Operacja stulejki: przygotowanie i przebieg zabiegu
Operacja stulejki przeprowadzana jest u mężczyzn w znieczuleniu miejscowym, a u dzieci w narkozie. Zabieg służy poprawie funkcjonowania prącia.
Operację stulejki przeprowadza się wtedy, gdy budowa napletka utrudnia zsunięcie go z żołędzi penisa. Dolegliwość ta może być wrodzona lub nabyta i dotyka mężczyzn w każdym wieku. Do powstania konieczności przeprowadzenia operacji stulejki może prowadzić nieprawidłowa higiena (nieodciąganie napletka podczas mycia penisa lub oddawania moczu), stany zapalne, cukrzyca.
Jak pozbyć się stulejki – przebieg zabiegu
U dzieci zabieg wymaga krótkiego pobytu w szpitalu ze względu na to, że wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. U dorosłych zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i w związku z tym może być wykonany w warunkach ambulatoryjnych.
Operacja stulejki wykonywana jest najczęściej przez urologa, czasami przez chirurga ogólnego. W czasie jej trwania przeprowadza się tzw. plastykę napletka . Zabieg może polegać na nacięciu napletka i jego poszerzeniu, usunięciu części napletka lub usunięciu go w całości (obrzezanie).
Decyzja o tym, co zostanie zrobione podczas operacji, należy do lekarza, który ocenia stan napletka (np. czy są na nim blizny) i nasilenie stulejki. Cała procedura trwa zwykle do godziny.
Przy obrzezaniu stosuje się dwie techniki: low and tight – cięcie blisko żołędzi, co sprawia, że blizna jest mniej widoczna, high and tight – cięcie prowadzone dalej od żołędzi.
Zobacz też: Synechia – intymny problem dziewczynek
Do operacji wykorzystuje się tradycyjny skalpel, nóż elektryczny lub laserowy – wykorzystane instrumentarium zależy od lekarza i tego, czym dysponuje szpital czy ambulatorium.
Postępowanie po operacji stulejki
Po operacji na prącie zakłada się opatrunek. Gojenie się ran trwa ok. dwóch tygodni , a w tym czasie należy dbać o higienę intymną zgodnie z zaleceniami lekarza. Czasami leczenie wspomaga się farmakologicznie. Mężczyźni po operacji powinni powstrzymać się od współżycia przez ok. 4...