oczyścić mu nos (do każdej dziurki po dwie krople). Potem połóż je na brzuszku i usuń wydzielinę. Gdy nos jest zatkany, użyj gruszki z szerokim końcem, a nie patyczków.
l Zastosuj krople do nosa, np. Nasivin (dla niemowlęcia Nasivin soft 0,01%, 1 kroplę do każdej dziurki (dwa razy na dobę, do trzech dni).
l Niemowlę częściej trzymaj na rękach w pozycji pionowej. Układaj je na boku lub podłóż pod materacyk książkę, by nie leżało płasko.
l Smaruj maścią ochronną skórę pod noskiem, np. Pantenolem, maścią majerankową (nie nagietkową, bo to silny alergen), Linomagiem lub zwykłą wazeliną.
l Podawaj dużo picia, a niemowlę przystawiaj do piersi.
To ważne! Jeżeli katar zmieni się na ropny (zielony, żółtawy) lub pojawi się gorączka, kaszel, podejrzenie bólu ucha, zadzwoń do lekarza.