ciąża, ciało w ciąży
fot. Panthermedia

Czynniki wpływające na zdrowie nienarodzonego dziecka

Zwlekałaś ze zrobieniem testu ciążowego, a zdarzyło Ci się w tym czasie wypić wino na imprezie lub wziąć leki? Co teraz?
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
ciąża, ciało w ciąży
fot. Panthermedia

Do zapłodnienia dochodzi w środku cyklu i przez około dwa tygodnie, czyli do pierwszego dnia miesiączki, nie jesteś w stanie stwierdzić, że zaszłaś w ciążę. W tym czasie można zrobić mnóstwo rzeczy: napić się wina, wziąć aspirynę... Czy to zaszkodzi dziecku?
Na początek mamy dobrą wiadomość: przez 14 pierwszych dni od zapłodnienia zarodek jest bezpieczny, bo składa się z grupy niewyspecjalizowanych komórek. Jeśli któreś z nich, np. z powodu połknięcia przez ciebie leków czy wypicia alkoholu, uszkodzą się, zostają usunięte i zastąpione nowymi!
Jednak mniej więcej po 14 dniach od zapłodnienia komórki zarodka zaczynają się specjalizować, to znaczy tworzą się zawiązki narządów pierwotnych – serca, oczu itd. Właśnie w tym czasie może dojść do powstania wad rozwojowych, ponieważ komórki wyspecjalizowane, które zostaną uszkodzone, nie mogą już być zastąpione nowymi. Dlatego przyszła mama w tym czasie powinna szczególnie uważać na to, jaki tryb życia prowadzi.
Jeśli zwlekałaś ze zrobieniem testu ciążowego, a zdarzyło Ci się w tym czasie wypić wino na imprezie, wziąć leki na przeziębienie, pić mnóstwo kawy, podróżować samolotem..., możesz być zaniepokojona. Sprawdź, czy masz powody do zmartwienia.

Picie alkoholu podczas ciąży

Wiele zależy od tego, jaki, ile i jak często piłaś. Im słabszy i im mniej, tym lepiej. Mocniejsze trunki są bardziej szkodliwe, bo większa dawka alkoholu naraz jest silnym wstrząsem dla organizmu. Jeśli jednak tylko raz na imprezie pozwoliłaś sobie na wypicie jednego, czy dwóch kieliszków wina, to prawdopodobnie Twoje maleństwo na tym nie ucierpiało. Ten fakt oczywiście nie powinien sugerować, że wino jest w ciąży dozwolone. Pamiętaj, że picie alkoholu przez przyszłą mamę może stać się przyczyną urodzenia dziecka z płodowym zespołem alkoholowym (FAS). Taki maluch ma mniejszą masę ciała, charakterystyczne zniekształcenia buzi, może mieć także wady serca, wątroby, stawów czy wzroku. Alkohol w ciąży po prostu szkodzi.

Przeczytaj: Czego nie wolno w ciąży – 5 najważniejszych zakazów przyszłej mamy
Redakcja poleca: Co się zdarzy w 8. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Ósmy tydzień to już końcówka drugiego miesiąca ciąży. Twoje dziecko jest już kompletnym, choć miniaturowym człowiekiem. Chcesz wiedzieć, jak wygląda? I o czym sama powinnaś pamiętać? Sprawdź!

Palenie papierosów w czasie ciąży

Nie udowodniono związku pomiędzy paleniem papierosów przez ciężarną a ryzykiem wystąpienia wad wrodzonych u jej dziecka. Ale to nie znaczy, że papierosy nie mają wpływu na organizm maleństwa. Jeśli kobieta przed zajściem w ciążę paliła nałogowo i dużo, to jej naczynia krwionośne mniej sprawnie działają (dotyczy to też naczyń krwionośnych macicy). Gdy kobieta nie przestaje palić w ciąży, naraża się na wiele komplikacji. Papierosy bowiem zwiększają ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej, poronienia, porodu przedwczesnego, mogą spowodować mały przyrost masy ciała dziecka i komplikacje łożyskowe. Jeśli jednak wypaliłaś tylko kilka papierosów na imprezie albo przestałaś palić natychmiast, gdy dowiedziałaś się o tym, że spodziewasz się dziecka, nie musisz się niepokoić. Teraz najważniejsze jest przestrzeganie zdrowego trybu życia.
Przeczytaj także: Pierwsze objawy ciąży – już kilka dni po zapłodnieniu!

Lekarstwa a ciąża

W ciąży powinno się je stosować z umiarem. Wiele leków nie ma negatywnego wpływu na płód, jednak dla bezpieczeństwa dziecka lepiej, by mama brała je zawsze po konsultacji z lekarzem. A jeśli nieświadoma ciąży brałaś jakiś specyfik?
Tabletki przeciwbólowe. Najbezpieczniejszy jest paracetamol, np. Apap i on na pewno nie wyrządził dziecku żadnej krzywdy. Część dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych również nie ma znaczącego wpływu na płód. Przede wszystkim dlatego, że są one zażywane sporadycznie (tylko wtedy, gdy coś Cię boli).
Leki na przeziębienie. Nawet kilkudniowa kuracja tabletkami dostępnymi bez recepty nie powinna mieć negatywnego wpływu na rozwój ciąży. Dlatego nie zadręczaj się wątpliwościami, a kolejne leki bierz tylko po konsultacji z lekarzem. Trochę inna sytuacja jest w przypadku aspiryny, w dużych dawkach może być szkodliwa. Jeśli brałaś ją przez kilka dni, powiedz o tym ginekologowi. Kilka tabletek nie powinno zaszkodzić, ale lepiej, by o tym wiedział.
Antybiotyki. Na szczęście wiele z nich można bezpiecznie używać w czasie ciąży. Poza tym zakaz stosowania dotyczy najczęściej konkretnego trymestru (np. lek może źle działać w trzecim, ale na początku ciąży jest bezpieczny). Jeśli brałaś jakikolwiek antybiotyk, powiedz o tym ginekologowi. To on oceni, czy mógł być dla płodu szkodliwy. Taką informację warto też przekazać lekarzowi wykonującemu pierwsze badanie USG (będzie mógł ewentualnie popatrzeć pod tym kątem na zdjęcia maleństwa).
Pigułki antykoncepcyjne. W ciąży są zabronione. Na szczęście większość dzieci, których mamy na początku ciąży zażywały pigułki, rodzi się zdrowych.

Przeczytaj także: Stosowanie ziół w ciąży

Znieczulenie i jego działanie na dziecko

Na przykład podczas borowania. Leki podawane miejscowo działają tylko w określonym obszarze. Nawet jeśli część z nich przedostanie się do krwiobiegu, jest to tak znikoma ilość, że nie ma wpływu na maleństwo. Co więcej, nawet kobieta w zaawansowanej ciąży może skorzystać ze znieczulenia podczas borowania. W ciąży o zęby trzeba dbać szczególnie, bo nieleczone mogą źle wpłynąć na zdrowie Twoje i dziecka.

Rentgen a ciąża

Promienie rentgenowskie mogą mieć bardzo negatywny wpływ na rozwijający się płód (na szczęście większość dzieci rodzi się zdrowych). Dlatego kobietom powinno się robić prześwietlenia tylko w pierwszej fazie cyklu, zaraz po miesiączce, czyli wtedy, kiedy jeszcze nie było owulacji, a więc kobieta na pewno nie jest w ciąży. Jeśli rentgen został zrobiony już w ciąży, koniecznie trzeba powiedzieć o tym ginekologowi i lekarzowi wykonującemu badanie USG.

Picie kawy w ciąży

Kawa jest szkodliwa nie tylko ze względu na zawartą w niej kofeinę. Ma także działanie moczopędne. Oznacza to, że wypicie np. na śniadanie wyłącznie jednej lub dwóch filiżanek kawy powoduje, że bilans płynów w organizmie staje się ujemny (z organizmu jest wydalana większa ilość płynów, niż została wypita). To obciąża nerki, które u kobiety oczekującej dziecka i tak wykonują dodatkową pracę. Z tego względu lepiej kawy nie nadużywać. Nie musisz się jednak martwić, że do tej pory piłaś jej zbyt dużo – to nie miało negatywnego wpływu na dziecko. Po prostu postaraj się teraz ograniczyć kawę, a najlepiej w ogóle z niej zrezygnuj.

Sport w czasie ciąży

Jazda na rowerze, biegi, gra w koszykówkę – wszystkie sporty, które nie są uprawiane wyczynowo, w pierwszej połowie ciąży nie mają na nią wpływu. Inaczej jest tylko w przypadku ciąży zagrożonej. Jeśli bezpośrednio po dużej dawce ruchu czy sporym wysiłku nie wystąpiły żadne niepokojące objawy (chodzi głównie o nagłe krwawienie czy silne bóle brzucha), nie powinnaś się martwić – Twoje maleństwo jest bezpieczne.

Ciąża i lot samolotem

W pierwszych miesiącach prawidłowo rozwijającej się ciąży (a więc nie zagrażającej poronieniem) można bezpiecznie podróżować samolotem. Nie powinnaś się więc martwić. Obciążenia wynikające z lotu nie mają żadnego wpływu na rozwijający się zarodek. Jest całkowicie bezpieczny w Twoim brzuchu.

Bolesny upadek w ciąży 

Jeśli ciąża nie jest zagrożona, upadek (np. na śliskiej drodze czy podczas jazdy na nartach) nie ma wpływu na zarodek. Jest on bowiem na razie tak malutki, że wstrząs wywołany upadkiem nie stanowi dla niego żadnego zagrożenia. Nie musisz się więc martwić.

Zobacz, jak wygląda: Rozwój zarodka – film

 
mtj_dopisek.gif

 
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 3 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy