Nienawidzę macierzyństwa! Dlaczego ten stan wzbudza w nas tak skrajne emocje? - tłumaczy psycholog [WIDEO]

Co zrobić, kiedy macierzyństwo tak nas przerasta, że zaczynamy je nienawidzić? - radzi psycholog dr Magdalena Śniegulska. Zobacz film, z którego dowiesz się, że dlaczego tak silne emocje bardzo często towarzyszą młodym mamom i co zrobić, aby wyjść z tego stanu.

Zobacz inne z serii: Porady psychologa dla mam (10)

Ten cytat z internetowego forum młodych mam ma mocny przekaz. Kobieta pisze, że sytuacja po urodzeniu dziecka absolutnie ją przerosła. "Choć w życiu chciałam tylko jednego, bycia mamą, po narodzinach mojego pierwszego syna, żałowałam tego z całego serca. (...) Chciałam mojego starego życia, ciągle myślałam: zrobiłam potworny błąd, chcę to cofnąć (...), nienawidzę tego życia, nienawidzę macierzyństwa" - napisała.

Lęk, że nic już nie będzie jak dawniej

Zdaniem dr Magdaleny Śniegulskiej, tak silne emocje są podyktowane lękiem przed tym, co czeka młode mamy i świadomością, że ich życie nigdy już nie będzie takie samo, jak przed ciążą. "Bardzo wiele kobiet w ciąży przeżywa silny lęk, który ma związek z tym, że mają świadomość, że nigdy już nie będzie tak jak było. Stają się matkami i to jest już nie do zmiany" - mówi.

Jak tłumaczy psycholog, kolejny rozdział życia pt. jestem mamą, może być początkiem nowej drogi i psychicznego wzmocnienia kobiety, ale z drugiej strony może nieść ze sobą bardzo duży lęk, że znalazła się w sytuacji bez wyjścia. "Z większości rzeczy mogę się w życiu wyplątać - mogę zmienić partnera, pracę, wyprowadzić się, ale nie mogę przestać być mamą. I to poczucie może być niezwykle przerażające" - mówi dr Śniegulska. Jednocześnie uspokaja, że to normalna reakcja, takie emocje towarzyszą nam z reguły, kiedy zaczynamy robić w życiu coś, czego wcześniej nie doświadczyliśmy. "Jak zaczynamy coś nowego to często towarzyszy nam strach i niepokój, bo nie wiemy, jak to będzie wyglądało" - mówi.

Pomoc drugiej osoby, kiedy nie dajesz rady

Psycholog podkreśla, że chociaż na zawsze zostaniemy już mamami, to nasze dziecko nie jest zdane tylko na nas i będzie budowało relacje z wieloma osobami. I taka perspektywa powinna trochę zdejmować z nas ciężar odpowiedzialności. W praktyce oznacza to, że powinnyśmy liczyć na pomoc także innych osób."Mogę w pewnym momencie powiedzieć nie mam siły, albo nie wiem jak się zachować w stosunku do mojego dziecka, ale są też inne osoby, które przejmą opiekę nad nim w tym momencie" - tłumaczy.

Dr Śniegulska zaznacza, że kiedy pojawiają się tak silne emocje, kiedy wszystko wydaje się czarne, to może być to sygnał do poszukania profesjonalnej pomocy u lekarza. Położnicy często mówią, że kobieta przed ciążą, w czasie ciąży i po ciąży to są trzy różne osobowości i trzeba pamiętać, że na nasze zachowanie i nasz stan wpływają również hormony - podkreśla psycholog.

Dr Magdalena Śniegulska, psycholog, psychoterapeuta, wykładowca na Uniwersytecie Szkoły Wyższej i Psychologii Społecznej oraz w Szkole Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy tak silne emocje towarzyszyły początkom waszego macierzyństwa? Podzielcie się swoimi przeżyciami w komentarzach!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy