Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, płacz, łzy
Zdrowie

Zły humorek czy choroba

Kiedy twój maluch jest bez powodu bardziej marudny, możliwe, że jest to pierwsza oznaka choroby. Dowiedz się, jak rozpoznać początki infekcji u dziecka.

Wiesz dobrze z własnego doświadczenia, co oznacza przeziębienie: ogólne osłabienie, katar, ból gardła i kaszel. Tak zazwyczaj organizm reaguje na atak podstępnych wirusów. Jednak przeziębienie rozwija się kilka dni i czasami na jego pełen rozkwit trzeba poczekać. Tymczasem maluszek najczęściej już wtedy, gdy choroba dopiero się wykluwa i rozwija, jest marudny. Sprawdź, jak odróżnić u malca zły humorek od infekcji.

Ból gardła
To wyjątkowo podstępna dolegliwość. Twój niemowlaczek przecież nie umie jeszcze jak dwulatek powiedzieć, że go „boli szyja”, tylko zazwyczaj jest smutny, bez humorku i popłakuje. Gdy twoje dziecko wyjątkowo marudzi, zwróć uwagę, czy ma chrypkę,
a łatwiej ci będzie skojarzyć jego zły nastrój z chorobą gardła.
Jak rozpoznać: Przy zwykłym przeziębieniu drapie w gardle, ale nie jest to na tyle silny ból, który utrudnia przełykanie. Zatem nawet gdy malec ma dobry apetyt, zajrzyj do jego gardła i sprawdź, czy nie jest zaczerwienione. Chwilkę przytrzymaj język końcem łyżeczki (albo palcem wskazującym). Pamiętaj, by przed obejrzeniem gardła malucha i po tym dokładnie umyć ręce.
Jak pomóc: Jeśli chcesz przynieść ulgę swojemu maluchowi:
- podawaj dużo picia, np. letnią herbatkę z sokiem malinowym, wodę z miodem i cytryną (napój nie powinien być zbyt intensywny), lekkie i niekwaśne kompoty;
- starszaka zachęć, żeby wypłukał gardło kilkakrotnie naparem szałwii lub rumianku. Znacznie złagodzą drapanie lub pieczenie;
- stosuj inhalacje za pomocą nebulizatora – to skuteczne, zwłaszcza u niemowląt.
To ważne! Gdyby pojawiła się gorączka, dziecko zaczęło mieć kłopoty z przełykaniem, na migdałkach zauważyłabyś nalot, skontaktuj się z lekarzem.

Kaszelek
Zaczyna się często od pochrząkiwania. Potem przeradza się w odkasływanie. Nie wyciszaj kaszlu u malca. To ważny odruch obronny.
Jak rozpoznać: Przeziębionego malucha najpierw męczy suche pokasływanie. Przez pierwsze
3–5 dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona. Wodnista wydzielina spływa do gardła, krtani, tchawicy, a to wywołuje odruch kaszlu. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry, wydzielina gęstnieje.
Jak pomóc: Suchy kaszel jest męczący, jednak mokry przynosi ulgę. Aby pomóc malcowi:
- jeśli masz w domu inhalator (lub nebulizator), rób dziecku częste inhalacje z soli fizjologicznej;
- zachęcaj dziecko, żeby dużo piło: wodę, herbatki owocowe, rozcieńczone kompoty – o temperaturze letniej, pokojowej, żeby wydzielina stawała się nieco rzadsza i łatwiej ją było dziecku skutecznie odkrztusić;
- gdy pojawia się mokry kaszel, przerwij podawanie syropu przeciwkaszlowego. Drogi oddechowe muszą się oczyszczać z tego, co w nich zalega. Maluch nie zawsze potrafi wykrztuszać wydzielinę, więc ją połyka i może się zdarzyć, że potem ją zwymiotuje. Nie martw się, to nic złego!
- nawilżaj powietrze w pokoju malca. To pomaga odkasływać;
- ułóż dziecko w łóżku w pozycji półsiedzącej – łatwiej mu będzie oddychać. Niemowlę dużo noś na rękach, w pionie;
- możesz podawać syropy rozrzedzające wydzielinę. Powyżej roku: Mucosolvan, Ambroksol (w dzień) i syropy ziołowe (jeśli nie jest alergikiem). Niemowlęciu nie dawaj żadnych leków bez zgody lekarza;
- oklepuj plecki dziecka. Kilka razy dziennie, żeby ułatwić mu odkrztuszanie. Uwaga! Nigdy nie rób tego płaską dłonią, tylko złożoną w „łódeczkę”.
To ważne! Jeżeli kaszel bardzo się nasila, wzrosła gorączka, towarzyszy mu duszność i świsty, gdy staje się szczekający lub maluch „zanosi się” (pieje), szybko zadzwoń do lekarza.

Katarek
Typowe infekcje kataralne są wywoływane przez wirusy. Małe dzieci mogą mieć katar kilka razy w roku, bo łatwo się nim zarazić
– wirus przenosi się drogą kropelkową lub przez brudne rączki.
Jak rozpoznać: U niemowląt pierwszy objaw to sapka – znak, że śluzówka nosa jest w stanie zapalnym. Potem z nosa leci wodnista wydzielina. Maluch może mieć też podwyższoną temperaturę. Katar bardziej męczy niemowlę niż starsze dziecko, bo malec ma wtedy kłopoty ze ssaniem. U starszych dzieci najpierw może pojawić się drapanie w gardle
i pieczenie w nosie, potem kichanie i wodnista wydzielina. Dziecko marudzi, pokłada się.
Jak pomóc: Jeśli malcowi dokucza katar, działaj zdecydowanie:
l Kilka razy dziennie wkraplaj niemowlęciu sól fizjologiczną, żeby oczyścić mu nos (do każdej dziurki po dwie krople). Potem połóż je na brzuszku i usuń wydzielinę. Gdy nos jest zatkany, użyj gruszki z szerokim końcem, a nie patyczków.
l Zastosuj krople do nosa, np. Nasivin (dla niemowlęcia Nasivin soft 0,01%, 1 kroplę do każdej dziurki (dwa razy na dobę, do trzech dni).
l Niemowlę częściej trzymaj na rękach w pozycji pionowej. Układaj je na boku lub podłóż pod materacyk książkę, by nie leżało płasko.
l Smaruj maścią ochronną skórę pod noskiem, np. Pantenolem, maścią majerankową (nie nagietkową, bo to silny alergen), Linomagiem lub zwykłą wazeliną.
l Podawaj dużo picia, a niemowlę przystawiaj do piersi.
To ważne! Jeżeli katar zmieni się na ropny (zielony, żółtawy) lub pojawi się gorączka, kaszel, podejrzenie bólu ucha, zadzwoń do lekarza.

Domowe sposoby na przeziębienie - film

mokry-kaszel-u-dziecka-jak-leczyc
Fotolia
Zdrowie
Mokry kaszel u dziecka - czy podawać syrop?
Wiesz jak rozpoznać i leczyć mokry kaszel u dziecka? Bywa, że przyczyną męczącego kaszlu jest... podawanie dziecku niewłaściwego syropu na kaszel. Sprawdź, czy przypadkiem nie popełniasz tego błędu!

Mokry kaszel u dziecka - jak rozpoznać? Mokry kaszel poznasz po tym, że dziecko odkrztusza wydzielinę i w ten naturalny sposób oczyszcza drogi oddechowe (ze śluzu i wydzieliny zapalnej, która jest pożywką dla bakterii). Pamiętaj, że nie można podawać syropów zatrzymujących mokry kaszel! To spowodowałoby zatkanie oskrzeli i oskrzelików wydzieliną i jeszcze szybsze namnażanie się bakterii. Jeśli dziecko ma mokry kaszel , można go hamować tylko wtedy, gdy jest mocno osłabione. Sprawdź: Kiedy do lekarza z mokrym kaszlem dziecka? Przeczytaj też: Domowe sposoby na kaszel Na mokry kaszel podaj dziecku syrop mukolityczny Co zatem trzeba zrobić, by ulżyć dziecku? Na mokry kaszel u dziecka podaje się syrop wykrztuśny. Co to za syrop? Ma on za zadanie rozrzedzić wydzielinę, by maluszkowi łatwiej było ją potem odkrztusić. Leki wykrztuśne (mukolityczne) podaje się najpóźniej do godziny 17. Dlaczego? Rozrzedzają wydzielinę, przez co dziecko kaszle nawet więcej. To korzystne, ale w nocy malec nie mógłby spać. Uwaga! Lekarze i farmaceuci odradzają syropy na kaszel typu 2 w 1 i zalecają stosowanie konkretnych syropów w zależności od rodzaju kaszlu. Warto również sprawdzać skład syropu na kaszel , by zawierał odpowiednie substancje czynne. Sprawdź też: Najlepsze sposoby na dziecięce przeziębienie Przy mokrym kaszlu oklepuj dziecku plecki Oklepywanie plecków dziecka ułatwia pozbycie się wydzieliny. Najlepiej robić to rano, gdy malec wstanie oraz w godzinę po podaniu środka mukolitycznego. Połóż dziecko na brzuszku, na swoich kolanach, tak by jego główka znajdowała się nieco niżej niż reszta ciała. Oklepuj plecki dłonią złożoną w łódkę, po obu stronach kręgosłupa, zawsze w kierunku barków. Uwaga! Nie można klepać szkraba po nerkach ani po kręgosłupie! Przeczytaj więcej: Rodzaje kaszlu Mokry kaszel dziecka...

przeziębienie u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Dziecięce przeziębienie - porady dla rodziców
Szkliste oczy, brak apetytu, rumieńce i ciepłe czoło. Jesienią o przeziębienie nie trudno - sprawdź, co wtedy robić.

Teraz już nie ma znaczenia, kto „przyniósł” wirusa do domu. Zresztą o tej porze roku o to najłatwiej. Wystarczy, że ktoś chory kichnął obok dziecka, dotknął zabawki malucha, która potem powędrowała do buzi.  Zacznij szybko działać , aby banalna infekcja nie zmieniła się w coś poważniejszego. Oto plan działania. Katar Małe dzieci mogą mieć katar kilka razy w roku, bo wywołujący go wirus łatwo przenosi się drogą kropelkową lub na rączkach.  Sposoby jak leczyć katar • Zatkany nosek – kilka razy dziennie wkraplaj do każdej dziurki po dwie krople soli fizjologicznej. Potem usuń wydzielinę. Gdy nosek jest nadal zatkany, a dziecko nie umie jeszcze go wydmuchać użyj gruszki z szerokim końcem lub specjalnego aspiratora .  • Silny katar – zastosuj krople, np. Nasivin Soft 0,01%, 1–2 krople do każdej dziurki (2–3 razy na dobę przez 2–3 dni, nie dłużej). Układaj dziecko do snu na boku lub podłóż pod materacyk od strony głowy książkę, aby głowa malucha była wyżej. Skórę pod noskiem smaruj maścią ochronną, np. Pantenolem, Linomagiem, wazeliną, maścią majerankową (nie nagietkową – to silny alergen). Podawaj dużo wody, niesłodzonych herbatek, a jeżeli karmisz piersią, jak najczęściej przystawiaj dziecko. To ważne! Jeżeli katar zmieni się na ropny (zielony, żółtawy) lub pojawi się gorączka (powyżej 38°C), kaszel, podejrzenie bólu ucha , koniecznie zadzwoń do lekarza. Polecamy: Katar u niemowlaka - rodzaje kataru   Kaszel Przeziębionego malucha najpierw męczy suche pokasływanie. Przez pierwsze trzy do pięciu dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona. Wodnista wydzielina spływa do gardła , krtani i tchawicy, a to wywołuje odruch kaszlu. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry, wydzielina gęstnieje. Domowe sposoby na...

dziecko, zdrowie dziecka, lekarz, badanie
Panthermedia
Zdrowie
Kaszel u dziecka? Poznaj ważne fakty i zalecenia
Choć na dźwięk kaszlu u swojego dziecka może cię ogarniać przerażenie, wiedz, że kaszel jest pożyteczny! Dzięki niemu wiesz, że dzieje się coś złego. Co jeszcze powinnaś wiedzieć o kaszlu u dziecka?

Kaszel u dziecka - powieść w odcinkach. To kolejny raz w tym sezonie, gdy twoje dziecko kaszle? Co zrobić najpierw? Biec do lekarza, czy poczekać i podać dziecku syrop? Niestety, kaszel u dziecka czasami bywa podstępny. Co warto wiedzieć, by skutecznie zwalczać dziecięcy kaszel? Kaszel u dziecka: kaszel mokry i suchy Kaszel u dziecka najczęściej kojarzy się z kaszlem mokrym lub suchym. Przy mokrym kaszlu dziecko odkrztusza wydzielinę, a przy suchym niczego nie może odkrztusić. „Lepszy” jest kaszel mokry niż suchy. Kaszel mokry pojawia się, gdy w drogach oddechowych gromadzi się dużo wydzieliny zapalnej, która jest świetną pożywką dla bakterii . Kaszel pomoże dziecku jej się pozbyć. W ten sposób bakterie tracą swoją pożywkę. Na mokry kaszel dobre są środki rozrzedzające wydzielinę - to leki mukolityczne (czyli wykrztuśne). Rozrzedzają wydzielinę, by dziecku łatwiej było ją odkrztusić. Nie wszystkie syropy można podawać wieczorem. Po wykrztuśnych syropach dziecko kaszle nawet więcej – w nocy nie mógłby spać. Dlatego taki syrop podaje się najpóźniej o godz. 17. Ziołowe syropy pomogą złagodzić kaszel.  Na początku infekcji można podać malcowi syrop prawoślazowy, tymiankowy, z babki lancetowatej. Trzeba je jednak stosować ostrożnie, bo mogą spowodować alergię.   Ważne informacje o kaszlu u dziecka Mając dzieci, powinniśmy wiedzieć jak najwięcej u kaszlu u dziecka, bo niestety nikogo on nie ominie! Oto kilka najważniejszych informacji i zaleceń dotyczących kaszlu u dzieci: Niemowlak ma zapalenie płuc i nie kaszle - jeśli od kilku dni niemowlę męczy katar, sprawdź, czy nie stało się senne, nie pojawiła się gorączka i niechęć do jedzenia. Jeżeli tak, powiedz o tym lekarzowi. Mokrego kaszlu się nie hamuje - powodem mokrego kaszlu u dziecka jest nadmiar wydzieliny w drogach oskrzelowych. Hamowanie kaszlu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak