Noworodek
Fotolia
Zdrowie

Żółtaczka, sapka i inne problemy noworodka

Noworodek musi przystosować się do świata, dlatego w pierwszych tygodniach życia mogą pojawić się problemy, jak żółtaczka, marmurkowa skóra, sapka, ulewania. Neonatolog radzi, jak wspomóc dziecko w pierwszych tygodniach.

Dla noworodka przyjście na świat to zmiana na taką skalę, jaka już nigdy później nie zdarzy się w jego życiu. Dziecko musi nagle zacząć oddychać, pokonywać siłę ciążenia, jeść, trawić, przystosować się do powietrza, niższej temperatury. Jego serce zaczyna pracować inaczej niż do tej pory. To wszystko nie jest proste, dlatego niemal każdemu noworodkowi na początku przydarzają się problemy.
Czytaj też: Co lubi noworodek, czego nie lubi, czego się boi: sprawdziliśmy!

Żółtaczka noworodka

Noworodek ma we krwi więcej erytrocytów (krwinek czerwonych) niż dorosły, ale żyją one bardzo krótko. To jeden z powodów pojawienia się żółtaczki noworodków: rozpadająca się hemoglobina (czerwony barwnik krwi) jest rozkładana do bilirubiny (żółtego barwnika). Wątroba (jeszcze niedojrzała) nie radzi sobie z przetworzeniem i wydaleniem nadmiaru bilirubiny z organizmu. Jeśli jest jej dużo, pojawia się żółtaczka. Ma ją aż 2/3 noworodków (częściej wcześniaki). Pojawia się zwykle w 2.-3. dobie życia. Dziecko staje się żółte - najpierw na twarzy, potem na brzuszku, a niekiedy także na rączkach i nóżkach. Zażółcone są też białka oczu i śluzówki.

  • Co robić? Żółtaczka tzw. fizjologiczna nie jest chorobą, tylko fizjologią. Skuteczną metodą chroniącą noworodka przed nasiloną żółtaczką jest jak najczęstsze karmienie piersią. Pobudza to pracę przewodu pokarmowego (a dzięki temu łatwiej pozbyć się nadmiaru bilirubiny). Jeżeli jednak poziom bilirubiny jest bardzo wysoki lub zbyt szybko się zwiększa, lekarze zalecają fototerapię.  

Czytaj też: Bilirubina u noworodka

Problemy z sercem

W ciągu pierwszych chwil po urodzeniu ogromne zamiany zachodzą w sercu noworodka. W życiu płodowym układ krążenia spełniał rolę układu krwionośnego oraz oddechowego. Płuca nie były używane do oddychania.  Większość krwi omijała je tzw. przewodem Bottala i wpływała prosto do aorty (tętnicy głównej). Wszystko to odbywało się dzięki specyficznej budowie serca płodu – między przedsionkami istniał tzw. otwór owalny, który pozwalał płynąć krwi z prawego do lewego przedsionka.
Po przecięciu pępowiny wszystko się zmienia: krew musi zacząć płynąc przez płuca: omija więc otwór owalny i przewód Bottala. Niedługo potem obydwa te otwory zarastają. Niestety, zdarza się, że jest to opóźnione, np. u wcześniaków, a niekiedy w ogóle nie następuje. Im mniejsza waga urodzeniowa dziecka, tym mniejsza  szansa, że przewód tętniczy sam się zamknie. Czasem konieczna jest operacja.

  • Co robić? Obecnie tuż po urodzeniu każde dziecko jest badane pulsoksymetrem (urządzeniem, które mierzy przez skórę poziom nasycenia krwi tlenem. Gdy jest nieprawidłowy (może świadczyć o wadzie serca), dziecko dostaje skierowanie na dalsze badania. Lekarz, osłuchując w czasie badania serce dziecka, może usłyszeć w nim szmery. Nasilają się one zwykle przy gorączce albo gdy dziecko ma anemię. Nie muszą jednak świadczyć o wadzie serca (większość z nich sama znika, bez leczenia). Jeśli jednak zauważysz po powrocie do domu, że dziecko szybko się męczy podczas ssania piersi, płaczu, sinieje: powiedz o tym lekarzowi.

Czytaj też: Badania przesiewowe noworodka

Smółka: co to jest, jak wygląda, o czym świadczy brak smółki u noworodka [WIDEO]

noworodek, płacz, mama
Noworodek
Dolegliwości noworodka: kolka, ulewanie, czkawka i inne
Dziecko nie może zrobić kupy, boli je brzuch, a czasem po jedzeniu ulewa mleczko. Nie martw się, takie kłopoty ma prawie każdy noworodek.

Czkawka u noworodka może niepokoić rodziców, tak samo jak kolka czy ulewanie, czyli typowe dolegliwości noworodków. Nie martw się, to normalne! Bardzo szybko po urodzeniu twoje dziecko musi nauczyć się wielu nowych rzeczy: oddychać, ssać pierś, robić siusiu i kupę. To wszystko nie jest wcale takie proste. Dlatego niemal każdemu dziecku na początku przydarzają się różne kłopoty. Przeczytaj, jak sobie radzić z czkawką u noworodka, kolką i innymi przypadłościami. Czkawka u noworodka Z jakiego powodu noworodek ma czkawkę? Niedojrzałość układu nerwowego, zmarznięcie lub połknięcie zbyt dużej ilości powietrza podczas picia mleczka. Co robić, gdy noworodek ma czkawkę? Jeśli przypuszczasz, że dziecku może być zimno (sprawdź, jaki ma karczek – powinien być ciepły, a nie chłodny), ubierz je nieco cieplej. Zaproponuj ssanie piersi lub wypicie kilku łyków wody – to zwykle pomaga. Kiedy iść z noworodkiem do lekarza? Jeśli niemowlę ma czkawkę całymi godzinami. Czasami takie długotrwałe czkawki mogą być spowodowane chorobami, np. zapaleniem płuc i opłucnej, urazami klatki piersiowej, schorzeniami układu pokarmowego, problemami neurologicznymi. Ale takie sytuacje zdarzają się rzadko. Kolka u noworodka Z jakiego powodu noworodek ma kolkę? Ma ją ponad połowa dzieci. Kolkowe bóle brzuszka zaczynają się zwykle około trzeciego tygodnia życia. Ataki pojawiają się głównie wieczorami. Przyczyn kolki może być wiele, najczęściej jest to niedojrzałość układu pokarmowego. Zwykle problemy mijają same pod koniec pierwszego półrocza życia. Co robić, gdy noworodek ma kolkę? Nie denerwuj się: kolka nie wpływa na rozwój dziecka. Gdy malec płacze, ułóż go na brzuszku (albo w takiej pozycji noś na ręku). To ułatwia pozbycie się gazów jelitowych. Pomaga też masowanie brzuszka, położenie na niego ciepłej, świeżo uprasowanej pieluszki. Niektóre...

gazy u noworodka
AdobeStock
Zdrowie
Gazy u noworodka – objawy, przyczyny i leczenie
Gazy u noworodka przeważnie mają związek ze sposobem karmienia dziecka lub jego wiekiem, a zaradzić im może np. delikatna gimnastyka malucha lub specjalny masaż. Zwykle ustępują samoistnie, czasami jednak wymagają leczenia.

Gazy u noworodka pojawiają się najczęściej wskutek niedojrzałości układu pokarmowego dziecka, ale to nie jedyna ich przyczyna. Niezależnie od tego, czy gazom towarzyszy jedynie nieprzyjemny zapach, czy również bolesne wzdęcia, najpierw należy dociec przyczyny dyskomfortu, by móc skutecznie rozwiązać problem. Przyczyny gazów u noworodka mogą być różne, ale nie zależą od pokarmów, jakie spożywa matka. Zależą za to od wieku i stanu zdrowia dziecka. Spis treści: Gazy u noworodka Gazy u noworodka – objawy Gazy u noworodka – przyczyny Leczenie gazów u noworodka Gazy u noworodka karmionego piersią Gazy u noworodka Gazy u noworodka powstają wskutek działania bakterii beztlenowych, które powodują fermentację jedzenia w jelitach . W procesie tym powstają gazy, np. metan, dwutlenek węgla i wodór. Wypełniają one jelita, powodując wzdęcie brzucha. Jeśli odchodzą samoistnie, powodują mniej dolegliwości. Gdy dziecko nie puszcza gazów, gromadzą się one, nasilając dolegliwości i wywołując dokuczliwy ból brzucha. Z czasem gazy u noworodka nie powstają już w dużej ilości i przestają dokuczać dziecku. Dzieje się tak dlatego, że jelita dziecka zaczynają zasiedlać korzystne bakterie, które wypierają z jelit bakterie wywołujące fermentację beztlenową. Gazy u noworodka – objawy Gromadzące się gazy u noworodka powodują, że brzuszek malucha staje się wzdęty i twardy . Słuchać w nim przelewanie się, dziecko może ulewać, może mu się odbijać, może mieć biegunkę. Najbardziej jednak dziecku dokuczają wtedy bóle brzucha. Śmierdzące gazy oraz wzdęcia mogą towarzyszyć wypróżnieniom lub pojawiać się niezależnie od nich. Noworodek cierpiący na gazy jest niespokojny, często płacze i nie udaje się go uspokoić ani zmianą pieluszki, ani wzięciem na ręce. Maluszek zaciska piąstki i podkurcza nóżki, czerwienieje na...

noworodek, pierwszy miesiąc życia
Panthermedia
Noworodek
Wielkie zmiany w pierwszych chwilach po urodzeniu
Narodziny to wielki przełom dla dziecka. Noworodek opuszcza przytulny świat i musi nauczyć się oddychać, jeść, trawić w nowych warunkach. Jak można mu w tym pomóc?

Mieszkając w brzuszku, noworodek pluskał się w ciepłych wodach, nie musiał samodzielnie jeść ani oddychać. Słyszał bicie serca mamy, jej głos. Było mu tak dobrze. Aż tu nagle wszystko się zmieniło! Maleńkiego człowieka najpierw czeka pokonanie trudnej drogi na zupełnie inny świat. A w pierwszych chwilach po narodzinach trzeba się nauczyć tak wielu rzeczy... Pierwszy krzyk – zmiana w oddychaniu Dziecko przed narodzinami właściwie nie oddycha. Nie byłoby to zresztą możliwe. Co prawda pod koniec ciąży miało już wykształcone płuca, ale nie spełniały one swojej podstawowej funkcji: nie przeprowadzały wymiany gazowej. Pęcherzyki płucne były zapadnięte. Płód oddychał dzięki Tobie. Przez pępowinę do jego organizmu transportowana była bogata w tlen krew. Narodzinom dziecka zwykle towarzyszy pierwszy krzyk . Maluszek raz pierwszy nabiera powietrza do płuc i wykonuje swój pierwszy oddech . Właściwie jest to cała seria oddechów. W płucach musi bowiem pojawić się tyle powietrza, by już zawsze utrzymywać je w stanie rozprężenia. Pierwszy krzyk u poszczególnych noworodków różni się siłą i tonacją głosu. W pewnym sensie zależy on od rodzaju porodu, a także od fizycznego stanu organizmu dziecka. Po szybkim porodzie krzyk jest ostry i głęboki. Po trudnym, długo trwającym dziecko jest osłabione, dlatego krzyk często zamienia się w coś na kształt kwilenia. Na początku oddychanie dziecka jest niedoskonałe i nieregularne. Można powiedzieć, że maluszek dopiero się go uczy. Często ziewa, łapie powietrze, kicha i pokasłuje. Wszystkie te czynności zmierzają do uregulowania potrzebnej mu ilości powietrza. Zmiany w sercu noworodka W ciągu pierwszych chwil po urodzeniu ogromne zamiany zachodzą również w sercu dziecka . W najbliższych kilku tygodniach wiele zmieni się w samej jego budowie. Dlaczego? Otóż gdy dziecko znajdowało się w brzuszku, jego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj