Czynniki wpływające na zdrowie nienarodzonego dziecka

Zwlekałaś ze zrobieniem testu ciążowego, a zdarzyło Ci się w tym czasie wypić wino na imprezie lub wziąć leki? Co teraz?
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
ciąża, ciało w ciąży
fot. Panthermedia

Do zapłodnienia dochodzi w środku cyklu i przez około dwa tygodnie, czyli do pierwszego dnia miesiączki, nie jesteś w stanie stwierdzić, że zaszłaś w ciążę. W tym czasie można zrobić mnóstwo rzeczy: napić się wina, wziąć aspirynę... Czy to zaszkodzi dziecku?
Na początek mamy dobrą wiadomość: przez 14 pierwszych dni od zapłodnienia zarodek jest bezpieczny, bo składa się z grupy niewyspecjalizowanych komórek. Jeśli któreś z nich, np. z powodu połknięcia przez ciebie leków czy wypicia alkoholu, uszkodzą się, zostają usunięte i zastąpione nowymi!
Jednak mniej więcej po 14 dniach od zapłodnienia komórki zarodka zaczynają się specjalizować, to znaczy tworzą się zawiązki narządów pierwotnych – serca, oczu itd. Właśnie w tym czasie może dojść do powstania wad rozwojowych, ponieważ komórki wyspecjalizowane, które zostaną uszkodzone, nie mogą już być zastąpione nowymi. Dlatego przyszła mama w tym czasie powinna szczególnie uważać na to, jaki tryb życia prowadzi.
Jeśli zwlekałaś ze zrobieniem testu ciążowego, a zdarzyło Ci się w tym czasie wypić wino na imprezie, wziąć leki na przeziębienie, pić mnóstwo kawy, podróżować samolotem..., możesz być zaniepokojona. Sprawdź, czy masz powody do zmartwienia.

Picie alkoholu podczas ciąży

Wiele zależy od tego, jaki, ile i jak często piłaś. Im słabszy i im mniej, tym lepiej. Mocniejsze trunki są bardziej szkodliwe, bo większa dawka alkoholu naraz jest silnym wstrząsem dla organizmu. Jeśli jednak tylko raz na imprezie pozwoliłaś sobie na wypicie jednego, czy dwóch kieliszków wina, to prawdopodobnie Twoje maleństwo na tym nie ucierpiało. Ten fakt oczywiście nie powinien sugerować, że wino jest w ciąży dozwolone. Pamiętaj, że picie alkoholu przez przyszłą mamę może stać się przyczyną urodzenia dziecka z płodowym zespołem alkoholowym (FAS). Taki maluch ma mniejszą masę ciała, charakterystyczne zniekształcenia buzi, może mieć także wady serca, wątroby, stawów czy wzroku. Alkohol w ciąży po prostu szkodzi.

Przeczytaj: Czego nie wolno w ciąży – 5 najważniejszych zakazów przyszłej mamy
Redakcja poleca: Co się zdarzy w 8. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Ósmy tydzień to już końcówka drugiego miesiąca ciąży. Twoje dziecko jest już kompletnym, choć miniaturowym człowiekiem. Chcesz wiedzieć, jak wygląda? I o czym sama powinnaś pamiętać? Sprawdź!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy