Niemowlę jedzenie
fot. Fotolia

2/3 rodziców w Polsce źle żywi niemowlęta! Ty też?

Aż 2/3 rodziców w Polsce rozszerza dietę niemowlęcia niezgodnie z zaleceniami ekspertów - pokazują nowe badania Instytutu Matki i Dziecka. Za dużo przekąsek, soków, soli, cukru - sprawdź, czy ty też nie popełniasz tych błędów.
Katarzyna Pinkosz
Niemowlę jedzenie
fot. Fotolia
Źle żywimy niemowlęta i dzieci: pokazywały wyniki badań Instytutu Matki i Dziecka sprzed kilku lat. Instytut postanowił sprawdzić, czy coś teraz się zmieniło. Niestety, okazało się, że niewiele: rodzice nadal popełniają błędy w żywieniu niemowląt.
Czytaj też: 17 posiłków na dobę dla... półrocznego dziecka!

Niemowlęta za rzadko karmione piersią

Zgodnie z zaleceniami ekspertów, niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią do końca 6 miesięcy.
Z badań IMiD wynika, że 54% mam karmi piersią w pierwszym półroczu, ale tylko 6% mam karmi przez pół roku wyłącznie piersią.
Redakcja poleca: Kolejność wprowadzania nowych pokarmów do diety niemowlaka [FILM]
Rozszerzanie diety niemowlaka powinno odbywać się w określonym porządku: zobacz, w jakiej kolejności wprowadzać dziecku nowe produkty.

Za wczesne rozszerzanie diety

Zgodnie z zaleceniami ekspertów, niemowlęta karmione butelką powinny mieć rozszerzaną dietę po skończeniu 4 miesięcy, dzieci karmione piersią - po skończeniu 6 miesięcy.
Z badań IMID wynika, że: 61% mam zaczyna rozszerzanie diety przed skończeniem przez dziecko 4 miesięcy. – Rodzice podają owoce, ale też kaszki i soki. To za wcześnie – mówi prof. Halina Weker, kierująca Zakładem Żywienia w Instytucie Matki i Dziecka.

Błędy w żywieniu niemowląt

30% niemowląt dostaje posiłki z dodatkiem soli (sól - jest zbyt dużym obciążeniem dla nerek, sprzyja nadciśnieniu). 
70% niemowląt oprócz głównych posiłków dostaje przekąski. Zwykle są to produkty mało wartościowe, z dodatkiem cukru, soli. Przekąski w diecie niemowlęcia to jedna z przyczyn nadwagi i otyłości u dzieci. Dlatego nie powinno dziwić, że co 4 niemowlę jest już zagrożone nadwagą i otyłością. Niemowlęta jedzą też za mało warzyw, owoców, ryb.
– Efektem nieprawidłowego żywienia są niedobory już w okresie niemowlęcym. Większość niemowląt ma niedobory nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy D. 25 proc. niemowląt sztucznie karmionych ma niedobory żelaza – mówi prof. Halina Weker.

Błędy w żywieniu dzieci 1-3

 – Zwykle rodzice bardzo zwracają uwagę na to, co jedzą niemowlęta, gdy jednak dziecko skończy rok, przestają już tak bardzo zwracać uwagę na to, co podają mu do jedzenia – mówi prof. Piotr Socha, kierujący Kliniką Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii w Centrum Zdrowia Dziecka. Dlatego popełnianych przez rodziców błędów jest jeszcze więcej.
Blisko 90% dzieci je już produkty rodzinnego stołu, co samo w sobie nie byłoby niczym złym, gdyby rodzice odżywiali się zdrowo. Niestety, tak nie jest, a dzieci szybko przejmują nawyki żywieniowe rodziców.
– Dzieci w wieku 1-3 jedzą za mało warzyw, mleka, ryb. Ponad 80% dzieci w tym wieku je za mało warzyw. Efektem są niedobory żywieniowe. 75% dzieci w tym wieku spożywa za dużo cukru, a 90% za dużo soli – dodaje prof. Weker.
Z badań wynika, że efektem błędów w odżywianiu jest to, że dzieci w wieku 1-3 mają już niedobory:
  • nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3,
  • witamin: D, E, K
  • wapnia.
Badania: Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca" zostały przeprowadzone przez Instytut Matki i Dziecka przy wsparciu Fundacji Nutricia.

Czytaj też: Co podawać niemowlęciu do jedzenia - aktualne zalecenia
Oceń artykuł

Ocena 4 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy